Jump to content
Beach-snow NG

Αναφορές ισχυρής κακοκαιρίας "Μπάλλος" 13-16/10....

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικά εκτός των πολλών ηλεκτρικών έκανε πριν καμιά ώρα και ένα ημίωρο βροχοπερασμα στην πόλη της Ρόδου που μας άφησε μερικά χιλιοστά ακόμα. Σύνολο ημερήσιου υετου σύμφωνα με το σταθμό της πόλης 35,4 χιλιοστά. Φθινοπωρακι κ εδώ.... 🙂Νομίζω πως ο Μπαλλος ήταν μια από τις λίγες βροχοκακοκαιριες των τελευταίων χρόνων που που δεν άφησαν παραπονεμένο κανένα κομμάτι της χώρας και τη σάρωσαν πραγματικά από άκρη σε άκρη. Κάτι που δυστυχώς τείνει να σπανίζει. Αν έλειπαν και κάποιες ακραίες καταστάσεις σε κάποιες περιοχές 🙄

Edit: Σύμφωνα με κάποια μοντέλα, φαινόμενα μπορεί εδώ να έχουμε και αύριο 

Επεξεργάστηκε από brainstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ακόμα ξερνάει νερό ο Μπάλλος.

96 mm πριν την αλλαγή του 24ώρου.

180,6 mm storm total κι ο ετήσιος πέρασε τα 1200 πλέον...

Καληνύχτα αδέρφια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

Με 36.4 χιλιοστά σύνολο κακοκαιριας για την Λάρισα είμαι αρκετά δυσαρεστημένος. Ούτε τα μισά από την Αθηνά ο άμπαλος. Τουλάχιστον θα λέμε ότι φτάσαμε την 100αρα για Οκτώβριο.

Μην μιλάς καθόλου μια χαρά είναι τα 36 χιλιοστά ...ο Βόλος είδε συνολικά 26.....γενικά πολύ μουφα ο Βόλος γτ παρά τις 10 μέρες βροχής που έχει για τον Οκτώβριο έχει μαζεψει 70-80 χιλιοστά την στιγμή που αμφιβάλλω αν υπάρχει άλλη περιοχή στην ηπειρωτική Ελλάδα που έχει μηνιαίο κάτω από 100

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σταυρό Θεσσαλονίκης και Ολυμπιάδα που βλέπω από φβ ...είναι οριακά τα πραγματα και Ολυμπιάδα ήδη έχουν πλημμυρίσει σπίτια .... Απίστευτο νερό .... Πάνω από 150- 200 mm το διήμερο ....  Από το κέντρο του νομού και ανατολικότερα έπεσε πολύ πράμα σήμερα ....ενώ το δυτικό κομμάτι πολύ χαλαρά 

Επεξεργάστηκε από freeze
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

29mm σήμερα στο Κρυονέρι και συνολικά 122mm . 

36mm σήμερα στο χωριό και 48mm συνολικά.

Δυστυχως αρκετά τα προβλήματα που δημιούργησε η κακοκαιρία και αρκετές οι ζημιές σε περιουσίες. Μεγαλο κομμάτι της χώρας ξεδίψασε όμως μετά από μακρά περίοδο ξηρασίας .Πάμε για τα επόμενα!

Καλό βράδυ σε όλους.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Άγγελος είπε:

Τι να πω κ γω που ήμουν στο επίκεντρο κ κατέγραψα ίδια χιλιοστά με σένα, έδώ στην Χαλκίδα!!

Δεν νομίζω ότι ήταν να είναι στο επίκεντρο η Χαλκίδα με βάση την δίαταξη και την κατανομή του Cape, ωστόσο ήταν να έχει περισσότερα νερά από την Λάρισα, οπότε έχεις δίκιο. Εμένα μου έσπασε τα νεύρα που πήραμε ότι βροχή, όταν κοιμόμασταν, και μετά μόνο ψεκάδες. Βαρετό.

32 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

Μην μιλάς καθόλου μια χαρά είναι τα 36 χιλιοστά ...ο Βόλος είδε συνολικά 26.....γενικά πολύ μουφα ο Βόλος γτ παρά τις 10 μέρες βροχής που έχει για τον Οκτώβριο έχει μαζεψει 70-80 χιλιοστά την στιγμή που αμφιβάλλω αν υπάρχει άλλη περιοχή στην ηπειρωτική Ελλάδα που έχει μηνιαίο κάτω από 100

Γενικά Η ανατολική Θεσσαλία τα πήγε όντως χάλια στην δεύτερη κακοκαιρία και αυτή την φορά δεν υπήρχε ο ανατολικός, για να το εξηγήσει.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

32μμ για τη μερα που περασε και 122μμ η κακοκαιρια που ηταν απο τις καλυτερες βροχοκαιριες των τελευταιων ετων με εντυπωσιακα φαινομενα,διαρκεια και μεγαλη εκταση. 

Για να δουμε μηπως κανουμε το 9 στα 9 αυριο στις μερες υετου,αφου ισως βγει καμια μποριτσα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Xαμός και μεταμεσονυχτίως στο Αγρίνιο και γενικότερα στον Αγρινιώτικο κάμπο, όπου βρέχει 10η συνεχόμενη μέρα.....έχει κολλήσει ένας πυρήνας εκεί και δίνει άκοπα νερό....κοντεύει 40mm στο Αγγελόκαστρο και ρίχνει καταρράκτες!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Από τη κακοκαιρία στα γρήγορα ανεβάζω μερικά αμοντάριστα πλάνα......

..... από τη καταιγίδα προχθές το πρωί 14/10/2021... Χρυσούπολη Περιστερίου.. ώρα 08:25 - 08:30.......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αμοντάριστο στραβό πριν το ξέσπασμα της χθεσινής καταιγίδας..... 15/10/2021.... γύρω στις 13:00....

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

75mm το Αγγελόκαστρο στο νέοω 24ωρο και πάει προς τα 600mm ο μήνας.....αύριο τα του αναλογικού από Αγρίνιο.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

στα 130χιλιοστα περιοχη κερκινης το διπλασιο απο το αναμενωμενο...δεν υπαρχει καλυτερο...ποτιστικη βροχη κυριως με εξαρσεις..οι πηγες ανατροφοδοτηθηκαν αρκετα τα ποταμια ξανα αρχισαν να ρεουν...ακομη και τωρα βρεχδει ελαφρως ..πρωτη φορα δνε εχω κανενα παραπονο με την ποσοτητα υετου σπανιο για την κεντρικη μακκεδονια που τα ποσοστα υετου του ετους ειναι λιγα για τους γνωστους λογους..πενευτυχης ναστε κααλα κα΄λημερα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βρέχει πανέμορφα όλη νύχτα στο Βαθύ με χειμερινού τύπου χαρακτηριστικά μετά τη στροφή των ανέμων σε Δ..Στα 42mm ο υετός και συνεχίζει...Στα 46mm έως τώρα ο υετός στη Γαβαλού Αιτωλοακαρνανίας..Καλημέρα και καλό Σ/Κ!

IMG_20211016_082821.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...