Jump to content
[weathermaniac]

Ανάλυση χαρτών Νοεμβρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, Xionoflorina είπε:

Φλώρινα ο Απρίλης είναι μεγαλύτερο. Στα υπόλοιπα η Μήδεια  Αλλά το να λέμε μεγάλη τη Μήδεια είναι σαν να λέμε στους τυφλούς βασιλεύει ο μονοφθαλμος. Σε ένα φυσιολογικό χειμώνα των 80ς και των 90ς και των αρχών 00ς η Μήδεια το 3-4ο χιόνι θα ήταν. Όταν 75 μέρες το χειμώνα το 19-20 κ 20-21  είχε 20ρια, προφανώς η Μήδεια θα ήταν το μεγαλύτερο. Η Μήδεια ιστορική ήταν στην Αθήνα, στη Δυτική Μακεδονία ένα τυπικό χιόνι της πλάκας που ξεχάστηκε την επόμενη μέρα και δεν θα το θυμάται κανένας. Πραγματικο χιόνι ήταν εκείνο 3-5 κ 9-10 Γενάρη του 2019 αυτό έμεινε στην ιστορία τα τελευταία χρόνια

Όντως πραγματικό χιόνι για όλη τη βδυτικη Ελλάδα ήταν η Σοφουλα το 2019😊

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

καλό το ούκμο, δεν είναι από τα τρελά σενάρια που ψάχνουμε, αλλά δεν είναι η μπαρούφα του αικον. Για να δουμε και ο τζίφος, και αυτός καλός φαίνεται σε γενικές γραμμές. 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Όντως πραγματικό χιόνι για όλη τη βδυτικη Ελλάδα ήταν η Σοφουλα το 2019😊

Άμα ήταν χιόνι η Σοφούλα το 19 τότε τα χιόνια που ζήσαμε το 50 και το 60 τι είναι;;;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν και με φόβισε λίγο το θάψιμο που βγάζει ο τζίφος στο 12αρι είναι ασύλληπτο. Μέτρα ολόκληρα βάζει η Πίνδος με το 12αρι του.

Modele GFS - Carte prévisions

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

46 λεπτά πριν, Xionoflorina είπε:

Φλώρινα ο Απρίλης είναι μεγαλύτερο. Στα υπόλοιπα η Μήδεια  Αλλά το να λέμε μεγάλη τη Μήδεια είναι σαν να λέμε στους τυφλούς βασιλεύει ο μονοφθαλμος. Σε ένα φυσιολογικό χειμώνα των 80ς και των 90ς και των αρχών 00ς η Μήδεια το 3-4ο χιόνι θα ήταν. Όταν 75 μέρες το χειμώνα το 19-20 κ 20-21  είχε 20ρια, προφανώς η Μήδεια θα ήταν το μεγαλύτερο. Η Μήδεια ιστορική ήταν στην Αθήνα, στη Δυτική Μακεδονία ένα τυπικό χιόνι της πλάκας που ξεχάστηκε την επόμενη μέρα και δεν θα το θυμάται κανένας. Πραγματικο χιόνι ήταν εκείνο 3-5 κ 9-10 Γενάρη του 2019 αυτό έμεινε στην ιστορία τα τελευταία χρόνια

Εδώ είχα 40 πόντους χιόνι,,δε το λες και σιγά το χιόνι...Σαν το 2012 ήταν 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Αν και με φόβισε λίγο το θάψιμο που βγάζει ο τζίφος στο 12αρι είναι ασύλληπτο. Μέτρα ολόκληρα βάζει η Πίνδος με το 12αρι του.

Θαβει και εμενα στις 132 χαχαχαχ με βγαζει χιονι υπαρχει περίπτωση να επαληθευτεί μιχαηλ...μπορώ να δω Χίονι με μειον 1 περίπου αλλα μεγαλη ενταση;;;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Θαβει και εμενα στις 132 χαχαχαχ με βγαζει χιονι υπαρχει περίπτωση να επαληθευτεί μιχαηλ...μπορώ να δω Χίονι με μειον 1 περίπου αλλα μεγαλη ενταση;;;

Με αυτή την διάταξη ναι, παπλαμουδάρα. Νιφάδες ΜΑΜΟΥΘ. και κεραυνούς μαζί.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

Με αυτή την διάταξη ναι, παπλαμουδάρα. Νιφάδες ΜΑΜΟΥΘ. και κεραυνούς μαζί.

Κοίτα και 900 μέτρα επίπεδο παγοποιησης ..λογικά έχω και χαμηλότερη θερμοκρασια λογω διάταξης μαζι με καστορια απο όλη την υπόλοιπη δυτικη μακεδονια 

 

132-779GR.gif

132-7GR.gif

132-778GR.gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Galanto είπε:

Κοίτα και 900 μέτρα επίπεδο παγοποιησης ..λογικά έχω και χαμηλότερη θερμοκρασια λογω διάταξης μαζι με καστορια απο όλη την υπόλοιπη δυτικη μακεδονια 

 

132-779GR.gif

132-7GR.gif

132-778GR.gif

με τέτοια ένταση  άνετα καλύπτονται 400 μέτρα με θεερμοκρασιες μεγαλύτερες του 0 από την νιφάδα. Άσε που θα ήταν και τεράστιες άρα δύσκολα θα έλιωναν. Όμως δυστυχώς είναι πολύ νωρίς για αναλύσεις για ένα χαμηλάκι που εφηύρε ο τζίφος. πχ το ούκμο έχει παρόμοια διάταξη αλλά δεν βγάζει αυτό το χαμηλάκι.λ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Τι θα γινει θα χιονιστουν τα γιαννενα να ειμαστε ηρεμοι τον χειμωνα?χαχαχχα

Δεν νομίζω ότι γίνεται να βγει το σενάριο που ψάχνω για να είμαι ήρεμος τον χειμώνα. μόνο μερικά ενσέμπλς βγάζουν τον στόχο. Αλλά θα πάρω την δόση μου, και θα ξέρω ότι τουλάχιστον δεν εξευτελίστηκε τελείως η φάση όπως το 2019.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Δεν νομίζω ότι γίνεται να βγει το σενάριο που ψάχνω για να είμαι ήρεμος τον χειμώνα. μόνο μερικά ενσέμπλς βγάζουν τον στόχο. Αλλά θα πάρω την δόση μου, και θα ξέρω ότι τουλάχιστον δεν εξευτελίστηκε τελείως η φάση όπως το 2019.

Παρε μια δοση να παρεις μετα την καλη με τον κεντροβορειο..και ενας προσηνεμος τον γεναρη και του χρονου παλι...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το τζεμ ξεκίνησε και νομίζω ότι θα πάρω ζάναξ αν δω την συνέχεια, και όχι για καλό. Ίσως βγάλει το χειρότερο σενάριο από όλους...

 

οκ κάνω ένα διάλειμμα από το φόρουμ για να μην σας ζαλίσω άλλο κιόλας😀 εγώ ήδη με τα 12αρια μου έφυγε η ψυχή και δεν έβγαλα νόημα. . Εννοείται το μυαλό μου στον ευρωπαίο, που έδινε 15 χιλιοστά χιονουετύ στα Γιάννενα [σιγά μην βγει κλαψ]

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τζιφος έπος απλα θαψιμο στα βουνά και μετά και δυτικης μακεδονιας καθβς και άλλων περιοχών μακαρι μια φορά να μας κανει τη χαρη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, kilkis1989 είπε:

Άμα ήταν χιόνι η Σοφούλα το 19 τότε τα χιόνια που ζήσαμε το 50 και το 60 τι είναι;;;

Καλά λέμε τωρα😊τι συγκρίνεις? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν δεν εδραιωθεί αντικυκλωνας σε αγγλιες Γαλλίας ιβηρικές και άλλες γνωστές δυνάμεις μην περιμένετε τίποτα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

39 λεπτά πριν, INUIT είπε:

πλακα πλακα........με το 12αρι το βλεπει μεχρι και η Γουμενισσα κιλκις...στα 250 μετρα  !!!!!!😋😋

Diagramme GEFS 

ωχ ποιος τον ακουει τωρα τον γκαρυ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, kilkis1989 είπε:

Άμα ήταν χιόνι η Σοφούλα το 19 τότε τα χιόνια που ζήσαμε το 50 και το 60 τι είναι;;;

ρε σειρα ποσο χρονων εισαι κ εζησες τα χιονια του 50

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν εχει αλλαξει κατι δεν υπαρχει λογος να ψαρωνεται με ενα τρεξιμο για μετα .οπλειστε ολα τα τελευταια στοιχεια ολων των δεικτων συνεχιζουν να ειναι σε δρομο χειμερινο για το διαστημα 4 εως 15 και συνεχιζουν να δινουν και μεγαλες πιθανοτητες  για χιονια και σε χαμηλα υψομετρα καπου μετα τις 7-8 χοντρικα ισως και σε εκεινες της ημερομηνιες..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...