Jump to content
[weathermaniac]

Ανάλυση χαρτών Νοεμβρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

44 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Δεν εχει αλλαξει κατι δεν υπαρχει λογος να ψαρωνεται με ενα τρεξιμο για μετα .οπλειστε ολα τα τελευταια στοιχεια ολων των δεικτων συνεχιζουν να ειναι σε δρομο χειμερινο για το διαστημα 4 εως 15 και συνεχιζουν να δινουν και μεγαλες πιθανοτητες  για χιονια και σε χαμηλα υψομετρα καπου μετα τις 7-8 χοντρικα ισως και σε εκεινες της ημερομηνιες..

Άντε Κώστα περιμενωωω....παντως εχεις δικιο εχουν τεραστια διχογνωνια για μετα τις 2 Δεκέμβρη και τα ανσάμπλ του ευρωπαιου όπως και του τζίρου 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

εγώ μπροστα στον ενθουσιασμό και την αγωνία για την ώρα των δυτικών....δεν  λέω τις επιφυλάξεις μου....αλλά να βάλω και εγώ ενα θετικό στοιχείο ότι το πεδιο των χαμηλών πιέσεων που βρίσκεται βορεια-βορειανατολικά μας και "γεμίζει " στην ανδριατική -Ιόνιο δεν λαμβάνει τέλος παρά μόνο με μια ισχυρή ψυχρή εισβολή....

 

και λίγα για αυτό που βιώνουμε τις τελευταίες δεκαετίες  ,εχετε σκεφθεί ποτέ οτι κάθε χειμώνα το γεγονός ότι το ψύχος παραμένει στα βορειότερα πλάτη....οφείλεται σε ενα πολύ ισχυρό στροβιλο..η ισχύ και η ένταση του οποίου εξαρτάται από το ψύχος που επικρατεί εκεί ?πρόβλημα που γίνεται πιο εντονο κάθε χρόνο?....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, bardaris είπε:

εγώ μπροστα στον ενθουσιασμό και την αγωνία για την ώρα των δυτικών....δεν  λέω τις επιφυλάξεις μου....αλλά να βάλω και εγώ ενα θετικό στοιχείο ότι το πεδιο των χαμηλών πιέσεων που βρίσκεται βορεια-βορειανατολικά μας και "γεμίζει " στην ανδριατική -Ιόνιο δεν λαμβάνει τέλος παρά μόνο με μια ισχυρή ψυχρή εισβολή....

 

και λίγα για αυτό που βιώνουμε τις τελευταίες δεκαετίες  ,εχετε σκεφθεί ποτέ οτι κάθε χειμώνα το γεγονός ότι το ψύχος παραμένει στα βορειότερα πλάτη....οφείλεται σε ενα πολύ ισχυρό στροβιλο..η ισχύ και η ένταση του οποίου εξαρτάται από το ψύχος που επικρατεί εκεί ?πρόβλημα που γίνεται πιο εντονο κάθε χρόνο?....

Φετος δεν υπαρχει καποιο προβλημα με τον πολικο στροβιλο ακομα και τωρα που δεν ειναι χαλαρος ειναι στον μο ενω τα μοντελα προβλεπουν και σημαδια χαλαρωσης αργοτερα δηλαδη φυσιολογικος ειναι ως τωρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν και για την συνέχεια δεν πολυασχολούμαι για προφανείς λόγους, οι δείκτες δεν αφήνουν πολλά περιθώρια για πριν τις 5 Δεκέμβρη. Δηλαδή φαίνεται πιο πιθανό το σενάριο του ευρωπαίου παρά ου τζίφου με βάση τα σημερινά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

30 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Άντε Κώστα περιμενωωω....παντως εχεις δικιο εχουν τεραστια διχογνωνια για μετα τις 2 Δεκέμβρη και τα ανσάμπλ του ευρωπαιου όπως και του τζίρου 

Οταν εγραψα δεν ειχα δει καν τα ανσαμπλ του ευρωπαικου που εχουν και αυτα αρκετα ψυχρα σεναρια για τοσο μακρια απο 29-30 θελουμε να αρχιζουν να εχουν ταση και ενδειξεις..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Φετος δεν υπαρχει καποιο προβλημα με τον πολικο στροβιλο ακομα και τωρα που δεν ειναι χαλαρος ειναι στον μο ενω τα μοντελα προβλεπουν και σημαδια χαλαρωσης αργοτερα δηλαδη φυσιολογικος ειναι ως τωρα

δεν επανέρχομαι..είναι μια συζήτηση που θα ήθελα να την κάνουμε...αργότερα...η οποία φυσικά είναι εκτος θέματος....ο ισχυρός πολικός στρόβιλος σίγουρα μας απασχόλησε πέρσι και πρόπερσι...φέτος δεν έχω τα στοιχεία που προφανώς έχεις ,η παρατήρηση μου εγινε για το απίθανο ψύχος που μαζεύεται στον βορειανατολικό Καναδά και Γροιλανδία στο τέλος των ωρών πρόγνωσης το οποίο φαίνεται εγκλωβισμένο....εχει ενδιαφέρον αν το παρακολουθήσεις.

Για την ώρα ..περιμένω να επιβεβαιωθείτε....αλλα να διαψευτείτε για τα Χριστούγεννα......!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Εχει πεσει πετσοκομα για εδω ως τη Δευτερα.

Καλά κάτσε να δεις τι θα πέσει την Παρασκευή στην Αττική και θα δεις μετά.. περισσότερα από αυτά που έκανε εχθές θα κάνει

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, bardaris είπε:

δεν επανέρχομαι..είναι μια συζήτηση που θα ήθελα να την κάνουμε...αργότερα...η οποία φυσικά είναι εκτος θέματος....ο ισχυρός πολικός στρόβιλος σίγουρα μας απασχόλησε πέρσι και πρόπερσι...φέτος δεν έχω τα στοιχεία που προφανώς έχεις ,η παρατήρηση μου εγινε για το απίθανο ψύχος που μαζεύεται στον βορειανατολικό Καναδά και Γροιλανδία στο τέλος των ωρών πρόγνωσης το οποίο φαίνεται εγκλωβισμένο....εχει ενδιαφέρον αν το παρακολουθήσεις.

Για την ώρα ..περιμένω να επιβεβαιωθείτε....αλλα να διαψευτείτε για τα Χριστούγεννα......!

Το δευτερο 15νθημερο δεν ειναι απολυτως σιγουρο γι αυτο αργησαμε λιγο να βγαλουμε ρου δεκεμβρη αυριο η μεθαυριο θα την βγαλουμε επισημα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Εχει πεσει πετσοκομα για εδω ως τη Δευτερα.

Εγω να σε κανω ερωτηση πως γινετε με οχι τοσο τρελα χιλιοστα να ειχε σε αυτες τις περιοχες πλυμμηρες?ειναι θεμα δομησης και μονο ?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, ICELARISSA είπε:

Το δευτερο 15νθημερο δεν ειναι απολυτως σιγουρο γι αυτο αργησαμε λιγο να βγαλουμε ρου δεκεμβρη αυριο η μεθαυριο θα την βγαλουμε επισημα

να μην είναι....σίγουρο....αν τελικά  εχουμε μια σοβαρή ψυχρή εισβολή εκεί στις 8 με 15......ε γιατί μετά από χρόνια το χιονι να βρεί παλιο χιονι στα πεδινα...τα χριστούγεννα?...!(ονειρώξεις....που βασίζονται οτι μπορεί τα βαλκάνια να έχουν την μυτη του Αζορικού....ανατολικά των Αλπεων..αντί να πεσει πάνω μας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Καλά κάτσε να δεις τι θα πέσει την Παρασκευή στην Αττική και θα δεις μετά.. περισσότερα από αυτά που έκανε εχθές θα κάνει

Τι βλεπεις "γεροντα";Καταιγιδαρες προφανως ε;Δεν ξερω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Εγω να σε κανω ερωτηση πως γινετε με οχι τοσο τρελα χιλιοστα να ειχε σε αυτες τις περιοχες πλυμμηρες?ειναι θεμα δομησης και μονο ?

Σε ποιες περιοχες;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εντωμεταξυ σε σχεση με αυτα που εδειχναν τα μονδελα πριν μερικες μερες,οι καιροφιλοι της δυτικης ευρωπης πρεπει να τραβανε τις κ@λοτριχες τους.🤪

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Τι βλεπεις "γεροντα";Καταιγιδαρες προφανως ε;Δεν ξερω

Ναι εννοείται ρε. Έχεις ένα πιο ισχυρό ψυχρό μέτωπο [μεγαλύτερη οριζόντια θερμοβαθμίδα] και περισσότερο Cape από εχθές, με νοτιοδυτικό ρεύμα. Δεν θες τίποτε άλλο. Αυτά τα 2 συστατικά είχες και στον Μπάλο, απλά εδώ θα είναι πιο σύντομα. Να το πω? θα το πω. Πιστεύω ότι αρκετοί σταθμοί σας την Παρασκευή μπορεί να κλείσουν με 50αρες+. Μου είπες ο Σάκης ότι 2 σταθμοί κατέγραψαν εχθές τρελά χιλιοστά, αλλά αυτό ήταν τοπικό. Την παρασκευή τα τρελά νερά θα είναι πιο γενικευμένα. Προφανώς τοπικότητες μπορεί να εκτοξεύσουν τον υετό ακόμα παραπάνω

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, ICELARISSA είπε:

Ειδα σημερα εικονες απο ενα σχολειο παλι που ηταν καλλιθεα?

Πεσανε τρελα χιλιοστα σε μια μικρη περιοχη κοντα στην παραλια Κωστα.Ιδιωτικοι σταθμοι εδειξαν ως και 100μμ σε μια ωρα και κατι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Πεσανε τρελα χιλιοστα σε μια μικρη περιοχη κοντα στην παραλια Κωστα.Ιδιωτικοι σταθμοι εδειξαν ως και 100μμ σε μια ωρα και κατι.

Ναι δεν ξερω απο ιδιωτικους απο meteo κοιταω απο το δικτυο τον συνολικο υετο στην ελλαδα που δεν βγαζει τρελα ποσα..αν πεσανε 100 αναμενομενο ειναι.μονο σε μια μικρη εκταση εχει μπλε χρωμα λογικα εκει ειναι

Επεξεργάστηκε από ICELARISSA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Εντωμεταξυ σε σχεση με αυτα που εδειχναν τα μονδελα πριν μερικες μερες,οι καιροφιλοι της δυτικης ευρωπης πρεπει να τραβανε τις κ@λοτριχες τους.🤪

χαχαχαχαχαχ ισπανός καιρόφιλος που εξετάζει με προσοχή τους χάρτες!

Επεξεργάστηκε από bardaris
επινυσαψη φωτο
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Ναι εννοείται ρε. Έχεις ένα πιο ισχυρό ψυχρό μέτωπο [μεγαλύτερη οριζόντια θερμοβαθμίδα] και περισσότερο Cape από εχθές, με νοτιοδυτικό ρεύμα. Δεν θες τίποτε άλλο. Αυτά τα 2 συστατικά ίχες και στον Μπάλο, απλά εδώ θα είναι πιο σύντομα. Να το πω? θα το πω. Πιστεύω ότι αρκετοί σταθμοί σας την Παρασκευή μπορεί να κλείσουν με 50αρες+. Μου είπες ο Σάκης ότι 2 σταθμοί κατέγραψαν εχθές τρελά χιλιοστά, αλλά αυτό ήταν τοπικό. Την παρασκευή τα τρελά νερά θα είναι πιο γενικευμένα. Προφανώς τοπικότητες μπορεί να εκτοξεύσουν τον υετό ακόμα παραπάνω

Συμφωνω απολυτα αλλα απορησα με το πετσοκομα.Στη αττικη παντα βρισκεται κατι να χαλασει το καλυτερο σεναριο ή κατι να φτιαξει το χειροτερο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Συμφωνω απολυτα αλλα απορησα με το πετσοκομα.Στη αττικη παντα βρισκεται κατι να χαλασει το καλυτερο σεναριο ή κατι να φτιαξει το χειροτερο.

Κοίτα εξαρτάται και για ποια μέρα λες. Όντως πχ ο τζίφος την Κυριακή δεν βγάζει τίποτα επειδή πήγε βορειότερα το συγκεκριμένο μέτωπο. Εκείνο όμως είναι ακόμα μακριά και αλλάζει. Για την Παρασκευή λίγο πολύ  έχει κλειδώσει η θέση του μετώπου. Αν έχει μειώσει κάπως τα χιλιοστά ο τζίφος [αν και βλέπω δίνει αρκετά] μην δίνεις ιδιαίτερη σημασία. Στο είχα γράψει και πέρσι θυμάμαι, ο τζίφος υπολογίζει λάθος τον υετό των ψυχρών μετώπων από τα δυτικά. Υπερεκτιμάει τον υετό βόρεια και τον υποεκτιμάει νότια. Μάλιστα πολλές φορές έχω δει εν τέλη σε περιπτώσεις που έδινε τα διπλάσια στην Ήπειρο σε σχέση με την δυτική πελοπόννησο, και τελικά έγινε το αντίστροφο! Αυτό συμβαίνει μάλλον επειδή δεν συνυπολογίζει το Cape στον υετό, οπότε δεν δείχνει στο αποτέλεσμα καταιγίδες, και άρα δεν δείχνει τον τρελό υετό που θα πέσει κανονικά. Το ίδιο ισχύει και για την Αττική. Την Παρασκευή θα έχεις ανατροφοδοτούμενες καταιγίδες από τον Σαρωνικό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τώρα στα δικά μου, μαχαίρι στην καρδιά ο τζιφος χάλασε πάρα πολύ . Αλλά λογικό αφού έφτιαξε το άικον..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κι αλλο πετσοκομα.Βρισκεται τροπος τελικα.Να κινηθει το μετωπο λιγο βορειοτερα και να αφησει ψιχουλα εδω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...