Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενα θεματακι για τους λατρεις των βουνων με συζητησεις για τ αγαπημενα μας βουνα- για ορεινα περασματα -κοντρες για το περισσοτερο χιονι και βεβαια εικονες απ αυτα!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ξεκιναω με top 5 με τυχαια σειρα για μενα μεχρις στιγμης

Τυμφη γκιωνα βαρδουσσια τζουμερκα αγραφα..στο 1-2-3 ειναι τα πρωτα 3 σιγουρα αλλα δεν μπορω ν αποφασισω..

Δεν εχω παει ολυμπο και αγραφα πολυ λιγα απ την μερια της πλαστηρα παρ ολα αυτα μπαινει 5αδα

Ορεινα περασματα μου χουν μεινει 1. περτουλι-μετσοβο μεσω κρανιας..ειτε απο νεραιδοχωρι-γαρδικι-κρανια ειτε απο χρυσομηλια κονακια κρανια καστανια μαλακασι..2 παυλιανη-αθανασιος διακος..και συνεχεια απο κει για τολμηρους για δαφνη-ανατολη-γαρδικι ομιλαιων- γραμνενη οξυα και καταλληξη κρικκελο ευρυτανιας!!!..3.λαμπιρι αιτωλοακαρνανιας-προυσσος ευρυτανιας και απο κει καρπενησι ειτε απο μεγαλο χωριο ειτε εναλλακτικα απο φιδακια ευρυτανιας..μπαρο δεν εχω κανει και καταρα ημουν πολυ μικρος..

Για το περισσοτερο χιονι δεν λεω κατι..προφανως ειναι θεμα συστηματος..προσωπικα το χω δει στην διρφυ.. περισσοτερο κρυο -16 πανουργια..-20 ειχαν οι βρυζες τοτε προπερσι..στο πετσι μου εχω φαει -8 σε σχηνη salewa στα 1400μ του πηλιου(αναμεσα σε χανια και χιονοδρομικο) σε χειμερινη διαβιωση με το 32 Τ.Π του βολου..5 μερες υπο του μηδενος

Αγαπημενη κορυφη πυραμιδα γκιωνας..Εικονα απ τον κωστα καλτσα..με υψομετρικη διαφορα 1500-1600 μετρα!!.απο κει  οπου ειναι τραβηγμενη η φωτο 900-1000 υψ. μεχρι την κορυφη της πυραμιδας στα 2512..no filter😜

 

FB_IMG_1622660029395.jpg

Επεξεργάστηκε από Tolisk20
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Την πιο παρατεταμενη χιονοκαλαυψη στη στερεα την εχω παρατηρησει στα Βαρδουσια,βαζει τρελες ποσοτητες με δυτικο.Στα χαμηλα και μεσα υψομετρα(400-1500)Παρνασσος και Οιτη εχουν το πανω χερι μιας και βαζουν με ολους τους καιρους καικυριως με προσηνεμο-ημιπροσηνεμο,.Οποτε η μαχη ειναι λιγο δυσκολη..Η Γκιωνα πρεπει να τα συνδυαζει ολα αλλα δυστυχως δεν υπαρχει ο παραμικρος σταθμος η καμερα απο κει.Μια εγκατασταση στις βορεις πλαγιες(θεση μνηματα,1300+μετρα,απεντανι απο το καταφυγιο της οιτης)Θα εδινε εντυπωσιακα στοιχεια..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το νοτιο τμημα των βαρδουσσιων με δυτικο κανει παπαδες..η γκιωνα βαζει και με δυτικο και με προσηνεμο..με προσηνεμο υπερεχει στη στερεα ο παρνασσος σε ποσοτητες ασυζητητι αλλα στα νοεμβριατικα συστηματα με θετικες στα 850 η βορεια πλευρα της γκιωνας κατεβαζει χαμηλοτερα τα χιονια της..πολλες φορες ενω χιονιζει πολυ καλυτερα στο παρνασσο στα 1900 δεν κατεβαινουν τα χιονια κατω απ τα 1700 ενω στη γκιωνα στη βορεια πλευρα εχει πασπαλισει μεχρι τα 1400..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισης το ανατολικο μετωπο Κισσαβος-Πηλιο-Διρφυς κανει θαυματα αλλα υποφερουν σε δυτικο με αποτελεσμα να μενουν με πενιχρα χιονια σε χρονιες με την συγκεκριμενη κυκλοφορια....Αν τους κατσει ομως ο καιρος θεωρω οτι εχουν την μεγαλυτερη δυναμικη σε ποσοτητες απο ολα τα βουνα της επικρατειας,ασχετα την διαρκεια χιονοκαλυψης μιας και πασχουν απο  ηπειρωτικοτητα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο Κιθαιρωνας εχει τρομερη δυναμικη παρολο που ειναι πολυ χαμηλο βουνο...κ εχει την ιδιοτητα να κατεβαζει τα πολλα χιονια στα 400μ με μεγαλη ευκολια ασχετως θερμοκρασιων

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δυτικά Βαρδούσια: Για απαιτητικούς | Η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ

Να συμπληρωσω οτι τα δυτικα βαρδουσια αποτελουν ενα απο τα πιο ομορφο ορεινα συμπλεγματα στην ελλαδα!Εξισου εντυπωσιακοι ειναι και οι πυργοι της αστρακας στην τυμφη!Αρκετες ομοιοτητες εντοπιζονται στα δυο αυτα βουνα κυριως ως προς το εντονο αλπικο αναγλυφο και το υψομετρο(2499μ-2495μ)

ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΟ, "Αστράκα", Πάπιγκο - Ξενώνας, Δωμάτια, Εστιατόριο, Rafting,  πεζοπορία και δραστηριότητες στα Ζαγοροχώρια. Παραδοσιακοί ξενώνες στο  Ζαγόρι!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πιο ωραια βουνά-τοπια:Βόρεια Πίνδος,Ευρυτανία,Ορεινη Ροδόπη

Περισσοτερο χιόνι ανω των 2000μ.:Βορεια Πίνδος-Λευκά όρη

Περισσοτερο χιονι κάτω των 2000μ.:Διρφυς χωρίς αντίπαλο,κάποτε και το Πηλιο. 

Περισσοτερη γόβα-γουνα-μοστρα σε βουνο:Παρνασσος 🤣🤣🤣

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Προσωπικα, αγαπημενος ο Κοζιακας, γενικα ομως στην Πινδο υπαρχουν απιστευτα τοπια. Πανεμορφη και η Ζηρεια και μεγαλη χιονοδυναμη με καταλληλες διαταξεις. Και το Βελουχι εννοειται μαγικο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδιά εγώ μπορώ να μιλήσω περισσοτερο για τα Τζουμέρκα διότι Καταγομαι από εκεί. 

Πιστεύω ότι το βουνό αυτό δέχεται την περισσότερη βροχή στην Ελλάδα και μάλιστα με στοιχεία, Εξακριβωμένο. 

Από χιόνι έχει ένα θέμα.. Βάζει πολύ αλλά στά ψηλά.

Σε χαμηλά υψόμετρα χιονίζει δυσκολα.

Πιστεύω επίσης ότι ίσως έχει τα περισότερα ποτάμια. 

Στήν ομορφιά εμένα όλα τα βουνά όμορφα μου φαίνονται και παροτι το νεαρό της ηλικίας μου έχω πάει σε πολλα. 

IMG_20211231_221438.jpg

Επεξεργάστηκε από billipiros12
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για το περισσοτερο χιονι ανω των 2000 μετρων,θεωρω οτι κεντρικη και νοτια πινδος ειναι στην ιδια μοιρα με τη βορεια,τα δυτικα συστηματα αναλογα την συνιστωσα μπορουν χτυπησουν περισσοτερο την δυτικη στερεα-πελ/νησο(Ερυμανθος-Βαρδουσια-βελουχι-αγραφα),οποτε πανω κατω στα ιδια χιονια παιζουν.

Επεξεργάστηκε από dimitris27
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

...... για μένα σαν την Τύμφη δεν έχει ....!!!!..... οπότε Νο 1 με διαφορά ......

.... Νο 2 Γράμμος για τα απίστευτα λιβάδια του και τη συγκίνηση που νοιώθεις όταν περπατάς πάνω στην ιστορία της νεότερης Ελλάδος .....

Νο 3 Όλυμπος ..... γιατί είναι ο Όλυμπος ..... το πιο Ελληνικό brandname σε βουνό .....

No 4 Τζουμέρκα ..... άγρια ομορφιά και τρελά νερά .....

Νο 5 Λευκά όρη ..... θα πρέπει να τα περπατήσεις για να τα καταλάβεις ..... σαν να περπατάς σε άλλο πλανήτη ......!!!!!!!.....

Νο 6 Βαρδούσια για τις αλπικές τους κορυφές και τα υπέροχα λιβάδια τους ......

Νο 7 Σμόλικας γιατί έχει το καλύτερο αγνάντι στην ηπειρωτική Ελλάδα και σίγουρα στην Θεά Τύμφη ..... 😁

Νο 8 Οροσειρά Αγράφων (Ν.Πίνδος ) ...... ότι πιο κοντά στην Ελλάδα του '50 ......

...... τώρα από χιόνι ......

Νο 1 Βόρεια Πίνδος , Νο 2 Λευκά Όρη , Νο 3 Δίρφυς ......

...... αυτά προς το παρών .....

 

Επεξεργάστηκε από THUNDERSNOW1965
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και κλεινω με τυμφρηστο!Στα τοπ3 χιονοβουνα της πινδου!

Καιρός - Ωκεανίς: Ξεπέρασε τα 6 μέτρα το χιόνι στο Βελούχι | Έθνος

Xρονια πολλα!Υγεια να εχουμε να ανεβαινουμε τα βουνα μας!

Επεξεργάστηκε από dimitris27
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ολυμπος μονο γιατι τον χαζευα απο πιτσιρικας οταν πηγαινα χωριο και παθαινα σοκ. Σιγουρα δεν βαζει το περισσοτερο χιονι αλλα εχει τον πιο απροβλεπτο καιρο(σε ολες τις εποχες του χρονου) απο ολα πιστευω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εξαιρετικο topic!!! Μπράβο φίλε Τόλη!!

Εγώ δεν έχω εμπειρία από πολλά βουνά. Μόνο Πάρνηθα και Όλυμπο που ανέβηκα φέτος το καλοκαίρι. Θεωρώ ότι κάθε βουνό έχει εξαιρετική ομορφιά αν το περπατήσεις στα μονοπάτια του! Ας βάλω μερικά videos από το βουνό των 12 Θεών!! 

Αυτο εδώ είναι στον αποκαλούμενο "Γολγοθά". Μια τεράστια ανηφόρα σε έκταση αλλά και κλίση, στις αλπικές περιοχές του βουνού, στο δρόμο για το Μύτικα μέσω Κακοσκαλας. Εδώ ήμαστε κάπου στα 2.700μ υψόμετρο.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ελπίζω να μην κουράζω με τα videos. 

Το μεγαλείο του Ολύμπου ανεβαίνοντας τις ανηφόρες του και χαζεύοντας το χάος πάνω, κάτω, απέναντι σου. 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αγαπημένο κ ταυτόχρονα αδικημένο βουνό το Μαίναλο. Σε αυτό το βουνό χρωστάμε την ελευθερία μας, οπότε θα έπρεπε να είναι πασίγνωστο αλλά.... Τα πιο μεγαλοπρεπή βουνά : Ταϋγετος κ ο άγνωστος Ερύμανθος. Βουνά που χιονιζονται πιο εύκολα κ κρατούν χιόνι τουλάχιστον σε εμάς τους νότιους, ο Χελμός με τη Ζήρεια.  Εντυπωσιακό βουνό λόγω χιονοκαλυψης αν μη τι άλλο ο Όλυμπος. Ομορφότερη βουνο πολιτεία βόρειας Ελλάδας, η Σαμαρίνα. Από νότια Ελλάδα είμαι μεταξύ Βυτίνας κ Δημητσάνας.... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή για τη φωτογραφία.

Καλημερα,μια φωτογραφια απο  την πιο εντυπωσιακη κορυφη της στερεας!Γκιωνα πυραμιδα-2510μ  Φωτ-Κωστας Καλτσας

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο Θερμαϊκός από το καταφύγιο Αγαπητός στα 2100

Το στεφάνι του Δία απέναντι από το Μύτικα

Ζουζούνι στα 2.914

1626686015134.jpg

IMG_20210711_103324.jpg

 

 

1641032379884.jpg

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 ώρες πριν, dimitris27 είπε:

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή για τη φωτογραφία.

Καλημερα,μια φωτογραφια απο  την πιο εντυπωσιακη κορυφη της στερεας!Γκιωνα πυραμιδα-2510μ  Φωτ-Κωστας Καλτσας

 

..αρχες ιουνιου

 

FB_IMG_1616687446116.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27 λεπτά πριν, Tolisk20 είπε:

..αρχες ιουνιου

 

FB_IMG_1616687446116.jpg

Ποιο ετος ειναι?Παρομοιες εικονες θυμαμαι στο βουνο τελη  ιουνιου του 2006!Απιστευτο χειμωνας εκεινος,για ολους..

Σαρανταινα-Μια κορυφη στα βορειοδυτικα Βαρδουσια με υψομετρο λιγο πανω απο το 2000μετρα.Την βλεπω καθε μερα την κορυφη απο το σπιτι μου στη λαμια,το μονο κομματι των βαρδουσιων που φαινεται απο την πολη...Εκει εντοπιζεται το νοτιοτερο δασος οξυας στην ευρωπη

sarantena-oksia-3.jpg

Επεξεργάστηκε από dimitris27
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, dimitris27 είπε:

Ποιο ετος ειναι?Παρομοιες εικονες θυμαμαι στο βουνο τελη  ιουνιου του 2006!Απιστευτο χειμωνας εκεινος,για ολους..

Σαρανταινα-Μια κορυφη στα βορειοδυτικα Βαρδουσια με υψομετρο λιγο πανω απο το 2000μετρα.Την βλεπω καθε μερα την κορυφη απο το σπιτι μου στη λαμια,το μονο κομματι των βαρδουσιων που φαινεται απο την πολη...Εκει εντοπιζεται το νοτιοτερο δασος οξυας στην ευρωπη

sarantena-oksia-3.jpg

Καθε χρονο σχεδον ετσι ειναι η εικονα στην βορεια πλευρα της πυραμιδας απο μαη εως 15 ιουνη..αναλογως τα χιονια..ειδικα τις χρονιες που χει κανει ισχυρο νοτιαδοχιονο γεναρη με πολλα μετρα στα αλπικα και μετα παγωμα..τονιζω η βορεια πλευρα που βλεπει ηλιο 5-6 ωρες τη μερα..η νοτια γκιωνα απ τη πλευρα της αμφισσας αλλο βουνο..νομιζω οτι ειναι το 17 εδω

Επεξεργάστηκε από Tolisk20
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, dimitris27 είπε:

Ποιο ετος ειναι?Παρομοιες εικονες θυμαμαι στο βουνο τελη  ιουνιου του 2006!Απιστευτο χειμωνας εκεινος,για ολους..

Σαρανταινα-Μια κορυφη στα βορειοδυτικα Βαρδουσια με υψομετρο λιγο πανω απο το 2000μετρα.Την βλεπω καθε μερα την κορυφη απο το σπιτι μου στη λαμια,το μονο κομματι των βαρδουσιων που φαινεται απο την πολη...Εκει εντοπιζεται το νοτιοτερο δασος οξυας στην ευρωπη

 

Επεξεργάστηκε από Tolisk20
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Απ τα πιο αδικειμενα βουνα οπως και το μαιναλο του @ORESIVIOS λογω μικρου υψομετρου το παναιτωλικο ορος οπου το γνωριζω λογω καταγωγης..μιλαμε για τεραστιο ορεινο ογκο με δεκαδες κορυφες..απ τα πιο απλωμενα και μεγαλα σε εκταση βουνα στη χωρα..

Τρομερα εντυπωσιακη κορυφη ο κουτουπας η κουτπας παναιτωλικου με μολις 1800 υψ..μοιαζει με τη κορυφη δελφι της διρφυς αλλα περιτρυγιρεσμενο με αλλες ψιλες κορυφες και χαραδρες..

 

 

koutoupas-panaitoliko.jpg

19.jpg

Επεξεργάστηκε από Tolisk20
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...