Jump to content
[weathermaniac]

Ανάλυση χαρτών Νοεμβρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πωω πάνε τα ενσέμπλς ,ανατολικά θα μου τον πάνε. αρχίσαμε. ελπίζω σε νέα δυτίκιση αύριο και υπογραφή να βγει ήδη πριν μπει ο χειμώνας, καληνύχτα. ξύπνημα 6 το πρωί, από το άγχος ούτε που χρειάζομαι ξυπντήρι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Μακριά. δικός μου είναι ο αυλώνας. Θες πρήξιμο όλο τον χειμώνα πάλι?😃

Ολος δικος σου με παπλαμουδες κλπ.Βροχουλες θελω εγω.Προς το παρον...😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ενα τυχαίο σενάριο που εμφάνισε το ευρωπαϊκό βοτοχθες στο 12ζ και τώρα. Όλα τα μοντέλα κινούνται στην κλασσική εξαυλωση του Αυλώνα, πριν του τζεμ.. άθλια τα ενσεμπλς του τζιφου, στο τέλος το χαμηλό θα βγει νότια και τέλος για μια ακόμη φορά το όνειρο..  μια φορά ρε μαμωτο, μια!!!🤬🤬 Ελπίζω σε άμεσες αλλαγές στα 12ςρια..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

Ενα τυχαίο σενάριο που εμφάνισε το ευρωπαϊκό βοτοχθες στο 12ζ και τώρα. Όλα τα μοντέλα κινούνται στην κλασσική εξαυλωση του Αυλώνα, πριν του τζεμ.. άθλια τα ενσεμπλς του τζιφου, στο τέλος το χαμηλό θα βγει νότια και τέλος για μια ακόμη φορά το όνειρο..  μια φορά ρε μαμωτο, μια!!!🤬🤬 Ελπίζω σε άμεσες αλλαγές στα 12ςρια..

😡😡😡

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αρχίζουν και παίρνουν μπρος τα Ensembles του Gfs για αρχές Δεκεμβρίου...

ens_image (14).png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το στοιχηματάκι είναι να μπορέσουν οι ανατολικοί να τσιμπήσουν κάτι από το πάρτυ της δυτικής Ελλάδας....Θεσσαλονίκη Αθήνα....από τις λιγότερες ευνοημένες σε αυτές τις διατάξεις..μακαρι να φθάσουν τα 30 mm ...κατά τα λοιπά.....δεν ξέρω πότε κ πως ο υετός θα συνδηασθεί με κρύο στα βορειοδυτικά...για την ώρα φαβορί η Φλώρινα,,,,,,,αλλά ελπίζω....σε γενικευμένες κατάστασεις στην δυτική μακεδονία....για να επιστρέψω στο χωριό μου(υποτίθεται να κλείσω τα νερά...)

κατά τα λοιπά.

Με τέτοιον πολικό στρόβιλο...είναι φαντασίωση να περιμένουμε χιόνια.......ο αζορικός δεν σκάβει...ψηλά....με τίποτα

Μετά από τρία χρόνια έχει αποκλεισθεί η εμετική σύνδεση Αζορικού-γροιλανδικού...και ετσι αποκλείεται η ανοιξη στις αρχες του χειμώνα.

Σιβηρικός γιοκ....αλλά η ύπαρξη ισχυρού Αυλώνα στην βορειοανατολική Ευρώπη....μας ευνοεί....πάρα πολύ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

39 λεπτά πριν, bardaris είπε:

Το στοιχηματάκι είναι να μπορέσουν οι ανατολικοί να τσιμπήσουν κάτι από το πάρτυ της δυτικής Ελλάδας....Θεσσαλονίκη Αθήνα....από τις λιγότερες ευνοημένες σε αυτές τις διατάξεις..μακαρι να φθάσουν τα 30 mm ...κατά τα λοιπά.....δεν ξέρω πότε κ πως ο υετός θα συνδηασθεί με κρύο στα βορειοδυτικά...για την ώρα φαβορί η Φλώρινα,,,,,,,αλλά ελπίζω....σε γενικευμένες κατάστασεις στην δυτική μακεδονία....για να επιστρέψω στο χωριό μου(υποτίθεται να κλείσω τα νερά...)

κατά τα λοιπά.

Με τέτοιον πολικό στρόβιλο...είναι φαντασίωση να περιμένουμε χιόνια.......ο αζορικός δεν σκάβει...ψηλά....με τίποτα

Μετά από τρία χρόνια έχει αποκλεισθεί η εμετική σύνδεση Αζορικού-γροιλανδικού...και ετσι αποκλείεται η ανοιξη στις αρχες του χειμώνα.

Σιβηρικός γιοκ....αλλά η ύπαρξη ισχυρού Αυλώνα στην βορειοανατολική Ευρώπη....μας ευνοεί....πάρα πολύ

Εσυ γέρικο μαιμουδακι ξέρεις πολλα😁 εγώ δεν μπορώ να ανοίξω τα γκαβα μου να σχολιάσω κάνα χάρτη, το μόνο που καταφέρνω είναι να μυρίζω τον χιονια πριν έρθει σαν τον πατέρα μου χαχα,   γιατί παιδιά το χιονι έχει μυρωδια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

και ο ευρωπαίος στο πρωινό του τρέξιμο τάζει βροχές (10 - 15mm) για Τρίτη - Τετάρτη. Μακάρι να επαληθευτεί διότι εδώ το χώμα είναι λες και είναι Σεπτέμβρης και τα μυρμήγκια κάνουν πάρτι ακόμη...

image.thumb.png.d0fde662ba2bd0d6acadb5ed788ecba3.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Καλημερα...3 συνεχομενη μερα με πολυ καλα ανσαμπλ τζιφου ευρωπαιου για αρχες του μηνα 

Ο μέσος όρος του ευρωπαϊκού παντως φαίνεται να χαλάσε σε σχέση με εχθες .

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, thesprotos είπε:

😡😡😡

Βροχές θα έχουμε πολλές, το χιόνι ημιορεινών φαίνεται να χάνεται και απλά να είναι ορεινών η πολύ ορεινών...

Πωω χαλάνε και άλλο. Δεν μπορώ. Αποχή από το φορουμ σήμερα...

Καταστροφή ο τζιφος, στις 18 ώρες χάλασε η μεταβλητή πάει ο αυλώνας πάει!!!! Όχι πάλι τα ίδια, όχι το χειρότερο δυνατό σενάριο πάλι! Όχι!!!

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, weatherlover 64 είπε:

Εσυ γέρικο μαιμουδακι ξέρεις πολλα😁 εγώ δεν μπορώ να ανοίξω τα γκαβα μου να σχολιάσω κάνα χάρτη, το μόνο που καταφέρνω είναι να μυρίζω τον χιονια πριν έρθει σαν τον πατέρα μου χαχα,   γιατί παιδιά το χιονι έχει μυρωδια

χαχαχα δέχομαι τον όρο...καθώς στα 53 μου εχω δεχθεί ν φάπες....τώρα όσο αφορά τις γνώσεις μου ..να σημειώσω ότι σχέση εχω με την ορθρογραφία και τα αγγλικά...αλλη τόση έχω με τα ενσεπλ και τους δείκτες(ποτέ δεν κατάλαβα την αξία τους).Τεσπα μην έχετε εμπιστοσύνη στον Αζορικό ως οδηγό....και από την άλλη οσο εχουμε ισχυρους δυτικούς ανέμους στην Σκανδιναβία...ποντάρουμε κυρια σε βροχές.....!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βλέπω βροχές την άλλη Κυριακή που θα τρέξω στο Ναύπλιο ή είναι η ιδεα μου????

Μιχαληηηηηηηηη λέγε ρεεεεεεεε!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

30 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

ens_image.php?geoid=52508&var=201&run=6&date=2021-11-21&model=gfs&member=ENS&bw=1

Άρχισε η κατηφόρα για αρχές Δεκέμβρη. Δημήτρη άνοιξε σχολιασμό χαρτών Δεκεμβρίου να πάμε όλοι ταμείο. 😂😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, nikolas 2365 είπε:

Άρχισε η κατηφόρα για αρχές Δεκέμβρη. Δημήτρη άνοιξε σχολιασμό χαρτών Δεκεμβρίου να πάμε όλοι ταμείο. 😂😂😂

άσε το Δεκέμβρη και κοίτα τα κοντινά μπας και δουμε λίγο βροχή...στα μακρινά (πέρα των 120 ωρών) δε δίνω πλέον καμία σημασία (ότι και να δείχνουν τα μοντέλα.)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Βλέπω βροχές την άλλη Κυριακή που θα τρέξω στο Ναύπλιο ή είναι η ιδεα μου????

Μιχαληηηηηηηηη λέγε ρεεεεεεεε!!!!!!

Ελα ρε σοβαρεψου,εδω δεν ξερουμε τι θα γινει μεθαυριο.Αν βρεχει μην τρεξεις και πηγαινε για τσίπουρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα σε ολουσ Παίδες! Αν πέσει π υετος που δείχνει για δυτική χώρα το icon  μέχρι τις 180 ώρες θα χει σίγουρες πλημμύρες και προβλήματα εκεί… θα πέσει πολύ νερό για όλο τον μήνα και βάλε 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Καλησπέρα σε ολουσ Παίδες! Αν πέσει π υετος που δείχνει για δυτική χώρα το icon  μέχρι τις 180 ώρες θα χει σίγουρες πλημμύρες και προβλήματα εκεί… θα πέσει πολύ νερό για όλο τον μήνα και βάλε 

Να, αυτά δε γουστάρω και μου λένε κάποιοι δεν υπάρχει κλιματική αλλαγή... Βροχή ενός μήνα να πέφτει μαζεμένη σε μια βδομαδα😡

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Να, αυτά δε γουστάρω και μου λένε κάποιοι δεν υπάρχει κλιματική αλλαγή... Βροχή ενός μήνα να πέφτει μαζεμένη σε μια βδομαδα😡

αμα ειναι σε μια εβδομαδα παλι καλα ειναι οταν πεφτει σε μια δυο μερες τοτε ειναι δυσκολα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εστω και με καθυστερηση σχεδον ενα μηνα,επιστρεφουν και παλι οι βροχες...Τα δυτικα τμηματα της χωρας θα επηρεαζονται σχεδον καθημερινα μεχρι το τελος του μηνα απο διαδοχικες κακοκαιριες...Ορισμενενες εξ αυτων θα επηρεασουν και την υπολοιπη χωρα...Οι βροχες θα ειναι αξιολογες και στην υπολοιπη χωρα με ορισμενα απο τα περασματα αυτα να ειναι ιδιαιτερα ισχυρα..

Προσοχη ομως χρειαζεται ιδιως στην δυτικη χωρα επειδη οι βροχοπτωσεις θα παρουσιασουν εμμονη για σχεδον 10 μερες...Και στην Αττικη θεωρω οτι θα πεσει καλο νερακι εστω και προσκαιρα..Μεχρι την αλλη Κυριακη με λιγη τυχη μπορει να φτασουμε τα 30mm...Ισως και παραπανω..Θα εξαρτηθει και απο το μετωπο της Παρασκευης το οποιο φαινεται εν τελει να επηρεαζει αρκετα και την Αθηνα...

Οπως και να χει ξεκινα μια ακρως ενδιαφερουσα βδομαδα...Βροχες,καταιγιδες συννεφιες και νοτιαδες που τοσο ελλειψαν αυτον τον Νοεμβρη..Χρειαζονται και αυτοι παιδες μου..Κι ας ανεβαζουν τις θερμοκρασιες..Χωρις αυτους βροχη δεν εχει...Καλο σας βραδυ..Και μην ξενερωνετε...Εχουμε ολοκληρο χειμωνα για χιονια...Ενω το φθινοπωρο σφυριξε ληξη πριν καν αρχισει και φετος...

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εδώ με εξαίρεση Τετάρτη και ίσως Πέμπτη θα ρίξει πολύ νερό. Ας ελπίσουμε να μην υπάρξουν μεγάλες ραγδαιότητες.

Τις καθιζήσεις και τις κατολισθήσεις που είδα σε ένα tour ,που έκανα ιδίως στο επαρχιακό δίκτυο της Μέσης Κέρκυρας δεν τις είχα ξαναδεί.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...