Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ισχύει για το Παναιτωλικό οτι είναι αδικημένο. Το οποίο πρέπει να έχει και φουλ βλάστηση και χιόνια πολλά!! Γενικά δεν ακούγεται. Αλλα είναι μεγάλο βουνό ναι!

Κι άλλα βουνά είναι ακόμα πιο άγνωστα. Αααχχ πώς το λένε εκείνο εκεί πάνω απο τ Διστομο?? Κίρφη? Ναι, έτσι λέγεται.  Ενα εντελώς ξερό αλλά πολύ απότομο βουνό που υψώνεται πάνω απο τον Κορινθιακό. Πολύ εντυπωσιακό. 

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

FB_IMG_1618773046436.thumb.jpg.882a9a545fd2eba57be108ce28156be0.jpgΤι βαρδουσσια τι αλπεις.. σουφλα πανω ματερχορν κατω

 

 

FB_IMG_1618773046436.jpg

1947338_455077797954830_563485863_n.jpg

village-3-696x769.jpg

Επεξεργάστηκε από Tolisk20
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ένα πολύ όμορφο και άγνωστο βουνό είναι ο Χατζής (2.030μ) στα σύνορα Άρτας-Τρικάλων. Χαρακτηριστικό του είναι οι μυτερές και κάθετες κορυφές του. 

Μάλιστα έχει μπει και στη λίστα των βουνών που δεν έχουν δρόμους. 

Όπως φαίνεται ο Χατζής από το χωριό μου. 

IMG_20220101_184546.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αγριοκάτσικο στην Πάρνηθα!! Έτρεχα να καλυφθω από τη μίνι κατολίσθηση που προκάλεσε το κοπάδι. Την Άνοιξη όλα αυτά. Αλλά μου αρέσει πολύ αυτή η φωτογραφία. Μικρό βουνό η Πάρνηθα αλλά με τρομερή χλωρίδα και πανίδα. 

Το κατσίκι βρίσκεται στη μέση της φωτογραφίας. Δείτε τεράστια κέρατα!!

 

IMG_20210530_163907.jpg

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ωραίο βουνό, πολύ εντυπωσιακό με χιονοκάλυψη είναι ο Ερύμανθος στην Πελοπόννησο. Το αναφέρω μιας και είναι σχετικά άγνωστο .

Τα Βαρδούσια φοβερά, τα Τζουμέρκα πολύ εντυπωσιακά. Το Βελούχι πολύ όμορφο όταν είναι χιονισμένο και ο τρόπος που ξεχωρίζει στη κοιλάδα του Σπερχειού . Στην καρδιά μου βέβαια πάντα ο Παρνασσός αφού είναι το βουνό που έβλεπα από το παράθυρο μου κάθε μέρα.

Τώρα από αυτά που έχω πάει ή δει νομίζω ότι ο Όλυμπος είναι πραγματικά διαφορετικό βουνό . Το να είσαι στα 2100μ ,και να νομίζεις ότι είσαι στα 1200μ εξαιτίας της βλάστησης νομίζω είναι μοναδικό στην Ελλάδα . Επίσης το μικροκλίμα , η άπνοια ,οι καταιγίδες και οι μπόρες που γεννάει το βουνό είναι εντυπωσιακότατες. Όποιος πάει στην θέση Πριόνια ( όνομα και πράγμα )νομίζω θα το επιβεβαιώσει. Δεν έχω πάει Τύμφη και Σμόλικα αλλα και Άγραφα όποτε ίσως έχω κρατήσει το καλύτερο  για το τέλος .

Βουνό για χιόνι...Δίρφυς γιατί η ευρύτερη περιοχή βάζει απίστευτο χιόνι σε χαμηλά υψόμετρα .  

 

20200705_151126.jpg

20200705_151130.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οι ανατολικές πλαγιες των Τζουμέρκων. Εχθές. 

IMG_20220104_154359.jpg

IMG_20220104_154246.jpg

FB_IMG_1641277677222.jpg

Επεξεργάστηκε από billipiros12
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 ώρες πριν, oldboy332 είπε:

Ωραίο βουνό, πολύ εντυπωσιακό με χιονοκάλυψη είναι ο Ερύμανθος στην Πελοπόννησο. Το αναφέρω μιας και είναι σχετικά άγνωστο .

Τα Βαρδούσια φοβερά, τα Τζουμέρκα πολύ εντυπωσιακά. Το Βελούχι πολύ όμορφο όταν είναι χιονισμένο και ο τρόπος που ξεχωρίζει στη κοιλάδα του Σπερχειού . Στην καρδιά μου βέβαια πάντα ο Παρνασσός αφού είναι το βουνό που έβλεπα από το παράθυρο μου κάθε μέρα.

Τώρα από αυτά που έχω πάει ή δει νομίζω ότι ο Όλυμπος είναι πραγματικά διαφορετικό βουνό . Το να είσαι στα 2100μ ,και να νομίζεις ότι είσαι στα 1200μ εξαιτίας της βλάστησης νομίζω είναι μοναδικό στην Ελλάδα . Επίσης το μικροκλίμα , η άπνοια ,οι καταιγίδες και οι μπόρες που γεννάει το βουνό είναι εντυπωσιακότατες. Όποιος πάει στην θέση Πριόνια ( όνομα και πράγμα )νομίζω θα το επιβεβαιώσει. Δεν έχω πάει Τύμφη και Σμόλικα αλλα και Άγραφα όποτε ίσως έχω κρατήσει το καλύτερο  για το τέλος .

Βουνό για χιόνι...Δίρφυς γιατί η ευρύτερη περιοχή βάζει απίστευτο χιόνι σε χαμηλά υψόμετρα .  

 

20200705_151126.jpg

20200705_151130.jpg

Αυτο με τη βλαστηση οντως πρεπει να ναι τρομερο!!..το χει και η γκιωνα σε καποια σημεια στα ενδοτερα  στο φαραγγι της ρεκας..τα ελατα φθανουν στα 2000μ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο Όλυμπος στα 2100 είναι τίγκα στο δέντρο. Μέχρι τα 2400 έχει βλάστηση. Ρομπολα , τα οποία γίνονται ολοένα και πιο μικρά καθώς ανεβαίνεις (εννοώ μέχρι τα 2.400 όπου και τελειώνουν)

Απο εκεί και πάνω δεν υπάρχει απολύτως τίποτα. Μόνο χορτάρι στα αλπικά λιβάδια όπου ακούγονται τα κουδούνια των βοοειδών (το καλοκαίρι), χαμένα μέσα στην ομιχλη. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Tolisk20 είπε:

Βαρδουσσια..🤫

FB_IMG_1641329297746.jpg

..... κορυφή Δυτική Σούφλα h 2200 m ..... πάνω από τα ξακουστά Αρτοτινά Λιβάδια .....!!!!!!.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

https://www.tovima.gr/2022/01/08/society/apokleistiko-mega-tromos-gia-oikogeneia-stin-parnitha-tous-epitethike-lykos-kai-tous-arpakse-ton-skylo/

 

Θεμα χρόνου ήταν. Εχει μαλλιάσει η γλώσσα μου τόσο καιρό προς εκείνους που φέρνουν τους σκύλους στο βουνο. Και οκ στο Μπάφι...αλλά το βλέπεις σε μονοπάτια μέσα στο δάσος και δεν έχουν τη στοιχειώδη γνώση οτι υπάρχουν λύκοι στο βουνο, για τους οποίους μάλιστα, είναι γνωστο οτι τρώνε τα σκυλια. 

Σε κάθε πεζοπορία, τα ίδια και τα ίδια. Σκύλοι στη μέση του πουθενά. Κι άλλουες θα φάνε. Είναι δεδομένο.

Πάντως έφαγα ένα ξενερωμα γιατί δεν περιμενα μέρα μεσημέρι δίπλα στο καταφύγιο να επιτεθεί λύκος. 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 ώρες πριν, menidi είπε:

https://www.tovima.gr/2022/01/08/society/apokleistiko-mega-tromos-gia-oikogeneia-stin-parnitha-tous-epitethike-lykos-kai-tous-arpakse-ton-skylo/

 

Θεμα χρόνου ήταν. Εχει μαλλιάσει η γλώσσα μου τόσο καιρό προς εκείνους που φέρνουν τους σκύλους στο βουνο. Και οκ στο Μπάφι...αλλά το βλέπεις σε μονοπάτια μέσα στο δάσος και δεν έχουν τη στοιχειώδη γνώση οτι υπάρχουν λύκοι στο βουνο, για τους οποίους μάλιστα, είναι γνωστο οτι τρώνε τα σκυλια. 

Σε κάθε πεζοπορία, τα ίδια και τα ίδια. Σκύλοι στη μέση του πουθενά. Κι άλλουες θα φάνε. Είναι δεδομένο.

Πάντως έφαγα ένα ξενερωμα γιατί δεν περιμενα μέρα μεσημέρι δίπλα στο καταφύγιο να επιτεθεί λύκος. 

 

Ο λυκος επιτέθηκε στο σκυλί από την πλευρά του παρκινγκ η από την άλλη που έχει βράχια; 

ή από πανω? 

Αμάν έχουν αρχίσει και επιτίθονται και από τη μέρια του παρκινγ που έχει αμάξια και κόσμο. Τι να πω... 

Επεξεργάστηκε από billipiros12
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

52 λεπτά πριν, billipiros12 είπε:

Ο λυκος επιτέθηκε στο σκυλί από την πλευρά του παρκινγκ η από την άλλη που έχει βράχια; 

ή από πανω? 

Αμάν έχουν αρχίσει και επιτίθονται και από τη μέρια του παρκινγ που έχει αμάξια και κόσμο. Τι να πω... 

Μόλις τώρα μου είπαν οτι έγινε γύρω στις 8 το βραδυ. Εεεεμ που πάς ανθρωπέ μου με το σκυλί μέσα στη νύχτα? Αλλα έχεις δίκιο. Είναι ανησυχητικό. Εγώ σκέφτομαι να μην ξαναπάρω τον μικρό στα μονοπάτια. 9 χρονών είναι. Αλλα δεν φταίνε οι κακόμοιροι οι λύκοι κιόλας. Εχουμε καταπατήσει τα πάντα εμείς οι άνθρωποι. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, menidi είπε:

Μόλις τώρα μου είπαν οτι έγινε γύρω στις 8 το βραδυ. Εεεεμ που πάς ανθρωπέ μου με το σκυλί μέσα στη νύχτα? Αλλα έχεις δίκιο. Είναι ανησυχητικό. Εγώ σκέφτομαι να μην ξαναπάρω τον μικρό στα μονοπάτια. 9 χρονών είναι. Αλλα δεν φταίνε οι κακόμοιροι οι λύκοι κιόλας. Εχουμε καταπατήσει τα πάντα εμείς οι άνθρωποι. 

Γιατί όμως να φάει τον σκύλο, τόσα ελάφια έχει. 

Δηλαδή παλί καλά που δεν έφαγε το παιδάκι. 

Και που στο μπάφι κιόλας που εκεί πάει και η κουτση Μαρία. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, billipiros12 είπε:

Γιατί όμως να φάει τον σκύλο, τόσα ελάφια έχει. 

Δηλαδή παλί καλά που δεν έφαγε το παιδάκι. 

Και που στο μπάφι κιόλας που εκεί πάει και η κουτση Μαρία. 

Ελα ντε!! Αυτό με προβλημάτισε και εμένα. Εχουν ξεκ@λωθεί να τρώνε ελάφια και αγριογούρουνα εκεί πάνω. Πάντου βλέπεις σημάδια απο φαγωμένα ζώα, περιτώμματα λύκων με τρίχες ελαφιών και γουρουνιών. Καταρρίπτεται λοιπόν ένας μύθος που λέει "οι λύκοι είναι χορτάτοι απο τα ελάφια, άρα δεν ασχολούνται με τίποτε άλλο" Θέλει προσοχή λοιπόν! Ισως να ήταν κανας μοναχικός λύκος που έχει εκδιωχθεί απο την αγέλη του και ψάχνει μόνος για τροφή. Εχω φάει μια φρίκη τώρα....χαχαχαχχα. Μη μου πεταχτεί κανένας απο πίσω μου, όταν ξεκουράζομαι σε κανα βραχάκι ή κάτω απο κανα έλατο μέσα στο δάσος. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Προ ολιγου παρακολουθουσα μια εκπομπη που μιλαγε ο εν λογω κυριος που χε το περιστατικο..οπως δηλωσε ηταν βραδυ ηταν μονος του στο παρκινγκ στο μπαφι και οτι δεν ειδε αν ηταν λυκος η αλλο μεγαλο σκυλι..απλα ενα μαυρο πραγμα που αρπαξε το σκυλακι..το πιο πιθανον να ηταν λυκος για μενα απλα να πουμε οτι υπαρχουν και πολλα παρατημενα σκυλια στη περιοχη απ το καζινο ως το μπαφι..θελει προσοχη οπως  και το μυαλο να δουλευει..πες το σκυλι το πηρες παρ οτι απαγορευετε αλλα βραδυ ρε φιλε?

Οι λυκοι δρουν σαν τα σκυλια στις περιοχες τους..πολυ πιθανον να ουρησε το σκυλακι στην περιοχη του..μια εικασια κανω..σπανιοτατα και μονο υπο συνθηκες ακομα και τα αγρια ζωα γινονται επιθετικα σε ανθρωπο..γ αυτο και ορμησε στο σκυλι και οχι στο παιδακι..

Επεξεργάστηκε από Tolisk20
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 ώρες πριν, billipiros12 είπε:

Γιατί όμως να φάει τον σκύλο, τόσα ελάφια έχει. 

Δηλαδή παλί καλά που δεν έφαγε το παιδάκι. 

Και που στο μπάφι κιόλας που εκεί πάει και η κουτση Μαρία. 

..... o λύκος είναι αιμοβόρο ζώο ..... δηλαδή τρώει για να επιβιώσει αλλά και για την γεύση από το αίμα ..... όταν πέσουν σε πολλά ζώα δεν κόβουν ένα δυο για να φάνε αλλά όσα περισσότερα μπορούν .....

...... όταν δουν εύκολη λια (... και προφανώς για αυτόν ήταν εύκολο αυτό που έκανε ...... ) θα την φάνε ..... τελεία και παύλα ..... έτσι είναι η φύση ..... μας αρέσει δεν μας αρέσει ..... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάρνηθα: Τι αναφέρει η Περιβαλλοντική Οργάνωση “Καλλιστώ” για την επίθεση λύκου σε σκύλο.(enikos. gr ) ......

lykos-1-scaled.jpg

Αναλυτικά, η Περιβαλλοντική Οργάνωση «Καλλιστώ» αναφέρει τα εξής:

“Με αφορμή δημοσιεύματα σε ΜΜΕ και αναρτήσεις σε ΜΚΔ για περιστατικό επίθεσης λύκου σε σκύλο οικογένειας στην Πάρνηθα, κοντά στο ορειβατικό καταφύγιο Μπάφι (βλ. π.χ. https://dasarxeio.com/2022/01/08/106712/), ας γίνουν γνωστά τα εξής:

Η Περιβαλλοντική Οργάνωση «Καλλιστώ» ενημερώθηκε, πριν περίπου ένα μήνα, τόσο από τα κοινωνικά δίκτυα και από ομάδες πολιτών που ασχολούνται με την άγρια ζωή, όσο και από επισκέπτες του Εθνικού Δρυμού Πάρνηθας, για την ύπαρξη λύκων ισχυρά εξοικειωμένων με την ανθρώπινη παρουσία στην κεντρική Πάρνηθα και συγκεκριμένα στις περιοχές κοντά στο ορειβατικό καταφύγιο «Μπάφι», όπου αναφέρθηκε το περιστατικό επίθεσης σε σκύλο.

Ο εξειδικευμένος επιστήμονας – μέλος της ΚΑΛΛΙΣΤΩΣ Δρ. Γ. Ηλιόπουλος εκτίμησε ότι βρισκόμαστε πιθανώς μπροστά σε φαινόμενο προσαρμογής του είδους σε ανθρωπογενές περιβάλλον και εξοικείωσής του στην ανθρώπινη παρουσία, που μπορεί να προκλήθηκε από παροχή τροφής στην άγρια πανίδα της περιοχής, ακούσια ή εκούσια (με στόχο την φωτογράφησή ζώων), κάτι που αποδεδειγμένα και σταδιακά μπορεί να οδηγήσει σε υψηλή εξοικείωση και μπορεί να έχει ως αποτέλεσμα επιθέσεις των λύκων σε σκυλιά ή ακόμα και τραυματισμό ανθρώπων.

Προφανώς, το φαινόμενο αυτό χρήζει αντιμετώπισης, τόσο άμεσα όσο και μεσοπρόθεσμα-μακροπρόθεσμα, γι’ αυτό και η «Καλλιστώ» ΑΠΕΣΤΕΙΛΕ ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΜΗΝΑ, ΣΤΙΣ 10 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2021, ΥΠΟΜΝΗΜΑ στον Φορέα Διαχείρισης Εθνικού Δρυμού Πάρνηθας, για την ανάγκη ανάληψης σχετικής πρωτοβουλίας.

..... για περισσότερα .....

https://www.enikos.gr/society/parnitha-ti-anaferei-i-perivallontiki-organosi-kallisto-gia-tin-epithesi-lykou-se-skylo/1737348/

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, THUNDERSNOW1965 είπε:

Πάρνηθα: Τι αναφέρει η Περιβαλλοντική Οργάνωση “Καλλιστώ” για την επίθεση λύκου σε σκύλο.(enikos. gr ) ......

lykos-1-scaled.jpg

Αναλυτικά, η Περιβαλλοντική Οργάνωση «Καλλιστώ» αναφέρει τα εξής:

“Με αφορμή δημοσιεύματα σε ΜΜΕ και αναρτήσεις σε ΜΚΔ για περιστατικό επίθεσης λύκου σε σκύλο οικογένειας στην Πάρνηθα, κοντά στο ορειβατικό καταφύγιο Μπάφι (βλ. π.χ. https://dasarxeio.com/2022/01/08/106712/), ας γίνουν γνωστά τα εξής:

Η Περιβαλλοντική Οργάνωση «Καλλιστώ» ενημερώθηκε, πριν περίπου ένα μήνα, τόσο από τα κοινωνικά δίκτυα και από ομάδες πολιτών που ασχολούνται με την άγρια ζωή, όσο και από επισκέπτες του Εθνικού Δρυμού Πάρνηθας, για την ύπαρξη λύκων ισχυρά εξοικειωμένων με την ανθρώπινη παρουσία στην κεντρική Πάρνηθα και συγκεκριμένα στις περιοχές κοντά στο ορειβατικό καταφύγιο «Μπάφι», όπου αναφέρθηκε το περιστατικό επίθεσης σε σκύλο.

Ο εξειδικευμένος επιστήμονας – μέλος της ΚΑΛΛΙΣΤΩΣ Δρ. Γ. Ηλιόπουλος εκτίμησε ότι βρισκόμαστε πιθανώς μπροστά σε φαινόμενο προσαρμογής του είδους σε ανθρωπογενές περιβάλλον και εξοικείωσής του στην ανθρώπινη παρουσία, που μπορεί να προκλήθηκε από παροχή τροφής στην άγρια πανίδα της περιοχής, ακούσια ή εκούσια (με στόχο την φωτογράφησή ζώων), κάτι που αποδεδειγμένα και σταδιακά μπορεί να οδηγήσει σε υψηλή εξοικείωση και μπορεί να έχει ως αποτέλεσμα επιθέσεις των λύκων σε σκυλιά ή ακόμα και τραυματισμό ανθρώπων.

Προφανώς, το φαινόμενο αυτό χρήζει αντιμετώπισης, τόσο άμεσα όσο και μεσοπρόθεσμα-μακροπρόθεσμα, γι’ αυτό και η «Καλλιστώ» ΑΠΕΣΤΕΙΛΕ ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΜΗΝΑ, ΣΤΙΣ 10 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2021, ΥΠΟΜΝΗΜΑ στον Φορέα Διαχείρισης Εθνικού Δρυμού Πάρνηθας, για την ανάγκη ανάληψης σχετικής πρωτοβουλίας.

..... για περισσότερα .....

https://www.enikos.gr/society/parnitha-ti-anaferei-i-perivallontiki-organosi-kallisto-gia-tin-epithesi-lykou-se-skylo/1737348/

 

Απλώς να αναφέρω ότι την ημέρα τον Θεοφανίων λίγο πριν τις 5 το απόγευμα στην διαδρομή από Κρυονέρι προς Βασιλικά κτήματα , λίγο πριν τα Βασιλικά ,υπήρχε λύκος ο οποίος φαινόταν να είναι εξοικειωμένος στην ανθρώπινη παρουσία.  Παρότι για χειμώνα η περιοχή είχε αρκετό κόσμο και πλέον δεν υπάρχει ίχνος κάλυψης, κυκλοφορούσε κανονικά  απλώς ήταν διστακτικός στο να πλησιάσει, χωρίς να δείχνει όμως και κάποια επιθετικότητα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...