Jump to content
Kilkis1989

Αναφορές Οκτωβρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

33 λεπτά πριν, dimitris27 είπε:

ξημερωματα δευτερας παμε για τα πρωτα χιονια στις βουνοκορφες της στερεας Ελλαδας!Μετριος υετος αλλα αρκει να κανει την ομορφια μιας και οι Τ ειναι στους +1-+2 στα 850hpa

Το παρατηρουσα και γω..ισως ακομα και  μεχρι τα 1200-1300 να το παλεψουν

http://www.toukairou.com/ms/kairos.php?&w=54&la=36.51828533884114&lo=22.707486057912146

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εδω ο μονος υετος ειναι απο την υγρασια που εφτασε στο 96%.Κατα τ'αλλα βαρετοκαιρια και ο βρωμιαρης επανηλθε δριμυτερος.Δυστυχως επιβεβαιωνεται ο κανονας εδω που λεει 5 μερες υετου,20 μερες ακαιρίας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπερα σας...Ανοιξη εως και μινι καλοκαιρακι σημερα στην Αθηνα..Αιθριος καιρος,καποιες αναπτυξεις προς Παρνηθα ανευ σημασιας και ο ηλιος να προσπαθει και να παιρνει τα ηνια τις τελευταιες μερες...

Πολυ νερο στο Ιονιο...Ομολογω οτι δεν περιμενα τοσα χιλιοστα...Για μας εδω στην Αττικη δυσκολα τα πραγματα..Ο βα ανεμος δεν θα αφησει να περασει τιποτα απο την Πελοποννησο αυριο..Θα μου προκαλεσει τεραστια εντυπωση εαν καταφερει να βρεξει στην Αθηνα...

Ισως μεσοβδομαδα εαν το χαμηλο αποφασισει να κινηθει λιγο πιο ανατολικα να δουμε προσκαιρα βροχουλα...Παντως ο καιρος σημερα ειναι οτι πρεπει για βολτουλα...Εμεις εχουμε μαζωξη ολα τα πρωτοξαδερφα απο την κρητη στην οικια μου...Ο θεος βοηθος...🤣Εαν δειτε να μην μπαινω στο φορουμ αμεσα,βγαλτε alert...Λογω συνθηκων,κατεβαινει παγωμενη τσικουδια απο το φετινο καζανι μας,με το παρεακι...Αντε σας χαιρετω...Ωρα για ψησιμο....

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Καλησπερα σας...Ανοιξη εως και μινι καλοκαιρακι σημερα στην Αθηνα..Αιθριος καιρος,καποιες αναπτυξεις προς Παρνηθα ανευ σημασιας και ο ηλιος να προσπαθει και να παιρνει τα ηνια τις τελευταιες μερες...

Πολυ νερο στο Ιονιο...Ομολογω οτι δεν περιμενα τοσα χιλιοστα...Για μας εδω στην Αττικη δυσκολα τα πραγματα..Ο βα ανεμος δεν θα αφησει να περασει τιποτα απο την Πελοποννησο αυριο..Θα μου προκαλεσει τεραστια εντυπωση εαν καταφερει να βρεξει στην Αθηνα...

Ισως μεσοβδομαδα εαν το χαμηλο αποφασισει να κινηθει λιγο πιο ανατολικα να δουμε προσκαιρα βροχουλα...Παντως ο καιρος σημερα ειναι οτι πρεπει για βολτουλα...Εμεις εχουμε μαζωξη ολα τα πρωτοξαδερφα απο την κρητη στην οικια μου...Ο θεος βοηθος...🤣Εαν δειτε να μην μπαινω στο φορουμ αμεσα,βγαλτε alert...Λογω συνθηκων,κατεβαινει παγωμενη τσικουδια απο το φετινο καζανι μας,με το παρεακι...Αντε σας χαιρετω...Ωρα για ψησιμο....

Μμμμ... Καταλαβα... Πάλι στάχτη θα γινεις🤣🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 hours ago, ΧΕΛΜΟΣ said:

Ο δικός μου bresser που τον έχω από τον Δεκέμβρη του 2019 πάντως δεν έχει σχεδόν καθόλου απόκλιση από τις μετρήσεις με το αναλογικό μου βροχόμετρο αλλά και με τους υπόλοιπους σταθμούς που βρίσκονται πολύ κοντά μου και έως 700-800μ από μένα 

Αν έχεις τον σταθμό που νομίζω, όντως έχει πολύ καλό βροχόμετρο (άντε να δεις max 10% απόκλιση στην χειρότερη περίπτωση) το οποίο εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Είναι σταθμος με πολύ μεγάλη αντοχη, αλλά το θερμόμετρο του τσιμπάει λίγο.

Επεξεργάστηκε από Zisis
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ευτυχως που τα δυτικα θα δουν καλο νερο...για Αττικη αλλα και μεγαλο μερος της Ανατολικης χωρας..τα πραγματα γινονται και παλι δυσκολα εργο που το εχουμε ξαναδει φετος......θα ειναι πραγματι επιτυχια για την Αττικη εαν εστω εχουμε αυριο και ποτιστικες βροχες....πιο ευνοικα τα πραγματα για την δυτικη Αττικη....τα νησια του Αιγαιου συνεχιζουν να εχουν προβλημα ανομβριας....η Ανατολικη Μεσογειος εχει καταντησει νεκρα θαλασσα...χοντρο προβλημα και η Κυπρος αλλα και οι χωρες της μεσης ανατολης......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Zisis είπε:

Αν έχεις τον σταθμό που νομίζω, όντως έχει πολύ καλό βροχόμετρο (άντε να δεις max 10% απόκλιση στην χειρότερη περίπτωση) το οποίο εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Είναι σταθμος με πολύ μεγάλη αντοχη, αλλά το θερμόμετρο του τσιμπάει λίγο.

Τον 5in1 έχω και όντως είναι όπως τα λες με μια παρένθεση .....όλοι οι σταθμοι που είναι εκτως αεριζόμενου κλωβού τσιμπάνε θερμοκρασία τις μέρες που έχει ήλιο και άπνοια 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, gthomasandros είπε:

η Ανατολικη Μεσογειος εχει καταντησει νεκρα θαλασσα...χοντρο προβλημα και η Κυπρος αλλα και οι χωρες της μεσης ανατολης......

Καστελλόριζο μηνιαίος υετός 0.2mm. Αυτό τα λέει όλα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2ημερο στο χωριό μου Άγιο Πέτρο Αρκαδίας με πολύ καλές Τ και ήλιο το μεγαλύτερο διάστημα και κάποια διάσπαρτα νέφη...το πρωί κρύο με την Τ στους 8.2 αλλά πριν λίγο το μεσημέρι βαρεσε 19.9 άκομα και εδώ στα 930 μέτρα...βόλτα πριν λίγο στις πηγές του Αγίου Ιωάννη και λίγο πιο κάτω στον κάμπο με θέα τα βουνά και εικόνα που θυμίζει κάπως γουέστερν

IMG_20211023_133108.thumb.jpg.1d564caf824fb4f8e59e58060632d325.jpg

IMG_20211023_125430.thumb.jpg.93a020b10bcedc250f868418eef2e5d9.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

41 minutes ago, ΧΕΛΜΟΣ said:

Τον 5in1 έχω και όντως είναι όπως τα λες με μια παρένθεση .....όλοι οι σταθμοι που είναι εκτως αεριζόμενου κλωβού τσιμπάνε θερμοκρασία τις μέρες που έχει ήλιο και άπνοια 

Εδώ επιτρέψε μου να  διαφωνήσω λιγο μιας και είχα την τύχη να δοκιμάσω δεκάδες διαφορετικά μοντέλα. Υπάρχουν μοντελα οικονομικών σταθμων που τα πάνε πολύ καλά στη μέτρηση της θερμοκρασίας και έχουν max 1c διαφορά από τους αεριζόμενους (και μοντέλα bresser aka CCL) αλλά και από άλλους κατασκευαστές 

 

Επεξεργάστηκε από Zisis
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Zisis είπε:

Εδώ επιτρέψε μου να  διαφωνήσω λιγο μιας και είχα την τύχη να δοκιμάσω δεκάδες διαφορετικά μοντέλα. Υπάρχουν μοντελα οικονομικών σταθμων που τα πάνε πολύ καλά στη μέτρηση της θερμοκρασίας και έχουν max 1c διαφορά από τους αεριζόμενους (και μοντέλα bresser aka CCL) αλλά και από άλλους κατασκευαστές 

 

Οκ....για πες μου ποιοι είναι αυτοί να έχω κατά νου για το μελλον

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

....... καλησπέρα από το ανοιξιάτικο καιρικά Μαρμάρι με μπονάτσα και 26.5 C max ..... 

..... μια υπέροχη μέρα ( ..... καλά μη βαράτε .....) έκλεισε με ένα υπέροχο ηλιοβασίλεμα ......

DSCN5098.thumb.JPG.872f2896b5851309825154425beaf6e7.JPG

...... και  η συγκομιδή της ημέρας με το πρωινό ψαροντούφεκο .... 3,900 kgr καθαρισμένοι ......

DSCN5087.thumb.JPG.8d587946f5a7dcd6088e6a7b4f4b7eef.JPG

DSCN5092.thumb.JPG.a1dcdb7e6450c99025d84d95d4a41ce8.JPG

..... καλό Σαββατόβραδο .....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μέγιστη θερμοκρασίας Ελλάδας σήμερα 27.1 βαθμοί Ελευσίνα (ΕΑΑ). 27άρι έδωσε και το αεροδρόμιο της Ελευσίνας από ΕΜΥ με φουλ φοένιασμα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα στην παρέα! Ψιχάλα στα όρια του ψιλόβροχου έχουμε εδώ και 5-10 λεπτά εδώ στο Μακροχώρι που έβρεξε τους δρόμους χωρίς να μετρηθεί φυσικά ακόμα υετός στον σταθμό.....με τη θερμοκρασία στους 18,2 και την υγρασία στο 84%...... ενώ η μέγιστη με αρκετά διαστήματα ηλιοφάνειας κατάφερε να πλησιάσει τους 23 ...στους 22.8..!! με την ελάχιστη να μην καταφέρνει να πέσει κάτω από τους 10,2 λόγο χαμηλής νέφωσης και ομίχλης το πρωί....

makrochori

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24.2 η μέγιστη σήμερα στην Λάρισα λόγω νέφωσης. Από αύριο τελειώνουν και οι τελευταίες ήπιες ζεστουλες.. ας ελπίσουμε να προλάβει να βρέξει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, Beach-snow NG είπε:

Πλημμύρισε ο Κάβος στην Κέρκυρα σήμερα!!!  (Spiros Koutayias)....

Αααχχχ... Τι μου θύμισες Κωστή.... Καλοκαίρι 2017 αγκαλιά με τις αγγλιδες😈😈

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 hours ago, ΧΕΛΜΟΣ said:

Οκ....για πες μου ποιοι είναι αυτοί να έχω κατά νου για το μελλον

Ο "απόλυτος" σταθμός δεν υπάρχει...ακόμη και οι Davis έχουν τα θέματα τους..οπότε στην ουσία επιλέγεις σε σχέση με το τι ψάχνεις. Αν σε ενδιαφέρει η βροχόπτωση μια χαρά είναι ο σταθμος σου....οι Davis όσο και να ακούγεται παράξενο είναι πιο προβληματικοι με την βροχή...μιας και τα κουταλάκια τους θέλουν μεγαλύτερη συντήρηση σε σχέση με αυτόν που εχεις... Οπότε δεν μπορώ να προτείνω κάποιον σταθμό σαν τον απόλυτο...πάει με τις ανάγκες...κάπου κερδίζεις κάπου χάνεις...αν όμως κάποια στιγμή θέλησεις να πάρεις και έχεις κάποια πράγματα που σε ενδιαφέρουν πιο πολύ ευχαρίστως να βοηθήσω!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, maria30 είπε:

Σταμάτησε πολύ γρήγορα 

είναι τοπικά και ασθενή τα φαινόμενα...λογικά δεν θα χει και συνέχεια...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Από νωρίς οι ομίχλες στα Γιάννενα, λόγω βροχής πιο πριν.

23-10-17-ioanninacamimage.jpg

23-10-51-ligiades.png

 

Και πρωί τώρα

10-06-51-ligiades.png

10-07-52-ioanninacamimage.jpg

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9.2c-20.3c σημερα με ηλιο.φθινοπωρινες βολτες  κοντα στην πολη.

μια σημερινη εικονα στα γυρω δαση  5 χιλ απο την πολη στα 550 υψ και πολυ κοντα στο χωριο αγρας.δασος καστανιας,καστανα φθινοπωρο λοιπον😀

peScyYp.jpg
Επεξεργάστηκε από bill snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα...!!Στους 16.4 η ελαχιστη..Μαλακωσε πολυ ο καιρος...Καθολη την διαρκεια της μερας εχθες αρκετη ζεστουλα...Εφταιγε βεβαια και η τσικουδια...Πολλες ραγδαιοτητες...🤣

Παμε και στις καιρικες ομως ραγδαιοτητες...Λιμανι Πορου Κεφαλονιας μετα την χθεσινη νεροποντη στο νησι...Απο το χρωμα της θαλασσας,ο καθεις καταλαβαινει πολλα..Του Γιωργου Μαυρογιαννη.

247850183_2926686057584345_3048085885114134817_n.jpg

Βροχη και ομιχλη στο Νυμφαιο..

nymfaiocam2.jpg Νεφωσεις και ομιχλη και στα Γιαννενα...Τρομερη εικονα...Ακρως φθινοπωρινη..

ligiades.png

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...