Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2022 Α'

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρέπει οπωσδήποτε μέχρι Κυριακή να νοτιοδυτικισει ακόμα λίγο, για να έχουμε το τέλειο αποτέλεσμα. Περιθώρια υπάρχουν 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, North _ Walker είπε:

Με nao idex στο -1 με -1,5 όπως είπες εχει ακόμα πολύ δυτικισμα ...

Αν επιβεβαιωθει ο ναο του ευρωπαικου παντα ετσι..του τζιφου δεν εχει καμια σχεση

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Πρέπει οπωσδήποτε μέχρι Κυριακή να νοτιοδυτικισει ακόμα λίγο, για να έχουμε το τέλειο αποτέλεσμα. Περιθώρια υπάρχουν 

Συμφωνώ! Μη σου πώ οτι θα ήταν καλύτερα να το δείχνειΤΩΡΑ πιο ΝΔ ώστε να υπάρχει περιθώριο να πάει ανατολικότερα. Μιλώ πάντα για Αθήνα Χαλκίδα κτλ

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, menidi είπε:

Συμφωνώ! Μη αου πώ οτι θα ήταν καλύτερα να το δείχνειΤΩΡΑ πιο ΝΔ ώστε να υπάρχει περιθώριο να πάει ανατολικότερα. Μιλώ πάντα για Αθήνα Χαλκίδα κτλ

Μα δεν θέλουμε ανατολικα. Αν πάει νοτιοδυτικά, θα έχουμε καλές θερμοκρασίες και καλύτερες πορείες χαμηλών ή χαμηλου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, nikolas 2365 είπε:

Μα δεν θέλουμε ανατολικα. Αν πάει νοτιοδυτικά, θα έχουμε καλές θερμοκρασίες και καλύτερες πορείες χαμηλών ή χαμηλου

Εννοώ βρε συ να δείξει τώρα πιο ΝΔ ώστε να έρθει πάλι μετά στη θέση που είναι τώρα. Αν θεωρήσουμε ως "κανόνα" οτι πηγαίνει ανατολικά η φάση συνήθως

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

36 λεπτά πριν, Ζερίκιος είπε:

Αυτό λέω. Το σε ποια πεδινά επιτυγχάνεται ο συνδυασμός θερμοκρασίας - υετού τις περισσότερες φορές κάθε χρόνο, είναι θέμα τύχης. Όχι θέμα δυναμικής.

Τύχη είναι να κάνει σε ένα χειμώνα 2-3 προσήνεμες εισβολές των -7 στα 850hpa και κανένα χιόνι Τρικάλων & Καρδίτσας, τύχη είναι να κάνει σε ένα χειμώνα 1-2 χιονιάδες Τρικάλων & Καρδίτσας και κανένα χιόνι στα πεδινά της Βοιωτίας, τύχη είναι να κάνει σε έναν χειμώνα χιόνι σε όλους.

Δεν το θεωρώ τύχη.Δες τώρα  τον χάρτη υετου του Gfs στο 12αρι για παράδειγμα,δεν χρειάζεται ψάξιμο . Ξέρεις υποθέτω πόσες φορές βγαίνει έτσι σε αναμενόμενη χιονοκακοκαιρια.Ο υετός αυτός πέφτει πάντα όταν το χαμηλό απομακρύνεται και συνδυάζεται με κατέβασμα κρύου .Το αντίθετο φυσικά από ότι συμβαίνει σε άλλες περιοχές βορειότερα που δυσκολεύονται να τα συνδυάσουν. 

Το κρύο κατεβαίνει στην χώρα μας είτε απο την ραχοκοκαλιά της Πίνδου ( ΒΔ επιφανείας), είτε μπουκάρει  απο το Αιγαίο .Τράβηξε δυο γραμμές στον χάρτη και θα δεις σε ποια περιοχή τέμνονται.Λογικο ειναι το σημειο αυτό να έχει τις περισσότερες πιθανότητες να συνδυάσει υετό και κρύο .Αυτή είναι η εξήγηση μου . 

Δεν χρειάζεται προσήνεμο η Βοιωτία ,δεν είναι Αττική ούτε Εύβοια όπως ξέρεις .Μόνο  με εγκλωβισμό ψύχους υστερεί  η Βοιωτία αλλά αναλόγως την πορεία του χαμηλού πολλές φορές το γυριζει σε χιόνι μεχρι χαμηλά μετά το πέρασμα του χαμηλού . 

Σεβαστή φυσικά η άποψη σου .Δεν έχω και ιστορικά στοιχεία για το τι συμβαίνει .

SmartSelect_20220114-215706_Samsung Internet.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

37 minutes ago, BrainA said:

ΕΝ ΤΩ ΜΕΤΑΞΥ ΚΑΠΟΥ ΣΤΟΝ ΤΑΜΕΣΗ......

Splash Swimming GIF - Splash Swimming Water - Discover & Share GIFs

Η ζωη μου...

Εγώ πάντως τα εισιτήρια τα έκλεισα..και φθηνά και φλεξ...πότε δε ξέρεις...

4ECE667E-18DD-4AB7-994E-8A6DCAFAE395.jpeg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν υπαρχει κεντροβορειος σε κάναν α ανσαμπλ του ευρωπαιου μονο πετσες των 5 πόντων το πολυ παμε για αλλα οι κεντροβορειοι 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Galanto είπε:

Δεν υπαρχει κεντροβορειος σε κάναν α ανσαμπλ του ευρωπαιου μονο πετσες των 5 πόντων το πολυ παμε για αλλα οι κεντροβορειοι 

Τα ειπαμε απο χθες αυτα ο στοχος ειναι να ασπρισουμε...και μετα νυφιτσα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Δεν υπαρχει κεντροβορειος σε κάναν α ανσαμπλ του ευρωπαιου μονο πετσες των 5 πόντων το πολυ παμε για αλλα οι κεντροβορειοι 

θα τον μαλώσει ο μπαμπας του σε λίγο στο 18αρι και θα μάθει ...!!

εκ του Βασιλέως

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 minutes ago, salonikatasos said:

Για να μην έχετε αγωνία για το επόμενο τρέξιμο. ανσάμπλ θεσσαλονίκης στο 12αρι του βασιλιά

Diagramme GEFS

αυτό που είπα το μεσημέρι για τις Τ στα 500 ισχύει και στο 12αρι. αρκετά σενάρια πάνω από το μέσο όρο,με το κύριο σχεδόν μόνο του οπότε έρχεται κι άλλο δυτίκισμα στο τρέξιμο του νανουρίσματος (18αρι),γιατί ο άλλος τρόπος για να ανέβουν τα 500αρια είναι να μας πλακώσει ο αντικυκλώνας και με την τάση σε όλα τα μοντέλα λίγο δύσκολο αυτό

Τα περισσότερα σενάρια του Τζίφου δείχνουν πλάκωμα από αντικυκλώνα αλλά τα υπόλοιπα σενάρια ψύχραναν αρκετά στο μέσο όρο κατά μερικούς βαθμούς. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, menidi είπε:

Δλδ τον κλόουν (όπως τον λέτε) δεν θα δει κανείς σε λίγο? Μόνος μου θα είμαι? 

Εγω πιστος χρονια τωρα

Ολοι θα τον δουν, μη φοβασαι😁

Επεξεργάστηκε από EVIA 1987!!
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σε περιπου 45 λεπτα ξεκινα το 18αρι..Σας παρακαλω θερμα μην εχετε το κινητο σας η το λαπτοπ σας κοντα σε παιδια..Επισης παρακαλουνται ολοι οι συνδαιτημονες φιλοι μας που ειναι κατω των 18,να πανε για νανι...

images.jpeg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, EVIA 1987!! είπε:

Εγω πιστος χρονια τωρα

Ολοι θα τον δουν, μη φοβασαι😁

Θα τον δούμε τον κλοουν να στέλνει τον Αυλώνα Ζάκυνθο και μετά αργά και βασανιστικά ανατολικά 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

43 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Δεν ειναι για ολους καλα μονο για τα προσηνεμα ειναι οι αλλοι απλα ελπιζουν χαχα

πολυ μακρυα ειναι για να λεμε τετοια λογια :Ρ
δεν ειναι καλα για κανενα γτ αντικειμενικα δεν εχουν ακομα βαση. ας πεσουμε στις 120 ωρες και βλεπουμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 minutes ago, menidi said:

Δλδ τον κλόουν (όπως τον λέτε) δεν θα δει κανείς σε λίγο? Μόνος μου θα είμαι? 

Προτιμω να ξυπνησω στις 6.ΟΟ αύριο το πρωι ,εσπρεσάκι τσιγαρο και Αγγλο ασθενή.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, south coast είπε:

Προτιμω να ξυπνησω στις 6.ΟΟ αύριο το πρωι ,εσπρεσάκι τσιγαρο και Αγγλο ασθενή.

Milko, τυρόπιτα κουρού και marlboro κόκκινο. Πολύ πιθανό να μην προλάβεις να δεις κανένα μοντέλο 😂😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θα πέσει πολύυυ μόντελινγκ και ξύπνημα 6.00 τις επόμενες ημέρες, ας βγει σε καλό τουλάχιστον.

Αυτή η καταραμένη η εξεταστική να μην έπεφτε πάντα τέτοια περίοδο κι όλα καλά θα ήταν. Ελπίζω θα είναι και η τελευταία όμως 😂 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...