Jump to content
Χιών

Αναφορές ψυχρής εισβολής CARMEL 17-19/12....

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είπα να κάνω ποδαρικό, με πρώτο μου θέμα τις αναφορές της πρώτης σημαντικής χειμερινής κακοκαιρίας (για χαμηλά υψόμετρα) της φετινής σεζόν.

Ελπίζω να έχουμε πολλές εκπλήξεις και στην ποσότητα χιονιού και στα υψόμετρα που αυτό θα φτάσει. Για την περιοχή μου - Ηλιούπολη - ελπίζω να καταφέρουμε να δούμε έστω και πρόσκαιρα καμία νιφάδα (δύσκολο βέβαια) και να στρωθεί έστω και λίγο χιονακι στα πιο ψηλά του Υμηττού ώστε να πάμε καμία βόλτα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν αποκτήσει εν τέλει όνομα η κακοκαιρία, θα προστεθεί στον τίτλο 

Και για γούρι, μια φωτό από την πρόσφατη εκδρομή μου στη Σουηδία, με το φαινόμενο Halo και θερμοκρασία στους -17!

 

IMG_20211207_115009.jpg

Επεξεργάστηκε από Χιών
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σημαντικές οι βροχουλες και  τα χιονακια στον νομό μας από αυτή την κάπως express  διαταραχη.Μακαρι να το δούμε εκτός απ' τις υπερβορειες δυνάμεις να πέφτει και στα Β.Προαστεια,Θρακομακεδόνες,Φυλή κ.α παρόμοια υψόμετρα.

Με 8.3c ξεκίνησε η μέρα στο Πέραμα.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Συντοπιτη , οριακό το βρισκω για τον νοτιο Υμηττό το στρωσιμο. Ισως προσκσιρα μεχρι τα 500 -600 στις κορυφες. 

Για το βορειο κομμάτι σιγουρα πιο πιθανο πανω απο το δασος της Καισαριανής. 

@Χιών

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

36 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Το θεμα ανοιξε,ελπιζω να δουμε λιγο χιονακι μεσα εδω απο ευβοια,φθιωτιδα και βοιωτια.

Περιμένω αύριο τις αναφορές σου για το χιονάκι στη Δροσοπηγή...Έγινες πολύ μετριόφρων ή δεν ασχολείσαι με λιγότερο από μέτρο πλέον;

Επεξεργάστηκε από spirosm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 λεπτά πριν, spirosm είπε:

Περιμένω αύριο τις αναφορές σου για το χιονάκι στη Δροσοπηγή...Έγινες πολύ μετριόφρων ή δεν ασχολείσαι με λιγότερο από μέτρο πλέον;

Οτι κανει καλο ειναι. Αυτο νομιζω εχει πει επανειλημμένα. Αλλωστε η καμμενη γη χρειάζεται νερο ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

33 λεπτά πριν, spirosm είπε:

Περιμένω αύριο τις αναφορές σου για το χιονάκι στη Δροσοπηγή...Έγινες πολύ μετριόφρων ή δεν ασχολείσαι με λιγότερο από μέτρο πλέον;

Οχι προς θεου ρε Σπυρο,εγω δεν ειμαι σαν εσας τους Ιπποκρατειους που τρωτε μισο μετρο και δεν κανετε ουτε καν αναφορα..🤣🤣Εγω προχθες ανεβασα και την χλαπατσα.Απλα δεν βλεπω για Δροσοπηγη τιποτα παραπανω απο λιγες ωρες χλαπατσας και αυριο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Οχι προς θεου ρε Σπυρο,εγω δεν ειμαι σαν εσας τους Ιπποκρατειους που τρωτε μισο μετρο και δεν κανετε ουτε καν αναφορα..🤣🤣Εγω προχθες ανεβασα και την χλαπατσα.Απλα δεν βλεπω για Δροσοπηγη τιποτα παραπανω απο λιγες ωρες χλαπατσας και αυριο.

χαχα....σωστό αυτό. Έτσι γίνεται συνήθως, αλλά περισσότερο για να μην προκαλέσουμε τους άλλους...Τώρα για αύριο, , πιστεύω ότι θα δεις/δούμε στρώσιμο. Να ασπρίσει και λίγο ο τόπος μας που είναι ακόμα μαύρος....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, spirosm είπε:

χαχα....σωστό αυτό. Έτσι γίνεται συνήθως, αλλά περισσότερο για να μην προκαλέσουμε τους άλλους...Τώρα για αύριο, , πιστεύω ότι θα δεις/δούμε στρώσιμο. Να ασπρίσει και λίγο ο τόπος μας που είναι ακόμα μαύρος....

Πασπαλα εσεις μπορει να εχετε αυριο.Εμεις οχι.Σε τετοιες οριακες καταστασεις ειμαστε ενα κλικ κατω απο την χιονομανα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αντε καλη αρχη ελα Καρμελαρα δωστα ολα...πολυ δυναμικα μπηκε ο χειμωνας με το Δεκεμβριο μαγκα....η 1η βορισια κατεβασια ηταν απολαυστικη στην 2η θα το δουν μεχρι τα 400 μ να πεφτει....στην 3η και φαρμακερη μισο μετρο στον Πειραια;;; 

Ζωγραφου ξεκινησαμε με ελαχιστη 6 βαθμους τωρα διψηφιο στους 10.3 με λαμπρη λιακαδα αλλα στη σκια σε τρυπαει ενα καταπληκτικο βοριαδακι...χειμωνας ρεεεε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ηλιοφανεια αλλα το κρυο αισθητο..Υπεροχη μερα σημερα..Ακρως χειμωνιατικη...Αυριο βιλια...Χιονακι,τσιπουρα και χαζι την στουπα...

Ορος Παικο σημερα...Και χθες το βραδυ..Το χιονι καλα κραταει...Καθε βραδυ και νωρις το πρωι,ισχυρος παγετος στην περιοχη..

267826092_4494146430707327_3377355967779603322_n.jpg

269591036_4494145574040746_534992334437431261_n.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Προσπαθούν να περάσουν κάποιες νεφώσεις από τα Σκόπια αλλά δεν περνάει τίποτα προς το παρόν τον ορεινό όγκο των συνόρων . Μετά το πρωινό ξέσπασμα ανέμων και λίγες νιφάδες που έφερε στον Π. Άγιο Αθανάσιο ένα μικρό μέτωπο νεφώσεων ,τώρα έχει πάλι σηκώσει τρελό αέρα και πέφτουν πάλι λίγες νιφάδες. Η δορυφορική δείχνει ότι μάλλον θα ρίξει λίγο χιονάκι αργότερα.   

Αν δεν νύχτωνε μπορει να καθόμουν στο παραθυρο και 3 μέρες συνεχόμενα. 

20211217_170044.jpg

Επεξεργάστηκε από oldboy332
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Το Αστεροσκοπείο δεν ονοματίζει πλέον τις κακοκαιρίες;

Οχι ανέλαβε την "ευθύνη" η ΕΜΥ από μόνη της 😛

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...