Jump to content
[weathermaniac]

Ανάλυση χαρτών Νοεμβρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

30 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Κόπο 5  συνεχόμενη μέρα με καλά ανσαμπλ για δυτική Μακεδονία..μακάρι α συνεχισει

Αναφερεσαι στον παιο ή γενικά;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

33 λεπτά πριν, nikolasxm είπε:

Αναφερεσαι στον παιο ή γενικά;

Και ανσαμπλ παιου και τζιφου...Μέχρι και το κύριο ευρωπαιου τζιφου με χιονιζουν εδω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ποτιστικές βροχές με νοτιάδες χρειαζόμαστε το Νοέμβρη! Τα χιόνια ας αργήσουν! Έχουμε από μέσα Δεκέμβρη μέχρι σχεδόν μέσα Μάρτη για πολύ δυνατά χιόνια αν και προσωπικά πιστεύω ότι θα χιονίσει 10-11/12, 29-30/12 πασπάλισμα όπως και 3-4/1. Στη συνέχεια δυνατές πιθανές χιονοημερομηνίες έχουμε 23-24/1, 21-22/2 πασπάλισμα και ίσως και 27-28/2. Τέλος έχουμε πιθανότητα αυξημένη για χιόνια 7-9/3 όπως έγινε το 2011. Καληνύχτα σε όλους!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Και ανσαμπλ παιου και τζιφου...Μέχρι και το κύριο ευρωπαιου τζιφου με χιονιζουν εδω

πατριώτη οι διατάξεις είναι πολύ περίεργες..και μένα μου χουν σπάσει τα νεύρα....θέλω πρώτα να κλειδώσει ενα χαμηλό στις 168 ώρες....για την ώρα ο ψυχρός τομέας του είναι στην νότια Βουλγαρία....Η δυτική Μακεδονία τσιμπαει λίγα σε σχεση με την δυναμική της θα ελεγα χιονοπτώσεις στην ουρά του μετώπου,σε τρείς μερες θα ξέρουμε αν τελικά δημιουργηθεί ,το μακρινό των ωρών μας επιτρέπει να βαζουμε το κέντρο του χαμηλού οπου θέλουμε ...πχ στο Ιόνιο που θα είναι οτι πρέπει για γρεβενά....εγώ πάντως το βρίσκω πολύ ενδιαφέρον.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Και ανσαμπλ παιου και τζιφου...Μέχρι και το κύριο ευρωπαιου τζιφου με χιονιζουν εδω

Αν καταφερουν να πεσουν χιονια πιο χαμηλα ειναι στο 29-30 πιστευω μετα πιο πιθανο μου μοιαζει ενα σεναριο 1-3 δεκεμβρη με σχετικη ανοδο της θερμοκρασιας μετα ειναι πολυ αργα αλλα η ταση ειναι εστω για μετρια ψυχρη εισβολη στο διαστημα 4-8 δεκεμβρη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Αν καταφερουν να πεσουν χιονια πιο χαμηλα ειναι στο 29-30 πιστευω μετα πιο πιθανο μου μοιαζει ενα σεναριο 1-3 δεκεμβρη με σχετικη ανοδο της θερμοκρασιας μετα ειναι πολυ αργα αλλα η ταση ειναι εστω για μετρια ψυχρη εισβολη στο διαστημα 4-8 δεκεμβρη

Ναι 4 με 5 λέω Κώστα λάιτ θα είναι αλλα εδω μας φτανει στη δυτικη μακεδονια 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, bardaris είπε:

πατριώτη οι διατάξεις είναι πολύ περίεργες..και μένα μου χουν σπάσει τα νεύρα....θέλω πρώτα να κλειδώσει ενα χαμηλό στις 168 ώρες....για την ώρα ο ψυχρός τομέας του είναι στην νότια Βουλγαρία....Η δυτική Μακεδονία τσιμπαει λίγα σε σχεση με την δυναμική της θα ελεγα χιονοπτώσεις στην ουρά του μετώπου,σε τρείς μερες θα ξέρουμε αν τελικά δημιουργηθεί ,το μακρινό των ωρών μας επιτρέπει να βαζουμε το κέντρο του χαμηλού οπου θέλουμε ...πχ στο Ιόνιο που θα είναι οτι πρέπει για γρεβενά....εγώ πάντως το βρίσκω πολύ ενδιαφέρον.

Ναι ρε να παρει δεν είναι ξεκάθαρες...Όλα εξαρτώνται αν βγει το χαμηλο στο ιονιο....εσείς έχετε πιο καλές πιθανότητες απο οτι εμεις εδω πιο νοτια λογω κρύου αλλα θα δούμε οπως ειπες όπου βγει το χαμηλο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Έπος το 18αρι, απλά βγες ρε τζιφε όπως είσαι!!

φανταζομαι μιλας για την κακοκαιρια συνολικα....γτ οσο αφορα το χιονι στα γιαννενα εγω με το 18αρι βλεπω λιγο στο τελος.....βεβαια πολλα χιονια απο τα 700-800 και πανω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

...χμμ μας εβγαλε την ψυχή και είδαμε τελικά να βγάζει χιόνια στην ήπειρο  οπως σωστά είπε ο φίλος πάνω από τα 800...και ανατολικά της πίνδου...βΔ  ανεμο και ξαστεριά....όμως το καλό είναι οτι στις 150 ώρες εχουμε περιγραφικούς- σχηματικούς χάρτες....κάποια στιγμή εβγαλε δύο χαμηλά....ενα Ιόνιο και ένα βορ.Αιγαίο....το μονο που με παρηγορεί είναι ότι η ψυχρή μαζα παραμένει αρκετά βορεια...και ετσι δεν εχω πολλές ελπίδες...για Μακεδονία γενικά...είδωμεν...καθώς με καποιες βελτιώσεις μπορεί να εχουμε εκπλήξεις.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

φανταζομαι μιλας για την κακοκαιρια συνολικα....γτ οσο αφορα το χιονι στα γιαννενα εγω με το 18αρι βλεπω λιγο στο τελος.....βεβαια πολλα χιονια απο τα 700-800 και πανω

Ναι. Αν ερχόταν ένα μήνα μετά θα ήταν το αποκορύφωμα αλλά ήρθε νωρις

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, Mercedakias είπε:

Με τα μέλη του τζίρου στα Γιάννενα η Πράμαντα χιονιζεται?

Από τα 1300 τα χιόνια στην Ήπειρο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κατά τα άλλα σε ότι αφορά την εξέλιξη υπάρχει σαφής τάση από τα μοντέλα να έρθει το πρώτο κρύο της σεζόν (αρνητικές στα 850) εκεί γύρω στις 1 του μήνα......καλοδεχούμενο φυσικά.. και άργησε.... μετά από τόσο νοτιά και υγρασία θα είναι ότι πρέπει ένας ψυχρός φρεσκότατος βοριάς.......και ας είναι σε πρώτη φάση ξηρός ..... και προσωπικά μακάρι να βγουν τα σενάρια κάποιων μοντέλων και ανσάμπλ που φέρνουν θερμοκρασίες έστω και πολύ πρόσκαιρα κάτω από το -5 στα 850... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

συμφωνώ με όλους τους προλαλήσαντες όσον αφορά τα χιόνια...αλλά σε καμμία περίπτωση πίκρα καθώς τέτοια ροή χαμηλών περσι παρακαλούσαμε να την έχουμε αρχές γενάρη....,από την άλλη μεριά...εκτός αν ο Αζορικός κινηθεί γρήγορα ανατολικά και μας πλακώσει(πράγμα που αποκλείεται....),ελπίζω σε αντικυκλωνική σφήνα του στα βαλκάνια,ακόμα πιο αισιόδοξο σενάριο είναι το πέρασμα του ψυχρού μετώπου στις 30 να δημιουργήσει αβαθές χαμηλό στο Ιόνιο....το μονο πρόβλημα είναι οι Τ στα 850 hpa που όπως είπε και ο φίλος το πολύ απλά να γίνουν αρνητικές.Ελπίζω.

Επεξεργάστηκε από bardaris
διορθωση
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, bardaris είπε:

συμφωνώ με όλους τους προλαλήσαντες όσον αφορά τα χιόνια...αλλά σε καμμία περίπτωση πίκρα καθώς τέτοια ροή χαμηλών περσι παρακαλούσαμε να την έχουμε αρχές γενάρη....,από την άλλη μεριά...εκτός αν ο Αζορικός κινηθεί γρήγορα ανατολικά και μας πλακώσει(πράγμα που αποκλείεται....),ελπίζω σε αντικυκλωνική σφήνα του στα βαλκάνια,ακόμα πιο αισιόδοξο σενάριο είναι το πέρασμα του ψυχρού μετώπου στις 30 να δημιουργήσει αβαθές χαμηλό στο Ιόνιο....το μονο πρόβλημα είναι οι Τ στα 850 hpa που όπως είπε και ο φίλος το πολύ απλά να γίνουν αρνητικές.Ελπίζω.

Αυτό που δείχνει ο τζίφος θέλουμε λίγο πιο βόρεια χαχα...εμένα με πιάνει και εκει που είναι,  αλλά κριμα θα Ναι μετα τις βροχες του καλοκαιριού να με βλέπεις με 15 πόντους χιονι και συ να χεις πασπαλα χαχα

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Πάει ο δυτικός τελικα

Μ αρέσει που λέει συνέχεια για δυτικό χιόνια ενώ εννοεί χιόνια Ιωαννίνων μόνο… δυτικός θα ήταν αν χιονίζει σε όλα τα πεδινά και παραθαλάσσια της Ηπείρου τουλάχιστον …. Μη πω και της δυτικής Στερεάς ….. 

ειναι σαν να λέμε χιόνια προσήνεμων ενώ μιλάμε για τα υπερβόρεια προάστια και την στενή Εύβοιας ….

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ωραιοι οι χαρτες με αρκετα νερα ανατολικα της πινδου και αφθονα δυτικα αυτης.Χιονια στα βουνα και με λιγη τυχη και πιο κατω.Μην κλαιτε λες και ειναι Γεναρης και δεν εχει κανει κατι ακομα.Ο χειμωνας τωρα ξεκιναει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...