Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2022 Α'

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, elkithro είπε:

Δεν θα ειναι η πρωτη φορα. Πολλες φορες χιονιζει Φλωρινα/Πτολεμαιδα και εδω τιποτα. Πολλες φορες επισης χιονιζει Φλωρινα/Πτολεμαιδα/Κοζανη και οχι Γρεβενα και Καστορια.

 

To δεύτερο συμβαίνει περισσότερες φορές χαχα...Και νομίζω θα γίνει και τώρα αφου κνυετκς κόβεται...Αλλά ίσως βγει αλλου η σύγκλιση η έρθει πιο βορεια κ υετος της Θεσσαλίας πρωι τρίτης 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κανένα μοντέλο δεν είναι για πέταμα κ κανένα δεν είναι τέλειο. Αυτό που έχουμε μάθει τα τελευταία 2-3 χρόνια είναι να κρατάμε το τι δίνει η πλειοψηφία των μοντέλων σαν πιθανότερη τάση. Κ ο Ευρωπαίος έχει ξεφτιλιστει, πέρσυ στη Μηδεια επέμενε να δίνει ψίχουλα μέχρι το τέλος ενώ σε μια άλλη προηγούμενη κακοκαιρία, δε θυμάμαι ποια, έθαβε Αττική 5-6 μέρες πριν κ μετά τουμπαρε προς τους αλλους. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, xeneize είπε:

Κανένα μοντέλο δεν είναι για πέταμα κ κανένα δεν είναι τέλειο. Αυτό που έχουμε μάθει τα τελευταία 2-3 χρόνια είναι να κρατάμε το τι δίνει η πλειοψηφία των μοντέλων σαν πιθανότερη τάση. Κ ο Ευρωπαίος έχει ξεφτιλιστει, πέρσυ στη Μηδεια επέμενε να δίνει ψίχουλα μέχρι το τέλος ενώ σε μια άλλη προηγούμενη κακοκαιρία, δε θυμάμαι ποια, έθαβε Αττική 5-6 μέρες πριν κ μετά τουμπαρε προς τους αλλους. 

κοντα στον λεανδρο που εξαφανησε ολοκληρο αυλωνα...ενω και τον λεανδρο τον ειδε στις 72-96 ωρες..τι να λεμε τωρα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

η λιμνη εφυγε δυτικη αφρικη χαχαχα τι θα,δουμε αλλο... ισως βοηθησει να στρωθει καλυτερα ο αβτικυκλωνας για μετα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, elkithro είπε:

Δεν θα ειναι η πρωτη φορα. Πολλες φορες χιονιζει Φλωρινα/Πτολεμαιδα και εδω τιποτα. Πολλες φορες επισης χιονιζει Φλωρινα/Πτολεμαιδα/Κοζανη και οχι Γρεβενα και Καστορια.

 

Καταλαβα..Αναλογως δηλαδη και που φτανει πρωτα το κρυο λογο του αναγλυφου της περιοχης στην δυτικης μακεδονια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, xeneize είπε:

Κανένα μοντέλο δεν είναι για πέταμα κ κανένα δεν είναι τέλειο. Αυτό που έχουμε μάθει τα τελευταία 2-3 χρόνια είναι να κρατάμε το τι δίνει η πλειοψηφία των μοντέλων σαν πιθανότερη τάση. Κ ο Ευρωπαίος έχει ξεφτιλιστει, πέρσυ στη Μηδεια επέμενε να δίνει ψίχουλα μέχρι το τέλος ενώ σε μια άλλη προηγούμενη κακοκαιρία, δε θυμάμαι ποια, έθαβε Αττική 5-6 μέρες πριν κ μετά τουμπαρε προς τους αλλους. 

Ετσι ακριβώς.Όλα έχουν τις επιτυχιες τους και τις αποτυχίες τους. Φυσιολογικό είναι 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, notios_polos είπε:

κοιτα που εχει ομως προς σιβηρια 1030 πιο μεγαλη πιεση απ οτι ο τζιφος...για να δουμε 96 μπας και κανει κανα κουφο

Θα την ρουφήξει πάλι και θα την πετάξει προς Τουρκία Βαγγέλη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, heavy snow είπε:

Καταλαβα..Αναλογως δηλαδη και που φτανει πρωτα το κρυο λογο του αναγλυφου της περιοχης στην δυτικης μακεδονια.

Το κουφό είναι ότι αυτή τη φορά θα τη πατήσουμε λόγω υετού εδώ, συνηθως λόγω κρύου τη πατάμε 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, heavy snow said:

Καταλαβα..Αναλογως δηλαδη και που φτανει πρωτα το κρυο λογο του αναγλυφου της περιοχης στην δυτικης μακεδονια.

Φλωρινα-----Πτολεμαιδα---Κοζανη------Καστορια-------Γρεβενα.

 

Ετσι μπουκαρει το κρυο στην Δυτικη Μακεδονια. Η καστορια ειναι μεν βοριοτερα απο την Κοζανη αλλα δεν βοηθαει η θεση. Απο την Φλωρινα για Πτολεμαιδα και Κοζανη δεν υπαρχει κατι να εμποδισει.  Στα οριακα δεν παιζει ρολο το υψομετρο σε εμας οσο η Θεση, οσο βοριοτερα τοσο καλυτερα τα 100-150 μετρα που ειναι ψηλοτερα η Κοζανη στα οριακα επειδη ειναι νοτιοτερα απο Φλωρινα και Πτολεμαιδα ,χανει.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 minutes ago, HuxFlux said:

Τα ιδια και τα ιδια.

Επειδη ορισμενοι δεν ειμαστε σεσημασμενοι hopecasters και λεμε τα πραγματα οπως τα βλεπουμε, ειμαστε αναγκασμενοι να ανεχομαστε τους χαρακτηρισμους, τις ταμπελες και τα τσουβαλιασματα ορισμενων. Ταφοπλακακηδες , "πλακα εχετε", "μη σας δω να...οταν..." μπλα μπλα μπλα. Κι ολα αυτα οταν επιβεβαιωνονται οσα προβλεπαμε. Δεν χρειαζεται καν να αναφερθουμε στο τι συμβαινει οσο παραμενουν ανοιχτα ολα τα σεναρια και καποιοι απλα τολμουν να διατηρουν επιφυλαξεις, οπως εν προκειμενω, σε ενα συστημα που και εναν ψιλοασχετο απο καιρικα, επρεπε να του προκαλει ατελειωτες επιφυλαξεις διοτι:

 

καλύτερα λίγα και σωστά παρά πολλά και.....

μπορεί να είναι μαχαιριά στις προσδοκίες μας αυτα που λέτε ορισμένοι καλοί γ΄νωστες του αντικειμένου αλλα τουλάχιστον τα αιτιολογείται κι ολας.

διαφορετικά όλοι θα βλέπαμε το snow depth στο windy Και θα βγάιναμε στα κανάλια😁

πάμε για ευρωπαικό τώρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

ναι ρε συ θα γινοταν χαος αν ολοι ειμασταν "αττικαριοι" αλλα ειναι μονο ενας και ξερουμε τον τροπο γραφης του...οπως ενας ειναι ο γκαρυ...κτλ...με τα χρονια και την συνηθεια πιστευω οτι ακομη και καποιο νεο μελος συμμετεχοντας συχνα καταλαβαινει τον καθενα και μαθαινει να αποκρυπτογραφει ..κανεναν δεν εθιξες φιλε μου διαλογο κανουμε οταν υπαρχει μοντελικο κενο...χαχαχαχα...αλλα τωρα ηρθε η ωρα του παιου οποτε βουρ 

Και εγώ προσπαθώ να αποκρυπτογραφήσω πράγματα από τους χάρτες αλλά επειδή ακόμα δεν νιώθω έτοιμος δεν σχολιάζω για να μην γράψω κάτι που δεν συνάδει με τους χάρτες. Προσπαθώ να διαβάζω παιδιά σαν εσένα και να αποτυπώσω τα λεγόμενα σας στους χάρτες. Όταν θα είμαι έτοιμος θα κάνουμε αναλύσεις μαζί.😋😋😋. Προς το παρόν είμαι notio polakias και από διαβάζω σχόλιασμο. Πάμε για Παιο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οποιος κοιταει φετος τα ανσαμπλ ευρωπαιου κατω απο τις 120 πέτυχε όλες τις κακοκαιριες ...το γραψα και χθες ειναι με διάφορα οτι καλυτερο φετος με μεγάλη διαφορά κιολας ...κια ολες ηταν εναντιον μας και μη χειροτερα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

51 λεπτά πριν, geod είπε:

o φιλος αττικαριος ελεγε/εγραφε αυτα που αποτυπώνονταν στους χαρτες φιλε. χαλαρα φιλε. χαλαρα

αυτά που αποτυπώνονται σε ένα τρέξιμο σε μακρινές ώρες, πολλές φορές ξερά έναν χάρτη με Τ στα 850 ενώ η διάταξη είναι χάλια και δεν έχει υετό πουθενά, ενώ αρκετές φορές και μεμονομένα ensemble. Εντάξει 1 στο εκατομμύριο μπορεί να βγει αλλά δεν λες "έρχεται ο χιονιάς" και τέτοια, όχι επειδή απαγορεύεται αλλά επειδή όπως έχουν πει και τα παιδιά του forum μας διαβάζει και άλλος κόσμος και είναι κάπως να βλέπει σενάρια με 0,0001% πιθανότητα να βγουν. Προσωπικά δεν έχω θέμα με κανέναν να ανεβάζει ότι θέλει αρκεί όμως να το συνοδεύει και με μια περιγραφή του στυλ "αν έβγαινε αυτό θα είχαμε χιόνι", ή "ξέρω ότι είναι πολύ δύσκολο να βγει αλλά δείτε τι έβγαλε τώρα". Κάπως έτσι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 

Στις λεπτες ισορροπιες δε μπορουμε να λεμε για δικαιωση του ενος ή καταρρακωση του αλλου.

οκ, θα ειναι επιτυχια του γφς να αποδειχτει πως αποκοπτεται ο αυλωνας αφου μονο αυτο επιμενει, αλλα δε σημαινει κατι παραπανω ουτε για αυτο ουτε για τα αλλα. 

Εγω κραζω ευρωπαιο πχ επειδη δεν δινει οσα δεδομενα θα ηθελα και χαριτολογωντας επειδη τσιγκουνευεται το κρυο στην Ελλαδα, αλλα δε σημαινει κατι αυτο για την αξιοπιστια του!

και το οτι δε λαμβανω υποψη το icon επειδη εχω gfs, ukmo, ecmwf, δε σημαινει πως καποιες φορες κατι θα δειξει κι αυτο που δεν ειδαν τα αλλα!

αλλα να ριχνουμε αναθεμα επειδη δε φερνει τον αυλωνα το ενα, ή τον πηρε στο παρα πεντε πισω το αλλο, μονο χαρην αστεισμου ή και προσωρινης πικρας μπορει να γινουν κατανοητα τετοια σχόλια. Αλλιως στον μαντη Καλχα!

επισης η προβλεψη μη καθοδου αυλωνα πριν αποδειχτει αυτο στα τρεξιματα, στην εξελιξη,  το χω ξαναπει, δεν αποτελει δα και τρομερη επιτυχια, εκτος αν ειναι τετοια το να παιξεις πχ στοιχημα στο 1.10 και 1.25, ποσο μαλλον στο συγκεκριμενο αυλωνα του 1.05 να μη κατεβει! (Λεμε τωρα)

 

το ρεζουμε, το δια ταυτα, ασχετα αν τεθηκε σε λαθος στιγμη και συγχρονισμο, ειναι πως δεν υπαρχει διαρκεια στο χειμωνα, ξεκινησαμε καλα αρχες Δεκεμβρη και με αισιοδοξια αλλα βλεπουμε παλι 10 Γεναρη να βρεχονται ή να λιαζονται διαρκως υψομετρα στα 1600 και 1800, να παραμενει αχιονη η πλεον χιονοφορα κατοικημενη περιοχη της χωρας (Δ. Μακεδονια), να καταγραφουν μεγιστες 12 και 14 βαθμους ημιορεινες περιοχες της Ηπειρου κτλ και οχι επειδη οι μεταβλητες στις εξισωσεις φερουν ή δε φερουν μια ψυχρη μαζα διαμετρου 100 χλμ πανω απο την Αττικη, τη Φθιωτιδα ή την Ημαθια.

Επεξεργάστηκε από Παπλαμουδας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, bouasss είπε:

Και εγώ προσπαθώ να αποκρυπτογραφήσω πράγματα από τους χάρτες αλλά επειδή ακόμα δεν νιώθω έτοιμος δεν σχολιάζω για να μην γράψω κάτι που δεν συνάδει με τους χάρτες. Προσπαθώ να διαβάζω παιδιά σαν εσένα και να αποτυπώσω τα λεγόμενα σας στους χάρτες. Όταν θα είμαι έτοιμος θα κάνουμε αναλύσεις μαζί.😋😋😋. Προς το παρόν είμαι notio polakias και από διαβάζω σχόλιασμο. Πάμε για Παιο.

ετοιμος εισαι..αστα αυτα!!χαχαχα...ο παιος οπως και ολα τα μοντελα ψαχνονται τωρα για το μετα και τους εμποδισμους..144 ωρες και ακομη ψαχνονται

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...