Jump to content
TOUAREG

Ανάλυση χαρτών Δεκεμβρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Δύσκολο οταν ο αζορικος ειναι πολύ  μεσα δεν έχουμε τύχη εμεις εδω...πρπεει να μαστε πιο τυχεροί παθαίνεις 

Αντώνη με τόση αβεβαιότητα όλοι φαβορί είναι μέχρι Τετάρτη. Γνώμη μου 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, g_ar είπε:

Εντωμεταξύ το meteo για αύριο για τον νομό Μαγνησίας χαχαχα

Το bolam δίνει πράμα πάντως. Αν βγει πάνω απ' τα 700-800 θα ρίξει καλά..

f_totpcp_f_27.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Αντώνη με τόση αβεβαιότητα όλοι φαβορί είναι μέχρι Τετάρτη. Γνώμη μου 

Αν ειναι να μιλησουμε αυτη τη στιγμη για πιθανοτητες χιονια για πεδινα τμηματα παντα η κατασταση ειναι 70-30 κεντροβορεια-προσηνεμα πλεον..για το 19-23 χοντρικα

Επεξεργάστηκε από ICELARISSA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, LosAlimos είπε:

Καλα παμε παιδες ολοι μας.

Δειτε εδω μιρλα που πεφτει:

https://www.netweather.tv/forum/topic/96481-model-output-discussion-111221/


βεβαια τωρα με τα τελευταια runs προς Δυτικη Ευρωπη αναθαρρυναν λιγο. 

μοντελικη συζητηση του πιο γνωστου καιρο φορουμ Αγγλιας.

Χειρότεροι από εμάς είναι χαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, LosAlimos είπε:

Καλα παμε παιδες ολοι μας.

Δειτε εδω μιρλα που πεφτει:

https://www.netweather.tv/forum/topic/96481-model-output-discussion-111221/


βεβαια τωρα με τα τελευταια runs προς Δυτικη Ευρωπη αναθαρρυναν λιγο. 

μοντελικη συζητηση του πιο γνωστου καιρο φορουμ Αγγλιας.

Xxaxaκλαμα ..Σαν εμας τα προηγούμενα  χρονια ιδια εποχη ...ψαχμουν να πιαστούν από ένα σαν στις 240 ωρες χαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, ICELARISSA είπε:

Αν θες να μιλησουμε αυτη τη στιγμη για πιθανοτητες χιονια για πεδινα τμηματα παντα η κατασταση ειναι 70-30 κεντροβορεια-προσηνεμα πλεον..για το 19-23 χοντρικα

Δεν θα το έλεγα. Νομίζω είναι νωρίς ακόμα. Μιλάμε για 8 μέρες μετά. Άνετα φεύγει πολύ δυτικά, άνετα πάνω μας. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Αν ειναι να μιλησουμε αυτη τη στιγμη για πιθανοτητες χιονια για πεδινα τμηματα παντα η κατασταση ειναι 70-30 κεντροβορεια-προσηνεμα πλεον..για το 19-23 χοντρικα

Πες μου τι βλέπεις και δε λες ...Εγώ ανάποδα τελειως τα βλέπω....Εμείς για μετα τις 22 23 είμαστε φαβορί...Αλλά δε σε αμφισβητώ γιατι κατι παραπανω βλεπεις 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδιά αυτό το κεντροβόρεια που λέμε συνέχεια τι είναι; Έχει χιονίσει ποτέ καλά και σε Θεσσαλονίκη και σε Βόλο/Λαμία ταυτόχρονα; Δεν λέω αν συνέβη μια στα 100 χρόνια αλλά αν είναι σύνηθες. Θεωρώ ότι βόρεια και κεντρικά θέλουν άλλες διατάξεις..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Να λαμβανουμε υπόψη και τις ανανεώσεις για τους αεροχέιμαρους, παιζουν πάρα πολυ ρόλο στην επερχόμενη κακοκαιρία.

Επεξεργάστηκε από DIMITRIS
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το αικον θα βγει χειροτερο για κεντροβορεια 

Μπορει και καλύτερο χαχα

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Πες μου τι βλέπεις και δε λες ...Εγώ ανάποδα τελειως τα βλέπω....Εμείς για μετα τις 22 23 είμαστε φαβορί...Αλλά δε σε αμφισβητώ γιατι κατι παραπανω βλεπεις 

Ειπα για απολυτως πεδινα αντωνη δεν λεω οτι μπορει μην  να βγει προσηνεμη εισβολη .παντως η ταση  για δυτικιση συνεχιζεται 

Επεξεργάστηκε από ICELARISSA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Παιδιά αυτό το κεντροβόρεια που λέμε συνέχεια τι είναι; Έχει χιονίσει ποτέ καλά και σε Θεσσαλονίκη και σε Βόλο/Λαμία ταυτόχρονα; Δεν λέω αν συνέβη μια στα 100 χρόνια αλλά αν είναι σύνηθες. Θεωρώ ότι βόρεια και κεντρικά θέλουν άλλες διατάξεις..

Νομίζω ότι θέλουμε τις ίδιες διατάξεις απλώς οι κεντρικοί με κίνηση χαμηλού από δυτική Πελοπόννησο-κυκλαδες η κρητη και οι βόρειοι ιθακη-σποραδες.Απλως η διαφορά παίζεται στην μετακινήση του χαμηλού στον άξονα βορρά νότου

Επεξεργάστηκε από dimitris27
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Δεν θα το έλεγα. Νομίζω είναι νωρίς ακόμα. Μιλάμε για 8 μέρες μετά. Άνετα φεύγει πολύ δυτικά, άνετα πάνω μας. 

Το σημειο ενδιαφεροντος ειναι το σαββατο ειμαστε σχετικα κοντα πλεον για να δουμε το βραδυ που θα πανε τα ενς και η ταση

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, dimitris27 είπε:

Νομίζω ότι θέλουμε τις ίδιες διατάξεις απλώς οι κεντρικοί με κίνηση χαμηλού από δυτική Πελοπόννησο-κυκλαδες η κρητη και οι βόρειοι ιθακη-σποραδες.απλως η διαφορά παίζεται στην μετακινήσουν του χαμηλού στον άξονα βορρά νότου

Ε άρα δεν είναι το ίδιο πράγμα, αυτό λέω 😛 Αν περάσει το χαμηλό από πάνω μου δεν θα χιονίζομαι ενώ αν περάσει από Πελοπόννησο τότε η Σαλόνικα θα έχει μυγάκια. Δεν γίνεται να χιονίζει καλά και στους δύο αυτό θέλω να πω. Ίσως να γίνεται ταυτόχρονα Θεσσαλονίκη και Τρίκαλα ή Λάρισα (αν δεν βγάλει κάναν ανατολικό), αλλιώς ποια μέρη της βόρειας και κεντρικής Ελλάδας χιονίζονται καλά στην ίδια κακοκαιρία;

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Παιδιά αυτό το κεντροβόρεια που λέμε συνέχεια τι είναι; Έχει χιονίσει ποτέ καλά και σε Θεσσαλονίκη και σε Βόλο/Λαμία ταυτόχρονα; Δεν λέω αν συνέβη μια στα 100 χρόνια αλλά αν είναι σύνηθες. Θεωρώ ότι βόρεια και κεντρικά θέλουν άλλες διατάξεις..

Για να λένε ότι πέσανε μέσα οι προγνώστες. Λένε ένα κεντροβόρεια και πιάνει τη μισή Ελλάδα🤣🤣🤣🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Ε άρα δεν είναι το ίδιο πράγμα, αυτό λέω 😛 Αν περάσει το χαμηλό από πάνω μου δεν θα χιονίζομαι ενώ αν περάσει από Πελοπόννησο τότε η Σαλόνικα θα έχει μυγάκια. Δεν γίνεται να χιονίζει καλά και στους δύο αυτό θέλω να πω. Ίσως να γίνεται ταυτόχρονα Θεσσαλονίκη και Τρίκαλα ή Λάρισα (αν δεν βγάλει κάναν ανατολικό), αλλιώς ποια μέρη της βόρειας και κεντρικής Ελλάδας χιονίζονται καλά στην ίδια κακοκαιρία;

Λαμία θεσσαλια εκτος Βόλου δυτικη μακεδονια κεντρική και ανατολική χιονιζονται με χαμηλο που φτιάχνεται στο ιονιο να περνάει πανω απο Αθήνα και να φυγει σε μαύρη θάλασσα μονο αυτος ειναξ κανονικός κεντροβορειος τα αλλα ολα μουσμουλα χααχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Galanto είπε:

Λαμία θεσσαλια εκτος Βόλου δυτικη μακεδονια κεντρική και ανατολική χιονιζονται με χαμηλο που φτιάχνεται στο ιονιο να περνάει πανω απο Αθήνα και να φυγει σε μαύρη θάλασσα μονο αυτος ειναξ κανονικός κεντροβορειος τα αλλα ολα μουσμουλα χααχα

Πράγματι. Αλλά και πάλι κάπου θα είναι το επίκεντρο. Δεν θα έχουν όλες αυτές οι περιοχές 30cm..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, yiannis_volos είπε:

Πράγματι. Αλλά και πάλι κάπου θα είναι το επίκεντρο. Δεν θα έχουν όλες αυτές οι περιοχές 30cm..

Για να εχουν ολες οι περιοχες πολυ χιονι θες διαταξεις 2001 1988 και παλιοτερες...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έχει σχέση και το μέγεθος του χαμηλού. Θεωρητικά με μεγάλους αυλώνες σε σωστή θέση μπορούν να βγουν και πιο μεγάλα χαμηλά που να χιονίζουν περισσότερες περιοχές ταυτόχρονα.. Όπως ο ορίτζιναλ χιονιάς της Αριάδνης και όχι αυτό που εν τέλη βγήκε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, yiannis_volos είπε:

Πράγματι. Αλλά και πάλι κάπου θα είναι το επίκεντρο. Δεν θα έχουν όλες αυτές οι περιοχές 30cm..

Ε καλα αυτο δεν ακυρώνει όμως ενα χιονια ως κεντροβορειο γιατι και τα προσηνεμα η ευβοια τρωει ενα σωρό και η Αθηνά τα ψίχουλα της Εύβοιας αλλα δε παύει να ναι Χίονιας  ανατολικών προσηνεμων 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λίγο καλύτερο το αικον απόο ότι πριν, αλλά γενικά το 6ζ του αικον έχει την τάση να είναι το πιο αναξιόπιστο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...