Jump to content
[weathermaniac]

Ανάλυση χαρτών Νοεμβρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Xionoflorina είπε:

Ο Σεπτέμβριος την σπάει όταν έχει προηγηθεί καυτό καλοκαίρι και δεν αντέχεις ούτε μέρα μέχρι να φύγει το σιχαμα. Αν το καλοκαίρι είναι καταιγιδατο ο Σεπτέμβρης απλά είναι η βαρεμάρα η ίδια. Έτσι και αλλιώς και παλιά αδιάφορος ήταν ο Σεπτέμβρης απλά στα 80ς ήταν αδιάφορος 6-7/10ετια  και πλέον 9/10. Μόνο το 2016 είχε την προηγούμενη δεκαετία

Ο Νοέμβριος πονάει γιατί είναι το φθινόπωρο το ίδιο και η αρχή του χειμώνα, ο δείκτης του Δεκέμβρη. Ο Νοέμβριος μέχρι τις αρχές των 2000ς είχε κάθε χρόνο 50- 80-100-150μμ και σχεδόν κάθε χρόνο χιόνι. Τις μισές χρονιές είχε πάνω από 15-20εκ. Πλέον έχει γίνει ο πιο ηλιόλουστος μήνας πλην καλοκαιριού. Λες σε ανθρώπους 20χρονων ότι ξέρεις παλιά της Κατερίνας είχε χιόνι και παγετούς στη Φλώρινα και γελάνε🤣

Φετος ηρθε η χρονια να τα δει ξανα η δυτικη μακεδονια χιονια νοεμβρη..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Φετος ηρθε η χρονια να τα δει ξανα η δυτικη μακεδονια χιονια νοεμβρη..

Πώς λένε οι Άγγλοι. To see it and not believe it.😱   Την δεκαετία του 90 χιόνισε 9/10 χρονιές, 26 μερες συνολο. την 00ς 8/10 20 μερες. Την 2010ς 3/10, 8 μέρες....

Γεννήθηκα 1990. 1990-2007 όσο ήμουν μωρο-μαθητης πάνω από 10εκ είχε κάνει 1990,1992,1993,1995,1998(χ2),2001(χ2) 2004, 2005,2007. 12 φορές σε 17 χρόνια

2008-2020 που είμαι φοιτητής εργαζόμενος έχει κάνει 2016,2018. 2 σε 13

 

Επεξεργάστηκε από Xionoflorina
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 λεπτά πριν, Xionoflorina είπε:

Πώς λένε οι Άγγλοι. To see it and not believe it.😱   Την δεκαετία του 90 χιόνισε 9/10 χρονιές, 26 μερες συνολο. την 00ς 8/10 20 μερες. Την 2010ς 3/10, 8 μέρες....

Γεννήθηκα 1990. 1990-2007 όσο ήμουν μωρο-μαθητης πάνω από 10εκ είχε κάνει 1990,1992,1993,1995,1998(χ2),2001(χ2) 2004, 2005,2007. 12 φορές σε 17 χρόνια

2008-2020 που είμαι φοιτητής εργαζόμενος έχει κάνει 2016,2018. 2 σε 13

 

Ασε σπουδαζα εδω λαρισα και ο κολλητος μου ηταν απο πτολεμαιδα ..πηγαιναμε πολυ συχνα σκ επανω για βολτα ξερω καλα τι σημαινει δυτικη μακεδονια σε χιονια..ειναι μακραν η πιο εκτος μ.ορου περιοχη σε χιονια απο το 2010 και μετα  κυριως το διαστημα νοεμβρης φλεβαρης...οι καμποι ειδικα ο θεσσαλικος ειναι και καλυτερα του μο απο το 10 και μετα σε χιονιαδες αλλα τα ημιορεινα ορεινα και η πανεμορφη(χωρις να γνωριζει την ομορφια της ο περισσοτερος κοσμος)δυτικη μακεδονια ασε χαλια μαυρα.εν το μεταξυ αν δεις ως επι το πλειστον οποτε χιονισε νοεμβρη ο χειμωνας ειχε χιονα αρκετα..

Επεξεργάστηκε από ICELARISSA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Ασε σπουδαζα εδω λαρισα και ο κολλητος μου ηταν απο πτολεμαιδα ..πηγαιναμε πολυ συχνα σκ επανω για βολτα ξερω καλα τι σημαινει δυτικη μακεδονια σε χιονια..ειναι μακραν η πιο εκτος μ.ορου περιοχη σε χιονια απο το 2010 και μετα  κυριως το διαστημα νοεμβρης φλεβαρης...οι καμποι ειδικα ο θεσσαλικος ειναι και καλυτερα του μο απο το 10 και μετα σε χιονιαδες αλλα τα ημιορεινα ορεινα και η πανεμορφη(χωρις να γνωριζει την ομορφια της ο περισσοτερος κοσμος)δυτικη μακεδονια ασε χαλια μαυρα.εν το μεταξυ αν δεις ως επι το πλειστον οποτε χιονισε νοεμβρη ο χειμωνας ειχε χιονα αρκετα..

Κώστα ήμουν φοιτητής στη Φλώρινα. Τον χειμώνα του 2011- 2012 δεν είχα ξαναζήσει τέτοιο πράγμα. Η θερμοκρασία είχε φτάσει στο -28 μέσα στη πόλη και για 20 μέρες είχαμε το λεγόμενο σινιάκι ( έντονη ομίχλη). Αυτό το φαινόμενο είχε κρατήσει σχεδόν 1 μήνα. Είχαμε ξεχάσει τι πάει να πει ήλιος. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Κώστα ήμουν φοιτητής στη Φλώρινα. Τον χειμώνα του 2011- 2012 δεν είχα ξαναζήσει τέτοιο πράγμα. Η θερμοκρασία είχε φτάσει στο -28 μέσα στη πόλη και για 20 μέρες είχαμε το λεγόμενο σινιάκι ( έντονη ομίχλη). Αυτό το φαινόμενο είχε κρατήσει σχεδόν 1 μήνα. Είχαμε ξεχάσει τι πάει να πει ήλιος. 

Ναι ηταν η χρονια με τον τελευταιο δυνατο χειμωνα στα ηπειρωτικα εμεις εδω ειχαμε φλεβαρη του 12 7 μερες καταγεγραμμενες χιονοπτωσης...απιστευτο ηταν η χρονια με του 50 ποντους κατερινη νομιζω.και η χρονια που το eccu ειχε πιασει τον χειμωνα και τελευταια χαχαχ

Επεξεργάστηκε από ICELARISSA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

κατ αρχήν για να βοηθήσω όσο μπορώ την συζήτηση η ιστορία των χιονιών στην δυτικη μακεδονία τον Οκτώμβρη,Νοεμβρη,Δεκέμβρη είναι μια ιστορία που απασχόλησε όχι μονο την δικιά μας επιστημονική κονότητα αλλά και άλλων χωρών,,,καθώς εξηγείτε με την εξαφάνιση του Σιβηρικού αντικυκλώνα από τα Βαλκάνια...να σημειώσω εδώ οτι οι χιονοπτώσεις αυτές επειδή συνδηάζοταν με αφθονη υγρασία από τις ζεστές θάλασσες τις περισσότερες φορές ήταν και εντυπωσιακές.Προσοχή όμως ενω εδω εχουμε ενα δεδομένο και ένδειξη της κλιματικής αλλαγής δεν εχουμε κανενα δεδομένο τι έχει συμβεί στα ανατολικά κράσπεδα του Αντικυκλώνα(π΄χ. πέρσι επιασε τιμές ρεκορ στην Μογγολία και την Ιαπωνία την έθαψε).

Οσο για το φθινόπωρο αυτό ηταν αντικειμενικά κρύο και τους δύο μήνες,ο Σεπτέμβρης όμως για την πλειοψηφία των περιοχών ηταν ξηρός ετσι η γεύση που αφήνει στο σύνολο του για την ώρα είναι μιζερη....οσο για τον φίλο πατριώτη συντροφο κοντοχωριανό εκ γρεβενών σημειώνω οτι τα γρεβενά για λόγους και μονο τουριστικους ασχοληθηκαν με τα μανιτάρια καθώς προτιμουσαν .....προβατινες...και φυσικά καθε αποψη απο γρεβενιώτη περι βωλιτών πρεπει απλά να την σεβόμαστε καθώς ειναι μια υπερπροσπαθεια...για να τα προσεγγίσει...!,ετσι οι βωλίτες ειναι θερμοφιλοι που απαιτουν ζεστη (12-30 βαθμούς) και ηλιο μετά από πολλές βροχες...ειδικά τον Σεπτέμβρη...φέτος ο Σεπτμβρης στα ορεινα της Κοζάνης χτύπησε μεγιστες και 13 βαθμούς και τον Οκτώμβρη 4 και 5 !

Θεωρώ οτι η κοινή μας αγαπη εμενα και του galano για τα κεμπαμπ και τις προβατίνες θα τον κανει να ξεπεράσει την κριτική μου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

52 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Ασε σπουδαζα εδω λαρισα και ο κολλητος μου ηταν απο πτολεμαιδα ..πηγαιναμε πολυ συχνα σκ επανω για βολτα ξερω καλα τι σημαινει δυτικη μακεδονια σε χιονια..ειναι μακραν η πιο εκτος μ.ορου περιοχη σε χιονια απο το 2010 και μετα  κυριως το διαστημα νοεμβρης φλεβαρης...οι καμποι ειδικα ο θεσσαλικος ειναι και καλυτερα του μο απο το 10 και μετα σε χιονιαδες αλλα τα ημιορεινα ορεινα και η πανεμορφη(χωρις να γνωριζει την ομορφια της ο περισσοτερος κοσμος)δυτικη μακεδονια ασε χαλια μαυρα.εν το μεταξυ αν δεις ως επι το πλειστον οποτε χιονισε νοεμβρη ο χειμωνας ειχε χιονα αρκετα..

Νοέμβρης είναι μεγάλος δείκτης. Ειδικά για το πρώτο μέρος χειμώνα μέχρι Χριστούγεννα Πρωτοχρονιά. Ακόμα και αυτή τη δεκαετία 2 χρονιές χιόνισε 2016 κ 2018 κ το 2016-17 κ 2018-19 ήταν οι πιο κρύοι χειμώνες μετά το 2012

Η κατάσταση τον Δεκέμβρη είναι ακόμα χειρότερα. Εκεί μιλάμε για βιασμό κλίματος. Δυτική Μακεδονία δεν έχει κάνει χιόνι πάνω από 15εκ από το .... 2011. 2013-2020 δεν έχει κάνει καλά καλά ούτε 10εκ. 1-20 Δεκέμβρη έχει να κάνει χιόνι έστω 5εκ από το16-12-2010. Πέρσυ Φλώρινα είχε 0 μέρες χιόνι Δεκέμβρη πρώτη φορά από το 1960 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, bardaris είπε:

κατ αρχήν για να βοηθήσω όσο μπορώ την συζήτηση η ιστορία των χιονιών στην δυτικη μακεδονία τον Οκτώμβρη,Νοεμβρη,Δεκέμβρη είναι μια ιστορία που απασχόλησε όχι μονο την δικιά μας επιστημονική κονότητα αλλά και άλλων χωρών,,,καθώς εξηγείτε με την εξαφάνιση του Σιβηρικού αντικυκλώνα από τα Βαλκάνια...να σημειώσω εδώ οτι οι χιονοπτώσεις αυτές επειδή συνδηάζοταν με αφθονη υγρασία από τις ζεστές θάλασσες τις περισσότερες φορές ήταν και εντυπωσιακές.Προσοχή όμως ενω εδω εχουμε ενα δεδομένο και ένδειξη της κλιματικής αλλαγής δεν εχουμε κανενα δεδομένο τι έχει συμβεί στα ανατολικά κράσπεδα του Αντικυκλώνα(π΄χ. πέρσι επιασε τιμές ρεκορ στην Μογγολία και την Ιαπωνία την έθαψε).

Οσο για το φθινόπωρο αυτό ηταν αντικειμενικά κρύο και τους δύο μήνες,ο Σεπτέμβρης όμως για την πλειοψηφία των περιοχών ηταν ξηρός ετσι η γεύση που αφήνει στο σύνολο του για την ώρα είναι μιζερη....οσο για τον φίλο πατριώτη συντροφο κοντοχωριανό εκ γρεβενών σημειώνω οτι τα γρεβενά για λόγους και μονο τουριστικους ασχοληθηκαν με τα μανιτάρια καθώς προτιμουσαν .....προβατινες...και φυσικά καθε αποψη απο γρεβενιώτη περι βωλιτών πρεπει απλά να την σεβόμαστε καθώς ειναι μια υπερπροσπαθεια...για να τα προσεγγίσει...!,ετσι οι βωλίτες ειναι θερμοφιλοι που απαιτουν ζεστη (12-30 βαθμούς) και ηλιο μετά από πολλές βροχες...ειδικά τον Σεπτέμβρη...φέτος ο Σεπτμβρης στα ορεινα της Κοζάνης χτύπησε μεγιστες και 13 βαθμούς και τον Οκτώμβρη 4 και 5 !

Θεωρώ οτι η κοινή μας αγαπη εμενα και του galano για τα κεμπαμπ και τις προβατίνες θα τον κανει να ξεπεράσει την κριτική μου.

Πω ρε με τις προβατινες μεσημεριατικα τι μας κανεις...το πιο σημαντικο θεμα οσο αφορα την κλιματικη αλλαγη που εχει παρατηρηθει ειναι η θεση του αζορικου και η ανυψωση του πιο ανατολικα σε σχεση με παλια .

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ πάντως δεν ευχαριστήθηκα το φθινόπωρο φέτος επειδή ο Σεπτέμβρης ήταν άχρηστος, και επειδή είναι ο αγαπημένος μου μήνας, με χάλασε πολύ αυτό. Τις καλύτερες υπερκυτταρικες καταιγίδες τότε τις βλέπουμε. Και αντί να έχει λίμνες και ασταθειες είχε ξεροκρυα.

Ευχάριστη έκπληξη η μέρα που έκανε την φοβερή μπούκα η καταιγίδαρα στα Γιάννενα.

ioannina 21-9-2021 shelf.jpg

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Εγώ πάντως δεν ευχαριστήθηκα το φθινόπωρο φέτος επειδή ο Σεπτέμβρης ήταν άχρηστος, και επειδή είναι ο αγαπημένος μου μήνας, με χάλασε πολύ αυτό. Τις καλύτερες υπερκυτταρικες καταιγίδες τότε τις βλέπουμε. Και αντί να έχει λίμνες και ασταθειες είχε ξεροκρυα.

Καλα ρε αχαριστε καταιγιδακια...50 χιλιοστα βροχης ειχαμε με μο τα 30 απλα δεν προηλθαν απο υπερ καταιγιδες οκ...χαχα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Καλα ρε αχαριστε καταιγιδακια...50 χιλιοστα βροχης ειχαμε με μο τα 30 απλα δεν προηλθαν απο υπερ καταιγιδες οκ...χαχα 

τα μαμάτους που είχαμε τον Ιούνιο πιο εντυπωσιακά είναι από 50 χιλιοστά πάντως χαχαχα. Αλλά ναι, προτιμώ να έχω τρελή ραγδαιότητα όχι απαραίτητα τρελά χιλιοστά, εφόσον μιλάμε βέβαια και για 10αράκι mm και πάνω. 

Αικον 12ζ αρκετά διαφοετικό από τζίφο μέχρι στιγμής

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

τα μαμάτους που είχαμε τον Ιούνιο πιο εντυπωσιακά είναι από 50 χιλιοστά πάντως χαχαχα. Αλλά ναι, προτιμώ να έχω τρελή ραγδαιότητα όχι απαραίτητα τρελά χιλιοστά, εφόσον μιλάμε βέβαια και για 10αράκι mm και πάνω. 

Αικον 12ζ αρκετά διαφοετικό από τζίφο μέχρι στιγμής

Στις 120 ωρες και αν συμφωνησουν τα κυρια..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ούκμο και αικον συνεχίζουν να συμφωνούν από προχθές σχεδόν.. Έτσι και τώρα, σε αντίθεση με τον τζίφο βγάζουν καλά πράγματα και οριακά πριν τις 15. Ο τζίφος πάντως σε μια κύρια μεταβλητή δεν έχει κάνει κανένα βήμα προς το καλό.icon-0-144.png?12

Modele UKMO - Carte prévisions

 

και τζεμ

gem-0-144.png?12

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Ούκμο και αικον συνεχίζουν να συμφωνούν από προχθές σχεδόν.. Έτσι και τώρα, σε αντίθεση με τον τζίφο βγάζουν καλά πράγματα και οριακά πριν τις 15. Ο τζίφος πάντως σε μια κύρια μεταβλητή δεν έχει κάνει κανένα βήμα προς το καλό.icon-0-144.png?12

Modele UKMO - Carte prévisions

Μην αγχωνεσαι με τον τζιφο ρε αν και το ευρωπαικο παει προς τα εκει θα γυρισει και ο τζιφος αν εινα να γινουν ετσι τα πραγματα

Επεξεργάστηκε από ICELARISSA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ωραίο τρέξιμο από τον Τζίφο .Προσωπικά είμαι αισιόδοξος ότι μια κακοκαιρία με χιόνια στην Δυτική Μακεδονία και γενικά στα ορεινά της χώρας  θα την βγάλει  στο τέλος . 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

θα κατεβάσει αυλώναρο ο τζίφος, αλλά μιλάμε για άλλον αυλώνα σε σχέση με ούκμο/αικον

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

θα κατεβάσει αυλώναρο ο τζίφος, αλλά μιλάμε για άλλον αυλώνα σε σχέση με ούκμο/αικον

Ένα από τα καλύτερα σενάρια που θα μπορούσε να βγάλει . Άπειρες οι ώρες αλλά δεν βαριέσαι . 

Αυτό το πρασινάκι στην Λιβύη...

Επεξεργάστηκε από oldboy332
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Προσωπικά δεν μου αρέσει ο τζίφος γιατί πρώτον το πάει αρκετά μακριά και επίφοβα για την οποια αλλαγή και δεύτερον είναι οριακά πάνω μας και πες ότι στην περίπτωση που καθόταν η εξέλιξή του άνετα μπορεί να πήγαινε ανατολικότερα και να το χάναμε....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το τζεμ θα το φέρει...coming home

Πάνε για ψυχρή εισβολή τα ανσάμπλ του τζίρου και δυνατη

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σαφής βελτίωση του μέσου ρου του τζίφου για πριν τις 15. Το τζεμ πήγε πολύ δυτικά, αλλά χρειαζόμαστε τέτοια σενάρια για αντιστάθμιση.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

https://weathergroup.gr/2021/11/06/τάση-του-καιρού-έως-τα-τέλη-δεκεμβρίου/ αναλυση των επομενω εβδομαδων μεσω των κυματων rossby η προσπαθεια ειναι μια νεα τεχνικη  που πειραματιζομαστε και προσπαθουμε να δουμε τα αποτελεσματα της

Επεξεργάστηκε από ICELARISSA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...