Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2022 Α'

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτή είναι  προς το παρόν η αποτύπωση σε χιόνι, βάσει του GFS, στο snowforecast. Η ανανέωση το βράδυ, είμαι σίγουρος, ότι θα είναι πολύ καλύτερη. 😎

greecesnownext3days.cc23.jpg

https://gr.snow-forecast.com/maps/static/greece/next3days/snow

greecesnownext3to6days.cc23.jpg

https://gr.snow-forecast.com/maps/static/greece/next3to6days/snow

Επεξεργάστηκε από gakhun
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Kosmas34 είπε:

Καλησπέρα παιδιά. Χιόνια στο Παικο αυτές τις μέρες από τι υψόμετρα περιμένουμε; Μόνο κορυφή;

Αν εισαι μες τη ζωνη των φαινομενων επειδη ακομα δε ξερουμε ακριβη θεση χαμηλου, μαλλον μεχρι τους προποδες και οχι στη κορυφη τα χιονια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, Kosmas34 είπε:

Καλησπέρα παιδιά. Χιόνια στο Παικο αυτές τις μέρες από τι υψόμετρα περιμένουμε; Μόνο κορυφή;

Γρίφος.... Το Σ/κ στα ψηλά(καντατσι γκολα τσουκα)από δευτέρα φοβάμαι πως αν το χαμηλό πάει εκεί που το δείχνει ο ευρωπαιος....Λιακάδες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, xionia polla είπε:

Γρίφος.... Το Σ/κ στα ψηλά(καντατσι γκολα τσουκα)από δευτέρα φοβάμαι πως αν το χαμηλό πάει εκεί που το δείχνει ο ευρωπαιος....Λιακάδες.

Το μετά το έχω ψιλοξεγραψει, για ΣΚ με νοιάζει κυρίως μήπως πάω καμία βόλτα, αλλά δεν θέλω να φτάσω και στο ΒΑΟ για να το δω μη γίνει και καμία βλακεία και δεν μπορώ να κατέβω 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Kosmas34 είπε:

Το μετά το έχω ψιλοξεγραψει, για ΣΚ με νοιάζει κυρίως μήπως πάω καμία βόλτα, αλλά δεν θέλω να φτάσω και στο ΒΑΟ για να το δω μη γίνει και καμία βλακεία και δεν μπορώ να κατέβω 

Θα σου μείνει η περιπέτεια. Εχεις τετρακίνητο;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

47 minutes ago, yiannis_volos said:

Η ουσία είναι μια, το βροχοχαμηλό Δευτέρα-Τρίτη. Εδώ έριξε 26mm στις 26/11 και 10.4mm στις 3/12. Στο ενδιάμεσο όλο κάτι βλακείες με 3-4mm. Πρέπει να ρίξει επιτέλους καλά κάποια στιγμή. Εγώ θέλω τουλάχιστον 50mm storm total. Σε δεύτερη φάση στόχος είναι να το γυρίσει σε χιόνι στο Πήλιο όσο πιο γρήγορα γίνεται, να μην χαθεί πολύς υετός σε βρόχα, να βάλει πράμα να πάμε για καμιά εξόρμηση. Τώρα το επόμενο το δείχνει μόνο το gfs και έτσι και αλλιώς κάτι πολύ ελαφρύ θα είναι, όχι εδώ, εδώ τίποτα δεν θα έχει. Νοτιότερα από εμάς αλλά και πάλι θέλει πάααρα πολύ τύχη. Αν με ρωτούσε κάποιος τι καιρό θα έχει θα έλεγα ήλιο και κρύο πιθανώς από Βόλο και πάνω και σπαστό καιρό με μερικά ξεσπάσματα νοτιότερα. Τώρα αν θα είναι χιόνι στα 0μ θα εξαρτηθεί από τις Τ.

Μηδενα προ του τελους μακαριζε εχουμε δρομο ακομη….τα περισσοτερα σεναρια μας δινουν κατι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, Kosmas34 είπε:

Το μετά το έχω ψιλοξεγραψει, για ΣΚ με νοιάζει κυρίως μήπως πάω καμία βόλτα, αλλά δεν θέλω να φτάσω και στο ΒΑΟ για να το δω μη γίνει και καμία βλακεία και δεν μπορώ να κατέβω 

Στο Παικο???

Δύσκολα σε βλέπω εγώ πάντως.Αν βγάλει υετό Τετάρτη βράδυ Πέμπτη έχει καλώς,αλλιώς πάμε για εκείνο προς της 20...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, Trans Siberian είπε:

Μηδενα προ του τελους μακαριζε εχουμε δρομο ακομη….τα περισσοτερα σεναρια μας δινουν κατι

Εντάξει ναι, αλλά είναι σε φάση τα 98mm βροχή και 2mm πιθανώς νιφάδες. Ε 'νταξει. Άντε να ξαναβγεί τέτοιο χαμηλό μέσα στο Χειμώνα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 λεπτά πριν, xionia polla είπε:

Θα σου μείνει η περιπέτεια. Εχεις τετρακίνητο;

Όχι δυστυχώς όποτε θα πρέπει να κάνω τον καμικάζι 😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 minutes ago, yiannis_volos said:

Εντάξει ναι, αλλά είναι σε φάση τα 98mm βροχή και 2mm πιθανώς νιφάδες. Ε 'νταξει. Άντε να ξαναβγεί τέτοιο χαμηλό μέσα στο Χειμώνα.

Ο χιονιας κατα πασα πιθανοτητα δε θα ναι απο αυτο το χαμηλο, ισως να ναι απο αυτο μονο αν η χιονομπαλα αποκοπει και πιασει το χαμηλο στο αιγαιο, υπαρχει η πιθανοτητα να αποκοπει και δημιουργησει νεο χαμηλο οπως και το να παει ανατολικα προσηνεμα αλλα βασει ενσεμπλ ο Βολος παιζει…

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να βγάλει Δ-ΒΔ αυτή η διάταξη εδώ όμως. Αν δεν βγάλει τότε θα έχουμε μηδέν υετό, σπαστό καιρό και θετικές Τ ακόμη και με -10 στα 850..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν το Ευρωπαικό κάνει το μπαμ και φέρει το -9 στα 850 και λίγο πιο κοντά τη φάση με τα 500αρια, τότε το πράγμα σοβαρεύει γιατί θα έχουν πέσει και οι ώρες, στην εμβέλεια ακρίβειας του Ευρωπαικου. Αν συνεχίσει σε αναιμική φάση μέχρι -7, τότε θαρρώ οτι δύσκολα θα παίξει μπάλα το λεκανοπέδιο της Αθήνας. Τον φοβάμαι τον παλιοτσιγγούναρο....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, yiannis_volos said:

Δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να βγάλει Δ-ΒΔ αυτή η διάταξη εδώ όμως. Αν δεν βγάλει τότε θα έχουμε μηδέν υετό, σπαστό καιρό και θετικές Τ ακόμη και με -10 στα 850..

Ουτε εγω…εδω τα μοντελα δεν εχουν ιδεα που θα καταληξει η μπαλα, παρολαυτα ακομη παιζεται, οσο δηλαδη τα ενσεμπλ τζιφου το αφηνουν ανοικτο και οσο κατα την αποψη μου τα μοντελα παλαντζαρουν σαν εκκρεμες οπως φαινεται μεχρι να βρουν το κεντρο…

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, menidi είπε:

Αν το Ευρωπαικό κάνει το μπαμ και φέρει το -9 στα 850 και λίγο πιο κοντά τη φάση με τα 500αρια, τότε το πράγμα σοβαρεύει γιατί θα έχουν πέσει και οι ώρες, στην εμβέλεια ακρίβειας του Ευρωπαικου. Αν συνεχίσει σε αναιμική φάση μέχρι -7, τότε θαρρώ οτι δύσκολα θα παίξει μπάλα το λεκανοπέδιο της Αθήνας. Τον φοβάμαι τον παλιοτσιγγούναρο....

Το σημαντικο ειναι να σχηματιστει η λιμνη και να μας σημαδεψει...με γεωδυναμικα κατω απο 544 κ υετο...καλυτερα -6 με μεγαλη υποστηριξη παρα -10 στα 850hp με σαπιο επιφανειακο κρυο χωρις καμια δυναμικη...αλλα φοβαμαι και στα 2 σεναρια θα μας κατσει η χειροτερη περιπτωση(νομος του μερφι)

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδιά μην ψάχνετε τώρα θερμοκρασίες και υετό. Σήμερα και αύριο στα 12αρια μακάρι να ξεκαθαρίσει η θέση της λίμνης και έπειτα, να δούμε τα ποιοτικά χαρακτηριστικά. Από Δευτέρα κοιτάμε τα περιοδικά για υετό και θερμοκρασίες. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Παιδιά μην ψάχνετε τώρα θερμοκρασίες και υετό. Σήμερα και αύριο στα 12αρια μακάρι να ξεκαθαρίσει η θέση της λίμνης και έπειτα, να δούμε τα ποιοτικά χαρακτηριστικά. Από Δευτέρα κοιτάμε τα περιοδικά για υετό και θερμοκρασίες. 

 

FB_IMG_1641649199755.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φοβερά καλύτερα τρέξιμο για εμας το 6αρι του ευρωπαιου! Πολλα σεναρια του βλεπουν αποκοπη λιμνης αδριατικη ιταλια!!!
Ποσταρω σε λιγο φωτο να δειτε ποσο καλυτερο ειναι το 6αρι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Stelios είπε:

Φοβερά καλύτερα τρέξιμο για εμας το 6αρι του ευρωπαιου! Πολλα σεναρια του βλεπουν αποκοπη λιμνης αδριατικη ιταλια!!!
Ποσταρω σε λιγο φωτο να δειτε ποσο καλυτερο ειναι το 6αρι

6αρι; 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...