Jump to content
TOUAREG

Ανάλυση χαρτών Δεκεμβρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Θα σε πω σε καμια ωρα μιαμιση βαση μεσοπροθεσμων δεικτων του τζιφου τα τρεξιματα ειναι εκτος παντως που βλεπουμε τωρα σε καμια ωρα θα βγουν και του ευρωπαικου

oλοι περιμένουμε καθώς εγώ αυτο που είδα στους αεροχειμάρους(ανανεώνουν ανα τρείς ώρες) φαίνεται συνεχή έλευση χαμηλών από τα δυτικά....αλλά για την ώρα τπτ απο ψύχος....!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το ευρωπαϊκό δίνει μέχρι το τέλος του δεκαημέρου αλλά 400 χιλιοστά σε πολλά τμήματα των δυτικών. Βέβαια πρέπει να κρυώσουν οι διατάξεις, όπως στο άικον πχ, και να μην βγουν καραθερμες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, bardaris είπε:

oλοι περιμένουμε καθώς εγώ αυτο που είδα στους αεροχειμάρους(ανανεώνουν ανα τρείς ώρες) φαίνεται συνεχή έλευση χαμηλών από τα δυτικά....αλλά για την ώρα τπτ απο ψύχος....!

Τα χαμηλα ειναι δεδομενα μην το ψαχνεις αλλα ειναι αδυνατον για μενα να μην βγει εως 15 ψυχρη εισβολη που να αφορα ηπειρο μακεδονια δυτικη βορεια θεσσαλια ...τουλαχιστον

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, bardaris είπε:

oλοι περιμένουμε καθώς εγώ αυτο που είδα στους αεροχειμάρους(ανανεώνουν ανα τρείς ώρες) φαίνεται συνεχή έλευση χαμηλών από τα δυτικά....αλλά για την ώρα τπτ απο ψύχος....!

Nα προσθέσω ότι σοβαρό διάστημα συμφωνα με τους αεροχειμάρους για χιόνι βορειοδυτικά δείχνει να είναι μετά τις 5 ...και υποπτο 11 με 13....παντως περιμένω τα παιδια απο την λαρισσα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, bardaris είπε:

Nα προσθέσω ότι σοβαρό διάστημα συμφωνα με τους αεροχειμάρους για χιόνι βορειοδυτικά δείχνει να είναι μετά τις 5 ...και υποπτο 11 με 13....παντως περιμένω τα παιδια απο την λαρισσα

Εμεις εξαρχης οριοθετησαμε το διαστημα 8-15 ..δεν εχει αλλαξει κατι σε αυτο...οσο αφορα χιονια και σε χαμηλα υψομετρα στο 4-6 παλι εχει πιθανοτητες για σοβαρη κακοκαιρια και με δυτικη μακεδονια μεσα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Τα χαμηλα ειναι δεδομενα μην το ψαχνεις αλλα ειναι αδυνατον για μενα να μην βγει εως 15 ψυχρη εισβολη που να αφορα ηπειρο μακεδονια δυτικη βορεια θεσσαλια ...τουλαχιστον

μ αρέσει που είσαι σαφής και ας μην χιονίσει ποτέ!....εγώ πάντως το πρωί στα τρεξίματα των αεροχειμάρων  είδα χαμηλό στο υψος της θεσσαλίας και από πανω αντικυκλώνα...στο διάστημα μετά τις 12 ..με εμμονή μαλιστα της κυκλοφορίας...το μεσημέρι ανατράπηκε.....όμως και τώρα δείχνει ότι να    ναι..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, bardaris είπε:

μ αρέσει που είσαι σαφής και ας μην χιονίσει ποτέ!....εγώ πάντως το πρωί στα τρεξίματα των αεροχειμάρων  είδα χαμηλό στο υψος της θεσσαλίας και από πανω αντικυκλώνα...στο διάστημα μετά τις 12 ..με εμμονή μαλιστα της κυκλοφορίας...το μεσημέρι ανατράπηκε.....όμως και τώρα δείχνει ότι να    ναι..

Οι αεροχειμαρροι αλλαζουν συνεχως καθως δεν υπαρχει ξεκαθαρη ταση....ο μεγαλυτερος συμμαχος μας αυτη τη στιγμη ειναι o mjo...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Τι εννοείς; ;; θα μας το ξαναφέρει το 18 αρι της καρδιάς μας;;;

Παραλίγο. Έχει μεγάλο ενδιαφέρον ο καιρός για τους βορειοδυτικούς. Απλά μετά τις 8 μπαίνει η μαούνα μέσα και τα χαλάει ολα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Τι εννοείς; ;; θα μας το ξαναφέρει το 18 αρι της καρδιάς μας;;;

Αυτο που κανει το 18αρι αν καταφερει να δυναμωσει και κρατησει αλλη μια μερα  ο αζορικος  θα καταφερει να σου στειλει και παραπανω ψυχος και να ανακοψει τον ατλαντικο προσωρινα μεν σωτηρια για εδω δε..στα ορια ειναι ολα .

Επεξεργάστηκε από ICELARISSA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Αυτο που κανει το 18αρι αν καταφερει να δυναμωσει και κρατησει αλλη μια μερα  ο αζορικος  θα καταφερει να σου στειλει και παραπανω ψυχος και να ανακοψει τον ατλαντικο προσωρινα μεν σωτηρια για εδω δε..στα ορια ειναι ολα .

Καλά εννοείται αλλά μια κλωστή είναι...Και στις μάχες αζορικου Ατλαντικού υπάρχει φαβορί όλοι ξέρουμε ποιο είναι χαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα. Πάντως το κύριο του τζίφου είναι από τα πιο ψυχρά σενάρια στα ensembles για 6-7. Δεν τρελάθηκα αλλά οκ, μόλις μπαίνει ο χειμώνας ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ενα καλό σενάριο με τα 00 τρεξίματα του αικον....ο Ατλαντικός πρεπει να σταματήσει γιατί θα κάνει ζημιά μετέπειτα....σε κάθε τρέξιμο βλέπουμε άλλο σενάριο μεσοπροθεσμα πάντως οι μ.ο είναι καλοί μέχρι 7-8....μετά το χάος....

Screenshot_2021-11-30-08-35-57-080.jpg

Screenshot_2021-11-30-08-34-32-055.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το παρακάτω διάγραμμα του τζίφου φαίνεται καλό για την περιοχή μου για μετά τις 6-7/12 με αρκετά υετοφόρα σενάρια και κάποια από αυτά χιονίζουν αξιοπρεπώς τη Δίρφυ.

Diagramme GEFS

Είμαι όμως σχεδόν σίγουρος ότι όσο πλησιάζουν οι μέρες θα εξαφανίζονται σιγά σιγά τα καλά σενάρια.

Ο λόγος είναι ότι ο αντλαντικός άρχισε το πάρτυ και ο τζίφος βλέπει ότι θέλει...

Το πιθανότερο είναι να μπούμε πάλι στο θερμό τομέα εκεί στις 6-8/12 και η κεντροδυτική Ευρώπη το χαβά της...φοβάμαι ότι η κυκλοφορία αυτή δεν θα αλλάξει έυκολα και εναποθέτω τις ελπίδες μου για μετά τις 15/12 περίπου.

Μακάρι να κάνω λάθος και να δούμε κάτι αξιόλογο τις 7-8/12 και μετά...

Καλημέρα!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μας κατέστρεψε ο Ευρωπαίος...εδώ και νέα μήνα ένα καλό τρέξιμο δεν έχει βγάλει,πάντα έρχεται και γκρεμίζει τα λεγόμενα του τζιφου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για το δευτερο δεκαημερο προσωπικα ειχα πει οτι πιστευα σε ζωνικη.Υπαρχει τροπος ομως να γλυτωσουμε και τον ψιλοδειχνει ο τζιφος,ενω αχνοφαινεται και στο παιο στις 240 ωρες.Ολα αυτα θεωρωντας δεδομενα τα ατλαντικα τερατα λογω της ισχυροποιησης του καναδικου p.v.Αναπτυξη ρωσο-βορειοκεντροευρωπαικου αντικυκλωνα που θα μπλοκαρει τα ατλαντικα χαμηλα και θα μας μεταφερει ψυχος απο βορειοανατολικα.Ετσι κι αλλιως τιποτα δεν προσφερει σ'εμας στα ανατολικα η παρουσα κυκλοφορια.Το σεναριο που περιγραφω βγαζει ανετα καποια χιονια στον ηπειρωτικο κορμο της χωρας και γενικα χειμωνιατικες συνθηκες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επιτέλους άλλαξαν τα ανσάμπλ ευρωπαιου...Μεγάλη βελτίωση τουλάχιστον 15 χρονίζουν τη δυτική Μακεδονία αξιοπρεπώς ..Και φυσικά έφυγαν από τη Ιβηρική τα χιόνια, τι έκλαμψη ήταν αυτή η χθεσινοβραδινή δε ξέρω.. Πάντως έχει βελτίωση πολυ για 7,8 του μηνα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Τα ανσαμπλς του παιου δεν αφηνουν περιθωρια αισιοδοξιας για εδω.

 

11 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Επιτέλους άλλαξαν τα ανσάμπλ ευρωπαιου...Μεγάλη βελτίωση τουλάχιστον 15 χρονίζουν τη δυτική Μακεδονία αξιοπρεπώς ..Και φυσικά έφυγαν από τη Ιβηρική τα χιόνια, τι έκλαμψη ήταν αυτή η χθεσινοβραδινή δε ξέρω.. Πάντως έχει βελτίωση πολυ για 7,8 του μηνα

Αποφασίστε εσείς οι δύο μας βολεύει η δεν μας βολεύει 😋😋😋😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, Seventower είπε:

 

Αποφασίστε εσείς οι δύο μας βολεύει η δεν μας βολεύει 😋😋😋😋

Χαχαχα είναι καλά τα σενάρια για εδώ δυτική Μακεδονία..χθες το βράδυ μα ς χιονιζαν 3 και σήμερα 15 και επίσης χθες ο μέσος όρος ήταν στο ΣΥΝ 2 με 3 και σήμερα στο μηδεν..Αλλά όπως και του τζιφου δεν νομιζω να κάνει τίποτα πιο χαμηλα

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...