Jump to content
[weathermaniac]

Αναφορές πρώτης ισχυρής φθινοπωρινής κακοκαιρίας "Αθηνά" 6-12/10/2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, airfathaaaaa είπε:

σε ενα παραλληλο συμπαν η πελοποννησος δεν υπαρχει και η αττικη τρωει ολα τα νερα

σε ένα παράλληλο σύμπαν, πελοπόννησος και εύβοια δεν υπάρχουν, τα πεδινά της Αττικής και Βοιωτίας έχουν μέση ετήσια βροχή 2000mm+. Αχ, άδικη ζωή.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Ζερίκιος said:

τα πεδινά της Αττικής και Βοιωτίας έχουν μέση ετήσια βροχή 2000mm+. Αχ, άδικη ζωή.

Χαχαχαχα 

Μια τέτοια παράλληλη κοσμάρα θα τα έσπαγε πάντως. Ζήτημα να εχουν 100mm τα νότια προάστια της Αθήνας για όλο το 2021 ως τώρα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, South Athens είπε:

Χαχαχαχα 

Μια τέτοια παράλληλη κοσμάρα θα τα έσπαγε πάντως.

Ε ναι... Φαντάσου την Αθήνα με β-βα να συμπεριφέρεται σαν Στενή και Ασή Γωνιά δεδομένου ότι η Πεντέλη θα ήταν το 1ο βουνό που θα συναντούσε ο β-βα και θα έσκασε όλος ο υετός λεκανοπέδιο. Και θα μας ευνοούσαν όλα τα νοτιαδοσυστήματα. Για τα χιόνια δε, άσε, δε λέω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με ενημέρωσε φίλος που δουλεύει στο Ελ. Βενιζέλος για δυνατή νεροποντη πριν 1 ώρα στα Σπάτα. Σα να καταπινε το σύννεφο το αεροδρόμιο. Βρέχει κ Λούτσα στην ανατολική Αττική όπως μου είπαν 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

το ημερισιο ρεκορ της ζαγορας ειναι 324 χιλιοστα.....σημερα μεχρι τωρα εχει 295, να δουμε αν θα το σπασει μεχρι την αλλαγη της μερας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα! Οι δρόμοι ήταν βρεγμένοι από χθες βράδυ στη Χρυσούπολη Περιστερίου, που ήμασταν πολύ τυχεροί..... σήμερα ακούστηκαν κάτι μπουμπουνήτα κι εθεάθη και κανας κεραυνός.... από βροχή άνευ σημασίας πράγματα.... 0.8 mm για σήμερα.. για την ώρα τουλάχιστον....

Παράπονο μετά το χθεσινό δεν έχω και μπροστά μας μια γεμάτη κι ενδιαφέρουσα καιρικά εβδομάδα..... τι άλλο να ζητήσω;;

... στους 20.8°C αυτή την ώρα η θερμοκρασία εδώ..... ελάχιστη γράψαμε στις 06:47... 17.9°C....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

το ημερισιο ρεκορ της ζαγορας ειναι 324 χιλιοστα.....σημερα μεχρι τωρα εχει 295, να δουμε αν θα το σπασει μεχρι την αλλαγη της μερας

ΑΝ βγουν αυτά του τζίφου, θα το διαλύσει, όχι απλά θα το σπάσει. τρόμος. 15 mm εδώ στην Λάρισα την νύχτα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πραγματικά σήμερα νοιώθω ότι βρίσκομαι στο χωριό πάνω στο βουνό.....εκεί το φθινόπωρο ακουμπάει τον έρωτα του χειμώνα.....η φύση εκπληκτική και η βροχερή συνοδεία, άγγιγμα ψυχής....έτσι σήμερα στο μπαλκονάκι μου εδώ στα Μελίσσια, αλλά και στο γραφείο μου με ανοιχτό παράθυρο πάνω μου,, έρχεται μια αέρινη αύρα που ανοίγει το αναπνευστικό, αισθάνεσαι ωσάν να είσαι αγκαλιά με το ελατόδασος του χωριού και απλά απολαμβάνεις πίνοντας το καφεδάκι ή την σοκολάτα σου, παίρνοντας ανάσες υγείας και ζωής.....ειλικρινά άνοιξαν τα πνευμόνια, άδειασα τοξικότητες και γέμισα οξυγονούχο φθινόπωρο.....νάμαστε πάντα καλά να ζούμε αυτές τις καιρικές εναλλαγές....

Μελίσσια 18,8οC, με ΝΑ ρεύμα και απλά όλες οι αισθήσεις στο ζενίθ.....ημερολόγιο κυβερνήτη Κυριακή 10/10/21.....Καλή Κυριακή σε όλους!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

καλησπερα σε ολους λιγα πραγματα και εδω ηλιουπολη 0.6mm αλλα οκ αφου δεν βγηκε ο βρωμιαρης  ηλιος....19.9 τωρα με 81% υγρασια ..

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

ΑΝ βγουν αυτά του τζίφου, θα το διαλύσει, όχι απλά θα το σπάσει. τρόμος. 15 mm εδώ στην Λάρισα την νύχτα

παντως σε αυτη την κακοκαιρια η λαρισα τα πηγε πολυ καλυτερα απο τον βολο....εδω σημερα 5,4 ο σταθμος στην αγια παρασκευη και 2,4 ο αλλος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3,4mm σημερα Πειραια-Ζεφυρο...13,4mm μηνιαιος.. πολυ παραπανω στην Καλλιπολη με 8,2mm σημερα...οσο νοτιωτερα στον Πειραια τοσο καλυτερα

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σταμάτησε προσωρινά στο Σκληθρο στα 283,1 χιλιοστά σημερα και 665,7 storm total αντε να δουμε και τη συνεχεια

στη Νέα Ερυθραία 0.8 χιλιοστά σήμερα μας έπνιξε

Επεξεργάστηκε από aristal
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

παντως σε αυτη την κακοκαιρια η λαρισα τα πηγε πολυ καλυτερα απο τον βολο....εδω σημερα 5,4 ο σταθμος στην αγια παρασκευη και 2,4 ο αλλος

Τα περισσότερα τα έκανε προχθές, που είχε κατά διαστήματα πολύ βροχή μέσα στην νύχτα, αλλά και την μεσημεριανή καταιγίδα η οποία έδωσε άλλα 10 χιλιοστά, αλλά με πολύ όμορφο τρόπο. Εγώ ευχαριστημένος θα ήμουν και μόνο με εκείνη την καταιγίδα. Όταν κοιτούσα την διάταξη σε αυτή ευελπιστούσα και όχι μόνο σε ποτιστικές. Λογικά μέχρι το τέλος της κακοκαιρίας θα έχουμε πάνω από 100 mm, και λέω πριν το χαμηλό της Πέμπτης, το οποίο βέβαια εδώ και τρεξίματα μου εμφανίζουν μια παράλογη υετότρυπα. Θα δούμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έντονη βροχή από τα ξημερώματα στη Θεσσαλονίκη και κρύο για την εποχή. Η αίσθηση του κρύου όπως πάντα το φθινόπωρο πιο έντονη συν υγρασία συν αέρας (πχ το 16αρι μεταφράζεται σε 10 μαζί με υγρασία, βροχή, αέρα). Πολύ φοβάμαι ότι Νοέμβρη δε θα έχουμε βροχές πάλι!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ψιχαλιζει τώρα. Ωραίες χαμηλές νεφώσεις και στον Κίσσαβο, και θα έλεγα ότι δεν έχει ιδιαίτερο κρύο

IMG_20211010_131124.jpg

IMG_20211010_131152.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φοβερή η ζούγκλα του ανατολικού Πηλίου έχει αντέξει 725mm και εκτός από μικρό-υπερχειλίσεις σε ρέματα δεν έχει ανοίξει ρουθούνι .Και τα παραπάνω ενώ από τις 04:30 τα ξημερώματα μέχρι τις 09:00 έριχνε καρέκλες .Ευτυχώς δεν έκατσε η παραπάνω κακοκαιρία στην βόρεια Εύβοια να μην απομείνει τίποτα το νησί. Βέβαια και να καθόταν δεν πιστεύω ότι θα έκανε πάνω από τα μισά mm σε σχέση με το Πήλιο αλλά θα αρκούσαν με το παραπάνω για την καταστροφή. 

1 χιλιοστό έριξε τελικά στο Κρυονέρι από την πρωινή μπόρα. Δεν βαριέσαι, ότι ρίξει καλό είναι.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...