Jump to content
Beach-snow NG

Αναφορές ισχυρής κακοκαιρίας "Μπάλλος" 13-16/10....

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από δυο έντονα ξεσπάσματα μέσα στην νύχτα με καταρρακτώδη βροχή και αστραπές στην Χαλκίδα, τώρα η απόλυτη ηρεμία και γαλήνη! 
Ασθενείς ΒΔ άνεμοι και κρύο για την εποχή! 
Γύρω στα 25 χιλιοστά έχει ρίξει από χθες…

19.5c έχω εσωτερική δωματίου και 13.4c ελάχιστη!!

Μια εικόνα εχθές το απόγευμα με νότιο προσανατολισμο! 

C229A608-16C4-4F3A-8084-8B4AC92E3C8F.jpeg

Επεξεργάστηκε από Άγγελος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όλη τη νύχτα έβρεχε στον Αλμυρό με διάφορες εντάσεις, από πυκνό ψιλοβροχο μέχρι και ισχυρή ποτιστική κατά τις 5-6 το πρωί. Πλέον έχουμε μια ύφεση, επικρατεί απλά συννεφιά. Έξω έχει πραγματικά ψωφόκρυο με 8 βαθμούς και την συνοδεία ενός σταμάτητου, ασθενή γενικά βορειοδυτικού.

Αναρωτιέμαι αν θα έχουμε κάτι άλλο αργότερα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα!

Τελικα πολυ κατωτερα του αναμενόμενου τα φαινομενα στην αττικη απο το βράδυ και μετα. Ισως ηταν για καλο.

Σε τι οφειλεται αυτο;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα! 17mm από το πέρασμα και σύνολο 112mm .Για να δούμε την κίνηση του χαμηλού από εδώ και πέρα . 

20211015_081056.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλά κλείσανε το δημόσιο στην αττικη βγαλαν στρατο κλπ για να κλεισει ο κηφισος και η παραλιακή και τωρα εχει ήλιο?Για ενα ξεσπασμα μισαωρου?Εκτος αν δε βλέπω κατι στη δορυφορική δε νομίζω να γινει τίποτα Αττικη τουλάχιστον μεχρι το μεσημέρι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, kopriniotis είπε:

Καλά κλείσανε το δημόσιο στην αττικη βγαλαν στρατο κλπ για να κλεισει ο κηφισος και η παραλιακή και τωρα εχει ήλιο?Για ενα ξεσπασμα μισαωρου?Εκτος αν δε βλέπω κατι στη δορυφορική δε νομίζω να γινει τίποτα Αττικη τουλάχιστον μεχρι το μεσημέρι.

υποτιθεται εχουμε ακομη δρομο σημερα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα παιδιά.....στο δρόμο για την δουλειά, μου είπαν ότι θα είμαστε κλειστά.....μάλιστα.....ο καιρός τους και μας τρόλαρε όλους τελικά.....κινητοποιήθηκε το σύμπαν, μέχρι στρατό βγάλανε στον Κηφισσό, κλειστά όλα τα σχολεία και οι υπηρεσίες κι έξω ο καιρός αποφάσιοε να έχει λαμπερό ήλιο....απίστευτο πραγματικά, αν και φάνηκε το τεμάχισμα τη νύχτα του συστήματος και το πιο δυνατό πήγε δυτικά και αρκετά ΝΑ....9mm από τη νυχτερινή ποτιστική βροχή σε μας εδώ στα Μελίσσια και συνολικά κακοκαιρίας Ballos 123,5mm.....εκπληκτικό νούμερο.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στο Αγρίνιο 47,5mm βροχής από τα πρωινά καταιγιδικά σκιρτήματα στον κάμπο και πλέον ο μήνας έφτασε μια ανάσα από την 300άρα.....287,5mm βροχής ο Οκτώβριος και πιάσαμε τον κλιματικό υετικό μέσο όρο του έτους με 942,7mm....σαρώνουμε τα τελευταία 15 χρόνια υετικά!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο εφιάλτης συνεχίζεται στον Ποταμό Κέρκυρας υπό βροχή παλι εδώ και κάτι ώρες ....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα σε όλα τα παιδιά! Βλέπω ευτυχώς δεν είχαμε τα τόσο ακραία καιρικά φαινόμενα σε κάποιες περιοχές στην Αττικη την Κέρκυρα και την Εύβοια κυρίως. Ας βρέξει καλά και στα νησιά μας στο Αιγαίο που το έχουν τεράστια ανάγκη χωρίς ακρότητες...

Κατά τα άλλα Μέτριας έντασης ποτιστική βροχή εδώ στο Μακροχώρι και όλη την περιοχή όλο το ξημέρωμα με αυξομειώσεις στην ένταση η οποία βροχή άφησε ως τώρα 17,2 χιλιοστά στον σταθμό ... στα 40 χιλιοστά η κακοκαιρία από χτες στα 159,4 ο μήνας!!! θερμοκρασία σε χειμωνιάτικα επίπεδα στους 10 τώρα στους 9,3 η ελάχιστη το ξημέρωμα...

Είναι εντυπωσιακό το γεγονός ότι χτες και σήμερα 14 και 15 Οκτωβρίου είχαμε κακοκαιρία και θερμοκρασίες που δεν έκανε πέρσι τον Νοέμβρη ούτε μιση μέρα και ζήτημα αν έκανε τον Δεκέμβρη,,!!!!!

makrochori

makrohori.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα και από εμένα ... 44mm χθες και 14 mm έως αυτήν την ώρα στον σταθμό μου στα νοτιοανατολικά της πόλης της Θεσσαλονίκης ..... Καλή βροχή χωρίς εντάσεις συνεχόμενη .... Στα 127mm ο μήνας 

IMG_20211015_091806.thumb.jpg.2a3bd1f35c99235d798a2eae29b668c4.jpgimage.thumb.jpg.489451b3dac6180123a2c7392330192b.jpg

Επεξεργάστηκε από freeze
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

47 λεπτά πριν, airfathaaaaa είπε:

υποτιθεται εχουμε ακομη δρομο σημερα

Ναι αλλα Κηφισό και παραλιακη μεχρι τις 8 το πρωι τους κλεισανε,οπως και το δημοσιο κυριως το πρωι δουλεύει μεχρι το μεσημέρι...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολύ βόρεια  και λίγο δυτικότερα  από εκεί που θα "έπρεπε " μου φαίνεται το κέντρο ,με σχετικά κλειστό στροβιλισμό που ήταν αναμενόμενο όμως . Η στάση στην Πύλο και το πέρασμα από τα πόδια της Πελοποννήσου φαίνεται να μην υπάρχουν πλέον οπότε κρατάμε μικρό καλάθι και περιμένουμε .

*Αν κινηθεί τελικά ΒΑ το χαμηλό νομίζω ήταν η πρώτη και η τελευταία φορά που η πολιτική προστασία έλαβε προληπτικά μέτρα 😄.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Report λοιπόν από Αιγαίο, με δυσκολία έφτασα στη δουλειά μου πριν λίγο εδώ στην πόλη της Ρόδου.  Ανεμόβοχο με τρελές ραγδαιότητες από τις 08.00 το πρωί και μετά, και - αν και ο κοντινός σταθμός είναι off- πρέπει μέσα σε μία ώρα να έχουμε βάλει 20 χιλιοστά.  Εχουμε και ηλεκτρικά.....Την καλημέρα μου....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

.... Καλημέρα από το ηλιόλουστο πλέον Μαρμάρι ......

...... 05.15 με ξύπνησε καταιγίδα εντυπωσιακής έντασης με τρελή ραγδαιότητα και ανέμους ισχυρούς νότιους .......

...... καλά ήταν .....

...... Δεν είμαστε για περισσότερα .....!!!!!!

Επεξεργάστηκε από THUNDERSNOW1965
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στην ιδιαιτερη πατριδα της μητερας μου την Κρητη εγινε χαμος...Πολυ νερο και πολλα ηλεκτρικα και εχθες αλλα κυριως μεσα στη νυχτα..Ξεπερασε τοπικα τα 50mm...

Εικονες απο τα Ρεθυμνιωτικα νεα..

plymmires (5).jpg

plymmires (8).jpg

Κοντα στο χωριο μου στο Σπηλι επεσαν απο χθες 54mm..Μια χαρα νερο και για την Κρητη τοπικα που το ειχε αναγκη...

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Νέα Στύρα σύνολο κακοκαιρίας 158,5mm και αρκετές ζημιές....ΔΥΣΤΥΧΩΣ συνεχίζει να αγνοείται άτομο στο Λιμνιώνα Ευβοίας (Μεσοχώρια)....

https://eviathema.gr/evoia/synagermos-stin-notia-eyvoia-agnoeitai-70chronos-andras-sta-mesochoria/?fbclid=IwAR2_-VLCKGKT9132F6Fwog6Tq5xKR-FhgpFFryoEgdUODs_PvFFWmOx3eZs

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όλοι και όλα μας έδειχναν στο κέντρο της κακοκαιριας, με 100+ χιλιοστά… έχουν πέσει 26mm…! 
Διαφορετική τροχιά χαμηλού… δεν ξέρω αν μπορεί να περιμένει κάτι άλλο η Χαλκίδα! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα παιδιά! Κατά περιόδους είχαμε ποτιστική βροχή μέσα την νύχτα η οποία μας άφησε 6,2 χιλιοστά με αρκετό κρύο 9-9,5°C

Τα 31,4 χιλιοστά φθάσαμε σύνολο κακοκαιρίας που ήταν ο δικός μου στόχος για την περιοχή.

Μια χαρά όλα τα χιλιοστά έπεσαν με χαμηλές εντάσεις να προλάβει να τα απορροφήσει η γη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μπορεί κάποιος να μου παραθέσει αξιόπιστη πηγή με τα ρεκορ χιλιοστων που έχουν πέσει στην Αθήνα όλων των εποχών ?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...