Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, oldboy332 είπε:

Απλώς να αναφέρω ότι την ημέρα τον Θεοφανίων λίγο πριν τις 5 το απόγευμα στην διαδρομή από Κρυονέρι προς Βασιλικά κτήματα , λίγο πριν τα Βασιλικά ,υπήρχε λύκος ο οποίος φαινόταν να είναι εξοικειωμένος στην ανθρώπινη παρουσία.  Παρότι για χειμώνα η περιοχή είχε αρκετό κόσμο και πλέον δεν υπάρχει ίχνος κάλυψης, κυκλοφορούσε κανονικά  απλώς ήταν διστακτικός στο να πλησιάσει, χωρίς να δείχνει όμως και κάποια επιθετικότητα.

..... όταν πέφτει ο ήλιος θέλει πολύ προσοχή .....!!!!!.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, THUNDERSNOW1965 είπε:

..... όταν πέφτει ο ήλιος θέλει πολύ προσοχή .....!!!!!.....

Συνήθως όταν πάω πρωί το ΣΚ μπορεί να είμαι και μόνος μέχρι τις 08:00 που αρχίζει και μπαίνει κανένας προς τα Βασιλικά .Ειδικά τέτοια εποχή έχει ερημιά . Μου έκανε εντύπωση πάντως που παρότι δεν έχει μείνει ούτε ίχνος πρασινάδας πλέον και με τόσο κόσμο βρισκόταν σε "κεντρικό" σημείο .   

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, oldboy332 είπε:

Συνήθως όταν πάω πρωί το ΣΚ μπορεί να είμαι και μόνος μέχρι τις 08:00 που αρχίζει και μπαίνει κανένας προς τα Βασιλικά .Ειδικά τέτοια εποχή έχει ερημιά . Μου έκανε εντύπωση πάντως που παρότι δεν έχει μείνει ούτε ίχνος πρασινάδας πλέον και με τόσο κόσμο βρισκόταν σε "κεντρικό" σημείο .   

..... μάλλον υπάρχει ο συνειρμός πλέον ...... άνθρωποι =/= Κίνδυνος  ,  άνθρωποι = υπολείμματα τροφών ..... και τελικά ......  άνθρωποι = εύκολη και ασφαλής τροφή ....... 

Επεξεργάστηκε από THUNDERSNOW1965
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 9/1/2022 at 10:37 ΜΜ, oldboy332 είπε:

Απλώς να αναφέρω ότι την ημέρα τον Θεοφανίων λίγο πριν τις 5 το απόγευμα στην διαδρομή από Κρυονέρι προς Βασιλικά κτήματα , λίγο πριν τα Βασιλικά ,υπήρχε λύκος ο οποίος φαινόταν να είναι εξοικειωμένος στην ανθρώπινη παρουσία.  Παρότι για χειμώνα η περιοχή είχε αρκετό κόσμο και πλέον δεν υπάρχει ίχνος κάλυψης, κυκλοφορούσε κανονικά  απλώς ήταν διστακτικός στο να πλησιάσει, χωρίς να δείχνει όμως και κάποια επιθετικότητα.

Θα φερω την Μπελλα να τον φαει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Θα φερω την Μπελλα να τον φαει

Χαχαχαχαχα. Νομίζω θα γίνει καπνός ο λύκος! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, oldboy332 είπε:

Χαχαχαχαχα. Νομίζω θα γίνει καπνός ο λύκος! 

Κι εχει γινει κτηνος η ρουφιανα τους τελευταιους μηνες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Από δάση - βλάστηση βάζω πρώτη ανατολική Μακεδονία - Θράκη που έχουν τα τρία είδη ψυχρόβιων ειδών...Ερυθρελάτη, Δασική Πεύκη, Συμήδα σε εκτεταμένες συστάσεις... αυτά τα δέντρα πέρα απ'την ομορφιά τους (ειδικά η δασική πεύκη έχει κορμούς που έχουν ελαφριά απόχρωση του κόκκινου) θυμίζουν τα δάση των ψυχρών σκανδιναβικών περιοχών με τον ατελείωτο Χειμώνα! 

Από βουνά αυτό που έχω στην καρδιά μου είναι ο Ταΰγετος που φαίνεται σε όλη του τη μεγαλοπρέπεια από το σπίτι στο χωριό μου και ήταν το πρώτο βουνό που αντίκρυσα όσο θυμάμαι τον εαυτό μου. Τεράστιες υετικές δυνατότητες λόγω προσανατολισμού, απότομου - πολύπλοκου αναγλύφου και γειτνίασης με θάλασσα (εκτεθειμένος σε όλους τους βροχοφόρους ανέμους). Τον τελευταίο καιρό γίνεται μια προσπάθεια να διαπιστώσουμε αν αυτή η υπόθεση ισχύει και στην πράξη με τοποθέτηση αξιόπιστων βροχόμετρων. Από χιόνια βάζει πολύ μεγάλα ύψη με Δ-ΝΔ καιρό που αν είναι ψυχρός κατεβαίνουν αρκετά χαμηλά (500+ μ.), ενώ αν είναι πιο θερμός αναλόγως περιορίζονται σε μεγαλύτερα υψόμετρα. Για χιόνια πεδινά - ημιορεινά χιονίζεται καλά με ΒΔ (Ionian effect) ή με ΒΑ επιφάνεια (που βγάζει συνήθως αβαθές Χ στα υπήνεμα) και αυλώνα πιο δυτικά (στριμ Δ-ΝΔ στα ψηλά). Γενικά σαν βουνό θέλει ψάξιμο να ανακαλυφθεί καιρικά (π.χ. έλλειψη σταθμών σε ημιορεινά - ορεινά στη Λακωνική πλευρά). 

Από εκεί και πέρα εντυπωσιακά όμορφα είναι όλα τα βουνά της Ελλάδας από τα πιο μεγάλα μέχρι τα μικρότερα! Ο Όλυμπος (μια κατηγορία πάνω απ' τα υπόλοιπα βουνά με τεράστια έκταση άνω των 2500 μ!), το Καϊμακτσαλάν λόγω ότι δέχεται πρώτο την κάθοδο του κρύου από βόρεια (διατηρεί επίσης κάποιες συστάδες ψυχρόβιων κωνοφόρων), το ορεινό σύμπλεγμα της Πίνδου με τα μεγάλα βουνά και τη μεγαλοπρεπέστατη, αλπική Τύμφη, τα βουνά της Ρούμελης με τα Βαρδούσια να είναι πιο εντυπωσιακά...κατηφορίζοντας πάμε στα βουνά της Πελοποννήσου με το Χελμό να έχει μια αλπική ομορφιά (δύο φυσικές λίμνες Δόξα και Τσιβλού), τη Ζήρεια τον άγνωστο Ερύμανθο, το Μαίναλο με τα οροπέδια και τις δολίνες του, τον Ταΰγετο... ακόμα πιο νότια φτάνουμε στα εντυπωσιακά βουνά της Κρήτης και στο θαύμα που λέγεται Λευκά Όρη!!! Ίσως το βουνό που δέχεται τα περισσότερα χιόνια στην Ελλάδα στατιστικά τις περισσότερες χρονιές... άφησα για το τέλος τις τεράστιες δυνάμεις των ανατολικών προσήνεμων (τους μεγάλους παίκτες) τη Δίρφη και το Πήλιο που μας δείχνουν πώς έρχονται τα μεγάλα χιόνια όταν ενεργοποιείται Aegean effect!!

 

Επεξεργάστηκε από Μεσσήνιος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το οροπεδιο του καρπενησιου και στο βαθος η καλιακουδα και η χελιδωνα οπως φαινονται απ το βελουχι

 

FB_IMG_1642363060678.jpg

Επεξεργάστηκε από Tolisk20
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πριν μερικά χρόνια έλεγα ότι μόνο ο Όλυμπος υπάρχει αλλά τελικά μετά από αρκετες πεζοπορίες σε διάφορα βουνά έχω καταλήξει ότι κάθε βουνό είναι ξεχωριστό, έχει τα δικά του χαρακτηριστικά και αξίζει να το περπατήσεις.

Από τις πιο ωραίες διαδρομές που έχω περπατήσει είναι από το Μεγάλο Χωριό μέχρι το καταφύγιο Καλιακούδας μέσα σε πυκνό ελατόδασος και από εκεί μέχρι την κορυφή της Καλιακούδας. Επίσης η διαδρομή στο φαράγγι Πάντα Βρέχει είναι απίστευτη και δεν περιγράφεται με λόγια. Όπως και τα Άγραφα με τις πολλές κορυφές και το άγριο τοπίο. 

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Την Κυριακή ανέβηκαμε στα βόρεια Λιβαδια της Οίτης πάνω απιγην Λαμία σε υψ 1100μ,παρολου που πέρασαν τρεις μέρες το χιόνι ξεπερνούσε ακόμη το μισό μέτρο..πιο ψηλά είχε πολύ χιονι καοδεν καταφέραμε να συνεχισουμε

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, dimitris27 είπε:

Την Κυριακή ανέβηκαμε στα βόρεια Λιβαδια της Οίτης πάνω απιγην Λαμία σε υψ 1100μ,παρολου που πέρασαν τρεις μέρες το χιόνι ξεπερνούσε ακόμη το μισό μέτρο..πιο ψηλά είχε πολύ χιονι καοδεν καταφέραμε να συνεχισουμε

 

Ρακετα να παρεις🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σημερινες αλπεις οπως φαινονται απ την οιτη!!😁

Βαρδουσσιαν

FB_IMG_1643568380799.jpg

Επεξεργάστηκε από Tolisk20
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χιονισμένες "μάχες" στην Πάρνηθα. Την Κυριακή μετά  την Ελπίδα. Έφαγα πολύ κρύο εκείνη την ημέρα παρά το καλό ντύσιμο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στη πρώτη ο Ψηλορείτης σημερινή η δεύτερη Λευκά   Όρη από Ρέθυμνο   κ τέλος Κέντρος κι αυτές πρόσφατες κ τα τρία βουνά με αρκετό χιόνι 

20220215_131454.jpg

20220211_133306.jpg

20220210_114707.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...