Jump to content
teo_73

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2022 Β'

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μία πρώτη σύνοψη για τα βασικά 12z runs των  ICON, GFS, UKMO

ICON, GFS με παρόμοια διάταξη ,,, όπως έγραψα και νωρίτερα για ανατολικά προσήνεμα και κυρίως Αττική θέλουμε πιο ΝΔ στο Ιόνιο το σκάψιμο του Αυλώνα, ώστε να έχουμε νοτιότερη τροχιά του χαμηλού και ευνοϊκο ανεμολόγιο ,,, όπως είναι τώρα θα έχουμε έντονα φαινόμενα για κάποιες ώρες και μετά "σπασμένο" καιρό.

Μία μικρη αλλαγή, αλλά σημαντική που σίγουρα μπορεί να γίνει ,,, αλλά και να μην γίνει τελικά ,,,

Το UKMO πολύ καλύτερο ως διάταξη για Αττική ,,, δυτίκησε αρκετα συγκριτικά με το χθεσινό του 12z στις ίδιες ώρες ,,, μία ακόμα τέτοια δυτίκηση και είμαστε σούπερ

 

Αναμονή για Ευρωπαίο πλέον και GEM

Επεξεργάστηκε από SNOW ADDICTION
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ρε γιατι είσαστε μονοφαγαδες! 

Δηλαδή τις σας χάλασε σε αυτό το τρέξιμο? 

Ας βγει να πάρουν και άλλοι από την μερίδα του λέοντος 

Και μακάρι στην τελικη να βγει και κάνα πανελλαδικός στο τέλος να είμαστε ολοι  ευχαριστημένοι. 

Θετικό μεχρι στιγμής που τα ακραία ανατολικά σενάρια, βλέπε ουκμο έχουν αλλάξει προς τα εμας 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στις 29 Δεκεμβρίου 2016 είχαμε χιονοκαταιγίδα με θερμοκρασία -6.5 στα 850 αλλά υποστήριξη -35. Σαφώς επιδέχεται πολλές βελτιώσεις αλλά μιλάμε για τρέξιμο προς τη θετική κατεύθυνση όταν μέχρι τα μεσάνυχτα χθες ψάχναμε τη λίμνη στην Τυνησία. Μετά και τη σημαντική διόρθωση του UKMO περιμένουμε τον Παίο που έχει δείξει μεγαλύτερη σταθερότητα από τρέξιμο σε τρέξιμο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ακομα δεν εχει κλειδώσει η διάταξη και εσεις κοιτάτε λεπτομερειες.Θα αλλαξουν ολα η προς το καλυτερο η προς το χειροτερο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, ICELARISSA είπε:

Εδω που να μαι περιμενω ευρωπαικο προφανεστατα δεν ψαρωνω απο τζιφο

Ουτε εγω γιατι μας δινει πολυ πράγμα..αλλα ελπίζω 😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, salonikatasos είπε:

ε είπα,αρκετά καλύτερο, σωτήρη από γρεβενά σε ψάχνουμε χαχα

Εμεις θα σε ψαχνουμε αυριο μεθαύριο....Σόρρυ που άργησα να απαντήσω έκλεινα εισιτήρια για Χαλκίδα χαχααχαα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, Spartan said:

Ρε γιατι είσαστε μονοφαγαδες! 

Δηλαδή τις σας χάλασε σε αυτό το τρέξιμο? 

Ας βγει να πάρουν και άλλοι από την μερίδα του λέοντος 

Και μακάρι στην τελικη να βγει και κάνα πανελλαδικός στο τέλος να είμαστε ολοι  ευχαριστημένοι. 

Θετικό μεχρι στιγμής που τα ακραία ανατολικά σενάρια, βλέπε ουκμο έχουν αλλάξει προς τα εμας 

 

Το run σχολιάζουμε. Δεν είναι κλασσικός καιρός λεκανοπεδίου αυτός. Όταν θα έχουμε υετό δε θα έχουμε Τ και όταν θα έχουμε Τ δε θα έχουμε υετό. Είναι ελαφρώς καλύτερο από το 6αρι όμως που είναι θετική μετατόπιση ! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, HuxFlux είπε:

Μην κρινεις εξ´ ιδιων τα αλλοτρια. Εγω δεν ειμαι της λογικης να μη χιονισει σε εσας. Σε αντιθεση με εσενα που πρωτα σε απασχολει να μη ριξει ουτε χιονονερο στα προσηνεμα και μετα ολα τα αλλα.

Ολα δειχνουν οτι θα πας κουβά με τις Σοφιες κλπ, οποτε, ασε τα οτι το icon δε χιονιζει προσηνεμα και δες τα ΚΒ και τις Σοφιες σου.

αδιάφορα μου είναι τα προσήνεμα,εγώ κοιτάω μόνο στη θεσσαλονίκη πως θα χιονίσει. προφανώς για να χιονίσει εδώ θα χαλάσει στα προσήνεμα λόγω θερμοκρασιών και που θέλω εγώ το χαμηλό,όπως αντίστοιχα θα χαλάσει εδώ αν φτιάξει όπως θέλουν οι προσήνεμοι με το χαμηλό στη ρόδο που εγώ δεν θα έχω υετό. από εκεί και πέρα εγώ σχολιάζω τι δίνει το icon,δηλαδή χιονιά αιγαίου με το χαμηλό στην κεντρική τουρκία,πάλι θα αναρωτιέσαι γιατί δε χιονίζει αφού το αιγαίο γεννάει τον υετό αν δεις μπλε μέσα στη θάλασσα. το ότι δεν έχουμε να κάνουμε με backdoor μάλλον δεν απασχολεί κανέναν σας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Giorgos-Larissa είπε:

Για Λάρισα τι περιμένουμε παιδιά. Θα το στρώσει λέτε...?

Πετςα σίγουρα θεωρητικά πάντα, παμε για καλύτερα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Frostfang8 είπε:

Τ850 . ο υετος πεφτει με κακες Τ για εντος λεκανοπεδιου. μονο οι παρυφες υμηττου/πεντελης και παρνηθας ισως στρωθεουν με τετοιο σεναριο

Τα επίπεδα παγοποίησης δες. Εκεί που είναι το χαμηλό έχει βδ επιφανείας δεν σε νοιαζει η Τ στα 850. Αυτλα με τζίφο βέβαια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Galanto είπε:

Εμεις θα σε ψαχνουμε αυριο μεθαύριο....Σόρρυ που άργησα να απαντήσω έκλεινα εισιτήρια για Χαλκίδα χαχααχαα

Πανε θηβα χαλκιδα 3ημερο χαχα

Επεξεργάστηκε από ICELARISSA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

To 12άρι έτσι όπως το δείχνει είναι Καρδίτσα, Λάρισα, Βόλος, Λαμία, Θήβα, Λιβαδειά και Χαλκίδα. Για 0μ μιλάω. Στην Αθήνα όταν μπαίνει το -8 έχει μεν υετό αλλά πιο λίγο, προς το τέλος. Βέβαια δεν μπορούμε να μιλήσουμε για υετό από τώρα, με τέτοια 500 μπορεί να γίνει το οτιδήποτε. Άλλωστε gfs είναι και για 100+ ώρες μακριά. Υπομονή..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, Barney-sal είπε:

Ρε Παιε δειξει κι εσυ κατι καλο.για κβ μια φορά!

ηρθε η ωρα του ο αρχηγος μιλησε για ανταλαγη ρολων ο νοων νοειτο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Έβγαλε απίστευτο τρέξιμο  

138-779GR.GIF?17-12

 

Ποπο!!! συγκλίσεις φουλ βγάζει 

Ρε κλειδώστε το και φέρτε το μας έτσι όπως είναι 

Επεξεργάστηκε από Spartan
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Galanto είπε:

Εμεις θα σε ψαχνουμε αυριο μεθαύριο....Σόρρυ που άργησα να απαντήσω έκλεινα εισιτήρια για Χαλκίδα χαχααχαα

αν μπορέσεις να περάσεις τα τέμπη. τα ηρεμηστικά σου έπαιρνες που είδες ότι είσαι 50 χλμ μακριά από το μεγαλύτερο χιόνι της 10ετίας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το 12αρι τζίφου μας έχει στο -9 σχεδόν από τις 132 μέχρι 160 ώρες. Θερμοκρασία 1 και 0.. -37 στα 500 και ξερνάει υετο. Αυτά. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, salonikatasos είπε:

ποιον στείλαμε ιταλία; 

@Seventower τράβα τη λίμνη 50 χλμ προς ρώμη και κλειδώσαμε,μετά ξεκουράσου κι έλα να το απολαύσεις

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δε μου αρέσει η τάση στα τελευταια ραν για την πορεια του χαμηλου. Αν μείνει εκεί που τη δείχνει τώρα ο τζιφος οκ καλούτσική ειναι, φοβάμαι όμως για ποιο βόρεια τροχιά όπως την έβγαλε το αικον.

Για να δουμε τι θα πει κ ο ευρωπαιος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εμάς τους τρίτους, τους αδαείς, οι συνεχείς κόντρες ποιος θα έχει την μεγαλύτερη... ΧΙΟΝΟΠΤΩΣΗ αληθινά κούρασαν. Θυμίζουν ανόητες ποδοσφαιρικές κόντρες εφήβων. Ο καθένας ας λέει ό,τι πιστεύει ή ξέρει για την περιοχή του, χωρίς να ασχολείται με περιοχές άλλων. Τόσο δύσκολο είναι αυτό; Αντί να ενημερωνόμαστε όλοι οι υπόλοιποι, χαλιόμαστε... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...