Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2022 Α'

Προτεινόμενες αναρτήσεις

32 λεπτά πριν, thanossnow είπε:

Έκανα μία προσπάθεια 😂.

Έγραψες φίλος!!!!! έκλαψαααααα.φοβερο!!!!

Επεξεργάστηκε από Snowjunky
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπερα παιδες μου.Παρασυρθηκαμε απο την παρανοια του μοντελινκ και των αποκομμενων λιμνων,στερνων κτλ.

Μια πολυ σημαντικη κακοκαιρια ειναι προ των πυλων και αξιζει να τη δουμε με τον απαιτουμενο "σεβασμο".

Η κακοκαιρια θα δωσει αφθονα νερα σε πολλες περιοχες της χωρας και πολυ μεγαλα υψη χιονιου στα ορεινα μας και οχι μονο.Απολυτα ακριβης προβλεψη για το που,ποτε,ποσο σε θεματα υετου και θερμοκρασιων δεν μπορει να γινει και θα δουμε.πολλες εκπληξεις.Ετσι ειναι οι κακοκαιριες του Γεναρη.

Ξεκινωντας λοιπον απο αυριο με πολλες βροχες στη βορεια Ελλαδα και πολλα χιονια ορεινα.

Οι συγκλισεις ανεμων και θερμων-ψυχρων μαζων θα δημιουργησει εκρηκτικη κατασταση ειδικα στη δυτικη Μακεδονια,οπου θα χιονιστει εξ'ολοκληρου κυριως προς το βραδυ της δευτερας και οσο πηγαινουμε προς Τριτη,ενω κατα τοπους εκει οι χιονοπτωσεις θα ειναι πολυ πυκνες με σημαντικη χιονοστρωση.

Τριτη τα φαινομενα κατηφοριζουν προς θεσσαλια και σταδιακα Στερεα Ελλάδα,αρχικα με αφθονες βροχες και πολυ πυκνες χιονοπτωσεις στα ορεινα ανω των 900 περιπου μετρων.Οσο πλησιαζουμε προς το βραδυ τα υψομετρα θα πεφτουν και προσωπικα δεν αποκλειω χιονοπτωσεις ως και τα 200 με 300μ της δυτικης Θεσσαλιας,παροδικα πιθανως ως τις μεγαλες πολεις.

Προς τη νυχτα της Τριτης ισχυροτατες χιονοπτωσεις στην βορεια Στερεα που πιθανως να κατεβουν ως και τα 300 με 400μ. 

Τελος προς τα ξημερωματα της Τεταρτης οι χιονοπτωσεις θα κατεβουν ως τα ημιορεινα ευβοιας και ανατολικης Στερεας πανω απο τα 500 περιπου μετρα.Δεν αποκλειεται στην Αττικη απο το πρωι ως το μεσημερι-απογευμα της Τεταρτης να χιονισει ως 350μ προσκαιρα.Αλλα αυτο θα το δουμε αυριο κ μεθαυριο.

Πολυ μεγαλα υψη χιονιου στα βουνα του ηπειρωτικου κορμου και χαμηλοτερα πλησιον των ορεινων ογκων.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

43 λεπτά πριν, thanossnow είπε:

Έκανα μία προσπάθεια 😂.

Είσαι ένας μικρός Θεουλης φίλε thanossnow.  Από τα καλύτερα που έχω δει. Πολύ κλάμα🤣🤣🤣🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

43 λεπτά πριν, thanossnow είπε:

Έκανα μία προσπάθεια 😂.

Είσαι ένας μικρός Θεουλης φίλε thanossnow.  Από τα καλύτερα που έχω δει. Πολύ κλάμα🤣🤣🤣🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Καλησπερα παιδες μου.Παρασυρθηκαμε απο την παρανοια του μοντελινκ και των αποκομμενων λιμνων,στερνων κτλ.

Μια πολυ σημαντικη κακοκαιρια ειναι προ των πυλων και αξιζει να τη δουμε με τον απαιτουμενο "σεβασμο".

Η κακοκαιρια θα δωσει αφθονα νερα σε πολλες περιοχες της χωρας και πολυ μεγαλα υψη χιονιου στα ορεινα μας και οχι μονο.Απολυτα ακριβης προβλεψη για το που,ποτε,ποσο σε θεματα υετου και θερμοκρασιων δεν μπορει να γινει και θα δουμε.πολλες εκπληξεις.Ετσι ειναι οι κακοκαιριες του Γεναρη.

Ξεκινωντας λοιπον απο αυριο με πολλες βροχες στη βορεια Ελλαδα και πολλα χιονια ορεινα.

Οι συγκλισεις ανεμων και θερμων-ψυχρων μαζων θα δημιουργησει εκρηκτικη κατασταση ειδικα στη δυτικη Μακεδονια,οπου θα χιονιστει εξ'ολοκληρου κυριως προς το βραδυ της δευτερας και οσο πηγαινουμε προς Τριτη,ενω κατα τοπους εκει οι χιονοπτωσεις θα ειναι πολυ πυκνες με σημαντικη χιονοστρωση.

Τεταρτη τα φαινομενα κατηφοριζουν προς θεσσαλια και σταδιακα Στερεα Ελλάδα,αρχικα με αφθονες βροχες και πολυ πυκνες χιονοπτωσεις στα ορεινα ανω των 900 περιπου μετρων.Οσο πλησιαζουμε προς το βραδυ τα υψομετρα θα πεφτουν και προσωπικα δεν αποκλειω χιονοπτωσεις ως και τα 200 με 300μ της δυτικης Θεσσαλιας,παροδικα πιθανως ως τις μεγαλες πολεις.

Προς τη νυχτα της Τριτης ισχυροτατες χιονοπτωσεις στην βορεια Στερεα που πιθανως να κατεβουν ως και τα 300 με 400μ. 

Τελος προς τα ξημερωματα της Τεταρτης οι χιονοπτωσεις θα κατεβουν ως τα ημιορεινα ευβοιας και ανατολικης Στερεας πανω απο τα 500 περιπου μετρα.Δεν αποκλειεται στην Αττικη απο το πρωι ως το μεσημερι-απογευμα της Τεταρτης να χιονισει ως 350μ προσκαιρα.Αλλα αυτο θα το δουμε αυριο κ μεθαυριο.

Πολυ μεγαλα υψη χιονιου στα βουνα του ηπειρωτικου κορμου και χαμηλοτερα πλησιον των ορεινων ογκων.

Έδωσες χιονια και σε εμένα Τζορτζ...προσέχετα τα γρεβενα εχω ξαναγράψει γρεβενα και καστορια έχουν δικό τους καιρο χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Έδωσες χιονια και σε εμένα Τζορτζ...προσέχετα τα γρεβενα εχω ξαναγράψει γρεβενα και καστορια έχουν δικό τους καιρο χαχαχα

Φιλε εσυ ξερεις καλυτερα την περιοχη σου,δεν το συζηταω.Επιμενω ομως στην παραπανω εκτιμηση.😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

τελικά παιδιά καθόμασταν με πρώτο εμένα και ασχολουμασταν με τον Αυλωνα κλπ και ισως τα ωραία θα τα δώσει η κακοκαιρία που είναι μπροστά μας...μαλιστα ο Ζιακόπουλος δινει και βορεια χαμηλά..πρόσκαιρα βεβαια......την Τετάρτη...http://ziakopoulos.blogspot.com/2022/01/blog-post_9.html#more...συμπεράσματα

-η χιονόστρωση στην Ελλαδα θα είναι καλή το πρωι της Τετάρτης...

-Ο αντώνης θα αφήσει τα ανσαπλ....για καμμια βδομαδα καθώς από το πρωι της Τρίτης θα είναι λευκός..

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Σεισμόοοοοος

και εδω λιγο..αρα γρεβενα βεροια και θεσσαλονικη μαζι καπου αλλου ηταν το επικεντρο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...