Jump to content
Beach-snow NG

Αναφορές ισχυρής κακοκαιρίας "Μπάλλος" 13-16/10....

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, sotos*snow είπε:

Το άκουσα live στον σκαι Γιώργο απλά καλύτερα να βρούμε επίσημη ανακοίνωση κάπου μήπως εγώ δεν κατάλαβα κάτι … θυμάμαι ότι είπε κλειστές οι δημόσιες υπηρεσίες αύριο στην Αττική για την αποσυμφόρηση της κίνησης … μόνο όσες υπηρεσίες πρέπει να λειτουργούν για την αντιμετώπιση της κακοκαιρίας … φυσικά τα σχολεία της αττικής ολα κλειστά 

Το βρήκα .....ευχαριστώ φιλε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ολες οι δημοσιες υπηρεσιες στην Αττική και ισχυρή σύσταση να μην ανοίξει όλος ο ιδιωτικός τομέας (τηλεργασία), για ελευθερία στους δρόμους....ήδη άρχισαν ιδ. εταιρείες να αναστέλουν τις εργασίες τους για αύριο....

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

34 λεπτά πριν, marios_angelos είπε:

Στην Βόρεια Εύβοια πάντως χαλαρά πράγματα 12-14mm έπεσαν τελικά. Εκτός κι αν γίνει απόψε κανένα ντου! 

Αύριο  θέλει προσοχή η περιοχή . Αν δεν κάνω λάθος στους Παπάδες έχει ρίξει αυτόν τον μήνα 230 mm. Θα είναι δύσκολο να μην γίνουν καταστροφές.  Ελπίζω το πολύ νερό να πέσει λίγο νοτιότερα όπου υπάρχει ακόμη δάσος . 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, nikolas 2365 είπε:

@sotos*snow Σωτήρη κάποια εκτιμηση για τις επόμενες ώρες; Με βάση την Δορυφορική. 

Φυσικά δεν είμαι τόσο γνώστης και ειδικά γνώστης της περιοχής σας και της Αττικής για να κάνω εκτίμηση Νίκο καλύτερα από τα παιδιά από κάτω Γιώργο και Τέο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν θα είναι έκπληξη για εμένα εάν η Αττική περάσει την νύχτα με ηπιότερα φαινόμενα...πολλές φορές το λεκανοπέδιο συμπεριφέρεται απρόβλεπτα... όπως σήμερα που κανείς δεν προέβλεψε τις 100αρες από το πρωί έως το απόγευμα... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

https://www.protothema.gr/greece/article/1171348/alert-apagoreusi-kukloforias-ston-kifiso-apo-ti-1-eos-tis-8-to-proi/?utm_source=rss

ολες οι δημοσιες υπηρεσιες κλειστες στο νομο αττικης (και τα δικαστηρια συμφωνα με ανακοινωση δσα)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

@sakis13 είσαι παρών; Στα όπλα; 

 

Παντα φιλαρακι!!Αδειουχος ειμαι...Δεν το χανω...Τριτος φραπε μολις και αναμενω...Τρομερη γραμμη καταιγιδων στο Αιγαιο οσο και στον Μορια..Λογικα τα δυσκολα ειναι μπροστα μας..

Το μονο θετικο οτι εδω και ωρα επαψαν τα φαινομενα και επεσε η σταθμη των ποταμων..Ειδικα ο Ιλισσος ηταν στο τσακ να βγει στην παραλιακη της Ποσειδωνος...Θετικο οτι δεν ειχαμε απωλειες σε ζωες...

Μαλλον θα κλεισουμε στα 86.8mm η καλλιθεα και 74.4mm το γκαζι...Κραταει ακομα το ρεκορ του ημερησιου υετου με 97mm απο 22/02 2013..Για την Καλλιθεα τα 86.8mm αποτελουν νεο ρεκορ φυσικα σε ημερησιο υετο.

Για να δεις ποσο οριακα ηρθε το ποταμι...Μια ωρα να εβρεχε ακομα....Θα ειχαμε αλλα σκηνικα τωρα...Δοξα το θεο και το χαρηκαμε και γλιτωσαμε τα χειροτερα..

53992081.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, sakis13 είπε:

Παντα φιλαρακι!!Αδειουχος ειμαι...Δεν το χανω...3 φραπε μολις και αναμενω...Τρομερη γραμμη καταιγιδω στο Αιγαιο οσο και στον Μορια..Λογικα τα δυσκολα ειναι μπροστα μας..

Το μονο θετικο οτι εδω και ωρα επαψαν τα φαινομενα και επεσε η σταθμη των ποταμων..Ειδικα ο Ιλισσος ηταν στο τσακ να βγει στην παραλιακη της Ποσειδωνος...Θετικο οτι δεν ειχαμε απωλειες σε ζωες...

Θέλει προσοχή απόψε. Και εγώ θα κάτσω τουλάχιστον μέχρι τις 4. Είπαμε φέτος θα τα φέρουμε πάλι όλα. Είτε με Κινέζο είτε με Γιαπωνέζο θα φέρουμε μεγάλες κακοκαιρίες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν θέλουν οι mods ας σβήσουν το μνμ μου. Αλλά αυτό με την απαγόρευση κυκλοφορίας σε Κηφισό και παραλιακή δεν μου αρέσει. Σαν πολύ εύκολη την έχουμε πλέον την απαγόρευση κυκλοφορίας.

Κλεισε δημόσιο, ιδιωτικό, σχολεία κτλ. Για να μην έχει κίνηση. Και μετά ο καθένας που θέλει να μετακινηθεί ας αναλάβει τις ευθύνες του. 

Αλλά όχι να απαγορεύεις την κυκλοφορία το 2021 σε δημοκρατικό πολίτευμα με αφορμή μια κακοκαιρία. Συνηθίζουμε σε αυτό όπως βλέπω και αυτό με ανησυχεί.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τελικά όντως τρύπα στην Λάρισα, το πολύ πολύ drizzle ρίχνει εδώ και πολλές ώρες... Ωστόσο περιμένω με βάση την κίνηση των 500αριών, να μην μείνουμε στα 20 χιλ.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδες εγω σας αφηνω για την ωρα.Αυτη ειναι η εικονα που εχω τωρα βασει χαρτων,δορυφορου και ανιχνευτη αστραπων.(θερμο-ψυχρο μετωπο και κινηση τους)

Θελει χρονο ακομα,το χαμηλο κινειται αργα.Παμε προς τα ξημερωματα για το επομενο κυμα και πιστευω και σε αλλη μια εξαρση το μεσημερι.Θα πεσει πολυ νερο ακομα τοπικα αυριο.

IMG_20211014_224934.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως βλέποντας και τα τοπικά μέσα είναι θαύμα που δεν θρηνήσαμε νεκρούς στο νησί.

Οι κατολισθήσεις ήταν εκατοντάδες ιδίως στην μέση Κέρκυρα.

Ευτυχως εδώ και 7 ώρες δεν βρέχει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, giorgoscorfu είπε:

Πάντως βλέποντας και τα τοπικά μέσα είναι θαύμα που δεν θρηνήσαμε νεκρούς στο νησί.

Οι κατολισθήσεις ήταν εκατοντάδες ιδίως στην μέση Κέρκυρα.

Ευτυχως εδώ και 7 ώρες δεν βρέχει.

Στον Ποταμό έβρεχε έστω και ποτιστικά μέχρι αργά το απόγευμα πάντως ...γύρω στις 7 σταμάτησε ....πριν 4 ώρες περίπου....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Παιδες εγω σας αφηνω για την ωρα.Αυτη ειναι η εικονα που εχω τωρα βασει χαρτων,δορυφορου και ανιχνευτη αστραπων.(θερμο-ψυχρο μετωπο και κινηση τους)

Θελει χρονο ακομα,το χαμηλο κινειται αργα.Παμε προς τα ξημερωματα για το επομενο κυμα και πιστευω και σε αλλη μια εξαρση το μεσημερι.Θα πεσει πολυ νερο ακομα τοπικα αυριο.

IMG_20211014_224934.jpg

Γιώργο αν δεις την  κίνηση τω 500αριών και το κόκκινο που έχεις βάλλει ψυχρό μέτωπο είναι. Εξάλλου γενικά τα θερμά μέτωπα σπάνια βγάζουν καταιγίδες. Ενώ αν βγάλουν δεν θα έχουν ποτέ τέτοια ηλεκτρική δραστηριότητα. Το θερμό μέτωπο βρίσκεται στην βόρεια Ελλάδα Βουλγαρία αυτή την στιγμή. Για εμένα η Αττική και όχι μόνο θέλει τρελή προσοχή και αύριο, γιατί ψυχρό μέτωπο+cape είναι συνταγή για επικίνδυνα πράγματα. Είναι ο συνδυασμός που πάντα δίνει τα εντονότερα φαινόμενα στον Ελλαδικό και όχι μόνο χώρο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, menidi είπε:

Αν θέλουν οι mods ας σβήσουν το μνμ μου. Αλλά αυτό με την απαγόρευση κυκλοφορίας σε Κηφισό και παραλιακή δεν μου αρέσει. Σαν πολύ εύκολη την έχουμε πλέον την απαγόρευση κυκλοφορίας.

Κλεισε δημόσιο, ιδιωτικό, σχολεία κτλ. Για να μην έχει κίνηση. Και μετά ο καθένας που θέλει να μετακινηθεί ας αναλάβει τις ευθύνες του. 

Αλλά όχι να απαγορεύεις την κυκλοφορία το 2021 σε δημοκρατικό πολίτευμα με αφορμή μια κακοκαιρία. Συνηθίζουμε σε αυτό όπως βλέπω και αυτό με ανησυχεί.....

Δεν καταλαβαινω γιατι το ανεβαζεις εφοσον ξερεις οτι δεν θα αφησουμε να εξελιχθει διαλογος πανω σε αυτο,με το οποιο καποιοι συμφωνουν και καποιοι οχι,για προφανεις λογους.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Δεν καταλαβαινω γιατι το ανεβαζεις εφοσον ξερεις οτι δεν θα αφησουμε να εξελιχθει διαλογος πανω σε αυτο,με το οποιο καποιοι συμφωνουν και καποιοι οχι,για προφανεις λογους.

Το ανέβασα γιατί σχολίασε και άλλο παιδί το σχετικό ζήτημα Γιώργο. Κατέβασε το ρε συ. Δεν γίνομαι ποτέ εριστικός Ουτε διχαστικός και το ξέρεις

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Γιώργο αν δεις την  κίνηση τω 500αριών και το κόκκινο που έχεις βάλλει ψυχρό μέτωπο είναι. Εξάλλου γενικά τα θερμά μέτωπα σπάνια βγάζουν καταιγίδες. Ενώ αν βγάλουν δεν θα έχουν ποτέ τέτοια ηλεκτρική δραστηριότητα. Το θερμό μέτωπο βρίσκεται στην βόρεια Ελλάδα Βουλγαρία αυτή την στιγμή. Για εμένα η Αττική και όχι μόνο θέλει τρελή προσοχή και αύριο, γιατί ψυχρό μέτωπο+cape είναι συνταγή για επικίνδυνα πράγματα. Είναι ο συνδυασμός που πάντα δίνει τα εντονότερα φαινόμενα στον Ελλαδικό και όχι μόνο χώρο

Οταν εχεις ασταθεις μαζες βγαινουν καταιγιδες και με θερμο μετωπο.Δεν επιμενω,σιγουρα ξερεις καλυτερα Μιχαλη,αλλα αυτην την εικονα εχω στα μυαλο μου.Εξαλλου φαινεται στα 850αρια οτι εκτοπιζει τη πιο ψυχρη μαζα βορειοτερα του.

153987334.gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, menidi είπε:

Το ανέβασα γιατί σχολίασε και άλλο παιδί το σχετικό ζήτημα Γιώργο. Κατέβασε το ρε συ. Δεν γίνομαι ποτέ εριστικός Ουτε διχαστικός και το ξέρεις

Βρε το ξερω γι αυτο εκανα μια εξαιρεση.Παμε παρακατω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...