Jump to content
[weathermaniac]

Ανάλυση χαρτών Νοεμβρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Εγώ πάντως θα το πάρω πολύ πατριωτικά, οπότε ο στόχος είναι η υπογραφή, και δεν με νοιάζει πουθενά αλλού τι θα κάνει, αρκεί να βγει ο στόχος. Φυσικά δεν το λέω για να μαλώσουμε, απλά για να ξέρετε ότι για το επόμενο διάστημα εφόσον διατηρηθεί η προοπτική θα ασχολούμαι αποκλειστικά για τα χιόνια στα Γιάννενα.

Σακαρε μου γλυκέ, μπορείς να πάρεις και νερό γίνεται περισσότερο μέχρι τις 25 γιατί μετά το θέλω όλο δικό μου το χιόνι ( αν και η Αθήνα δεν θα μείνει με 0 χιλιοστά προφανώς αλλά με διψήφια χεχε)

Μια χαρά είναι τα τρεξίματα, παντού θα βρέξει αλλού περισσότερο και αλλού λιγότερο, επίσης θα πέσουν και τα πρώτα σοβαρά χιόνια στα βουνά. Αυτό που δείχνουν τα μοντέλα αυτή την στιγμή για κλείσιμο του Νοέμβρη είναι ο ορισμός του φυσιολογικού.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Μα και εγω το εγραψα πρωτος οτι παει για Π αλλα σκεψου και ποσο διαφορετικη εικονα ειχαμε χθες και ποσο διαφορετικη θα  εχουμε σε 3 μερες.σε καθε περιπτωση η αττικη και η ευβοια εχουν προβλημα αυτη τη στιγμη να μεινουν εντελω ανομβρες και ειναι κριμα

συμφωνώ και σημειώνω οτι χθες τα μοντέλα "ταξίδευαν " τον αντικυκλώνα στην γροιλανδία..και σήμερα τον κατέβασαν νοτια εως πολύ νότια....εγώ λέω να ξεφύγουμε από το κυνηγητό του Αζορικού  ποτέ δεν μας αφορούσε...αντίθετα εμφανίζεται στα μοντέλα ενα μεσοδιάστημα οπου ο Αυλώνας παραμένει στάσιμος περιμένοντας οδηγό που τελικά τον βρίσκει με τον Αζορικ'ο ,,,εδώ εγώ ελπίζω....σε ενα πεδίο υψηλών πιέσεων διάφορο του Αζορικού στην καρδιά της Ευρώπης.....πιθανότητες 20 τοις εκατό που λέτε και εσείς....αλλά μου δινει ελπιδες η ορμή του Αυλώνα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Θα χουμε καθε μερα τα δικα σου παλι χαχαχαχ  θα το υπομενω ομως γιατι μετα απο χρονια ειναι η πρωτη φορα που υπαρχει σοβαρη ταση για δυτικο χιονι τα προηγουμενα στο χω ξαναπει δεν υπηρχε ταση απλα καποια μεμονομενα τρεξιματα...που εσυ τα ελεγες χαμενες ευκαιριες χαχαχα σε τσιγκλαω λιγο χαχαχα

Χαχα ξέρω τι εννοώ ευκαιρία ρε, θα το ξαναπώ, που ισχύει και τώρα, Αυλώνας εκ Γροιλανδίας και ψυχρή εισβολή στις ανατολικές ΗΠΑ. Υπήρξαν τέτοιες ευκαιρίες, η μεγαλύτερη το 2019 όπου εκεί μια μεταβλητή τα χάλασε όλα. Ήταν ότι πιο κοντά στο όνειρο, και βγήκε η μεγαλύτερη φαπα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

Χαχα ξέρω τι εννοώ ευκαιρία ρε, θα το ξαναπώ, που ισχύει και τώρα, Αυλώνας εκ Γροιλανδίας και ψυχρή εισβολή στις ανατολικές ΗΠΑ. Υπήρξαν τέτοιες ευκαιρίες, η μεγαλύτερη το 2019 όπου εκεί μια μεταβλητή τα χάλασε όλα. Ήταν ότι πιο κοντά στο όνειρο, και βγήκε η μεγαλύτερη φαπα

Αν εχεις χρονο καποια στιγμη επειδη σε ενδιαφερει και  εχει ενδιαφερον να μου πεις σε αλλους δυτικους χιοναδες τι δεικτες ειχαμε και αν ειχαμε νινα η νινο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Θα χουμε καθε μερα τα δικα σου παλι χαχαχαχ  θα το υπομενω ομως γιατι μετα απο χρονια ειναι η πρωτη φορα που υπαρχει σοβαρη ταση για δυτικο χιονι τα προηγουμενα στο χω ξαναπει δεν υπηρχε ταση απλα καποια μεμονομενα τρεξιματα...που εσυ τα ελεγες χαμενες ευκαιριες χαχαχα σε τσιγκλαω λιγο χαχαχα

Ρε μη του δίνεις ελπίδες θα μας πρήζει κάθε μέρα...πες του ότι δε θα πέσει κατω απο 0 στα 850 η ήπειρος να τελειώνουμε χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Galanto είπε:

Ρε μη του δίνεις ελπίδες θα μας πρήζει κάθε μέρα...πες του ότι δε θα πέσει κατω απο 0 στα 850 η ήπειρος να τελειώνουμε χαχαχα

Υποτροπικος τελος χαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Εγώ πάντως θα το πάρω πολύ πατριωτικά, οπότε ο στόχος είναι η υπογραφή, και δεν με νοιάζει πουθενά αλλού τι θα κάνει, αρκεί να βγει ο στόχος. Φυσικά δεν το λέω για να μαλώσουμε, απλά για να ξέρετε ότι για το επόμενο διάστημα εφόσον διατηρηθεί η προοπτική θα ασχολούμαι αποκλειστικά για τα χιόνια στα Γιάννενα.

Σακαρε μου γλυκέ, μπορείς να πάρεις και νερό γίνεται περισσότερο μέχρι τις 25 γιατί μετά το θέλω όλο δικό μου το χιόνι ( αν και η Αθήνα δεν θα μείνει με 0 χιλιοστά προφανώς αλλά με διψήφια χεχε)

Κοιτα μόνο μην εξαφανιστείς ξανά στη νέα Μήδεια που θα έρθει φέτος 😆

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Ρε μη του δίνεις ελπίδες θα μας πρήζει κάθε μέρα...πες του ότι δε θα πέσει κατω απο 0 στα 850 η ήπειρος να τελειώνουμε χαχαχα

Ελα εδω εισαι τελη νοεμβρη

IMG_20211117_220252.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Εγώ πάντως θα το πάρω πολύ πατριωτικά, οπότε ο στόχος είναι η υπογραφή, και δεν με νοιάζει πουθενά αλλού τι θα κάνει, αρκεί να βγει ο στόχος. Φυσικά δεν το λέω για να μαλώσουμε, απλά για να ξέρετε ότι για το επόμενο διάστημα εφόσον διατηρηθεί η προοπτική θα ασχολούμαι αποκλειστικά για τα χιόνια στα Γιάννενα.

Σακαρε μου γλυκέ, μπορείς να πάρεις και νερό γίνεται περισσότερο μέχρι τις 25 γιατί μετά το θέλω όλο δικό μου το χιόνι ( αν και η Αθήνα δεν θα μείνει με 0 χιλιοστά προφανώς αλλά με διψήφια χεχε)

Πράμαντα τι λέει από χιόνια και γενικά η περιοχή? τζάμπα τα Βάλα τα χειμωνιάτικα?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Snow sick είπε:

Κοιτα μόνο μην εξαφανιστείς ξανά στη νέα Μήδεια που θα έρθει φέτος 😆

Γενικά εξαφανιζομαι όταν έχω διάβασμα η όταν απογοητεύομαι, στην Μήδεια είχε και τα δυο προβληματα γιατί είχα δει χαρταετούς στην αρχή και για Ηπειρο που ενδιαφέρουν κατέληξε σε κάτι μέτριο και μόνο για τα ορεινά , κάτι θα κάνω όμως χεχεχ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σε πρωτη φαση δεν με ενδιαφερουν οι χιονιαδες...Ειναι πολυ νωρις να μιλαμε για κατι τετοιο..Και προγνωστικα και ημερολογιακα..Αυτο που προεχει ειναι να ερθουν βροχες..Παντου!!Σε ολα τα πεδινα...Και χιονια αρχικα στα ορεινα μας..Σιγα σιγα θα κατεβουν και χαμηλοτερα..Ο Νοεμβρης ειναι ο πιο υετοφορος μηνας του ετους..Μην το ξεχναμε..Αυτη η καταντια πρεπει να λαβει τελος αμεσα..

Ας ερθουν τα νερα εστω και τωρα...Αλλα πρεπει να ρθουν..Διαφορετικα μας βλεπω τον Δεκεμβρη με νοτιαδες και βροχες μεχρι τις κορυφες των βουνων..Το εχουμε δει το εργο αρκετες φορες..Με εξαιρεση τη δυτικη Μακεδονια ουδεις αλλος μπορει να εχει προσδοκιες μηνα νοεμβρη για χιονια..Εχουν κατα καιρους υπαρξει και εκπληξεις αλλα μιλαμε για εξαιρεσεις...Και μαλλον ιδιαιτερα σπανιες..

Σημερα ειχαμε μια βελτιωση στα προγνωστικα μοντελα αλλα δεν αρκει..Πρεπει να υπαρξει συνεχεια και τις επομενες ημερες..Αλλιως θα μεινουμε παλι με τα απονερα μιας ακομα διαταραχης...

Ευχομαι να γελασουμε και μεις λιγο...Μακαρι για μια φορα οι χαρτες να μας κλεισουν το ματι...Καλο βραδυ παιδες...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Ελα εδω εισαι τελη νοεμβρη

IMG_20211117_220252.jpg

Τα είδα λουκούμι για τοσοσ μακρινα και του ευρωπαιου και του τζιφου αντε να δουμε 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

28 λεπτά πριν, Mercedakias είπε:

Πράμαντα τι λέει από χιόνια και γενικά η περιοχή? τζάμπα τα Βάλα τα χειμωνιάτικα?

Θέλει τις ίδιες περίπου συνθήκες για να χιονίσει με αυτές στα Γιάννενα χοντρικά, απλά κερδίζουν λίγο λόγω υψομέτρου. Αν και πολύ μακριά, υπάρχουν προϋποθέσεις για να χιονιστουν μέχρι το πρώτο 5ημερο του Δεκέμβρη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Θέλει τις ίδιες περίπου συνθήκες για να χιονίσει με αυτές στα Γιάννενα χοντρικά, απλά κερδίζουν λίγο λόγω υψομέτρου. Αν και πολύ μακριά, υπάρχουν προϋποθέσεις για να χιονιστουν μέχρι το πρώτο 5ημερο του Δεκέμβρη

Η καλαμπακα ειναι πολυ πιο χιονοφορα μιχαηλ απο τα γιαννενα καθως κερδιζει σε ηπειρωτικοτητα και σε πολλαπλες διαταξεις που χιονιζεται τα γιαννενα οτι κερδιζουν σε υψομετρο το χανουν απο την λιμνη και απο πιο συγκεκριμενες διαταξεις που χρειαζονται

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Η καλαμπακα ειναι πολυ πιο χιονοφορα μιχαηλ απο τα γιαννενα καθως κερδιζει σε ηπειρωτικοτητα και σε πολλαπλες διαταξεις που χιονιζεται τα γιαννενα οτι κερδιζουν σε υψομετρο το χανουν απο την λιμνη και απο πιο συγκεκριμενες διαταξεις που χρειαζονται

Για Πράμαντα λέει ο φίλος Κώστα όμως, προφανώς η Καλαμπάκα μακράν πιο χιονοφορα από Γιάννενα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Για Πράμαντα λέει ο φίλος Κώστα όμως, προφανώς η Καλαμπάκα μακράν πιο χιονοφορα από Γιάννενα

Νομιζα μενει καλαμπακα γι αυτο..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η Καλαμπάκα ειδικά λόγω και μεγαλύτερου υψομέτρου αλλά και γενικά η δυτική Θεσσαλία με Καρδίτσα και μετά Τρίκαλα να ακολουθούν είναι πολύ πιο χιονοφορες από Ιωάννινα Με εγκλωβισμό και ανατολικό ρεύμα εδώ το χιόνι είναι σίγουρο ενώ η Καλαμπάκα έχει δει χιόνια και με ΒΔ ρεύμα και με ΝΑ ακόμα μία με ΝΔ.Μονο ο αμιγώς Β Καιρός δε χιονίζει με ξερικεςε ισβολές που κατέρχονται στα Βαλκάνια δε χιονιζεται αφού είναι νεφοδιαλυτης για την περιοχή μας.Εχει τύχει να χιονίζει στην Καλαμπάκα με εγκλωβισμό κ τα Γιάννενα να έχουν καταιγίδα εκείνη την ώρα με 8 βαθμούς.Βεβια πρό κλιματικής αλλαγής με 2 3 βαθμούς πιο κάτω στα 850 χιονιζονταν πολύ πιο εύκολα και οι δύο πόλεις ενώ τώρα χάνουμε οριακά αρκετές χιονοπτώσεις...

 

Επεξεργάστηκε από winter reign
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στην ανάλυση να προστεθεί....οτι σήμερα  αρκούδα τα κάνε μπροστά από την πόρτα μου κάτι που οδηγεί στο αντικειμενικό συμπέρασμα οτι δεν κοιμήθηκαν ακόμα.....και ότι οι νοτιάδες είναι σίγουροι......για πρόβλεψη χιονιού....χρησιμοποιούνται γκρίζες χήνες.....να πετάνε σε τριγωνο νότια....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

και για τους απαισιόδοξους πάρτε και το ποστ του Ζιακόπουλου (βραδυνό) ο οποίος αν και πλαγίως...... δεν γράφει εύκολα σε τόσο ευθύ λόγο....(τον θεωρώ πλέον αξιόπιστο για μακροπρόθεσμες προγνώσεις)

"Φήμες λένε ότι μετά τα τελευταία ψευτοκρύα ο Νοέμβριος ζήτησε να έχει κι αυτός αλκυονίδες. Η αίτησή του, όμως, απορρίφθηκε και του διαμηνύθηκε να πάρει τον ίσιο δρόμο. Μην μπορώντας να κάνει κι αλλιώς, ετοιμάζει τους γαρμπήδες του και  φαίνεται ότι θα αντριέψει το κρύο κατά ειωθότα!"

ελεύθερη μετάφραση σιγουρα χαμηλά από τα δυτικά με βροχές και αρχες Δεκέμβρη ψυχρή....εισβολή.....γκρινιάριδες..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, bardaris είπε:

Στην ανάλυση να προστεθεί....οτι σήμερα  αρκούδα τα κάνε μπροστά από την πόρτα μου κάτι που οδηγεί στο αντικειμενικό συμπέρασμα οτι δεν κοιμήθηκαν ακόμα.....και ότι οι νοτιάδες είναι σίγουροι......για πρόβλεψη χιονιού....χρησιμοποιούνται γκρίζες χήνες.....να πετάνε σε τριγωνο νότια....

Δεν ειναι καιρος να κοιμηθουν οι αρκουδες παντως στην ελλαδα κοιμουνται απο 1 εως 3 μηνες 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Δεν ειναι καιρος να κοιμηθουν οι αρκουδες παντως στην ελλαδα κοιμουνται απο 1 εως 3 μηνες 

χμμμμ εξαρτάται το μέρος.....πάντως τα τελεταία χρόνια έχουν τρελαθεί.....στην μηδεία ας πουμε που μας είχε ρίξει ενα 60ποντο...μολις καθαρισε ο καιρός ανεβηκα...και μπηκα στο δασος...σε 10 λεπτα συναντησα ενα θηρίο....το οποιο μόνο νηστικο απο την χειμέρια ναρκη δεν ηταν ισως και να μην ειχε κοιμηθεί καθόλου...γενικώς ομως ζωα και πτηνά δεν τα χρησιμοποιούσαμε ποτέ εδω για προβλέψεις και τετοια ,παρά μόνο για 24ωρη πρόβλεψη(πχ οι μελισσες δεν το κουνανε ρουπι τις μερες  που ερχεται βροχή..)..μονη αξιοπιστη μεθοδος οι γκριζες χήνες του βορρά...μολις τις δουμε να περνανε ...σε σχηματισμο το ψυχος και το χιονι ειναι σίγουρο......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, bardaris είπε:

χμμμμ εξαρτάται το μέρος.....πάντως τα τελεταία χρόνια έχουν τρελαθεί.....στην μηδεία ας πουμε που μας είχε ρίξει ενα 60ποντο...μολις καθαρισε ο καιρός ανεβηκα...και μπηκα στο δασος...σε 10 λεπτα συναντησα ενα θηρίο....το οποιο μόνο νηστικο απο την χειμέρια ναρκη δεν ηταν ισως και να μην ειχε κοιμηθεί καθόλου...γενικώς ομως ζωα και πτηνά δεν τα χρησιμοποιούσαμε ποτέ εδω για προβλέψεις και τετοια ,παρά μόνο για 24ωρη πρόβλεψη(πχ οι μελισσες δεν το κουνανε ρουπι τις μερες  που ερχεται βροχή..)..μονη αξιοπιστη μεθοδος οι γκριζες χήνες του βορρά...μολις τις δουμε να περνανε ...σε σχηματισμο το ψυχος και το χιονι ειναι σίγουρο......

Στην μεσογειο ειναι 1-3 μηνες επισης δεν ειναι απαραιτητο να κοιμηθουν στις βορειες χωρες ξεπερνα τους 6 μηνες...διαβασμενο το εψαξα τωρα που το ανεφερες ...οι μελισσες λενε οτι αν μαζεψουν πολυ τροφη για το χειμωνα ειναι μηνυμα για βαρυ χειμωνα αλλα δεν νομιζω να ισχυει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...