Jump to content
[weathermaniac]

Ανάλυση χαρτών Νοεμβρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

48 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Πάντως για να είμαι ειλικρινης η ομάδα σας το έχασε λιγάκι για το πρώτο δεκαήμερο του Νοέμβρη που προέβλεψε ενδιαφέρον για τα δυτικά με κάποια συστήματα  με νοτιαδες

Αυτα γραψαμε δεν ξερω αν χαθηκε θεωρω οτι το γενικο μοτιβο το χουμε πιασει..στο 1-4 γραφουμε για τοπικα φαινομενα στα δυτικα..και στο 5-9 μονο τα δυτικα ενδεχομενος...αυτη ειναι η μακροπροθεσμη μας..μεχρι τις 15 για δρατηριοτητα στα δυτικα μας αναφερουμε που ισως να επηρεασει τα δυτικα και ενα κομματι των ηπειρωτικων...δεν ξερω αν μπερδευεσαι με τις 15νθημερες αναλυσεις που βγαζουμε με ποσοστα αυτες δεν ειναι δικες μας .σε αυτες μελεταμε ολα τα ενς ευρωπαικου τζεμ και τζιφου και βγαζουμε σε ποσοστα με βαση τα μοντελα την εξελιξη του καιρου...

IMG_20211031_125444.jpg

Επεξεργάστηκε από ICELARISSA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Αυτα γραψαμε δεν ξερω αν χαθηκε θεωρω οτι το γενικο μοτιβο το χουμε πιασει..στο 1-4 γραφουμε για τοπικα φαινομενα στα δυτικα..και στο 5-9 μονο τα δυτικα ενδεχομενος...αυτη ειναι η μακροπροθεσμη μας..μεχρι τις 15 για δρατηριοτητα στα δυτικα μας αναφερουμε που ισως να επηρεασει τα δυτικα και ενα κομματι των ηπειρωτικων...δεν ξερω αν μπερδευεσαι με τις 15νθημερες αναλυσεις που βγαζουμε με ποσοστα αυτες δεν ειναι δικες μας .σε αυτες μελεταμε ολα τα ενς ευρωπαικου τζεμ και τζιφου και βγαζουμε σε ποσοστα με βαση τα μοντελα την εξελιξη του καιρου...

IMG_20211031_125444.jpg

Εντάξει ρε συ για αυτό λέει ο Θεσπρωτός,  έτσι και αλλιώς είναι δύσκολο να υπάρχουν μακροπρόθεσμες εκτιμήσεις σωστές για πάνω από 10 μέρες με 1002 μεταβλητές.  Δεν είναι κακό να πέσει κάποιος λίγο έξω για μακροπρόθεμη πρόγνωση . Πάντως ήθελα να κάνω μια παρατήρηση, ότι δε ν συνάδουν μερικά πράγματα , δηλαδή ότι τα δυτικά συνήθως δεν βρεχονται με το χαμηλό στην Σικελία ακόμα και να έβγαινε εκεί ( για να λέτε συγκεκριμένα Σικελία, υπολογίζω ότι εκεί είναι το κέντρο του χαμηλού)  και αν υπήρχε όντως το χαμηλό εκεί, στα δυτικά θα είχαμε τις χαμηλότερες θερμοκρασίες και στα βορειοανατολικά τις υψηλότερες. Δηλαδή γεωδυναμικά με ανέμους και υετό δεν ταιριάζουν μεταξύ τους. Καλόπιστα το λεω

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

29 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Εντάξει ρε συ για αυτό λέει ο Θεσπρωτός,  έτσι και αλλιώς είναι δύσκολο να υπάρχουν μακροπρόθεσμες εκτιμήσεις σωστές για πάνω από 10 μέρες με 1002 μεταβλητές.  Δεν είναι κακό να πέσει κάποιος λίγο έξω για μακροπρόθεμη πρόγνωση . Πάντως ήθελα να κάνω μια παρατήρηση, ότι δε ν συνάδουν μερικά πράγματα , δηλαδή ότι τα δυτικά συνήθως δεν βρεχονται με το χαμηλό στην Σικελία ακόμα και να έβγαινε εκεί ( για να λέτε συγκεκριμένα Σικελία, υπολογίζω ότι εκεί είναι το κέντρο του χαμηλού)  και αν υπήρχε όντως το χαμηλό εκεί, στα δυτικά θα είχαμε τις χαμηλότερες θερμοκρασίες και στα βορειοανατολικά τις υψηλότερες. Δηλαδή γεωδυναμικά με ανέμους και υετό δεν ταιριάζουν μεταξύ τους. Καλόπιστα το λεω

Θα σε απαντησω μετα inbox γιατι θα γραψω πολλα μην κουραζομαι τους υπολοιπους .γενικα εγω ειμαι υπερ της κριτικης οταν καποια πραγματα ειναι επισημα και δημοσιευονται σε σαιτ ομαδες καιρου οπως οι δικες μας αναλυσεις απλα δεν θυμομουν ποτε να αναφεραμε βροχες για το πρωτο 15 νθημερο...και ποτε δεν το αναφεραμαι το ενδεχομενος δεν ειναι βεβαιοτητα. Ισα ισα ειναι το μικροτερο ποσοστο. ενα στασιμο χαμηλο προφανως και μπορω να δωσει φαινομενα στα δυτικα ασθενικα...αν δεις στο διαστημα 15-19  θεωρουμε δεδομενη κακοκαιρια με υπαρξει αυλωνα εκει να πρεπει αν καποιος το διαβασει να περιμενει βροχες .με αυτο που διαβαζει..στα προηγουμε οχι...τα αναλυτικα μετα

Επεξεργάστηκε από ICELARISSA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Θα σε απαντησω μετα inbox γιατι θα γραψω πολλα μην κουραζομαι τους υπολοιπους .γενικα εγω ειμαι υπερ της κριτικης οταν καποια πραγματα ειναι επισημα και δημοσιευονται σε σαιτ ομαδες καιρου οπως οι δικες μας αναλυσεις απλα δεν θυμομουν ποτε να αναφεραμε βροχες για το πρωτο 15 νθημερο...και ποτε δεν το αναφεραμαι το ενδεχομενος δεν ειναι βεβαιοτητα. Ισα ισα ειναι το μικροτερο ποσοστο. ενα στασιμο χαμηλο προφανως και μπορω να δωσει φαινομενα στα δυτικα ασθενικα...αν δεις στο διαστημα 15-19  θεωρουμε δεδομενη κακοκαιρια με υπαρξει αυλωνα εκει να πρεπει αν καποιος το διαβασει να περιμενει βροχες .με αυτο που διαβαζει..στα προηγουμε οχι...τα αναλυτικα μετα

Οκ περιμένω μήνυμα στο inbox, θα εξηγήσω και εγώ αναλυτικότερα τι εννοώ, μιας και 7 χρόνια τώρα ασχολούμαι με τα δυτικά και έχω δει την συμπεριφορά τους ανάλογα με την κίνηση των συστημάτων και το είδος αυτων

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μπαίνουμε Νοέμβρη αύριο, υποτίθεται τον κατεξοχήν βροχερό μήνα του έτους, και για άλλη μια χρονιά μιλάμε για βαρετοκαιρία, θερμή εισβολή, χαμένο πρώτο 10ήμερο (ίσως και το μισό μήνα) κλπ. Κούρασε πια αυτή η αηδία που τείνει να διαμορφωθεί (αν δεν έχει συμβεί ήδη) ως η νέα κανονικότητα.😡

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στο Μαρόκο έφτασε ο αυλώνας στο ουκμό... Τουλάχιστον θα είχε ίσως καλύτερη συνέχεια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

Στο Μαρόκο έφτασε ο αυλώνας στο ουκμό... Τουλάχιστον θα είχε ίσως καλύτερη συνέχεια.

Ποιος ανοιξε τον νοεμβρη;χαχα καλα τα πας προτιμω τετοιο ξεκινημα με λιγες ζεστουλες...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

44 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Ποιος ανοιξε τον νοεμβρη;χαχα καλα τα πας προτιμω τετοιο ξεκινημα με λιγες ζεστουλες...

Θα ανοίγω και στο μέλλον θέματα μέχρι επιτέλους να βγει κανένας καλός μήνας!  Κάποτε θα πετύχει . Χαχα

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Θα ανοίγω και στο μέλλον θέματα μέχρι επιτέλους να βρει κανένας καλός μήνας!  Κάποτε θα πετύχει . Χαχα

Η λέξη κλειδί ειναι αυτη που βρίσκεται πριν το "καλός μήνας"😂😂😂,,,και η αλλη αυτη που βρισκεται μετα 😂😂😂😂

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Χωρίς σαλιο το 12αρι...εμετικο😡😡😡

Ας απολαύσουμε την Τρίτη  γιατί μετά θα αργήσουμε όπως φαίνεται να δούμε σύστημα της προκοπής

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

νέα σημαντική αύξηση φαινόμενων από ευρωπαίο, ευτυχώς.

 

https://meteologix.com/gr/model-charts/euro/greece/precipitation-total/20211102-1200z.html

εχθές το πρωί και τώρα.

ecmwf 00z 30-10-2021.jpg

ecmwf 12z 31-10-2021.jpg

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Προσωπικά δεν μου αρέσει καθόλου η χρονική στιγμή στην οποία θα έχουμε τέτοια πολύ άσχημη κυκλοφορια στην Ευρώπη όπως αυτή θα διαμορφωθεί με την αποκοπή της λίμνης τόσο δυτικά στη Μεσόγειο …. Με την οποία εμπειρία μπορεί να έχω αποκτήσει τόσα χρόνια δεν βλέπω το πως θα γλιτώσουμε το 15ημερο το λιγότερο με αυτήν την διάταξη …. Μακάρι να βγω ψεύτης και λάθος και ο καιρός να με διαψεύσει άμεσα ….

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Προσωπικά δεν μου αρέσει καθόλου η χρονική στιγμή στην οποία θα έχουμε τέτοια πολύ άσχημη κυκλοφορια στην Ευρώπη όπως αυτή θα διαμορφωθεί με την αποκοπή της λίμνης τόσο δυτικά στη Μεσόγειο …. Με την οποία εμπειρία μπορεί να έχω αποκτήσει τόσα χρόνια δεν βλέπω το πως θα γλιτώσουμε το 15ημερο το λιγότερο με αυτήν την διάταξη …. Μακάρι να βγω ψεύτης και λάθος και ο καιρός να με διαψεύσει άμεσα ….

Όσο ελπίζουμε να βελτιωθούν τα τρεξίματα τόσο χαλάνε τις τελευταίες μέρες. Όλα είναι πιθανά για αυτόν τον Νοέμβρη, αν συνεχίσει έτσι, χάνεται και όλος αν θέλει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μολις αρχισε η σεζον η ευκολα μοντελοκαταθλιπτικη καντε μια παυση 6-7 ημερες απο την παρακολουθηση μοντελων για να μην γκρινιαζετε και απελπιζεστε χαχα..οι υπολοιποι ας σχολιασουμε λιγο χαλαρα..την τριτη τελειωνει μια μεγαλη περιοδος με μεγαλο ενδιαφερον ακομα και σημερα τελικα εβρεξε σε αρκετες περιοχες ακομα και θεσσαλια ειχε καποια χιλιοστακια σημερα στα δυτικα λαμια το ιδιο...το καλοκαιρακι του αγιου δημητριου απλα αργησε μια εβδομαδα ουσιαστικα...ανασυνταξη λογικη ερχεται χωρις να υπαρχουν στα μοντελα ακροτητες που να δειχνουν οτι θα χαθει ο μηνας...αραζουμε και αναμενουμε τις επομεμες βροχες που αυτο ειναι το ζητουμενο αυτη τη στιγμη κατα κυριο λογο..

Επεξεργάστηκε από ICELARISSA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο οκτωβρης που φευγει σε λιγες ωρες ηταν για το συνολο της χωρας ενας θετικος μηνας σε βροχες αρχικα και θερμοκρασιακα μετεπειτα..απ την κερκυρα την κουλα ως και την γαυδο σημερα..Χρειαζετε μια επαννεκινηση για να περασουμε στην τελικη ευθεια για τον χειμωνα-βαθυ φθινοπωρο...αυτο θα γινει μεσα απ τη ζεστη και τις σκονοσυννεφιες..ας ελπισουμε φετος να μην εχουμε μπαστακες αλλα εναλλαγες του καιρου..και οι συνεχεις βροχες δεν ειναι καλες οπως και το συνεχες κρυο ποσο μαλλον η ανομβρια και η ζεστη..επανεκκινηση της κυκλοφοριας η μαγικη λεξη  και μακρια απο κολληματα!!

Υ.γ θυμαμαι που γραφαμε για μια κακοκαιρια το μηνα..αλλα χρονια επεφτε συνηθως τελος του μηνα..απο προαισθηση ισως φετος να εχουν τα μεσα του μηνα την τιμητικη τους..π.χ μπαλος (14-16 οκτ)..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Όσο ελπίζουμε να βελτιωθούν τα τρεξίματα τόσο χαλάνε τις τελευταίες μέρες. Όλα είναι πιθανά για αυτόν τον Νοέμβρη, αν συνεχίσει έτσι, χάνεται και όλος αν θέλει.

όσες φορές τα τελευταία χρόνια καθόταν τέτοια αρνητική αλλαγή τέλη Οκτώβρη αρχές Νοέμβρη στην Ευρώπη το λιγότερο που καθόταν ήταν 21 μέρες(3 εβδομάδες) ..... ενώ αρκετές φορές είχαμε χαμένες και τις πρώτες 10-15 μέρες του Δεκέμβρη.....ας ελπίσουμε και ας ευχηθούμε να μην έχει καμία απολύτως σχέση το φετινό με τα προηγούμενα χρόνια....και η αλλαγή να έρθει μετά τις 10 οπωσδήποτε.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

όσες φορές τα τελευταία χρόνια καθόταν τέτοια αρνητική αλλαγή τέλη Οκτώβρη αρχές Νοέμβρη στην Ευρώπη το λιγότερο που καθόταν ήταν 21 μέρες(3 εβδομάδες) ..... ενώ αρκετές φορές είχαμε χαμένες και τις πρώτες 10-15 μέρες του Δεκέμβρη.....ας ελπίσουμε και ας ευχηθούμε να μην έχει καμία απολύτως σχέση το φετινό με τα προηγούμενα χρόνια....και η αλλαγή να έρθει μετά τις 10 οπωσδήποτε.....

Η μονη διαφορα σε αυτα που λες ειναι οτι τα τελευταια χρονια σεμτεμβρης και οκτωμβρης ηταν καιρικα ανυπαρκτη φετος υπαρχει μια  συνεχεια στην εξελιξη που δεν σ αφηνει αδιαφορο αλλα σε εγρηγορση και δεν υπαρχει και κατι που να δειχνει οτι θα φαει τοσο μεγαλο κολλημα ενα δευτερο 15νθημερο γεματο ενδιαφερον περιμενω εγω...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, ICELARISSA είπε:

Η μονη διαφορα σε αυτα που λες ειναι οτι τα τελευταια χρονια σεμτεμβρης και οκτωμβρης ηταν καιρικα ανυπαρκτη φετος υπαρχει μια  συνεχεια στην εξελιξη που δεν σ αφηνει αδιαφορο αλλα σε εγρηγορση και δεν υπαρχει και κατι που να δειχνει οτι θα φαει τοσο μεγαλο κολλημα ενα δευτερο 15νθημερο γεματο ενδιαφερον περιμενω εγω...

Μακάρι φίλε Κώστα μακάρι..... για μένα προσωπικά ο Νοέμβρης είναι ένας από τους 3 αγαπημένους μου μήνες του έτους....πρώτος φυσικά ο βασιλιάς για μένα Δεκέμβρης λόγο των εορτών και της ατμόφαιρας μετά ο Γενάρης που μπορεί να κάνει θεωρητικά τέρατα τον χειμώνα με χιόνια και ο Νοέμβρης είναι ο μήνας που σε βάζει στην πρίζα..... είναι και η αρχή της εορταστικής περιόδου......δεν μπορώ δεν αντέχω άλλο άθλιο Νοέμβρη..... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Μακάρι φίλε Κώστα μακάρι..... για μένα προσωπικά ο Νοέμβρης είναι ένας από τους 3 αγαπημένους μου μήνες του έτους....πρώτος φυσικά ο βασιλιάς για μένα Δεκέμβρης λόγο των εορτών και της ατμόφαιρας μετά ο Γενάρης που μπορεί να κάνει θεωρητικά τέρατα τον χειμώνα με χιόνια και ο Νοέμβρης είναι ο μήνας που σε βάζει στην πρίζα..... είναι και η αρχή της εορταστικής περιόδου......δεν μπορώ δεν αντέχω άλλο άθλιο Νοέμβρη..... 

Εμενα παλι ο νοεμβρης μου ειναι αδιαφορος..προτιμω τον οκτωμβρη βροχες και κρυουλακι..τον νοεμβρη μονο οι ομιχλες του με ενθουσιαζουν εδω στην πολη...ο αγαπημενη μου μηνες ειναι δεκεμβρης και γεναρης ακομα παραπανω γιατι ειναι μηνες που σε θεμα χιονοπτωσεων εχουμε μεγαλη διατηρησιμοτητα στο εδαφος θερμοκρασιες δυνατες...και μετα το διαστημα απριλης ιουνιος παλι μου αρεσει γιατι και θερμοκρασιακα ειναι ομορφα και φυσικα εχουμε και αρκετο υετο και ασταθεια..τουλαχιστον εδω λαρισα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χαχα τώρα θα με πάρετε με τις πέτρες αλλά ο αγαπημένος μου μήνας είναι ο Σεπτέμβρης.. αφού με τις σωστές διατάξεις βγαίνουν οι καλύτερες καταιγιδες... Και έπειτα ο Δεκέμβριος για χιόνια + λαμπάκια Χριστουγέννων χαχα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ θυμάμαι το Νοέμβρη του 2008 που είχε ξεκινήσει περίπου όπως τώρα με αποκοπή και θερμή εισβολή και χάθηκε το πρώτο 15ημερο. Ήμουν κάτω στο χωριό Μεσσηνία και θυμάμαι ήταν όλα ξερά, γιατί τα 2 έτη 2007 και 2008 δεν ήταν τα καλύτερα για δυτική Ελλάδα από θέμα υετού φαινομένων κλπ. Όμως το δεύτερο μισό ήταν απίστευτο με πολλές βροχές και τα πρώτα καλά χιόνια στα βουνά, η Καλαμάτα τότε έβαλε 330 mm όλα στο δεύτερο 15ημερο! Τι να πω... μακάρι να μας αποζημιώσει αργότερα με μια καλή εμφάνιση ο Νοέμβρης για όλη την Ελλάδα, έστω και στο δεύτερο ημίχρονο, μας το χρωστάει!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πλέον με το να φανεί κάτι το αξιόλογο απλά θα αναφέρω τι γινεται στα μοντέλα. Το 18αρι άικον πηγαίνει προς ουκμό. Αυτό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...