Jump to content
Beach-snow NG

Αναφορές ισχυρής κακοκαιρίας "Μπάλλος" 13-16/10....

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, Μπουτβαλ είπε:

Και εδώ πολυ νερό και συνεχιζει, ο σταθμος κοντά στο σπίτι μου έγραψε 60 mm

Screenshot_2021-10-14-18-31-38-970_com.android.chrome.jpg

Πρέπει να υπερεκτιμά αρκετά τον υετό ο συγκεκριμένος σταθμός ... Αν σκεφτείς ότι όλοι οι γειτονικοί έχουν 30- 35 mm κατά μέσο όρο .... Ακόμα και το γειτονικό Ωραιόκαστρο έχει 35μμ και οι άλλοι 2 σταθμοί της Λητής εκεί γυρω

Επεξεργάστηκε από freeze
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Όχι ρε φίλε .....τελείωσε το σπίτι αν γίνει αυτο

Το σπιτι ερχετε σε 2η μοιρα σε τετοιες περιπτωσεις.Να κοιταξουν να πανε σε ασφαλες μερος.Οταν τα απο κατω νησια εχουν μεγαλες ραγδαιοτητες και το stream ερχεται καρφι πανω τους,δεν ειναι για να περιμενουν πολυ με ηδη πλημμυρισμενο ποταμι.Εως αυριο προβλεπονται απο 50-100mm.Προβλεπονται ομως Τζορτζ.Μπορει να πεσουν αρκετα παραπανω οπως συνεβη και στην Αττικη. Εσυ ξερεις καλυτερα τη περιοχη απο γεωλογικης πλευρας. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

55 χιλ. Σταθμός ΕΠΑΛ μέχρι στιγμής.... διαδρομή από άνω Λιόσια μέχρι πανεπιστημιούπολη και πίσω  μέσω Αττικής οδού 1ωρα και 40 λεπτά😮

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, teo_73 είπε:

Το σπιτι ερχετε σε 2η μοιρα σε τετοιες περιπτωσεις.Να κοιταξουν να πανε σε ασφαλες μερος.Οταν τα απο κατω νησια εχουν μεγαλες ραγδαιοτητες και το stream ερχεται καρφι πανω τους,δεν ειναι για να περιμενουν πολυ με ηδη πλημμυρισμενο ποταμι.Εως αυριο προβλεπονται απο 50-100mm.Προβλεπονται ομως Τζορτζ.Μπορει να πεσουν αρκετα παραπανω οπως συνεβη και στην Αττικη. Εσυ ξερεις καλυτερα τη περιοχη απο γεωλογικης πλευρας. 

Φίλε όταν είσαι πάμπτωχος ακόμα και η ζωή σου έρχεται σε δεύτερη μοίρα....Αν πάει το νερό μέσα στο σπίτι τελείωσε η ζωή των πεθερικών μου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Φίλε όταν είσαι πάμπτωχος ακόμα και η ζωή σου έρχεται σε δεύτερη μοίρα....Αν πάει το νερό μέσα στο σπίτι τελείωσε η ζωή των πεθερικών μου.

Καταλαβαινω τι λες,αλλα η ζωη ειναι σε πρωτη μοιρα.Δεν υπαρχει η δυνατοτητα αντλησης υδατων?Εχουν επικοινωνησει με την πυροσβεστικη;;Μαθε!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Weather_Stories είπε:

Γιώργο επικοινώνησε και προσπάθησε να τους ηρεμήσεις για το καλό τους

Τους παρακαλαω να φύγουν από το σπίτι και δεν το κάνουν Γ... την τρέλα μου ....Αρνούνται κατηγορηματικά να αφήσουν το σπίτι .....άστα θα τρελαθώ με τη γυναίκα μου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κέρκυρα: Έχουν εγκλωβιστεί 20 άτομα στα σπίτια τους – Αναμένεται συνδρομή λιμενικού – Στις ταράτσες οι άνθρωποι

Τραγική εξακολουθεί να είναι η κατάσταση από την κακοκαιρία. Σύμφωνα με την Αστυνομία, τουλάχιστον 20 άτομα έχουν εγκλωβιστεί στις περιοχές Μωραΐτικα και Μεσσογγή λόγω πλημμυρών στις οικίες τους. Συγκεκριμένα , πολλοί εξ αυτών έχουν ανέβει σε ταράτσες οικιών και αναμένουν απεγκλωβισμό. Στο σημείο επιχειρεί για τον απεγκλωβισμό η Π.Υ. με βαρέα οχήματα, η οποία έχει ήδη απεγλωβίσει δώδεκα (12) άτομα, ενώ αναμένεται η συνδρομή των λιμενικών αρχών με πλωτά μέσα. Αναμένεται απόφαση για διαθέσει ελικοπτέρου από τις Αρμόδιες Αρχές.

https://www.kerkyrasimera.gr/archives/111456/κέρκυρα-έχουν-εγκλωβιστεί-20-άτομα-στα/

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Καταλαβαινω τι λες,αλλα η ζωη ειναι σε πρωτη μοιρα.Δεν υπαρχει η δυνατοτητα αντλησης υδατων?Εχουν επικοινωνησει με την πυροσβεστικη;;Μαθε!

Γίνεται της τρελής στην Κέρκυρα ....έχει έρθει πυροσβεστική και από Ηπειρο και ανέβηκε και ΕΜΑΚ ....η κατάσταση ακόμα και για την Κέρκυρα είναι πρωτόγνωρη ....δεν έχουν που να πρωτοπανε οι πυροσβέστες ....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

212 mm στο Βαθύ Ιθάκης αυτήν την ώρα. Οι κάθετοι δρόμοι στο λιμάνι έχουν γίνει χείμαρροι και πραγματικά 12 χρόνια στο νησί δεν έχω ξαναδεί ούτε κατά διάνοια κάτι παρόμοιο..Ας ευχηθούμε να αποφύγουμε τα χειρότερα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, teo_73 είπε:

Κέρκυρα: Έχουν εγκλωβιστεί 20 άτομα στα σπίτια τους – Αναμένεται συνδρομή λιμενικού – Στις ταράτσες οι άνθρωποι

Τραγική εξακολουθεί να είναι η κατάσταση από την κακοκαιρία. Σύμφωνα με την Αστυνομία, τουλάχιστον 20 άτομα έχουν εγκλωβιστεί στις περιοχές Μωραΐτικα και Μεσσογγή λόγω πλημμυρών στις οικίες τους. Συγκεκριμένα , πολλοί εξ αυτών έχουν ανέβει σε ταράτσες οικιών και αναμένουν απεγκλωβισμό. Στο σημείο επιχειρεί για τον απεγκλωβισμό η Π.Υ. με βαρέα οχήματα, η οποία έχει ήδη απεγλωβίσει δώδεκα (12) άτομα, ενώ αναμένεται η συνδρομή των λιμενικών αρχών με πλωτά μέσα. Αναμένεται απόφαση για διαθέσει ελικοπτέρου από τις Αρμόδιες Αρχές.

https://www.kerkyrasimera.gr/archives/111456/κέρκυρα-έχουν-εγκλωβιστεί-20-άτομα-στα/

 

Ε αυτό το ποτάμι τελικά υπερχείλισε και έχει γίνει χαμός .....πρώτη φορά συμβαίνει αυτό ....πρώτη όμως ....τρομερο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Προσωρινά κλειστοί είναι οι δρόμοι κοντά στο ποτάμι στην περιοχή Ποταμός καθώς τα νερά έχουν φουσκώσει αρκετά και έχουν καλύψει τους παράδρομους.

Η γέφυρα έως αυτή την ώρα (16:00) παραμένει σε λειτουργία και γίνεται κανονικά η κίνηση των ΙΧ αυτοκινήτων.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις έμαθα ότι πλημμύρισε το μαγαζί με τα κλιματιστικά  του ξαδέρφου μου στην Κέρκυρα  μαζί με το υπόγειο ...ζημιά 100.000 ευρώ τουλάχιστον ....ο ξάδερφος στο μαγαζί με την πυροσβεστική βγάζει νερά και η γυναίκα του στο πλημμυρισμένο σπίτι δίπλα στης πεθεράς μου να βγάζει νερά ....το θέμα είναι ότι καμία πυροσβεστική δεν μπορεί να κάνει τίποτα εκεί στο σπίτι μου για άντληση υδάτων αφού το σπίτι δεν είναι υπόγειο ....είναι υπερυψωμένο τουλάχιστον 1 μέτρο και το νερό έξω έχει φτάσει ήδη σ αυτό το ύψος....εφιαλτικές καταστάσεις στο νησί παιδιά 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Μόλις έμαθα ότι πλημμύρισε το μαγαζί με τα κλιματιστικά  του ξαδέρφου μου στην Κέρκυρα  μαζί με το υπόγειο ...ζημιά 100.000 ευρώ τουλάχιστον ....ο ξάδερφος στο μαγαζί με την πυροσβεστική βγάζει νερά και η γυναίκα του στο πλημμυρισμένο σπίτι δίπλα στης πεθεράς μου να βγάζει νερά ....το θέμα είναι ότι καμία πυροσβεστική δεν μπορεί να κάνει τίποτα εκεί στο σπίτι μου για άντληση υδάτων αφού το σπίτι δεν είναι υπόγειο ....είναι υπερυψωμένο τουλάχιστον 1 μέτρο και το νερό έξω έχει φτάσει ήδη σ αυτό το ύψος....εφιαλτικές καταστάσεις στο νησί παιδιά 

Αυτά είναι τα άσχημα... ευχομαι να πάνε όλα καλά!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτα ειναι τα ασχημα Γιωργη....καλυτερα οχι ρεκορ και ακροτητες οταν κινδυνευει ανθρωπινη ζωη η χανονται περιουσιες....

130 μμ.σταματησε ο σταθμος χαμηλα.Ζωγραφου

100 μμ οι 2 σταθμοι στα.ψηλα

Συμπληρωνουμε 1.5.ωρα με.απλο drizzle ψεκαδοβροχο αλλα η νυχτα φαινεται μακρια καο βροχερη....

Κοντα.στα μεσανυχτα θα κανω ενα πινακακι.ημερας για Αττικη στα Δυτικα βλεπω 120-130-140 μμ και.τοπικα.σιγουρα πολλα περισσοτερα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το Καιμακτσαλαν σημερα..Του Τρυφωνα Οσλανιδη. 

245418184_595883918124061_6948880060062688041_n.jpg

245276169_595883851457401_5709672902268402734_n.jpg

Γιωργαρα..Η ζωη εχει σημασια....Να πανε ολα καλα ευχομαι...Τωρα το διαβασα...

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, weatherforattica είπε:

Αυτά είναι τα άσχημα... ευχομαι να πάνε όλα καλά!

Να σαι καλά φίλε.....πολύ δύσκολη η κατάσταση.....στο σπίτι της θείας απέναντι από το δικό μου ήδη μισό μέτρο νερο μέσα....καταστροφή για ένα σπίτι 5 ετών....

 

 

 

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καταιγιδοφόρα γλώσσα σχίζει το Αιγαίο στη μέση κι ανηφορίζει αργά και βασανιστικά.

 

Πολλή προσοχή παιδιά στα μέρη με τα έντονα φαινόμενα. Η αξία της ζωής είναι το κυριότερο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Μόλις έμαθα ότι πλημμύρισε το μαγαζί με τα κλιματιστικά  του ξαδέρφου μου στην Κέρκυρα  μαζί με το υπόγειο ...ζημιά 100.000 ευρώ τουλάχιστον ....ο ξάδερφος στο μαγαζί με την πυροσβεστική βγάζει νερά και η γυναίκα του στο πλημμυρισμένο σπίτι δίπλα στης πεθεράς μου να βγάζει νερά ....το θέμα είναι ότι καμία πυροσβεστική δεν μπορεί να κάνει τίποτα εκεί στο σπίτι μου για άντληση υδάτων αφού το σπίτι δεν είναι υπόγειο ....είναι υπερυψωμένο τουλάχιστον 1 μέτρο και το νερό έξω έχει φτάσει ήδη σ αυτό το ύψος....εφιαλτικές καταστάσεις στο νησί παιδιά 

Κρίμα πραγματικά ρε Γιώργο . Ελπίζω το κακό να σταματήσει ως εδώ και τουλάχιστον από τις επόμενες ώρες να μην βρέξει ώστε μειωθεί η αγωνία όλων σας . 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το σπίτι της θείας που σας ανέφερα απέναντι από το δικό μου αρκετές ώρες πριν λίγο πριν μπουκαρει το νερό στο σπίτι....

Έξω ο δρόμος είναι απλά ποταμι

IMG-3fc1551ce6a49635c02d940fbbf9888e-V.jpg

IMG-436f2fc1a2b1f2172651fac1ef3eccef-V.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μετά από όσα ακούω, ευτυχώς που μάλλον έχει τελειώσει για εδώ το δυνατό γιατί έχει αρχίσει να με τρομάζει μετά τα σημερινά...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, weatherforattica said:

Μετά από όσα ακούω, ευτυχώς που μάλλον έχει τελειώσει για εδώ το δυνατό γιατί έχει αρχίσει να με τρομάζει μετά τα σημερινά...

σε δυο τρεις ωρες φοβαμαι οτι θα πουμε τον δεσποτη παναγιωτη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Συνέχεια βροχής στον Εύοσμο με το βροχομετρο να γράφει μεχρι τωρα 35 χιλιοστά, υγρασία 90 και Τ 9 βαθμούς. Για μένα είναι ότι καλύτερο. Απαλά να ξεδιψα η γη. Εύχομαι να μην ζοριστεί πολύ η χώρα μας. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...