Jump to content
[weathermaniac]

Ανάλυση χαρτών Νοεμβρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

55 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Καλά εγώ δεν πιστεύω και πολύ ότι θα φτάσει τόσο κάτω βέβαια χαχα. Θα έλεγα από 700-800 και πανω

Χιονόστρωση?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 λεπτά πριν, Mercedakias είπε:

Χιονόστρωση?

Αν έχει τον υετό που φαίνεται η χιονόστρωση θα υπάρχει και σε αυτές τις περιοχές, απλά όχι κάτι το ιδιαίτερο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Αν έχει τον υετό που φαίνεται η χιονόστρωση θα υπάρχει και σε αυτές τις περιοχές, απλά όχι κάτι το ιδιαίτερο.

Μακάρι!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

καλησπερα σε ολους. αρχιζει να φαιενται η πρωτη αξιολογη ψυ ρη εισβολη προς την περιοχη μας... βασικα κεντροανατολικη ευρωπη... το πρωτο πραγμα που κοιταω προσωπικα ειναι η ανοδος του αζορικου που ειναι κ εκτεταμενη  οποτε θα κανει ενα καλο μπλοκ κ θα κατεβασει αυλωνα προς ιταλια μερια...αναλογα την κλιση που θα εχει κ ποσο θα πατησει στην σκανδιμαβια θα παιχτει κ η κινηση του χαμηλου. προς το παρον παρολο που εχουμε ωραιους χαρτες δεν εχουμε καλο αποτελεσμα κ αυτο μαλλον ειναι επειδη υπαρχει το προβλημα που προειπα. βεβαια αυτα θα φανουν αργοτερα οταν πεσπυν οι ωρες αρκετα.οποτε κραταω την θετικη εκινηση

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

Αν έχει τον υετό που φαίνεται η χιονόστρωση θα υπάρχει και σε αυτές τις περιοχές, απλά όχι κάτι το ιδιαίτερο.

 Μιχαηλλλλ, ξερει αν θα βγει κι εδω καταιγίδα αυριο ,, γιατί ο τζιφος τωρα στο 18 αρι με δινει 50 χιλιοστα σε ένα 6 ωρο;;;

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγω ξερω οτι μεχρι τις 7 του μηνα θα μας κάθεται ολο βροχη και νερο και θα συμπληρώσουμε 20 μερες φουλ υετο και πανω στα καλύτερα δηλαδη 20 Δεκέμβρη και μετά θα μας κάτσει κανένας αντικυκλωνας να....Και όταν είχαμε υετο δε χιονισε και μετά θα φάμε ξέρα φουλ 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Galanto είπε:

Εγω ξερω οτι μεχρι τις 7 του μηνα θα μας κάθεται ολο βροχη και νερο και θα συμπληρώσουμε 20 μερες φουλ υετο και πανω στα καλύτερα δηλαδη 20 Δεκέμβρη και μετά θα μας κάτσει κανένας αντικυκλωνας να....Και όταν είχαμε υετο δε χιονισε και μετά θα φάμε ξέρα φουλ 

Γιαννενα είσαι φίλε?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, ΓΙΑΝΝΙΩΤΗΣ 2 είπε:

Γιαννενα είσαι φίλε?

Γρεβενα , αλλά τα αγαπαω τα Γιάννενα έζησα 2 χρόνια το 2017 και το 2018

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

29 λεπτά πριν, Galanto είπε:

 Μιχαηλλλλ, ξερει αν θα βγει κι εδω καταιγίδα αυριο ,, γιατί ο τζιφος τωρα στο 18 αρι με δινει 50 χιλιοστα σε ένα 6 ωρο;;;

Κάποιες καταιγίδες ίσως βγουν αλλά όχι κάτι οργανωμένο. Περισσότερο ισχυρή συνεχόμενη βροχή θα έχεις εσυ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα...Λογω των συνεχομενων διαταραχων εδω και μερες δεν παρακολουθουσα τα προγνωστικα μοντελα..Σημερα εριξα μια γρηγορη ματια...Φαινεται λοιπον και ο Δεκεμβρης να ερχεται με φορα...Πολλες διαταραχες απο τα δυτικα θα συνεχισουν να μας επηρεαζουν με αρκετα νερα αλλα και χιονια πλεον...

Μας κακομαθαινει ο τζιφος και οχι μονο...Συνηθως μετα απο μια βροχερη περιοδο,εσκαγαν εκ νεου αντικυκλωνικες συνθηκες στη χωρα μας και χαναμε μεγαλο διαστημα με βαρετοκαιρια..Αυτο στη παρουσα φαση δε φαινεται να συμβαινει...

Διαφαινονται σοβαρες διαταραχες σε ολη την χωρα...Χρονια ειχε ο Δεκεμβρης να ξεκινησει ετσι...Προφανως μιας και σιγα σιγα οδευουμε και επισημα προς τον Χειμωνα,ευχη ολων ειναι τα χιονια να ερχονται ολο και πιο συχνα αλλα και σε οσο το δυνατον πιο χαμηλα υψομετρα..Αλλα σε πρωτη φαση εμενα με ικανοποιει και μονο το γεγονος οτι θα εχουμε πολλες διαταραχες περασματα ανεξαρτητως σε πρωτη φαση μεχρι που θα χιονισει..

Αρκει να κρυβεται ο ηλιος....Μακαρι να μας παει τρενο μεχρι τον Απριλη... Βροχες και χιονια παντου...Καλη Κυριακη σε ολους...

Υ.γ Τζιφο σ αγαπαμε...Μην ακους κανεναν,τρελο μου μοντελο...🤣

 

gfs-2-144.png

Οχι ρε τζιφακο δεν πειραζει.....Οι νεοτεροι ας κλικαρουν Γιαννης Φλωρινιωτης...Και θα καταλαβουν...😜

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, sakis13 είπε:

Χρονια ειχε ο Δεκεμβρης να ξεκινησει ετσι

Κσλημερα Σακουλινο.Τι χρόνια λες,πέρυσι μολις επεσαν πανω απο 300μμ τον Δεκεμεβριο στα υοερβορεια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Κσλημερα Σακουλινο.Τι χρόνια λες,πέρυσι μολις επεσαν πανω απο 300μμ τον Δεκεμεβριο στα υοερβορεια.

Καλημερα πασακα μου...Για τα δικα μου γουστα γιωργαρα μου..Με βροχες εννοω...Με μη λιθοβολησετε...Αλλα ξερεις και συ και οι υπολοιποι οτι εχω μια διαφορετικη προτιμηση...🤣

Μαλλον θ ανοιξω δικο μου φορουμ φιλε...Θα γραφω εγω,ο Μιχαηλ και οι τρεις με τον κουκο...🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

31 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Καλημερα πασακα μου...Για τα δικα μου γουστα γιωργαρα μου..Με βροχες εννοω...Με μη λιθοβολησετε...Αλλα ξερεις και συ και οι υπολοιποι οτι εχω μια διαφορετικη προτιμηση...🤣

Μαλλον θ ανοιξω δικο μου φορουμ φιλε...Θα γραφω εγω,ο Μιχαηλ και οι τρεις με τον κουκο...🤣

Μα για βροχες λεω κι εγω ρε Σακαρε.Φουλ βροχα ειχε περυσι ο Δεκεμβρης

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

46 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Αρχίζει και χαλαει αυτο στις 6,, καθώς ο αζορ δε φαίνεται να χει κεφια

Έτσι ακριβώς .... πολύ δυτικά και ανίσχυρος να αντιδράσει ο αζόρ μπροστά στο πολύ δυνατό τζετ στριμ του ατλαντικού.... και να πούμε και ευχαριστώ που φαίνεται να πιάνει και την Ιβηρική και τουλάχιστον τα χαμηλά της κεντρικής Μεσογείου θα μας επηρεάζουν έστω με νοτιάδες..... απλά θα φάμε μια μεγάλη υετική περίοδο με νοτιάδες και κινδυνεύουμε μετά με αντικυκλώνες.....

επίσης το άλλο επικίνδυνο είναι να ενισχυθεί το Ισλανδικό χαμηλό και να περάσουμε σε ζωνική κυκλοφορία που ουσιαστικά φέτος ποτέ ως τώρα δεν εμφανίστηκε και ίσως βγει στη χειρότερη στιγμή...... για μετά τις 10-15 του μήνα αναφέρομαι φυσικά 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα!

Μετά τις βροχές των τελευταίων 2 ημερών, ανάπαυλα για εδώ με τη θερμοκρασία να εκτοξεύεται σήμερα (ευτυχώς πρόσκαιρα)  

ens_image.php?geoid=52508&var=201&run=12&date=2021-11-27&model=gfs&member=ENS&bw=1

 

image.thumb.png.556732648d9d7304ee5ac8efe53cefc8.png

Στόχος πλέον ο χειμώνας και ένα καλό πρώτο χιόνι στη Στενή μέχρι τις γιορτές... 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

...καλημερα κι απο μενα....η πρωτη καρτελα του τζιφ ειναι ομορφη,

η δευτερη απαισια φου "ξεμενουμε " απο αζορικο.......τρομος αν συμβει γιατι μεχρι την ανασυνταξη παμε για αλλα !!!

ελπιζω απλα να ειναι "μοντελιες" και να χουμε αλλαγες στις 170...180 ωρες

gfs-0-180.png?0

με καποιο τροπο να αντεξει ο εμποδισμος .........

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ας το πάρουμε απόφαση πλεον χειμωνα θα χει μόνο η δυτικη ευρωπη ., στο ίδιο έργο θεατές για 3 χρόνια...εδώ πετάμε χαρταετό.. Μόνο βροχούλες 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ακόμα ευκαιρίες φαίνεται να τις έχουμε εδώ μέχρι τις 7-8 του μήνα. Μετά η Αμερική γεμιζει από τον πολικό στρόβιλο και έτσι είναι πιθανό να έχουμε ένα είδος ζωνικης. Εκτός αν μια απ' αυτές τις μεγάλες ψυχρές εισβολές κατέβει πολύ νότια. Τότε αλλάζουν ολα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Galanto είπε:

Ας το πάρουμε απόφαση πλεον χειμωνα θα χει μόνο η δυτικη ευρωπη ., στο ίδιο έργο θεατές για 3 χρόνια...εδώ πετάμε χαρταετό.. Μόνο βροχούλες 

Πάλι στον θερμό τομέα θα βγάλουμε το 90% του χειμώνα, φαίνεται το έργο από νωρίς. Όταν ξεκινάει αυτός ο εμετός τέλος Νοέμβρη έτσι πάει και πέρσυ και προπερσυ και το 2017-18 και το 2012-13 και το 2009-10 και και και.......   

Οπως είχε πει ένας σοφός στο παλιό φορουμ, μόνο με άνυδρο χειμώνα μπορεί η Ελλάδα να δει χιόνια- παγετούς-ομίχλες που εγκλωβίζουν το χιόνι, μεγάλη διάρκεια χιονοκάλυψης κλπ. Όπως το 1988 το  2001-02 το 2016-17 κλπ. Σε υγρό χειμώνα +3 απο τα φυσιολογικά, βροχές μέχρι τα 1200μ, πανηγύρια αν μπει το -2 για 10 ωρες στα σύνορα, χιόνια που λιώνουν το επόμενο λεπτό που θα σταματήσουν

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

προσπαθει το 6αρακι να μην βγει τοσο αθλιο.........και γω προσπαθω να βρω ακρη στο κουβαρι   🙂   200 ωρες και ψιλοαντεχουμε......

gfs-0-204.png?6

......παρακατω  ενας χαμος που δεν νομιζω οτι ταιριαζει στην εποχη.......αντε  χαθηκε απο μας ο χειμωνας, χαθηκε και απ την βορειοανατολικη ευρωπη????

gfsnh-0-294.png?6

τι ειναι αυτα ρεεεεε ??????

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...