Jump to content
[weathermaniac]

Ανάλυση χαρτών Νοεμβρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, sotos*snow είπε:

Πολύ νερό γενικά τάζει όχι μόνο στα δυτικά και το ανατολικό Αιγαίο αλλά και αρκετό και στην υπόλοιπη χώρα το πρωινό τρέξιμο του ούκμο...

UKMHDOPIT00_168_18.png

Το ukmo έχει μια από τις καλύτερες αναλύσεις.Στις 72h και κατω υπολογιζει αρκετά καλά τα νέφη που θα περάσουν απ' τους ορεινούς όγκους,και "σποταρει" που μπορεί να δημιουργηθούν τοπικοί πυρήνες από τη διαταραχή.

Βλέπε νότιες ακτές Αττικής.

Μακάρι να πέσει μέσα στο συνολο του.

Προσωπικα δε θα μου κάνει εντύπωση αλλά και με τα μισά ευχαριστημένος θα είμαι 🙂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα, εγώ σε άλλο σύμπαν είμαι αφού φάγαμε ήδη την πρώτη πραγματική φάπα της σαιζόν. Εχθές ΄ήταν η τελευταία μέρα και χάθηκε η πιο σημαντική μεταβλητή. Έτσι ο αυλώνας υποβαθμίστηκε σημαντικά, και πλέον παίζουμε μεταξύ του τίποτα, και το απλά μια πολύ καλή βροχοκαιρία, με χιόνια όμως από τα 1000 κα πάνω. Αν έβγαινε ο τζίφος έτσι θα ήμουν ευχαριστημένος. Με το ούκμο όμως δεν είμαι. Τουλάχιστον έρχονται πολλές βροχές, αλλά όταν υπάρχουν δυτικοί χιονιάδες μέσα τα αγνοώ όλα. Δεν είμαι αισιόδοξος όμως και αφού καταφέραμε τόσο μεγάλη υποβάθμιση, άνετα γίνεται και άλλη...

 

χάλασε το 6αρι του τζίφου.. έκανε αντίθετρα βήματα από αικον.. εχθές ομως που χάλασε το αικον γιατί δεν έκανε αντίθετα βήματα ο τζίφος?? εε???

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μια όμορφη ανάμνηση πλέον το 00αρι το τζίφου. στο 6αρι ανέβασε και θερμοκρασίες εξαφάνισε και υετό για 29-30.. ομορφιές..🤬

Χρειάζεται άμεση ομαδική βελτίωση στα 12αρια.. Δε υπάρχει χρόνος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Να τιμωρηθει ο τζιφος για διασπορά ψευδών ειδήσεων θα πρέπει να εφαρμόσουμε σύστημα Β. Κορεας εδώ θα μας βάζει να βλεπουμε ότι θέλουμε ΤΕΛΟΣ. Καμια εκτελεσουλα έτσι και ξαναδείξει υποτροπικο κτλ. 😁😁😁

Επεξεργάστηκε από Seventower
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ελεος ένα παλιό χαμηλάκι μια κουτσουλιά  κόβει σαν Βουτηρο τον Αζορικο στην Γαλλία Ισπανία και σε εδώ πετάει την Αφρική τα νεύρα μου 🤬🤬🤬🤬🤬

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, Seventower είπε:

Ελεος ένα παλιό χαμηλάκι μια κουτσουλιά  κόβει σαν Βουτηρο τον Αζορικο στην Γαλλία Ισπανία και σε εδώ πετάει την Αφρική τα νεύρα μου 🤬🤬🤬🤬🤬

Δε βαριέσαι...θελαμε τύχη για να χιονισει, ε τωρα θελουμε τυχη και για να βρεξει😂😂😎😎😎

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ πάντως εστιάζω την προσοχή μου στις βροχές, διότι έδω - πλην Μπάλου (που και εκεί πήραμε ελάχιστα)- έχει να βρέξει σοβαρά από την άνοιξη και πλέον τα δεδόμενα από όλα τα μοντέλα είναι πολύ καλά για αύριο και μεθαυριο. Μένει να επαληθευτούν και στην πράξη.

ens_image.php?geoid=52508&var=201&run=6&date=2021-11-22&model=gfs&member=ENS&bw=1

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έγινε ότι δεν πρέπει να γίνει. Χαλάει το άικον. Βαρέθηκα. Πάμε για άλλα. Αν και εγώ θα πάω Γιάννενα έτσι και αλλιώς. Για καμιά εβδομάδα. Οι δείκτες άθλιοι.

 

περιμένω τα 12αρια, αλλά ήδη γνωρίζω το τι θα γίνει. Αυτό που θα γίνει και βασικά έχει γίνει ήδη, είναι η δεύτερη μεγαλύτερη μοντελική μούφα ολόκληρης της ζωής μου. Ήμουν τόσο αισιόδοξος καθώς δυσκολευομουν πολύ να βρω τι μπορεί να χαλάσει. Τελικά ένα 12αρι ευρωπαικού το έδειξε αυτό, μια φορά ξέμπαρκα, παρόλο που τούμπιασε μετά. Και να που είμαστε εδώ, να μην έρχεται ποτέ ο αυλώνας από την γροιλανδία, επειδή μια αποκοπή πήγε λάθος στην Αμερική, 18 ώρες πλην κλειδώσει η θέση της. Το αποτέλεσμα είναι το χαμηλό που κατεβαίνει να μην έχει υποστήριξη από την Γροιλανδία και άρα η κλίση και ο υετός χάνονται.. Κάποια στιγμή θα έρθει όμως και θα είμαστε εδώ να δούμε τα αποτελέσματα ενός σωστού δυτικού χιονοσυστήματος.... Κανονικά το τελευταίο 7ημερο του Νοέμβρη θα είναι όντως καλό όποιο και να είναι το αποτέλεσμα. Αλλά χαμένη ευκαιρία είναι χαμένη ευκαιρία, πόσο μάλλον όταν χάνεται στο νάουκαστ των μεταβλητών. Πολύ μικρές βελτίωσες χωράνε, αλλά δυστυχώς χωράνε πολύ μεγαλύτερες επιδεινώσεις διατάξεων.. Ελπίζω το 6αρι να ήταν ο πάτος, αλλά φοβάμαι πως δεν είναι

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

34 λεπτά πριν, Gary είπε:

τελικα θα βρεχει στη κεντρικη μακεδονια η οχι? ας μου απαντησει καποιος πλιζ

...θα βρεξει φιλε ,απο αυριο αργα το βραδυ θα εχουμε περασματα ( αν τυχει και νωριτερα, καλοδεχουμενα!!!).

το θεμα ειναι να βαλει και λιγο χιονακι το πάικο .................για ν αρχισει καποια στιγμη να κατεβαινει  !!!!!🙂

Επεξεργάστηκε από INUIT
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βελτιώθηκε παραδόξως ο τζίφος για 29-30. Για πιο πριν δεν ασχολούμαι, είναι ήδη κλειδωμένα τα ισχυρά περάσματα.

πολλή δουλειά θέλει το ούκμο, έχει λάθος κλίση ο αυλώνας..

Χάλια τα ενσεμπλς.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

κοιτώντας μόνο τζίφο δεν είμαι ικανοποιημένος με την βροχή που δίνει στην σαλονίκη...αντίστοιχα δεν είμαι ικανοποιημένος με τα χιόνια που δίνει στην δυτική μακεδονία καθώς δεν δίνει γενικευμένες χιονοπτώσεις...με άλλα λόγια δεν ξέρω προς τα που να πάω..!...χμμ μ αρεσει και ενα ψυχρό μέτωπο στις 220 ώρες...και κάτι το οποίο το δειχνουν όλα τα μοντέλα..εδώ και μέρες.

αν βγούν ολα συμφωνα με τα μοντέλα ο Ζιακόπουλος γράφει ακόμα μια επιτυχία.

Τώρα ερώτημα προς την ομάδα της λάρισσας...(icelarisa) όπως είδα το δεύτερο δεκαπενθήμερο του δεκεμβρίου φαίνεται καλοκαιρία και αντίστοιχα και το πρώτο 15ημερο του Ιανουαριου να υποθέσω ότι βλέπετε λόγω ισχυρου la nina ο  Αζορικός να εγκαθίσταται στην μεσόγειο από την ορμή των δυτικών ρευμάτων και να μας αλλάξει τα φώτα?

αν ισχύει αυτό να πώ οτι υπάρχει σημαντική πιθανότητα ο αζορικός να σταθεί στην κεντροδυτική Μεσόγειο και εμείς να πάρουμε όλα τα καλούδια της Ουκρανίας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 λεπτά πριν, bardaris είπε:

κοιτώντας μόνο τζίφο δεν είμαι ικανοποιημένος με την βροχή που δίνει στην σαλονίκη...αντίστοιχα δεν είμαι ικανοποιημένος με τα χιόνια που δίνει στην δυτική μακεδονία καθώς δεν δίνει γενικευμένες χιονοπτώσεις...με άλλα λόγια δεν ξέρω προς τα που να πάω..!...χμμ μ αρεσει και ενα ψυχρό μέτωπο στις 220 ώρες...και κάτι το οποίο το δειχνουν όλα τα μοντέλα..εδώ και μέρες.

αν βγούν ολα συμφωνα με τα μοντέλα ο Ζιακόπουλος γράφει ακόμα μια επιτυχία.

Τώρα ερώτημα προς την ομάδα της λάρισσας...(icelarisa) όπως είδα το δεύτερο δεκαπενθήμερο του δεκεμβρίου φαίνεται καλοκαιρία και αντίστοιχα και το πρώτο 15ημερο του Ιανουαριου να υποθέσω ότι βλέπετε λόγω ισχυρου la nina ο  Αζορικός να εγκαθίσταται στην μεσόγειο από την ορμή των δυτικών ρευμάτων και να μας αλλάξει τα φώτα?

αν ισχύει αυτό να πώ οτι υπάρχει σημαντική πιθανότητα ο αζορικός να σταθεί στην κεντροδυτική Μεσόγειο και εμείς να πάρουμε όλα τα καλούδια της Ουκρανίας.

Σωστός ο παππους🤣😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, INUIT είπε:

...θα βρεξει φιλε ,απο αυριο αργα το βραδυ θα εχουμε περασματα ( αν τυχει και νωριτερα, καλοδεχουμενα!!!).

το θεμα ειναι να βαλει και λιγο χιονακι το πάικο .................για ν αρχισει καποια στιγμη να κατεβαινει  !!!!!🙂

δεν έχω μονοψηφιες θερμοκρασία οποτε δυσκολα θα δει το παικο χιονι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Σιγά μη βγει..... 

Κάποτε θα βγει δεν γίνεται. Υποτίθεται είναι ο δεύτερος συχνότερος τύπος χιονιού στην δυτική ημιορεινή Ελλάδα αυτός. Μάλλον όμως η κλιματική αλλαγή έχει άλλα σχέδια για εμάς τους δυτικούς...

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μάπα ο ευρωπαίος.... Δύσκολη η αποδοχή αυτής της μούφας...

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Μάπα ο ευρωπαίος.... Δύσκολη η αποδοχή αυτής της μούφας...

Όλα μία συνήθεια είναι. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...