Jump to content
[weathermaniac]

Ανάλυση χαρτών Νοεμβρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, g_ar είπε:

Ψιλο-βαρετοί/μέτριοι χάρτες για εδώ, δεν μου άρεσαν τόσο τα 12αρια... Ο τζίφος ξεκινάει μια χαρά αλλά μετά χαλάει πάρα πολύ, τα ενς όμως είναι αρκετά καλά. Το ουκμο απαίσιο απ'οτι βλέπω στο wetter. Το αικον δεν ξέρω τι θα έβγαζε αργότερα αλλά ούτε και αυτό μ'αρεσει. Το τζεμ είναι κάπως καλό, βγάζει πολλές βροχές το επόμενο ΣΚ, ενώ θα έβγαζε μια ωραία "χειμερινή" κακοκαιρία αν συνέχιζε. Καλούτσικο το ευρωπαϊκό...

Πάντως, ένα στόχο έχω για το πρώτο δεκαήμερο του Δεκέμβρη, να βγει ένα σωστό χαμηλό που θα θάψει τα ορεινά-ημιορεινά της περιοχής μου και όχι μόνο. Για πεδινό χιόνι εδώ είναι λιγάκι νωρίς, προς τα μέσα του μήνα και μετέπειτα όμως ξεκινάει το κυνήγι.

καλα το νωρις ειναι λιγο σχετικο.....μην ξεχνας οτι οι μεγαλυτεροι χιονιαδες μαγνησιας εγιναν και οι 2 στο 1ο δεκαημερο του δεκεμβρη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Ο Ευρωπαίος μείωσε λίγο τα χιόνια στα ψηλά και τα αύξησε εδώ. Δίνει 5 χιλιοστά χιονουετος στα Γιάννενα. Για την συνέχεια είναι φανταστικός.

Για πότε χιόνια? 

Επεξεργάστηκε από thesprotos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Γιάννης μασ είπε:

καλα το νωρις ειναι λιγο σχετικο.....μην ξεχνας οτι οι μεγαλυτεροι χιονιαδες μαγνησιας εγιναν και οι 2 στο 1ο δεκαημερο του δεκεμβρη

Δεν ήξερα ότι είχαμε και δευτερο ιστορικό τόσο νωρίς. Πότε ήταν;

Μόνο του '57 γνωρίζω το οποίο έγινε ακριβώς στις αρχές και ήταν πραγματικά ακραίο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, g_ar είπε:

Δεν ήξερα ότι είχαμε και δευτερο ιστορικό τόσο νωρίς. Πότε ήταν;

Μόνο του '57 γνωρίζω το οποίο έγινε ακριβώς στις αρχές και ήταν πραγματικά ακραίο...

ο μεγαλυτερος που εγινε τον προηγουμενο αιωνα ηταν στις αρχες δεκεμβρη 1925, θα παραπεμψω την συζητηση στο τοπικ με τις παλιες κακοκαιριες για να δεις τους χαρτες απο τοτε και μια φωτογραφια απο τον βολο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Για πότε χιόνια? 

Την τρίτη δίνει τα χιόνια ο Ευρωπαίος χαμηλά, το έχουμε πει ρε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Την τρίτη δίνει τα χιόνια ο Ευρωπαίος χαμηλά, το έχουμε πει ρε

Ποιος ευρωπιος ποια χιονια μιχαηλ...Σήμερα εδινε 9μμ εδω και δεν επεσε ουτε ενα χαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Ποιος ευρωπιος ποια χιονια μιχαηλ...Σήμερα εδινε 9μμ εδω και δεν επεσε ουτε ενα χαχα

Και το ουκμό δίνει χιόνια πάντως. Και υποτίθεται βλέπουν πολύ πιο κοντή την Πίνδο από ότι ειναι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Την τρίτη δίνει τα χιόνια ο Ευρωπαίος χαμηλά, το έχουμε πει ρε

Ω.... Γιουπιιιιι.... Θα είμαι Γιάννενα για δουλεια🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, thesprotos είπε:

Ω.... Γιουπιιιιι.... Θα είμαι Γιάννενα για δουλεια🤣

Καλά εγώ δεν πιστεύω και πολύ ότι θα φτάσει τόσο κάτω βέβαια χαχα. Θα έλεγα από 700-800 και πανω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Καλά εγώ δεν πιστεύω και πολύ ότι θα φτάσει τόσο κάτω βέβαια χαχα. Θα έλεγα από 700-800 και πανω

Και γω το ίδιο λεω...Αλλά και πάλι καμια νιφαδα μεσα στη βροχη θα μπορουσε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Galanto είπε:

Και γω το ίδιο λεω...Αλλά και πάλι καμια νιφαδα μεσα στη βροχη θα μπορουσε

Ναι διόλου απίθανο.. αν και εγώ όπως είπα ενθουσιάζομαι για τα βουνά. Σε 3 μέρες το τοπίο θα έχει μεταμορφωθεί!

Το να βρέχει με λίγες νιφάδες στην Λάρισα δεν μου λέει κάτι. Το να βρέχει με νιφάδες στα Γιάννενα όντως αλλάζει το οπτικό περιβάλλον, αφού έχουμε παντού βουνά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Galanto είπε:

Και γω το ίδιο λεω...Αλλά και πάλι καμια νιφαδα μεσα στη βροχη θα μπορουσε

xxixi πατριώτη......κανονικά έπρεπε να σε σκαλίζω τώρα.......!έχουμε και λέμε χιονοπτώσεις από Ζιάκα-Καλλονή και πανω ...βλαχοχώρια(Σαμαρίναι-Αβδέλα) καμμια 5 με 10 πόντους  εμείς απλά χιονόπτωση(ανω βόιο 850-900 μ)......χιονοθυελλα στους αυχένες που είναι ανοιχτοί δυτικά (αρματα ανήλιο κλπ)..εσύ περίμενε να σηκωθεί η αντάρα να βγάλεις φωτο....ψησε και κανενα κατσικάκι για την λιγουρα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 ώρες πριν, Γιάννης μασ είπε:

εε και  το 2016 μια χαρα ξεκινημα ειχε

όχι για τα κεντροβόρεια(γενικευμένα) μόνο για τα προσήνεμα... είχε κρύο αλλά όχι υετό το 2016 που θάφτηκε η Εύβοια αν θυμάμαι καλά....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Ναι διόλου απίθανο.. αν και εγώ όπως είπα ενθουσιάζομαι για τα βουνά. Σε 3 μέρες το τοπίο θα έχει μεταμορφωθεί!

Το να βρέχει με λίγες νιφάδες στην Λάρισα δεν μου λέει κάτι. Το να βρέχει με νιφάδες στα Γιάννενα όντως αλλάζει το οπτικό περιβάλλον, αφού έχουμε παντού βουνά.

 

Screenshot_20211127-213907_Samsung Internet.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Ναι διόλου απίθανο.. αν και εγώ όπως είπα ενθουσιάζομαι για τα βουνά. Σε 3 μέρες το τοπίο θα έχει μεταμορφωθεί!

Το να βρέχει με λίγες νιφάδες στην Λάρισα δεν μου λέει κάτι. Το να βρέχει με νιφάδες στα Γιάννενα όντως αλλάζει το οπτικό περιβάλλον, αφού έχουμε παντού βουνά.

Αν βρέχει με νιφάδες στη Λάρισα θα χιονίζει στα Τρίκαλα την Καλαμπάκα και λογικά σε όλη τη δυτική και κεντρική Μακεδονία και θα θαύονται τα βουνά και ημιορεινά σε Θεσσαλία και Μακεδονία....πολλαπλάσιες φορές(σε γεωγραφική έκταση) πιο δυνατό οπτικό περιβάλλον........😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Αν βρέχει με νιφάδες στη Λάρισα θα χιονίζει στα Τρίκαλα την Καλαμπάκα και λογικά σε όλη τη δυτική και κεντρική Μακεδονία και θα θαύονται τα βουνά και ημιορεινά σε Θεσσαλία και Μακεδονία....πολλαπλάσιες φορές(σε γεωγραφική έκταση) πιο δυνατό οπτικό περιβάλλον........😉

Εγώ στην Λάρισα δεν μπορώ να δω τίποτα όμως. Τα βουνά όμως που έχουν πρώτα σημαία προφανώς σε έκταση είναι πολύ περισσότερα στην Πίνδο.  ( Και ανατολικη Πίνδο μπορεί να έχει χιόνια απλά ψηλότερα λιγότερα)  το σίγουρο είναι ότι αυτή είναι η εισαγωγή χειμώνα που αξίζει στην βορειοδυτική χώρα.!

Για αυτό έγραφα βέβαια και οπτικό περιβάλλον. Από την Λάρισα δεν μπορείς να δεις τα χιόνια στην Καλαμπάκα, η το χιόνι στον Όλυμπο λόγω απόστασης δεν φαίνεται καλά.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, ΓΙΑΝΝΙΩΤΗΣ 2 είπε:

 

Screenshot_20211127-213907_Samsung Internet.jpg

Ωραίο αυτό το 15 Άρι. Χεχε. Το σενάριο 14 βλέπω ειναι

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Ωραίο αυτό το 15 Άρι. Χεχε. Το σενάριο 14 βλέπω ειναι

Εγώ ειμαι αισιόδοξος. Κατι μπορει  να ρίξει...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, ΓΙΑΝΝΙΩΤΗΣ 2 είπε:

Εγώ ειμαι αισιόδοξος. Κατι μπορει  να ρίξει...

Μακάρι φίλε. Και μακάρι αυτή η αρχή χειμώνα να είναι ο προπομπός για το τι θα ακολουθήσει. Καλό χιόνι στην. Ήπειρο έχει από το 19 να κανει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Μακάρι φίλε. Και μακάρι αυτή η αρχή χειμώνα να είναι ο προπομπός για το τι θα ακολουθήσει. Καλό χιόνι στην. Ήπειρο έχει από το 19 να κανει

Απο το 17... θα πω εγώ 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 λεπτά πριν, ΓΙΑΝΝΙΩΤΗΣ 2 είπε:

 

Screenshot_20211127-213907_Samsung Internet.jpg

Επειδή το χω ψάξει ειναι χαλια το διαγραμμα χιονιου....Γιατί αν έχεις κατω απο 0 στα 850 παντα χιονι βγαζει...το συγκεκριμένο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...