Jump to content
[weathermaniac]

Ανάλυση χαρτών Νοεμβρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Προσωπικά για τα ψηλά της Πίνδου, τα αλπικά δηλαδή που θα χιονιστουν και την Δευτέρα περιμένω πολύ χιόνι. Δυστυχώς αύριο η ημέρα παραειναι ζέστη. Την Δευτέρα προς την τρίτη περιμένουμε το πέρασμα του ψυχρού χαμηλού, θα έχουμε πυκνές χιονοπτώσεις καιμεγαλς χιονοστρωσεις απ' τα 1400 και πάνω. Φυσικά χιονοπτώσεις θα σημειωθούν αρκετά χαμηλότερα με θετικές ο ως θερμοκρασίες. Την τρίτη σταδιακά ο υετός θα μειώνεται και θα πέφτει η θερμοκρασία, οπότε ίσως το δούμε να πέφτει πρόσκαιρα και στα Ιωάννινα το απόγευμα.

Περιμένω μεγάλη συσσώρευση χιονου στα βουνά, πιστεύω ότι στα 2000 μέτρα θα ξεπεράσουμε το μέτρο συσσωρευμένου χιονιού 

Ισως φτασουν και τα 1000 πασπαλισματα  καλα ..αντε να ξεκιναει ο χειμωνας με χιονι γιαννενα ειναι καλο σημαδι και την πινδο τιγκαρισμενη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και να μην ξεχάσω αύριο πολλοί σταθμοί της Ηπείρου περιμένω να ξεπεράσουν τα 100 χιλιοστά, το μέτωπο έχει την τέλεια κλιση

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πανεμορφη τάση από τον τζιφο μετά τις 180 ώρες!!Συσσώρευση ψύχους με συνδυασμό σκανδιναβικου-αδυναμου αζορικιυ!Ότι πρέπει για τα κεντροβορεια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, dimitris27 είπε:

Πανεμορφη τάση από τον τζιφο μετά τις 180 ώρες!!Συσσώρευση ψύχους με συνδυασμό σκανδιναβικου-αδυναμου αζορικιυ!Ότι πρέπει για τα κεντροβορεια

 

Screenshot_2021-11-27-12-31-53-794.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλό το 6αρι,όχι για την ελλάδα, αλλά για να πλησιάσει λίγο ο χειμώνας στα βαλκάνια. λίγο πιο νότια αν έφτανε ο αυλώνας θα μπορούσε να δώσει χιόνια και χαμηλότερα από ότι έδειξε τώρα το επόμενο σκ. Μετά έβγαλε πάνω μας τον υποτροπικό, αλλά αν θέλουμε χιόνια έτσι πάνε αυτά,παίζεις με τις πιθανότητες, η διάταξη που έβγαλε είναι διάταξη μεγάλου χιονιά,έκατσε πολύ δυτικά όμως οπότε τα χιόνια έκατσαν ισπανία

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το 2001 είχαμε μακρόστενο οριζόντιο αυλώνα που ανατροφοδοτούνταν για κανά 10μερο ξεκινώντας από δυτική ευρώπη μέχρι να φτάσει ο αυλώνας που έδωσε το καλό χιόνι εδώ(είχε κάνει κι άλλο στις 9 του μήνα,πριν το μεγάλο στις 15-17). Περίπου σαν τον τζίφο χωρίς φυσικά τους τεράστιους αντικυκλώνες που είχε τότε,τώρα στο 6αρι της πλάκας είναι. Το 2001 είχαμε

archives-2001-12-16-6-0.png?

 

Του σκουπιδαίου δε μοιάζει με το 2001. Κάθετο αυλώνα δείχνει με αζορικό και λογικά αν συνέχιζε θα έβγαζε και αποκοπή,νομίζω αρκετά νότια για να ευνοήσει τη βόρεια ελλάδα,αλλά 240 είναι και σε μοντέλο της πλάκας. Τέτοιο είχαμε το 88. Πως κατάφερε αυτό το πράγμα να στρίψει μέσα σε 1 μέρα με τέτοιο τρόπο που να βγάλει τόσο χιόνι εδώ,είναι ανεξήγητο,ειδικά αν σκεφτεί κανείς πόσο πιο ευνοϊκές διατάξεις δεν έκαναν τίποτα,κυρίως από το 2006 και μετά

archives-1988-12-15-12-0.png?

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

Και να μην ξεχάσω αύριο πολλοί σταθμοί της Ηπείρου περιμένω να ξεπεράσουν τα 100 χιλιοστά, το μέτωπο έχει την τέλεια κλιση

Ελπίζω να μη γίνει το φιάσκο της Παρασκευής που δν υπήρξε τίποτα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οχι άλλη γκρίνια ρε παιδια! Μια χαρά ειναι ο καιρος! Καιγομαστε? Αμα δεν καιγομαστε απο φωτιες, ολα καλα!

Οχι αλλη μιρλα και αρνητικη ενεργεια, ε?😊

Επεξεργάστηκε από BrainA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 hours ago, GEORGE SNOWMAN said:

Ελπιζω να μη βγει βεβαια η παραπανω μαντεψια.Πιστευα σε κατι πολυ δυνατο τον Δεκεμβρη.

Πιστευε 😂😂😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Mercedakias είπε:

Ελπίζω να μη γίνει το φιάσκο της Παρασκευής που δν υπήρξε τίποτα.

Όχι το χαμηλό είναι πολύ πιο βόρεια. Νομίζω ότι στα Πράμαντα το βράδυ της Δευτέρας προς Τρίτη θα έχει παπλαμουδα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, [weathermaniac] said:

Όχι το χαμηλό είναι πολύ πιο βόρεια. Νομίζω ότι στα Πράμαντα το βράδυ της Δευτέρας προς Τρίτη θα έχει παπλαμουδα

Νομιζε παλιοσαυρα😂. Κι εγω νομιζω 30ποντο στο Αλκαζαρ.

Επεξεργάστηκε από BrainA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

47 λεπτά πριν, salonikatasos είπε:

Το 2001 είχαμε μακρόστενο οριζόντιο αυλώνα που ανατροφοδοτούνταν για κανά 10μερο ξεκινώντας από δυτική ευρώπη μέχρι να φτάσει ο αυλώνας που έδωσε το καλό χιόνι εδώ(είχε κάνει κι άλλο στις 9 του μήνα,πριν το μεγάλο στις 15-17). Περίπου σαν τον τζίφο χωρίς φυσικά τους τεράστιους αντικυκλώνες που είχε τότε,τώρα στο 6αρι της πλάκας είναι. Το 2001 είχαμε

archives-2001-12-16-6-0.png?

 

Του σκουπιδαίου δε μοιάζει με το 2001. Κάθετο αυλώνα δείχνει με αζορικό και λογικά αν συνέχιζε θα έβγαζε και αποκοπή,νομίζω αρκετά νότια για να ευνοήσει τη βόρεια ελλάδα,αλλά 240 είναι και σε μοντέλο της πλάκας. Τέτοιο είχαμε το 88. Πως κατάφερε αυτό το πράγμα να στρίψει μέσα σε 1 μέρα με τέτοιο τρόπο που να βγάλει τόσο χιόνι εδώ,είναι ανεξήγητο,ειδικά αν σκεφτεί κανείς πόσο πιο ευνοϊκές διατάξεις δεν έκαναν τίποτα,κυρίως από το 2006 και μετά

archives-1988-12-15-12-0.png?

Αζορ ο τιμωρός....🤣🤣🤣 Κάτι πάει να κάνει πάντως μια δυναμική την έχει σύμφωνα με αυτό το τρέξιμο πάντα κρίνουμε ....Εντυπωσιακο το άδειασμα στον Καναδά που στέλνει μετακινεί όλο το ψύχος του Στροβιλου  στην Ευρώπη!!animdic2.gif

Επεξεργάστηκε από Severe_Lover
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Νομίζω ότι πλεον δεν υπαρχει κανένας λόγος ανυσιχίας για το τι πρόκειται να συμβεί....κομβική ημερομηνία είναι η 7 του μηνός τότε τα περισσοτερα μοντέλα δινουν την μετατόπιση του μεσηβρινου (σορυ για τον ορο αλλά δεν εβρισκα τιποτε καλυτερο) αεροχειμάρου από τον μεσημβρινο της Γερμανίας ανατολικότερα  κάτι που θα μας περάσει στην ψυχρή ζώνη πλέον ...Ο αυλώνας στην Βαλτική παραμένει σταθερός και κάτι το οποίο το διαπιστωσα χθες υπάρχει απ ευθείας συνδεση των Αυλώνων από βορειο Καναδά-Γροιλανδία-Βαλτική -Ουράλια.Εδώ η εκτίμιση ενός αξιόπιστου που μας δίνει χιονα στα κεντρικά και βορεια από τις 7 και μετά.Σταματω να γράφω ως πιστοποιημένος γκαντέμης και περιμένω.https://www.aer.com/science-research/climate-weather/arctic-oscillation/

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 ώρες πριν, ICELARISSA είπε:

Ισως φτασουν και τα 1000 πασπαλισματα  καλα ..αντε να ξεκιναει ο χειμωνας με χιονι γιαννενα ειναι καλο σημαδι και την πινδο τιγκαρισμενη

Κεντρικη στερεα στα 1200 δινει χιονι τριτη πρωι το μετεο τουλαχιστον ενα 6ωρο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δυστυχώς ο ύφος που θα πέσει από αύριο το απόγευμα μέχρι Δευτέρα πρωί θα δώσει βροχές με στα 2000+ μέτρα πέρα από τις κορφές τις ΒΔ Ελλάδας όπου εκεί τα πράγματα είναι κάπως καλύτερα..Στο δεύτερο κύμα όμως από απόγευμα Δευτέρας θα δώσουν πονο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Καθόλου καλος ουτε ο τζιφος ουτε το ουκμο για κεντροβορεια ..ο αζορικος δεν έχει κεφια

Δίνει χιονακι όμορφο εδώ χαχα 220 ωρες

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Προσωπικά για την περιοχή μου δε βλέπω κάτι άξιο λόγου (φαινόμενα) από τα τελευταία τρεξίματα των μοντέλων για όσο φτάνει η "καλή" προγνωσιμότητα...

Να πω την αλήθεια όμως δε με πειράζει κιόλας μετά την φοβερή χθεσινή καταιγίδα και πλέον το ζητούμενο είναι εάν θα κάνει επιτέλους ένα αξιόλογο χειμώνα από μέσα Δεκέμβρη και μετά...

ens_image.php?geoid=52508&var=201&run=12&date=2021-11-27&model=gfs&member=ENS&bw=1

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο Ευρωπαίος μείωσε λίγο τα χιόνια στα ψηλά και τα αύξησε εδώ. Δίνει 5 χιλιοστά χιονουετος στα Γιάννενα. Για την συνέχεια είναι φανταστικός.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ψιλο-βαρετοί/μέτριοι χάρτες για εδώ, δεν μου άρεσαν τόσο τα 12αρια... Ο τζίφος ξεκινάει μια χαρά αλλά μετά χαλάει πάρα πολύ, τα ενς όμως είναι αρκετά καλά. Το ουκμο απαίσιο απ'οτι βλέπω στο wetter. Το αικον δεν ξέρω τι θα έβγαζε αργότερα αλλά ούτε και αυτό μ'αρεσει. Το τζεμ είναι κάπως καλό, βγάζει πολλές βροχές το επόμενο ΣΚ, ενώ θα έβγαζε μια ωραία "χειμερινή" κακοκαιρία αν συνέχιζε. Καλούτσικο το ευρωπαϊκό...

Πάντως, ένα στόχο έχω για το πρώτο δεκαήμερο του Δεκέμβρη, να βγει ένα σωστό χαμηλό που θα θάψει τα ορεινά-ημιορεινά της περιοχής μου και όχι μόνο. Για πεδινό χιόνι εδώ είναι λιγάκι νωρίς, προς τα μέσα του μήνα και μετέπειτα όμως ξεκινάει το κυνήγι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...