Jump to content
yiannis_volos

Αναφορές πρώτης κακοκαιρίας για το 2022 7-13/1/2022 "Διομήδης"

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στον Διονυσο άρχισε αραιή νιφαδοπτωση. Λογικά σε λίγο θα έχει και λίγο πιο κάτω, Εκαλη, Πολιτεια κτλ καθώς οι συνθήκες υπάρχουν Τ 1,2 και κλειστός ουρανός 

 

34F8DC5F-F88C-443C-BA60-9B24FCE33FC1.jpeg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 minutes ago, oldboy332 said:

Πρέπει να τσεκάρει κάποιος σε μια βροχοκακοκαιρία με ΒΑ πως τα πάει το σημείο . Αν σε βροχή το κάνει και πάλι ,είναι "δικό" του το χιόνι .

Η Στενή π.χ το κάνει, είναι δικό της ,δεν είναι ανεμοσούρι παρότι η θέση της θα το δικαιολογούσε.

Ειμαι σιγουρος βαση ορογραφιας..

Δες και το βιντεο απο χθες εδω https://fb.watch/auO0_Mhsqj/

Κλασικο χιονι παρασυρσης.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, Panagiotis είπε:

Λεκανοπέδιο: 

Όλα ανοιχτά τόσο για μετά όσο και για τα ξημερώματα

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, THUNDERSNOW1965 είπε:

..... εδώ βρε Γιώργο στον υετό ( .... για Αττική μιλάω ..... ) απέτυχε παταγωδώς ο Τζίφος ..... μοντέλο εκατομμυρίων δολαρίων ..... τι να λέμε τώρα ....!!!!!!! .... κάποτε κάναμε και καμιά σωστή πρόβλεψη .... τώρα ......

Εντωπωσιακο μεν το χιόνι αυτό, αλλά δεν αντέχεται να το ζήσεις, με 7 Μποφώρ και αίσθηση θερμοκρασίας -7...προτιμώ το νοτισιο χιόνι της Σαμαρίνας και των λοιπών ορεινών που πέφτει με οριακά θετικές θερμοκρασίες χωρίς τα Μποφώρ του βοριά. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μου την βαρεσε και ανέβηκα μέχρι κεραίες Υμηττού....από τα 400μ στο ύψος δηλαδή της Καλοπουλας καθαρές νιφάδες μέχρι και την κορυφή....λίγες μεν αλλά ήθελα την τζούρα μου και εγώ ο χιονοπρεζακιας....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πισοδέρι και Σαμαρίνα πρέπει να έχουν βάλει καλο φρέσκο χιόνι τουλάχιστον 40 εκ... Έχουμε εικόνα από εκεί ;;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θρακομακεδόνες τσιμπησε η Τ 1,1. Υγρασία 98%. Πέφτουν νιφάδες-μιγάκι, αλλά κυρίως νερό-χιονόνερο. Έχει και στην υπόλοιπη Αττική τέτοιες εξωφρενικές υγρασίες; 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κερατέα, νότια αττική 200μ εδώ και 2 ώρες το αλλάζει σε χιόνι-χιονόνερο-χιονοχάλαζο και εδώ και μισή ώρα έχει γίνει ξεκάθαρο χιόνι. Όσο πάει το πυκνώνει και περισσότερο.

Υ.Γ πολύ κλειστός ο καιρός

 

Επεξεργάστηκε από SnowOnlySnow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Bakounin είπε:

Θρακομακεδόνες τσιμπησε η Τ 1,1. Υγρασία 98%. Πέφτουν νιφάδες-μιγάκι, αλλά κυρίως νερό-χιονόνερο. Έχει και στην υπόλοιπη Αττική τέτοιες εξωφρενικές υγρασίες; 

..... Άνω Χαλάνδρι 3.5 C με υγρασία 75 % , d.p. - 0.5 C και wet bulb zero 1.3 C .....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Απο Πεντέλη εχουμε καμια αναφορα?Ριχνει τιποτα για καμια βολτα προς τα εκει να το δουμε εστω και λίγο το τιμημένο?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

47 λεπτά πριν, sarris είπε:

Ειμαι σιγουρος βαση ορογραφιας..

Δες και το βιντεο απο χθες εδω https://fb.watch/auO0_Mhsqj/

Κλασικο χιονι παρασυρσης.

Δεν διαφωνώ και ισως αν είχαμε εικόνα από την πλαγιά πάνω από το χωριό να ήταν ακόμη πιο ξεκάθαρο.  Απλώς λέω ότι και σε άλλα μέρη όπως στη  Στενή κάποιος θα ήταν σίγουρος ότι την πλακώνει το χιόνι από την Δίρφυ αλλά δεν ισχύει τελικά.Μονο με σταθμό μπορείς να είσαι σίγουρος . Εγώ π.χ έχω αυτή την άποψη για τα Βίλια όταν έχει ΒΔ επιφανείας αλλά δεν το έχω ψάξει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...