Jump to content
[weathermaniac]

Αναφορές πρώτης ισχυρής φθινοπωρινής κακοκαιρίας "Αθηνά" 6-12/10/2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

38 λεπτά πριν, Limnostorm είπε:

Εμείς στα ανατολικά πάντως, πετάμε πιο ωραίο χαρταετό από εσάς!!! Χαχα!

Ελπίζουμε στις επόμενες μέρες.

Την ηπειρωτική Ελλάδα ήθελα να γράψω....άλλωστε εσύ μην έχεις παράπονο....τα πήρες όλα σε χιόνι το χειμώνα ...😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

57 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Την ηπειρωτική Ελλάδα ήθελα να γράψω....άλλωστε εσύ μην έχεις παράπονο....τα πήρες όλα σε χιόνι το χειμώνα ...😂

Axemmmm Λέει ο έτερος με το 40ποντο😂

 

Μεσάγκαλα από την καταιγίδα που πέρασε οριακά.

μεσαγκαλα.jpg

μεσαγκαλα 2.jpg

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπερα σε ολους...

Ισχυρη καταιγιδα περασε γυρω στις 6 στο χαλανδρι ... μεγαλη ραγδαιοτητα με μεγιστη 232 mm/h  ... 10,8 mm... τα περισσοτερα στην αττικη μετα την ιπποκρατειο.

http://penteli.meteo.gr/stations/chalandri/

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επιτέλους Φθινόπωρο στην Πολίχνη καλός καιρός μέχρι και τις 6μμ, μετά συννεφιά και μετά τις 8:30μμ ψιχάλες κατά τόπους! Θερμοκρασία από 11 έως και 22 καθόλη τη διάρκεια της ημέρας και τώρα στους 17. Καλό βραχάκι Δευτέρας σε όλους! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Beach-snow NG είπε:

52,5mm σημερα στο Αγρινιο....180,9mm η κακοκαιρια και 836,1mm το έτος....ως Παρασκευή, ίσως και νωριτερα, θα ξεπερασουμε για ακομα μια χρονια τον ετησιο μεσο ορο....τα τελευταια 15 χρονια ταχουμε σπασει στον Αγρινιωτικο καμπο!!

Tελικα Κώστα μου δεν έχω καταλάβει... Αγρινιώτης είσαι η Ευρυτανας? 🤣🤣🤣

Επεξεργάστηκε από thesprotos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Tελικα Κώστα μου δεν έχω καταλάβει... Αγρινιώτης είσαι η Ευρυτανας? 🤣🤣🤣

Πάντα έχεις εύστοχες απορίες....χαχαχα.....κι από τα δύο είμαι....εκ πατρός Ευρυτάν και εκ μητρός και γέννησης Αγρινιώτ'ς.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Προχθές λέγαμε για πλάκα ότι σε ένα παράλληλο σύμπαν η Πελοπόννησος δεν υπάρχει και η Αθήνα πνίγεται σε όλα τα νοτιαδοσυστήματα. Βασικά, δεν είναι όλη η Πελοπόννησος πρόβλημα. Το πρόβλημα είναι το πέταλο της Αργολίδας και το 3ο πόδι της Πελοποννήσου (που ανήκει Λακωνία). Αν δεν υπήρχαν αυτά, θα ήμασταν σε πολύ μεγαλύτερο Level. Σκεφτείτε δηλαδή, ένα παράλληλο σύμπαν χωρίς τις περιοχές που καλύπτονται με κόκκινο..

image.png

Επεξεργάστηκε από Ζερίκιος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και μία σημερινή από μία ρεματιά-ρυάκι (πριν τις βροχές) που κατεβαίνει στο ποτάμι του χωριού (παραπόταμος του Γαλλικού)...αύριο θα έχει περισσότερο μετά την βραδυνή υπεργίδα...

20211011_103708.jpg

 

http://penteli.meteo.gr/stations/fyska/    166mm/h λέει εδώ αλλά δεν νομίζω να τα πιάνει όλα λόγω φυλλωσιάς

Επεξεργάστηκε από kilkis1989
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, airfathaaaaa είπε:

βγαλε και την καλαματα μαζι με τον ταυγετο 

Βγαλε και από την άλλη πλευρά την Εύβοια ή άντε μόνο τη Δίρφυς και είσαι κομπλέ .....😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, Ζερίκιος είπε:

Προχθές λέγαμε για πλάκα ότι σε ένα παράλληλο σύμπαν η Πελοπόννησος δεν υπάρχει και η Αθήνα πνίγεται σε όλα τα νοτιαδοσυστήματα. Βασικά, δεν είναι όλη η Πελοπόννησος πρόβλημα. Το πρόβλημα είναι το πέταλο της Αργολίδας και το 3ο πόδι της Πελοποννήσου (που ανήκει Λακωνία). Αν δεν υπήρχαν αυτά, θα ήμασταν σε πολύ μεγαλύτερο Level. Σκεφτείτε δηλαδή, ένα παράλληλο σύμπαν χωρίς τις περιοχές που καλύπτονται με κόκκινο..

image.png

Ισχύει αυτό για τις περισσότερες κακοκαιρίες με νοτιοδυτικό ρεύμα. Όμως αν κοβόταν όλη η Πελοπόννησος, κακοκαιρίες που δινουν 100-200 mm στην Ήπειρο θα έδιναν περίπου τα ίδια χιλιοστά και στην Αττική [λίγο λιγότερα καθώς δεν έχει μεγάλη οροσειρα η Αττική]

να σε αυτή την διάταξη, πχ η Αττική θα έβλεπε 70-150 χιλιοστά αν δεν υπήρχε η Πελοπόννησος.

gfs-0-264.png?18

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Βγαλε και από την άλλη πλευρά την Εύβοια ή άντε μόνο τη Δίρφυς και είσαι κομπλέ .....😂

Την κατεδαφίζω εγώ στην διπλωματική αδερφέ. Όταν τελειώσει θα σας βάλω τα αποτελέσματα για το πόσο χιόνι θα έπεφτε. χεχεχε 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Απλα πραγματα...Τιναζουμε στον αερα την Ιταλια..Προκαλουμε τεχνητο τσουναμι στη Μεσογειο και φερνουμε την Συρτη πιο κοντα...Και αφηστε την Ελλαδιτσα οπως ειναι...

Περα απο την πλακα και Ολλανδια να ταν η Ελλαδα,μονο με πεδιαδες και λοφους παλι η Κουλα θα τρωγε τ απονερα..Εχει τσακωθει με την βροχη και με την τυχη...

Ισως ν ανατιναζαμε την Αττικη μπας και γλυτωναμε και μεις εν τελει...😜

Καλο βραδυ αγορινες μου...

Της Κουλας τα χιλιοστα τα βλεπει η Ελλαδα και γελα...

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Ενταξει παιδες 

 

IMG_20211011_224508.jpg

Παναγία μου.. Με το που είδα την εικόνα μου ήρθαν ακατάλληλες για ανηλικους εικόνες, έτσι όπως πετάγεται η Αττική σαν τσου..ου🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Παναγία μου.. Με το που είδα την εικόνα μου ήρθαν ακατάλληλες για ανηλικους εικόνες, έτσι όπως πετάγεται η Αττική σαν τσου..ου🤣

 

8 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Ενταξει παιδες 

 

IMG_20211011_224508.jpg

και αν η ευβοια αντι για βουνα ηταν μια τεραστεια κλειστη γλυκια λιμνη απο ακρη σε ακρη? does it count for lake effect?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εκ νέου ξέσπασμα στην Κέρκυρα ....τι να πει κανείς ......στα 260mm η πόλη ....302mm ο Ποταμός 3χλμ βορια της πόλης ....290mm τα Γουβιά .....Αργυράδες στο νότιο συγκρότημα 274mm.....Χλωμός στο νότιο συγκρότημα 285mm

Παντοκράτορας Σινιες και Κομπιτσι κοντά στα 400mm

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ξαφνικα ζεσταθηκα και μουσκεψα για πλακα....19.1 λιγο πριν τα μεσανυχτα !!!! Αντε μαζι με.τα.φαινομενα να ερθει και πτωση της Τ οσο προχωραει ο μηνας και αυτες οι τιμες να γινουν μεγιστες ημερας καποια.στιγμη !

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...