Jump to content
TOUAREG

Ανάλυση χαρτών Δεκεμβρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

40 λεπτά πριν, Santa snow είπε:

Τραγική προοπτική. Ατλαντικά χαμηλά - μηδέν ψύχος στην Ευρώπη και αντικυκλώνας στα Α-ΒΑ μας. 

Τουλάχιστον να ξεσπάσει για κάνα 20ημερο μπας και αλλάξει η κατάσταση μετά τις 20 Δεκέμβρη.

εγω θα το ξαναπω. φετος πιστευω σε χλιαρο χειμωνα. βροχες εστω να εχουμε θα ειμαι ικανοποιημενος για εδω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αχτίδες φωτός από τον τζιφο στα μακρινά,αυτήν κυκλοφορία θεοουεβ τα πεδινά.Γεωδυναμικα τέρατα στην Ρωσία και ένα αζορικιυ που να καλύπτει ένα μεγάλος μέρος της Ευρώπης..Αργά η γρήγορα θα έρθω η αναδίπλωση.ιι προϋποθέσεις υπάρχουν

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν εβγαινε οπως ειναι το 06αρι δεν θα ταν κακο, απο το τιποτα της υπολοιπης Ευρωπης μας εχει ευνοημενους

Επεξεργάστηκε από LosAlimos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μια χαρα ειναι ο τζιφος.Μπορει ανετα να βγαλει 3 βροχοκαιριες το επομενο 10ημερο και μετα να παμε σε β.ανατολικό ρεύμα και πιθανα χιονακια στα ηπειρωτικα σχετικα χαμηλα.Και μετα να μαζευτουν τα κοκκινα εκει που πρεπει ωστε να κατεβει αυλωνας λιγο πριν ήμεσα στις γιορτες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Εμετός η δεύτερη καρτέλα του τζιφου. Η χειρότερη κυκλοφορία εβερ..

Εμενα μου αρέσει παντως

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Εμενα μου αρέσει παντως

Τι σου αρέσει που θα έχεις ήλιο δίχως νέφος με 15-20 άρια Δεκέμβρη μήνα?😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

32 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Τι σου αρέσει που θα έχεις ήλιο δίχως νέφος με 15-20 άρια Δεκέμβρη μήνα?😂

Η αλήθεια είναι ότι εγώ θέλω είτε χιόνι με αρνητικές και στρώσιμο είτε ~15, άντε max 20. Τα ψευτόκρυα τζάμπα θέρμανση είναι και κρυώνεις κιόλας όταν βγαίνεις έξω χωρίς αντίκρισμα. Σήμερα με ήλιο και 15άρι είναι ιδανικά. Ότι θέλεις κάνεις, βόλτα, καφέ έξω, τέλεια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

35 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Τι σου αρέσει που θα έχεις ήλιο δίχως νέφος με 15-20 άρια Δεκέμβρη μήνα?😂

Που θα έχει 20αρι ρε Μιχαήλ με +3 στα 850;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Η αλήθεια είναι ότι εγώ θέλω είτε χιόνι με αρνητικές και στρώσιμο είτε ~15, άντε max 20. Τα ψευτόκρυα τζάμπα θέρμανση είναι και κρυώνεις κιόλας όταν βγαίνεις έξω χωρίς αντίκρισμα. Σήμερα με ήλιο και 15άρι είναι ιδανικά. Ότι θέλεις κάνεις, βόλτα, καφέ έξω, τέλεια.

Οπότε για σένα ο περσινός χειμώνας ήταν ιδανικός 😂 και το χιόνι του με αρνητικές και καλό στρώσιμο το έκανε και όλος ο υπόλοιπος χειμώνας είχε 15-20 μέγιστες και υψηλές ελάχιστες αχαχαχχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Η αλήθεια είναι ότι εγώ θέλω είτε χιόνι με αρνητικές και στρώσιμο είτε ~15, άντε max 20. Τα ψευτόκρυα τζάμπα θέρμανση είναι και κρυώνεις κιόλας όταν βγαίνεις έξω χωρίς αντίκρισμα. Σήμερα με ήλιο και 15άρι είναι ιδανικά. Ότι θέλεις κάνεις, βόλτα, καφέ έξω, τέλεια.

Έτσι. Εδώ δυστυχώς που βρισκομαι δεν έχει σχεδόν καθόλου θέρμανση. Έτσι κοιμάμαι με τρεις μπλουζες και με κασκόλ, έξω τουρτουριζω. Πάλι καλά όμως δεν ήταν ξερό κρύο και είχε αντίκρυσμα. Στην Λάρισα ήδη 500 λίτρα πετρελαίου έγιναν καπνός. Εννοείται στις εξόδους μόνο μέσα σ' μαγαζιά, για περπάτημα νύχτα εχθές εδώ ήταν πολύ δύσκολο.

6 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

Που θα έχει 20αρι ρε Μιχαήλ με +3 στα 850;

Με ανατολικό με αυτή την θερμοκρασία στα 850 και με ήλιο τα πεδινά της Ηπείρου άνετα το έχουν το 20 Άρι.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

Οπότε για σένα ο περσινός χειμώνας ήταν ιδανικός 😂 και το χιόνι του με αρνητικές και καλό στρώσιμο το έκανε και όλος ο υπόλοιπος χειμώνας είχε 15-20 μέγιστες και υψηλές ελάχιστες αχαχαχχα

Ναι να σου πω δεν είχα θέμα. Εγώ ένα 10ποντακι τουλάχιστον, καθολικό στρώσιμο θέλω κάθε χρόνο (άλλωστε δεν μένουμε και στη Φιλανδία να χιονίζει συνέχεια, σε παραθαλάσσια πόλη στην κεντρική Ελλάδα είμαστε) και τις υπόλοιπες μέρες να μην έχει πάνω από 20, ιδανικά πάνω από 15. Ίσως έχω γεράσει και δεν θέλω το πολύ κρύο 😛 Απλά κάνω πολλά πράγματα έξω τα τελευταία χρόνια και μέρες σαν την σημερινή είναι ιδανικές.

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 ώρες πριν, DIMITRIS είπε:

Έγραφα τα παραπάνω εχθές και σήμερα στο διάγραμμα του 12αριου φαίνεται νομίζω η διαφορά σε σχέση με εχθές.

Diagramme GEFS

Ελπίζω μόνο να μην πέσει το ίδιο μάζεμα για τις βροχές στις 7-8/12.

Καλά θερμοκρασιακά λόγω ατλαντικού το είχα σιγουράκι ότι τα ψυχρά σενάρια θα εξαφανιστούν, το κύριο μάλιστα είναι το πιο ψυχρό με διαφορά στις 8/12, ήδη μαντεύω πόσο πιο θερμό θα είναι άυριο στο 12αρι την ίδια ημερομηνία...

Diagramme GEFS

Εγώ πάντως βλέπω ότι θερμοκρασιακά (μόνο 8-9 βαθμούς πάνω το κύριο για 8-9/12 σε σχεση με το 12αρι του!) ο τζίφος πήρε την ανιούσα σε σχεση με εχθες και υετικα αρχισε ηδη το μαζεμα για 7-8/12 (αν και βελτιώσε λίγο αυτό του Σαββάτου, ψιχουλα ομως.)

Γενικά δε παιρνω καθολου στα σοβαρα οτιδηποτε δειχνουν τα μοντελα πέρα των 90-100 ωρων. Θελει υπομονη και ελπιζω κατι να αλλαξει στην κυκλοφορια ώστε να ευνοηθουμε μετα τις 15-20/12 (πιστευω αυτο θελουμε οι περισσοτεροι εδω μεσα...)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

58 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Έτσι. Εδώ δυστυχώς που βρισκομαι δεν έχει σχεδόν καθόλου θέρμανση. Έτσι κοιμάμαι με τρεις μπλουζες και με κασκόλ, έξω τουρτουριζω. Πάλι καλά όμως δεν ήταν ξερό κρύο και είχε αντίκρυσμα. Στην Λάρισα ήδη 500 λίτρα πετρελαίου έγιναν καπνός. Εννοείται στις εξόδους μόνο μέσα σ' μαγαζιά, για περπάτημα νύχτα εχθές εδώ ήταν πολύ δύσκολο.

Με ανατολικό με αυτή την θερμοκρασία στα 850 και με ήλιο τα πεδινά της Ηπείρου άνετα το έχουν το 20 Άρι.

ναι εχεις δικιο για τα δυτικα πεδινα....νομιζα εννοουσες γενικευμενα 20αρια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

Τι σου αρέσει που θα έχεις ήλιο δίχως νέφος με 15-20 άρια Δεκέμβρη μήνα?😂

Ρε άμα βγει back door με χαμηλό ιονιο και στάσιμο να, στροβιλιζεται θα, σου πω εγώ μετα🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Γιάννης μασ είπε:

ναι εχεις δικιο για τα δυτικα πεδινα....νομιζα εννοουσες γενικευμενα 20αρια

Ναι ρε προφανώς όχι, στην θεσσαλική πεδιάδα πχ έχεις χαμηλή νέφωση και 10 Άρι το μεσημέρι.

40 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Ρε άμα βγει back door με χαμηλό ιονιο και στάσιμο να, στροβιλιζεται θα, σου πω εγώ μετα🤣

Και εγώ αμα είχα Ρόδες θα ήμουν πατίνι😁 Θέλει πολύ πιο ψηλά τον αντικυκλωνα για σωστή Μπακ ντορ στα ηπειρωτικά, πόσο μάλλον στα δυτικά, ξέρω βέβαια εσύ ονειρεύεσαι τη σοφία, αν και δεν ήταν μπακνντορ το συγκεκριμένο, είχε αρκετά πιο βόρεια κλίση. Συνήθως οι Μπακ ντορ έχουν το αποτέλεσμα της Ωκεανίδας θα έλεγα.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Νοτιότερα οι υψηλές πιέσεις οδήγησαν και το χαμηλό νοτιότερα, πολύ καλό τρέξιμο!

Την Τρίτη το πρωί το γυρνάει σε χιόνι στην Δυτική Μακεδονία!

Επεξεργάστηκε από MeteoTirnavos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, MeteoTirnavos είπε:

Νοτιότερα οι υψηλές πιέσεις οδήγησαν και το χαμηλό νοτιότερα, πολύ καλό τρέξιμο!

Να δούμε το αποτέλεσμα σε λίγο... Εμένα πάλι δεν μου φαίνεται τόσο καλό. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σύμφωνα με τζίφος τρίτη μεσάνυχτα και λίγο μετά θα αρχίσει η Φλώρινα και προς το πρωί κοζανη Πτολεμαΐδα...οι υπόλοιποι Καστοριά γρεβενα βροχουλες  σε καμία ένταση αντε και λίγο χιονόνερο...σύμφωνα με το τζιφο γιατί οι άλλοι δε δίνουν τίποτα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν βγήκε τόσο καλό δεν κατεβάζει το ψύχος αρκετά. Πιο νότια το θέλουμε. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...