Jump to content
TOUAREG

Ανάλυση χαρτών Δεκεμβρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι μονοι που θα γλιτώσουμε τα Πασχουγεννα λόγω νδυτικου ρεύματος είμαστε εμείς οι Ηπειρωτες,... Οι υπόλοιποι δυστυχώς πικρα🤔😡😢

Επεξεργάστηκε από thesprotos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Οι μονοι που θα γλιτώσουμε τα Πασχουγεννα λόγω νδυτικου ρεύματος είμαστε εμείς οι Ηπειρωτες,... Οι υπόλοιποι δυστυχώς πικρα🤔😡😢

Οι καλύτερες ομίχλες θα βγουν εδώ στον Θεσσαλικό κάμπο, πιο χριστουγεννιάτικος θα είναι ο καιρός.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η ομίχλη μας έχει σώσει στο παρελθόν σε παρόμοιες καταστάσεις. Μακάρι να συμβεί το ίδιο και πάλι. 3 βλέπω είναι οι σίγουρες γεμάτες μέρες με άνω των κλιματικών γύρω στους +7 στα 850 για εδώ. Υπομονή δεν γίνεται κάτι άλλο. Ευτυχώς νυχτώνει στις 5..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, MeteoTirnavos είπε:

Οι καλύτερες ομίχλες θα βγουν εδώ στον Θεσσαλικό κάμπο, πιο χριστουγεννιάτικος θα είναι ο καιρός.

Εμείς συννεφιά... Εσείς ομίχλη... Τελεια🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

μου αρέσει ο μ.ο. του 06ζ για πρωτοχρονιά...😉 ξέρω όμως ότι, το πιθανότερο απο το επόμενο τρέξιμο, θα αλλάξει...😪

gens-31-1-312.png

Κάτι κινείται Δημήτρη. Το ριτζ σε υπέροχο σημειο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στα ανσαμπλς τζίφου από πρωτοχρονιά και μετά έχει κάτι σενάρια - φωτιά... 

Επεξεργάστηκε από nikolas 2365
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αρκετά χειρότερο το 6αρι σε σχέση με τα χθεσινά τρεξίματα,το χειρότερο βέβαια είναι ότι χάλασαν αρκετά τα ανσάμπλ,έστω κι αν μιλάμε για τις 300 ώρες που όπως χθες ήταν καλά και σήμερα τραγικά,αύριο μπορεί να φτιάξουν πάλι. έχει και πάλι αρκετά σενάρια που εμφανίζουν αυλώνα σε κεντρική κυρίως ευρώπη ή και δυτική ακόμα που στην εξέλιξή τους μπορούν να ευνοήσουν κι εμάς,αλλά χθες αυτά τα σενάρια ήταν αρκετά περισσότερα σε σχέση με σήμερα. αντιθέτως έχουν αυξηθεί τα σενάρια όπου ο αζορικός ξαναμπαίνει και φτάνει μέχρι την ανατολική ευρώπη,συνέπεια της εξασθένισης των υψηλών πιέσεων στη γροιλανδία καθώς η κορυφή του αζορικού αντί να κινηθεί προς τα ΒΔ για να αφήσει χώρο στην κεντρική ευρώπη,κινείται ανατολικά και τελικά καταρρέει σχεδόν πάνω μας,οπότε ό,τι και να κατεβάσει είναι αδιάφορο για εδώ. για το ατλαντικό χαμηλό στις 23-24 του μήνα τα πράγματα χάλασαν επίσης,αφού φαίνεται ενισχυμένο,οπότε όχι απλά καθυστερεί να αποσπαστεί και να ενσωματωθεί στην ευρωπαϊκή κυκλοφορία,αλλά τραβάει κομμάτι και από το επόμενο χαμηλό και δεν υπάρχει ένωση των υψηλών πιέσεων στη γροιλανδία με τον αζορικό που προσπαθεί να σηκωθεί μετά τα χριστούγεννα σε αρκετά καλή θέση για κεντρική ευρώπη, βαλκάνια και βόρεια ελλάδα. οπότε τρώει φάπα και σηκώνεται πιο μετά αρκετά ανατολικότερα. αυτά στο 6αρι.

 

οπότε για τα πιο κοντινά θέλουμε καταρχήν το χαμηλό να βγει πιο αποδυναμωμένο και εν συνεχεία οι υψηλές πιέσεις στη γροιλανδία να ενισχυθούν ξανά για να αποτρέψουν την πιο ανατολική κίνηση του αζορικού όταν και αν σηκωθεί. επειδή το ατλαντικό χαμηλό παίζει σημαντικό ρόλο σε όλα αυτά,υπάρχει αβεβαιότητα ακόμα,γιατί είναι δύσκολο να προβλέψει κανείς πόσο δυνατό θα βγει. από χθες σε κάθε ραν πέφτει ο μέσος όρος πίεσης στο κέντρο του και κοντεύει να φτάσει 970. το μόνο θετικό ως προς αυτό στο 00αρι είναι ότι άνοιξε αρκετά το εύρος τιμών γι αυτή την τιμή. μπορεί να έπεσε ο μέσος όρος,αλλά το εύρος άνοιξε,οπότε υπάρχει ελπίδα ακόμα να βγει πιο αδύναμο. στη γροιλανδία κι εκεί οι αλλαγές δεν ήταν ευνοϊκές σε σχέση με χθες,αλλά αυτή τη στιγμή είναι σημαντικότερο το ατλαντικό χαμηλό γιατί είναι πιο κοντά χρονικά. ας βγει πιο αδύναμο και υπάρχει χρόνος να εδραιωθούν ξανά πιο στιβαρές και ενισχυμένες υψηλές πιέσεις εκεί,υπάρχουν αρκετά τέτοια σενάρια,λιγότερα από χθες και εμφανίστηκαν και λίγα που τις εξαφανίζουν τελείως που είναι καταστροφικά φυσικά για την πορεία εδώ 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καταρχην 3 μερες με θετικη αποκλιση στα 850 δεν ειναι πασχα μετα απο ψυχρο διαστημα 3-4 μερες ανασυνταξης ...δευτερο οπως παντα χανεται την ουσια δεν μας ενδιαφερει αν δειχνουν τα ενς ψυχρη εισβολη για 10 μερες μπροστα μας ενδιαφερει οτι το συνολο των ενς και μοντελων δειχνουν οτι ο αζορ ανεβαινει αυτο ειναι το σημαντικο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Καταρχην 3 μερες με θετικη αποκλιση στα 850 δεν ειναι πασχα μετα απο ψυχρο διαστημα 3-4 μερες ανασυνταξης ...δευτερο οπως παντα χανεται την ουσια δεν μας ενδιαφερει αν δειχνουν τα ενς ψυχρη εισβολη για 10 μερες μπροστα μας ενδιαφερει οτι το συνολο των ενς και μοντελων δειχνουν οτι ο αζορ ανεβαινει αυτο ειναι το σημαντικο

με 6-7 στα 850 φτάνει 20άρι στο έδαφος. Ε μέσα Απρίλη που είναι συνήθως το Πάσχα κάπου εκεί έχει..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, yiannis_volos είπε:

με 6-7 στα 850 φτάνει 20άρι στο έδαφος. Ε μέσα Απρίλη που είναι συνήθως το Πάσχα κάπου εκεί έχει..

Ενταξει 6-7 και δεκεμβρη μαξ 15 τα 20αρια ειναι σε σφαιρα φαντασιας απο βολο και πανω και ειναι ατοπο να συζηταμε για 3-4 μερες πανω απο τα κλιματικα λες και μενουμε στο ροβανιεμι...θα ερχοταν και αυτο ελλαδα ειμαστε και δεν μιλαμε καν για ανοδο τρομερη υποτροπικου οπως περσι που οντως σπασανε ρεκορ θερμοκρασιας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, yiannis_volos said:

με 6-7 στα 850 φτάνει 20άρι στο έδαφος. Ε μέσα Απρίλη που είναι συνήθως το Πάσχα κάπου εκεί έχει..

Ρε Γιάννη ΦΑΓΩΘΗΚΕΣ ρε φίλε..πασχα και πασχα στα 12 από τα 10 μνμ....Φαγωθηκες....εντάξει το καταλαβαμσ..φέτος γιορτάζουμε το Πάσχα 25/12. Πάμε παρακάτω 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

32 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

με 6-7 στα 850 φτάνει 20άρι στο έδαφος. Ε μέσα Απρίλη που είναι συνήθως το Πάσχα κάπου εκεί έχει..

 Μαλλον εχεις ξεχασει κατι χρονιες που ανημερα του πασχα ειχαμε κατι 18αρια στα 850 πανω απο τα κεφαλια μας

Οπωτε το να γραφεις κατι τετοιο μονο και μονο για να βαφτισεις ενα διαστημα λιγο ημερων πανω απο τα κλιματικα του μηνα του θεωρο ατοπο, ανουσιο, και χωρις βαση.

 

Επεξεργάστηκε από Spartan
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για να δουμε μετα απο το συντομο(πιστευω) ηπιο διαστημα τι θα μας φερει ο καιρος μετα το διαστημα των χριστουγεννων

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μια χαρα πάμε !!!

αλλες χρονιες τετοια περιοδο  δεν υπηρχε υποψια χιονιού .  μόνο πέτρες στα χιονοδρομικα

 

 

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Orinos είπε:

μια χαρα πάμε !!!

αλλες χρονιες τετοια περιοδο  δεν υπηρχε υποψια χιονιού .  μόνο πέτρες στα χιονοδρομικα

 

 

 

 

Σωστα αλλα ειπαμε αν δεν δουμε χιονακι στην πορτα μας ,αρχιζουμε τις μουφες και τα πασχουγεννα εδω μεσα

ΛΟΛ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

49 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Ενταξει 6-7 και δεκεμβρη μαξ 15 τα 20αρια ειναι σε σφαιρα φαντασιας απο βολο και πανω και ειναι ατοπο να συζηταμε για 3-4 μερες πανω απο τα κλιματικα λες και μενουμε στο ροβανιεμι...θα ερχοταν και αυτο ελλαδα ειμαστε και δεν μιλαμε καν για ανοδο τρομερη υποτροπικου οπως περσι που οντως σπασανε ρεκορ θερμοκρασιας

Προχθές με -1 στα 850 είχαμε 11 στο έδαφος με ΒΔ, δηλαδή +12. Αν έχει 7 και ήλιο και νοτιά φτάνεται το 20άρι, ή έστω 18..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 λεπτά πριν, Spartan είπε:

 Μαλλον εχεις ξεχασει κατι χρονιες που ανημερα του πασχα ειχαμε κατι 18αρια στα 850 πανω απο τα κεφαλια μας

Οπωτε το να γραφεις κατι τετοιο μονο και μονο για να βαφτισεις ενα διαστημα λιγο ημερων πανω απο τα κλιματικα του μηνα του θεωρο ατοπο, ανουσιο, και χωρις βαση.

 

Πω ρε έλεος. Δεν βαφτίζω τίποτα. Απλά λέω ότι την ημέρα των Χριστουγέννων θα φτάσει και 20αρι σε κάποιες περιοχές. Άλλωστε έχω πει και μερικές σελίδες πίσω 3-4 μέρες θα είναι η απόκλιση πάνω απ' τα κλιματικα, και σιγά το πράγμα. Απλά ανέφερα για την συγκεκριμένη μέρα των Χριστουγέννων ότι με αυτά τα 850 θα είναι μια ζέστη μέρα για την εποχή. Οι μισοί εδώ μέσα έχουν κάψει το Χειμώνα και κάνουν βαρύγδουπες δηλώσεις του στυλ "δεν ξαναβλέπω χάρτες" κτλ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Είπα μία κουβέντα χωρίς να έχω διάθεση υπερβολής, απλά είπα ότι με 6-7 βαθμούς στα 850 φτάνουμε τους 20 στο έδαφος, βασισμένος στο +12 που είχαμε χθες (από τα 850 στο έδαφος με ΒΔ κιόλας) και μου την πέσατε όλοι με ειρωνείες. Είχα εκφράσει και τις προάλλες την κατεύθυνση που έχει πάρει το forum με τα ίδια προβλήματα που είχε και το παλιό και δεν μπορώ πλέον να είμαι κομμάτι αυτού του χώρου. Το λέω και εδώ για να το ξέρουν κάποια από τα αξιόλογα άτομα με τους οποίους μιλούσαμε. Αν μπορεί κάποιος από τους διαχειριστές να επικοινωνήσει μαζί μου για τα διαδικαστικά.

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

50 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Είπα μία κουβέντα χωρίς να έχω διάθεση υπερβολής, απλά είπα ότι με 6-7 βαθμούς στα 850 φτάνουμε τους 20 στο έδαφος, βασισμένος στο +12 που είχαμε χθες (από τα 850 στο έδαφος με ΒΔ κιόλας) και μου την πέσατε όλοι με ειρωνείες. Είχα εκφράσει και τις προάλλες την κατεύθυνση που έχει πάρει το forum με τα ίδια προβλήματα που είχε και το παλιό και δεν μπορώ πλέον να είμαι κομμάτι αυτού του χώρου. Το λέω και εδώ για να το ξέρουν κάποια από τα αξιόλογα άτομα με τους οποίους μιλούσαμε. Αν μπορεί κάποιος από τους διαχειριστές να επικοινωνήσει μαζί μου για τα διαδικαστικά.

Νομίζω, χωρίς να σε θίξω, δεν ενοχλεί τι λες αλλά ο τρόπος που τοποθετείσαι. Εφόσον βλέπεις ότι δημιουργείς αντιδράσεις χωρίς να το θέλεις αυτό το θεωρώ καλό και όχι κακό απαραίτητα για να σε προβληματίσει εποικοδομητικά. Δηλαδή να σκεφτείς και να πεις στον εαυτό σου «για να αντιδρούν έτσι αρκετοί απέναντι μου μήπως κι εγώ κάπου κάπως δίνω αυτό δικαίωμα ακόμα κι ας μην το καλαβαίνω ότι το κάνω»;

Επεξεργάστηκε από Madsnow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

56 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Πω ρε έλεος. Δεν βαφτίζω τίποτα. Απλά λέω ότι την ημέρα των Χριστουγέννων θα φτάσει και 20αρι σε κάποιες περιοχές. Άλλωστε έχω πει και μερικές σελίδες πίσω 3-4 μέρες θα είναι η απόκλιση πάνω απ' τα κλιματικα, και σιγά το πράγμα. Απλά ανέφερα για την συγκεκριμένη μέρα των Χριστουγέννων ότι με αυτά τα 850 θα είναι μια ζέστη μέρα για την εποχή. Οι μισοί εδώ μέσα έχουν κάψει το Χειμώνα και κάνουν βαρύγδουπες δηλώσεις του στυλ "δεν ξαναβλέπω χάρτες" κτλ.

Ε ναι εχουν καψει ειδη τον χειμωνα επειδη δεν χιονισε ακομα εξω απο την πορτα τους

Τεσπα θα μαλακωσει οντως ο καιρος την περιοδο των χριστουγεννων

Αλλα οχι σαν το περσινο χαλι που ηταν οντως ηταν  για  μπανιο στην παραλια

Αν καποιος θυμαται ποσο ειχε φτασει περυσι  η θερμη εισβολη την περιοδο των γιορτων ας την αναφερει

 

Επεξεργάστηκε από Spartan
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...