Jump to content
[weathermaniac]

Ανάλυση χαρτών Νοεμβρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, INUIT είπε:

Σωτο,  εγω μεχρι τις 19-20 το πηρα αποφαση οτι δεν εχει βροχη στα μερη μου ( χωρις να το αποκλειω αφου δεν αποφασιζω εγω 😎).....απο κει και περα τι δεν σου αρεσει στο ραν???

Diagramme GEFS

...... θελουμε νοτιαδες και τη θερμοκρασια στο10-12 για οσο παει το ματι  ??........ για μενα το ζητουμενο ειναι το κρυο τωρα πια !!

και ποτε δεν κοιταζω τα διαγραμματα για να δω τον καιρο του τριημερου.........οκ το μετα φυσικα θα αλλαξει,, αλλα μοιρασμενα ενσεμπλσ εχει, μπορει να πεσουμε κι αλλο !!).   Δεν ξερω ποσο βοηθησα να καταλαβεις την οπτικη μου επιμενω λοιπον στο ομορφο ραν ,και ακομη δεν εχω δει το 18αρι ουτε προλαβα να διαβασω αλλα σχολια )

( ρητορικα τα ερωτηματα , δεν χρειαζονται απαντηση ) !!😎

Δεν είπα ότι δεν είναι καλά... είπα ότι είναι πέραν του 10ημέρου και θα αλλάξουν πάλι..... μέχρι τις λόγικές και πιο πιθανές να βγουν 5-6 ημέρες είναι χάλια αυτό είπα,... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πλέον μείναμε μόνο με την περίοδο της Κατερίνας. Αν κάνει κάτι στην ένδοξη ημερομηνία 24-26 που έχουν βγει τα περισσότερα ιστορικά. Μας έφαγε την ψυχή και φέτος, σάπιος τελείως βγήκε 19/20 μέρες ήλιο και βλέπουμε για τρίτο δεκαήμερο

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Xionoflorina είπε:

Πλέον μείναμε μόνο με την περίοδο της Κατερίνας. Αν κάνει κάτι στην ένδοξη ημερομηνία 24-26 που έχουν βγει τα περισσότερα ιστορικά. Μας έφαγε την ψυχή και φέτος, σάπιος τελείως βγήκε 19/20 μέρες ήλιο και βλέπουμε για τρίτο δεκαήμερο

 

Σώτο όμως αν δεν κάνω λάθος(εσύ που τα θυμάσαι καλύτερα διόρθωσέ με) όποτε είχε ιστορικές κακοκαιρίες 24-26 Νοέμβρη είχε και το προηγούμενο διάστημα ο καιρός ενδιαφέρον με τουλάχιστον 2-3 καλές Νοεμβριάτικες κακοκαιρίες ..φέτος δεν θα κάνει τίποτα απολύτως μέχρι τότε....αυτη είναι η διαφορά...γι αυτό κι εγώ προσωπικά δεν ελπίζω και πολλά ...συνήθως οταν κάνει δυνατό δεύτερο μισό Νοέμβρη ο καιρός αλλάζει ήδη μέχρι τις 15 το πολύ έως τις 20 βγάζει τις πρώτες δυνατές κακοκαιρίες..... όποτε πήγαινε έως τις 24 ήρεμα συνέχιζε έτσι μέχρι τα μέσα Δεκεμβρίου τουλάχιστον....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Σώτο όμως αν δεν κάνω λάθος(εσύ που τα θυμάσαι καλύτερα διόρθωσέ με) όποτε είχε ιστορικές κακοκαιρίες 24-26 Νοέμβρη είχε και το προηγούμενο διάστημα ο καιρός ενδιαφέρον με τουλάχιστον 2-3 καλές Νοεμβριάτικες κακοκαιρίες ..φέτος δεν θα κάνει τίποτα απολύτως μέχρι τότε....αυτη είναι η διαφορά...γι αυτό κι εγώ προσωπικά δεν ελπίζω και πολλά ...συνήθως οταν κάνει δυνατό δεύτερο μισό Νοέμβρη ο καιρός αλλάζει ήδη μέχρι τις 15 το πολύ έως τις 20 βγάζει τις πρώτες δυνατές κακοκαιρίες..... όποτε πήγαινε έως τις 24 ήρεμα συνέχιζε έτσι μέχρι τα μέσα Δεκεμβρίου τουλάχιστον....

Δεν υπαρχει συσχετιση νοεμβρη δεκεμβρη 100% απλα στους μεγαλους χιοναδες οπως το 2001 χιονισε και νοεμβρη ενω αρκετοι χειμωνες που χιονισε φλωρινα νοεμβρη μετα ηταν καλοι και για τα πεδινα...αλλα συσχετισμος δεν υπαρχει...με την ενοια αν χαλασει ο καιρος θα ειναι δυνατος ο χειμωνας...μην ξεχναμε οτι θα ειμαστε σε μια χρονια λα νινα παλι που σημαινει υγρος καιρος και υπαρξη χαμηλων και διαταραχων στην μεσογειο αλλα οχι απαραιτητα κρυο..απλα φετος ειναι πιο ισχυρα και καλυτεροι καποιο δεικτες που μας κανουν να αισιοδοξουμε οτι θα ειναι πιο κρυος χειμωνας απο περσι και υπαρκτος και ο σιβηρικος.καλημερα κιολας..επισης να πουμε για οσους θεωρουν οτι ο οκρωμβης ηταν κακος στην χωρα μας οτι παγκοσμια ηταν στους 3 ποιος ζεστους απο το 1991 και μετα με θετικη αποκλιση +0,42.Ο νοεμβρης οτι και να γινει απο 20 και μετα θα ειναι ενας κακος ακομα νοεμβρης και ανυπαρκτος ως προ τα φαινομενα 

IMG_20211114_105034.jpg

Επεξεργάστηκε από ICELARISSA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χαχαχα ακόμα πιο ανατολικά το άικον χαχαχα

το ίδιο και ο τζίφος, μόνο το τζεμ έμεινε, αλλά λογικά το θέμα είναι λήξαν για 18-20 του μήνα.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Τα ενς των μοντελων ειναι υγρα παντως και υετικα μετα τις 22 ειναι μια καλη ταση αλλα μεχρις εκει

Από τις 10...φτασαμε στις 15...τωρα πάμε για 22...αστο ρε Κώστα, μην ασχολησε... Πάνε πιες κάνα τσίπουρο με τον Βασιλη🤣🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

και αυτοί μιλάν για ψυχρή κατάβαση στηνν Ευρώπη αλλά....δημοσιεύουν και έναν εντυπωσιακό χάρτη για τις 25!https://www.severe-weather.eu/global-weather/november-forecast-cold-season-usa-europe-fa/?fbclid=IwAR2tzATHpHshDxB1PikX0_5WdMCvH0g_lVSCMJv4rIww_5bJOhlyoqtUAMk

november-weather-forecast-winter-season-europe-temperature-anomaly-week-4.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, thesprotos είπε:

Από τις 10...φτασαμε στις 15...τωρα πάμε για 22...αστο ρε Κώστα, μην ασχολησε... Πάνε πιες κάνα τσίπουρο με τον Βασιλη🤣🤣🤣

Ασε ρε εχω θεμα ειμαι 1.5 μηνα κρεβατι με μεση γι αυτο γραφω και ολη μερα...χαχααχ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, bardaris είπε:

και αυτοί μιλάν για ψυχρή κατάβαση στηνν Ευρώπη αλλά....δημοσιεύουν και έναν εντυπωσιακό χάρτη για τις 25!https://www.severe-weather.eu/global-weather/november-forecast-cold-season-usa-europe-fa/?fbclid=IwAR2tzATHpHshDxB1PikX0_5WdMCvH0g_lVSCMJv4rIww_5bJOhlyoqtUAMk

november-weather-forecast-winter-season-europe-temperature-anomaly-week-4.png

Ρε ολοι μιλαμε αλλα το θεμα ειναι αν θα γινει χαχαχα...παντως τα πιο πολλα μοντελα δινουν χαλαρο πολαρ μεχρι μεσα γεναρη περιπου μετα και ειδικα φλεβαρη το ενισχυουν 

Επεξεργάστηκε από ICELARISSA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, ICELARISSA είπε:

Ρε ολοι μιλαμε αλλα το θεμα ειναι αν θα γινει χαχαχα...

κοίτα αν εν ετει 2021  στο δεκαήμερο..δεν καταφέρνουν να πετύχουν τέτοια αλλαγή και βγεί αλλα αντί άλλων...τότε να τα κλέισουν..και να ασχοληθούν με κουφώματα .χωματουργικές εργασίες.....κωμμώσεις....delivery (εννοείτε δεν έχω τπτ με τους παραπάνω επαγγελματίες το αντίθετο , με τα μετεωρολογικά κέντρα εχω και τους χειριστες των μοντέλων...να δουν πως βγαινει το ψωμάκι ). Κατι αντικειμενικά λαθη των μοντέλων ειναι να χαμε να λέγαμε....εδώ το 45 οι βρετανοι κατάφεραν και πετυχαν με απολυτη ακριβεια τον καιρό της απόβασης και οι μετεορολόγοι του 2021 ....γιναν μοντελολάγνοι και τα ριχνουν ολα στα μοντέλα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, bardaris είπε:

κοίτα αν εν ετει 2021  στο δεκαήμερο..δεν καταφέρνουν να πετύχουν τέτοια αλλαγή και βγεί αλλα αντί άλλων...τότε να τα κλέισουν..και να ασχοληθούν με κουφώματα .χωματουργικές εργασίες.....κωμμώσεις....delivery (εννοείτε δεν έχω τπτ με τους παραπάνω επαγγελματίες το αντίθετο , με τα μετεωρολογικά κέντρα εχω και τους χειριστες των μοντέλων...να δουν πως βγαινει το ψωμάκι ). Κατι αντικειμενικά λαθη των μοντέλων ειναι να χαμε να λέγαμε....εδώ το 45 οι βρετανοι κατάφεραν και πετυχαν με απολυτη ακριβεια τον καιρό της απόβασης και οι μετεορολόγοι του 2021 ....γιναν μοντελολάγνοι και τα ριχνουν ολα στα μοντέλα.

Η μεσοπροθεσμη και μακροπροθεσμη καιρου δηλαδη απο 7 μερες εως και 20ημερο και μετα δεν ειναι ευκολη ουτε..ολα αυτα που εικαζουμε πουωθα συμβουν οσοι ασχολουμαστε με το καιρο ανω των 7-8 ημερων εχουν σχεση με παρα πολλους δεικτες μπορω καθε μερα να αναρτω απλα δεν εχει ουσια και λιγοι θα καταλαβουν...και φυσικα αν στραβωσει και επειδη και οι δεικτες ειναι ευμεταβλητοι ολα  αλλαζουν..θα σου πω μονο οτι τις τελευταιες 2 εβδομαδες οι ζωνικο ανεμοι εχουν αλλαξει 3 φορες για μετα...το οτι μπορε καποια στιγμη να βρεις να πετυχεις το μεσοπροθεσμο εχει να κανει με πολλους παραγοντες..τα μοντελα αν δεις στα φορουμ στο εξωτερικο αφου βλεπω ασχολεισαι εχουν μια συγκεκριμενη χρηση που εδω στην ελλαδα την εχουμε υπερεκτιμηση και τα διαβαζουμε και λαθος...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παρατηρώντας την κατάσταση στην Αμερική δεν βλέπω τρόπο πως η Ευρώπη μπορεί να αποφύγει την πρώτη καθαρή χειμερινή κατάβαση της σαιζόν. Τώρα αυτή το πόσο δυτικά ή ανατολικά θα πάει θα δείξει. Λογικά σε πρώτη φάση θα ξεκινήσει σχετικά δυτικά, αλλά βλέπουμε. Ενώ υπάρχουν δυνατότητες αναδιπλώσεων

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

Παρατηρώντας την κατάσταση στην Αμερική δεν βλέπω τρόπο πως η Ευρώπη μπορεί να αποφύγει την πρώτη καθαρή χειμερινή κατάβαση της σαιζόν. Τώρα αυτή το πόσο δυτικά ή ανατολικά θα πάει θα δείξει. Λογικά σε πρώτη φάση θα ξεκινήσει σχετικά δυτικά, αλλά βλέπουμε. Ενώ υπάρχουν δυνατότητες αναδιπλώσεων

Αλλος ενας στον χορο χαχα νομιζω ειναι ξεκαθαρο οτι θα παει κεντρικη ευρωπη με ισως και λιγο δυτικη συνιστωσα οπως λες και εσυ ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, ICELARISSA είπε:

Αλλος ενας στον χορο χαχα νομιζω ειναι ξεκαθαρο οτι θα παει κεντρικη ευρωπη με ισως και λιγο δυτικη συνιστωσα οπως λες και εσυ ...

Εχθές είχα βάλει τους δείκτες για το πόσο αβέβαιοι είναι. Σήμερα πιστεύω ότι θα δείξουν ξεκάθαρη πτώση σε ελαφρώς αρνητικές τιμές σαν μέσο όρο μετά τις 20

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

Εχθές είχα βάλει τους δείκτες για το πόσο αβέβαιοι είναι. Σήμερα πιστεύω ότι θα δείξουν ξεκάθαρη πτώση σε ελαφρώς αρνητικές τιμές σαν μέσο όρο μετά τις 20

Αν δεις του ευρωπαικου την προβλεψη νομιζω τα λεγαμε και προχθες...για τελευταια εβδομαδα η προβλεψη ειναι για αρνητικους ναο και αο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα rossby συνεχιζουν να επιμενουν για πεδινο χιονι στο πρωτο δεκαπθημερου του δεκεμβρη ..αναλυση μεχρι 2 γεναρη βαση rossby. https://weathergroup.gr/2021/11/14/τάση-του-καιρού-εως-τις-αρχές-του-νέου-έ/

 

 

Επεξεργάστηκε από ICELARISSA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, ICELARISSA είπε:

Αν δεις του ευρωπαικου την προβλεψη νομιζω τα λεγαμε και προχθες...για τελευταια εβδομαδα η προβλεψη ειναι για αρνητικους ναο και αο

Νομίζω πως μου ξέφυγε δεν το είδα, αν θες ξαναβάλτους

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χάθηκε και αυτό στις 18-20 και για άλλη μια φορά επικρατεί το χειρότερο σενάριο για εμάς. 20 μέρες + άλλες 15 από τον Οκτώβρη, σύνολο 35 μέρες κοντεύουμε χωρίς σοβαρή κακοκαιρία που να επηρεάσει όλη τη χώρα. 

Το μόνο ελπιδοφόρο ειναι ότι επιτέλους φαίνεται κανονική άνοδος του αζορικου στις 144-168 ώρες μάλιστα. Ωστόσο το αν θα ευνοηθουμε ή θα φάμε τον υποτροπικό στην μούρη και θα βλέπουμε για πολλοστή φορά την Ισπανία, Αλγερία κλπ να πνίγονται δεν το ξέρουμε ακόμη. Ένα δεκαήμερο μένει να δούμε αν θα κάνει ένα καλό κλείσιμο τουλάχιστον ο μήνας, γιατί η συνολική εικόνα είναι τραγική.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, sotos*snow είπε:

Σώτο όμως αν δεν κάνω λάθος(εσύ που τα θυμάσαι καλύτερα διόρθωσέ με) όποτε είχε ιστορικές κακοκαιρίες 24-26 Νοέμβρη είχε και το προηγούμενο διάστημα ο καιρός ενδιαφέρον με τουλάχιστον 2-3 καλές Νοεμβριάτικες κακοκαιρίες ..φέτος δεν θα κάνει τίποτα απολύτως μέχρι τότε....αυτη είναι η διαφορά...γι αυτό κι εγώ προσωπικά δεν ελπίζω και πολλά ...συνήθως οταν κάνει δυνατό δεύτερο μισό Νοέμβρη ο καιρός αλλάζει ήδη μέχρι τις 15 το πολύ έως τις 20 βγάζει τις πρώτες δυνατές κακοκαιρίες..... όποτε πήγαινε έως τις 24 ήρεμα συνέχιζε έτσι μέχρι τα μέσα Δεκεμβρίου τουλάχιστον....

Το 2005 μετά τις 1/10 ξαναεβρεξε στις 16/11 και μετά πήγαμε κατευθείαν στα χιονια. Το 2001 Σεπτέμβρης Οκτώβρης είχαν φύγει με 0μμ Νοέμβρη έκανε μια κακοκαιρία αρχες κυρίως κεντροπροσηνεμη  μετά καύσωνα στις 10 και μετά φτάσαμε στην κακοκαιρία στις 24 που το χιόνι πήγε μέχρι αρχές Φλεβάρη. Όλες τις άλλες καλες χρονιές ο Νοέμβριος είχε τουλάχιστον 2-4 κακοκαιρίες πριν κάνει καποιο χιόνι . Να μάθετε φέτος στο 15% του κατευθείαν;;;

Επεξεργάστηκε από Xionoflorina
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

49 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Ωραία συνεχίζουν τα ανσαμπλ τζιφου γοα μετα τις 23 καμια σχεση με του ευρωπαιου που πνίγουν στο χιονι ισπανια και μαροκο

Φτάσαμε να μιλάμε για 23 τώρα... Ερε καταντια🤣😡😭

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...