Jump to content
[weathermaniac]

Ανάλυση χαρτών Νοεμβρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα τρεξιματα των μοντελων ειναι αποτελεσμα της αλλαγης κυκλοφοριας που αναμενοταν ...οι μερες δεν ειναι πολλες 6 μερες μπροστα σε καθε περιπτωση και χιονια να μην πεσουν ειμαστε κοντα σε μια βροχερη περιοδο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τρομερές βροχές στην Εύβοια με ψυχρό καιρό και χιοναρες στη  Δυτική Μακεδονία και στα ορεινά κεντρικής Μακεδονίας. Επικη έναρξη χειμώνα αν έβγαινε ο Ευρωπαίος 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Τα τρεξιματα των μοντελων ειναι αποτελεσμα της αλλαγης κυκλοφοριας που αναμενοταν ...οι μερες δεν ειναι πολλες 6 μερες μπροστα σε καθε περιπτωση και χιονια να μην πεσουν ειμαστε κοντα σε μια βροχερη περιοδο...

Αυτό θέλουμε Κώστα... να θυμίσει ο καιρός την εποχή που διανύουμε και τι πλησιάζει.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θέλει πολλή δουλειά ο μέσος όρος του ευρωπαίου ακόμα. Περίμενα μια μεγαλύτερη βελτίωση...

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Θέλει πολλή δουλειά ο μέσος όρος του ευρωπαίου ακόμα.

Τωρα μολις αυτο θα έγραφα...καμία σχέση με κυριο θελει ακομα αρκετα..κατξ που σημαίνει ότι χωρις ανσαμπλ ουτε ταση δεν έχουμε καλα καλα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

41 λεπτά πριν, thanossnow είπε:

Απολαύστε...

overview_20211107_12_216.jpg

 

Εκει στο WX CHARTS θα πρεπει να μας εξηγησουν πως με 2c στα 850 βγαζουν χιονι στο παραλιακο Δερβενι και Ξυλοκαστρο στον Κορινθιακο...Εχει και αλλα μαργαριταρια ο χαρτης ανα την επικρατεια αλλα με τι να πρωτοασχοληθεις.Αλλωστε και οι ωρες ειναι απαγορευτικες για σοβαρη συζητηση.

image.png.9741739e3878aa21afac52b11263b9ac.png

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στις τόσες ώρες όλα τα μοντέλα τα κοιτάμε και έχουν την αξία τους..... προς το παρόν έχουμε σχετικά μοιρασμένα τα σενάρια ...πολύ δυτικά το κύριο του τζίφο ..... στην μέση και πιο ιδανική για τη χώρα μας ούκμο icon  ευρωπαίο μέσο όρο τζίφου....και πιο ανατολικά γιαπωνέζο ναύτη και μέσο όρο ευρωπαίου .....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ο μέσος όρος του ευρωπαίου συνεχίζει να εξαφανίζει την τροπική διαταραχή για αυτό παραμένει τόσο χαλια η πληθώρα των σεναρίων. Επειδή όμως η συγκεκριμένη ήδη υπάρχει, τότε οι οποιες μεταβολές θα γίνουν άμεσα, οπότε θα πρέπει από αύριο κιόλας να δούμε τεράστια βελτίωση του μέσου όρου του ευρωπαίου. Πάμε στα 18αρια τώρα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναφορά στην τάση των μοντέλων και από τον Σάκη..... να πω εδώ ότι ο μέσος όρος του ευρωπαίου και Γιαπωνέζικο με ναύτη μοιάζουν με την αναλογική εκτίμηση

Φίλες και φίλοι
Πάρα πολλά τα ερωτήματα σας για την εξέλιξη του καιρού για τις επόμενες ημέρες του Νοεμβρίου, ο οποίος ομολογουμένως έδειξε και δείχνει ένα ιδιαίτερα ήπιο και υγρό πρόσωπο μέχρι στιγμής. Τα τελευταία παρόλα αυτά "τρεξίματα" των παγκόσμιων προγνωστικών μοντέλων αν και συμφωνούν σε γενικές γραμμές για την εξέλιξη του καιρού της ερχόμενης εβδομάδας, διαφωνούν αρκετά όσον αφορά στην εξέλιξη αυτού από τις 15 Νοεμβρίου και μετέπειτα.
Για παράδειγμα το ευρωπαϊκό μοντέλο (ΕCMWF), πάνω αριστερά για τις 15 Νοεμβρίου προβλέπει τη δημιουργία ενός βαρομετρικού χαμηλού (X) σχεδόν πάνω από την Ελλάδα και κάθοδο αρκετά ψυχρών- χειμωνιάτικου τύπου- αέριων μαζών (μπλε βέλη) κυρίως όμως για τα κεντρικά και τα βόρεια τμήματα της χώρας. Παρόμοια εικόνα δείχνει και το καναδικό προγνωστικό μοντέλο (GEM) πάνω δεξιά .
Αντίθετα το Αμερικανικό μοντέλο (GFS), κάτω αριστερά, προβλέπει τη δημιουργία βαρομετρικού χαμηλού (X) πολύ πιο δυτικά από την Ελλάδα και θερμότερες - ανοιξιάτικες αέριες μάζες (κόκκινα βέλη) πάνω από τη χώρα μας.
Παραθέτω στη φάση αυτή και την εκτίμηση της αναλογικής μου (Κάτω δεξιά)- πειραματικής προσπάθειας που βασίζεται στη μελέτη και την ανάλυση των δεικτών της ταλάντωσης Madden-Julian (MJO) και στην λεπτομερή ανάλυση και σύγκριση της διάταξης των βαρομετρικών συστημάτων τα τελευταία 70 χρόνια στην Ευρώπη και η οποία θέλει το χαμηλό (Χ) να βρίσκεται...βόρεια της Μαύρης Θάλασσας! Η αναλογικη΄μου εκτίμηση για τον μήνα Νοέμβρη είναι εδώ: https://www.facebook.com/SakisArnaoutoglouForecasts/videos/246297724057748/
Μεγάλο λοιπόν το καιρικό σασπένς όσον αφορά στο ποια εκτίμηση θα επικρατήσει από τα μέσα του μήνα και μετά, καθώς τίποτα δεν είναι σίγουρο ακόμα, και το οποίο και θα αναλυουμε καθημερινά στην ΕΡΤ3: ΔΕΥ-ΠΑΡ στς 16:45 & 22:45 αλλά φυσικά και από εδώ, τη σελίδα μου στο Facebook!
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μίκρυνε το χαμηλό και δεν θα υψωθεί τόσο ψηλά ο Αζορικος στο άικον. Το σώζει η σφήνα οπότε θα βγάλει βροχοχαμηλο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολύ ρευστή η κατάσταση ακόμη, τα πάντα είναι πιθανά κατα την ταπεινη μου γνωμη, ισως αυριο βραδυ να εχουμε ενα μπουσουλα για μετα τις 15/11.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Μίκρυνε το χαμηλό και δεν θα υψωθεί τόσο ψηλά ο Αζορικος στο άικον. Το σώζει η σφήνα οπότε θα βγάλει βροχοχαμηλο

Σημαντικες οι αλλαγες παντως για ωρες <120...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η δικια μας εκτιμηση συνεχιζει να ειναι οτι θα σκασει κεντρικη μεσογειο χωρις τοσο μεγαλη ψυχρη εισβολη οπως την εχει το ευρωπαικο...

Επεξεργάστηκε από ICELARISSA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, DIMITRIS είπε:

Σημαντικες οι αλλαγες παντως για ωρες <120...

Για αυτό φοβάμαι ακόμα.. Ποιος ξέρει, μπορεί αύριο το πρωί να σηκωθούμε απότομα και να μην δούμε τίποτα καλό.. Και το χαμηλό το θερμό αυτό εξαφανίζεται, και ο αυλώνας που σηκώνει τον Αζορικό μπορεί να μην φτάσει νότια κα και και.. Εγώ απλά ένα καλό βροχοσύστημα κυνηγάω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Η δικια μας εκτιμηση συνεχιζει να ειναι οτι θα σκασει μεσογειο χωρις τοσο μεγαλη ψυχρη εισβολη οπως την εχει το ευρωπαικο....

Η Μεσόγειος είναι 3500 χλμ σε μήκος ρε χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

Η Μεσόγειος είναι 3500 χλμ σε μήκος ρε χαχαχα

Ιταλια ρε ειναι κεντρικη μεσογειος χαχχα τζεμ ουσιαστικα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Για αυτό φοβάμαι ακόμα.. Ποιος ξέρει, μπορεί αύριο το πρωί να σηκωθούμε απότομα και να μην δούμε τίποτα καλό.. Και το χαμηλό το θερμό αυτό εξαφανίζεται, και ο αυλώνας που σηκώνει τον Αζορικό μπορεί να μην φτάσει νότια κα και και.. Εγώ απλά ένα καλό βροχοσύστημα κυνηγάω.

Ακριβώς και εγώ ένα βροχοσύστημα θέλω! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Η δικια μας εκτιμηση συνεχιζει να ειναι οτι θα σκασει κεντρικη μεσογειο χωρις τοσο μεγαλη ψυχρη εισβολη οπως την εχει το ευρωπαικο...

Νομίζω ότι μόνο το ukmo όπως σωστά παρατήρησε ο Μιχαήλ είναι ο κατάλληλος μπούσουλας....αυτες τις στιγμές όπως βλέπω και εγώ πάμε για σχηματισμό αντικυλώνα με μεσηβρινή διάταξη στις 144 ώρες και εναν Αυλώνα στο ύψος της Βαλτικής να θέλει να κατεβεί νότια ενώ ηδη υπάρχει ενα χαμηλό στην κεντρική Μεσόγειο ,κάτι μου λέει και μου θυμίζει λίγο Μηδεια ότι ο Αυλώνας θα καθίσει Αδριατική η Ανατολικότερα....και το χαμηλό...θα κινηθεί πιο Ανατολικά...αν συμβουν αυτά τα δύο μιλάμε για συγκλιση στην ηπειρωτική Ελλάδα και αφθονα χιόνια πάνω από τα 1000 μέτρα και βροχές...δυτικά κεντρικά και βόρεια...!......μακάρι.Για τον νότο...τα πράγματα είναι ακομα δυσκολα να προβλεφθούν...

Επεξεργάστηκε από bardaris
συμπληρωση
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Ιταλια ρε ειναι κεντρικη μεσογειος χαχχα τζεμ ουσιαστικα

Δεν έγραφες κεντρική για αυτό😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, bardaris είπε:

Νομίζω ότι μόνο το ukmo όπως σωστά παρατήρησε ο Μιχαήλ είναι ο κατάλληλος μπούσουλας....αυτες τις στιγμές όπως βλέπω και εγώ πάμε για σχηματισμό αντικυλώνα με μεσηβρινή διάταξη στις 144 ώρες και εναν Αυλώνα στο ύψος της Βαλτικής να θέλει να κατεβεί νότια ενώ ηδη υπάρχει ενα χαμηλό στην κεντρική Μεσόγειο ,κάτι μου λέει και μου θυμίζει λίγο Μηδεια ότι ο Αυλώνας θα καθίσει Αδριατική η Ανατολικότερα....και το χαμηλό...θα κινηθεί πιο Ανατολικά...αν συμβουν αυτά τα δύο μιλάμε για συγκλιση στην ηπειρωτική Ελλάδα και αφθονα χιόνια πάνω από τα 1000 μέτρα και βροχές...δυτικά κεντρικά και βόρεια...!......μακάρι.

Το ουκμο πρεπει να ειναι παντα  μπουσουλας ειναι εξαιρετικο ..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Δεν έγραφες κεντρική για αυτό😂

Το γραψα ρε μετα χαχα 

Επεξεργάστηκε από ICELARISSA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...