Jump to content
teo_73

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2022 Β'

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έβλεπα Σακη που έδειχνε χάρτη Παρασκευής προς Σάββατο!!!Οντως τρελα η τρύπα στη Κ.Μακεδονία!!!Και εγώ θα είχα τσιτώσει άσχημα!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Ζήσε Μάη λέγεται αυτό.... και το ίδιο έργο εδώ και 2,5 μήνες από Νοέμβρη...όλο στις 190-200 + ώρες παίζει η βόρεια χώρα και φυσικά όπως είναι άκρος λογικό πάντα ποτέ δεν έρχεται...γιατί πολύ απλά ποτέ μα ποτέ στη βόρεια χώρα δεν χιόνισε με τάση που φαινόταν για τόσο μακριά και μιλάω για καθαρά και έντονο κεντροβόρειο χιονιά όχι πασπάλες όχι υπολοίματα χιονιάδων άλλων περιοχών....

Σωτηρη εδω όμως υπάρχει μια διαφορα οτι ο αντικυκλωνας θα μαι ει σίγουρα δυτικα και έχουμε προυπαρχων κρυο....σίγουρα δεν ειναιι σίγουρο αλλα εχουμε πραγματα που μας βολεύουν  ....Εγώ πάντως συμφωνω για το Νοέμβριο και μάλιστα οι 2 μας λεγαμε οτι χάσαμε ευκαιρίες τοτε το Νοέμβριο και μας λεγαμε ολοι εχει ο χειμωνας 3 μηνες ακομα ελα που πέρασαν οι 2 χαχαχααχ

Εντω,μεταξύ τωρα βρηκα πως κανουμε επεξεργασία χαχαχαχα...να κάνω καμια γιατι που να με καταλάβετε 😂😂

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν πτοουμεθα, συνεχίζουμε. Βόρειοι και Νότιοι, Δυτικοί και Ανατολικοί και ειδικά οι αγαπημένοι μου Θεσσαλονικείς, αφού από κει κατάγομαι. Vamos!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ας πούμε και την πραγματικότητα. Ρεαλιστικά λοιπόν, νωρίς ακόμα για να δούμε τα τερτίπια της μητέρας φύσης που θα μας απασχολήσουν από εβδομάδα!
και η αυριανή ημέρα ανήκει στα του σαββατοκύριακου!
Αρετή η υπομονή όπως αναφέρανε και άλλοι φίλοι!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Galanto είπε:

Σωτηρη εδω όμως υπάρχει μια διαφορα οτι ο αντικυκλωνας θα μαι ει σίγουρα δυτικα και έχουμε προυπαρχων κρυο....σίγουρα δεν ειναιι σίγουρο αλλα εχουμε πραγματα που μας βολεύουν  ....Εγώ πάντως συμφωνω για το Νοέμβριο και μάλιστα οι 2 μας λεγαμε οτι χάσαμε ευκαιρίες τοτε το Νοέμβριο και μας λαγάνα ολοι εχει ο χειμωνας 3 μηνες ακομα ελα που πέρασαν οι 2 χαχαχααχ

ναι Αντώνη αλλά το θέμα είναι ότι θα κατέβει από πάνω και ΑΝ στις πολύ φεύγα ώρες άρα μπορεί να κατέβει είτε Τουρκία είτε Καζακστάν είτε Αιγαίο είτε Ιταλία κτλ..... όλα θεωρητικά....το ζήτημα ήταν να έκανε στροβιλισμό η λίμνη πάνω μας και να ερχόταν το χαμηλό από τα δυτικά όπως το έδειξε το ευρωπαικό και το τζεμ κάπως χτες στα 12αρια αυτό ήταν τεράστια ευκαιρία....όλα τα άλλα είναι παραμύθια..... γιατί σε αυτές τις ώρες μέχρι και ημιζωνική βγάζει κυκλοφορία αν θέλει ο ατλαντας.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Δημιουργούνται υφέσεις στις 12 ωρες και πιο πριν στον ατλαντικο και πετάνε στη βόρεια Ευρώπη αν μπει μια στη  ευρωπη θα ερθει εδω και είτε με το προυπαρχων κρυο είτε τραβώντας κομμάτι ρου κρύου ανατολικα θα ρίξει πιστευω ειναι μακρια αλλα θα δούμε σε 2, 3 μερες θα φανεί αν μπορεί να μπει

χαχαχαχ πατριώτη το λέτε εσείς στα Γρεβενά "τον κώλο μου θα βάλεις μάγειρα σκατά θα φας!"..?.γνωμικο Κοζάνης...οπου κωλος ο Αζορικός με αφηγητη τζίφο...

υ΄γ΄παω να δω πιτσιρικα αθηνα σιγα μην το χασω....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για τη φάση ΙΙ έχουμε δρόμο ακόμη...... κατ' εμέ μέχρι και η κεντροβόρεια χώρα θα μπορούσε να μπει στο παιχνίδι........

.. η συνέχεια αύριο..... α ναι μετά το 18αρι...😁... για να μη ξεχνιόμαστε.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όσα χρόνια γράφω και παρακολουθώ το φόρουμ, πάντα σε κάθε χονια μικρό η μεγάλο η εξέλιξη της συζήτησης και ταυτόχρονα της ψυχολογίας του φόρουμ είναι η εξής :

στάδιο 1) Μουρμούρα που δεν φαίνεται κάτι της προκοπής στους χάρτες 

2) κάτι αχνοφαινεται, παίρνουμε λίγο τα πάνω μας 

3) ενθουσιαζομαστε γιατί δείχνει να έρχεται κάτι μεγάλο/ιστορικό 

4) Απογοητευομαστε που κάποιες μέρες πριν τα μοντέλα τα γυρνανε και δεν φαίνεται να έρχεται ο Αρμαγεδδών

5) τελικά χαιρόμαστε όλοι μαζί στο τέλος άλλοι λιγότερο άλλοι περισσότερο η κάνουμε ταμείο ΠΑΝΤΑ στο nowcast

Και λέω nowcast γιατί έχουμε δει extreme πράγματα και τελικά στη πράξη να μη γίνεται τίποτα και ligh που τελικά να δίνουν αυτό που δεν περιμέναμε ποτέ. Το θέμα είναι να υπάρχει ενθουσιασμός αλλά πάντα σε συνδιασμό με αυτοσυγκράτηση. Μετά από κάθε μουρμούρα με τον εαυτό μου πάντα μου υπενθυμίζω ότι μένουμε στην Ελλάδα και έστω και το "light" για εμάς είναι huge και δωράκι. Τα υπόλοιπα είναι για να κλεγομαστε γιατί δεν έχουμε 2 μέτρα έξω από το σπίτι μας, ε μερικοί δε θα τα έχουμε ποτέ τι να κάνουμε. Αλλά και οι 15 πόντοι μια χαρά είναι στη τελική. 

Και δεν είμαι σε καμία περίπτωση τύπος που "είμαι οκ με την πέτσα" η που λέει έλα μωρέ θα τα ξανά φέρουν τα μοντέλα, δεν ισχύει αυτό , τα μοντέλα σε κάθε ραν αποτυπώνουν την εικόνα που έχουνε εκείνη τη στιγμή. Αύριο μπορεί να δείχνουν αλλά μπορεί και όχι αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι κάνουν κάποια "κλασσική παλινδρόμηση" όπως πολλές φορές έχω δει να γράφεται. 

Φαίνεται λοιπόν μια τάση ανατολικευσης του όλου θέματος και αποτυπώνεται στα κυρίως ραν και σε πολλά ensembles τους, ωστόσο πολλά από τα ensembles έχουν άλλο πιθανό σενάριο. Οπότε μέχρι να συμφωνήσουν δε θα γίνουμε σοφότεροι, οποίος βιάζεται σκοντάφτει, και όταν σκοντάφτεις πονάει

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Άσε μας ρε Ευρωπαίε να 'ούμε..

Screenshot 2022-01-19 212454.png

Βαση τέλη επόμενης βδομάδας είναι αυτά...με το χαμηλό στο Ιόνιο και ότι ψύχος έχει απομείνει τότε πλέον....

Σιγά μην βγει....

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Χαχαχαα παμε να τη φέρουμε Κώστα...άλλωστε είναι ο μο ος τρόπος που Χίο ιόμαστε πλεον με χαμηλα νυφιτσα και εγκλωβισμό  χαχαχα

αυτο ακριβως η β. ελλαδα απο δω κ μπρος θα χιονιζεται μονο με νυφιτσες κ εγκλωβισμους 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

ναι Αντώνη αλλά το θέμα είναι ότι θα κατέβει από πάνω και ΑΝ στις πολύ φεύγα ώρες άρα μπορεί να κατέβει είτε Τουρκία είτε Καζακστάν είτε Αιγαίο είτε Ιταλία κτλ..... όλα θεωρητικά....το ζήτημα ήταν να έκανε στροβιλισμό η λίμνη πάνω μας και να ερχόταν το χαμηλό από τα δυτικά όπως το έδειξε το ευρωπαικό και το τζεμ κάπως χτες στα 12αρια αυτό ήταν τεράστια ευκαιρία....όλα τα άλλα είναι παραμύθια..... γιατί σε αυτές τις ώρες μέχρι και ημιζωνική βγάζει κυκλοφορία αν θέλει ο ατλαντας.....

Εγω δε τη θεωρω καν ευκαιρια αυτη ....Πότε στροβιλιστηκε λιμνη τοσο ανατολικα και να έρθει εκιε που θέλουμε ;;;; 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Παίονας είπε:

αυτο ακριβως η β. ελλαδα απο δω κ μπρος θα χιονιζεται μονο με νυφιτσες κ εγκλωβισμους 

Τα καλύτερα χιόνια είναι αυτά. Φοβερές ραγδαιότητες. Αυτό θέλω να συμβεί και τώρα. Να φάμε το κρύο της αρκούδας, να κάνει γερό εγκλωβισμό και στο τέλος του κρύου να πετάξει χαμηλό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, snowzz είπε:

Όσα χρόνια γράφω και παρακολουθώ το φόρουμ, πάντα σε κάθε χονια μικρό η μεγάλο η εξέλιξη της συζήτησης και ταυτόχρονα της ψυχολογίας του φόρουμ είναι η εξής :

στάδιο 1) Μουρμούρα που δεν φαίνεται κάτι της προκοπής στους χάρτες 

2) κάτι αχνοφαινεται, παίρνουμε λίγο τα πάνω μας 

3) ενθουσιαζομαστε γιατί δείχνει να έρχεται κάτι μεγάλο/ιστορικό 

4) Απογοητευομαστε που κάποιες μέρες πριν τα μοντέλα τα γυρνανε και δεν φαίνεται να έρχεται ο Αρμαγεδδών

5) τελικά χαιρόμαστε όλοι μαζί στο τέλος άλλοι λιγότερο άλλοι περισσότερο η κάνουμε ταμείο ΠΑΝΤΑ στο nowcast

Και λέω nowcast γιατί έχουμε δει extreme πράγματα και τελικά στη πράξη να μη γίνεται τίποτα και ligh που τελικά να δίνουν αυτό που δεν περιμέναμε ποτέ. Το θέμα είναι να υπάρχει ενθουσιασμός αλλά πάντα σε συνδιασμό με αυτοσυγκράτηση. Μετά από κάθε μουρμούρα με τον εαυτό μου πάντα μου υπενθυμίζω ότι μένουμε στην Ελλάδα και έστω και το "light" για εμάς είναι huge και δωράκι. Τα υπόλοιπα είναι για να κλεγομαστε γιατί δεν έχουμε 2 μέτρα έξω από το σπίτι μας, ε μερικοί δε θα τα έχουμε ποτέ τι να κάνουμε. Αλλά και οι 15 πόντοι μια χαρά είναι στη τελική. 

Και δεν είμαι σε καμία περίπτωση τύπος που "είμαι οκ με την πέτσα" η που λέει έλα μωρέ θα τα ξανά φέρουν τα μοντέλα, δεν ισχύει αυτό , τα μοντέλα σε κάθε ραν αποτυπώνουν την εικόνα που έχουνε εκείνη τη στιγμή. Αύριο μπορεί να δείχνουν αλλά μπορεί και όχι αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι κάνουν κάποια "κλασσική παλινδρόμηση" όπως πολλές φορές έχω δει να γράφεται. 

Φαίνεται λοιπόν μια τάση ανατολικευσης του όλου θέματος και αποτυπώνεται στα κυρίως ραν και σε πολλά ensembles τους, ωστόσο πολλά από τα ensembles έχουν άλλο πιθανό σενάριο. Οπότε μέχρι να συμφωνήσουν δε θα γίνουμε σοφότεροι, οποίος βιάζεται σκοντάφτει, και όταν σκοντάφτεις πονάει

 

Οτι καλύτερο εχω διαβάσει συμφωνω απολυτα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Εγω δε τη θεωρω καν ευκαιρια αυτη ....Πότε στροβιλιστηκε λιμνη τοσο ανατολικα και να έρθει εκιε που θέλουμε ;;;; 

πατριώτη περα από την πλάκα εχεις δίκιο ενα χαμηλό αντι να πηγαινει βοσπορο...κινηθεί δυτικα βαλκανια η ιονιο εχουμε τυχη ...με την κρυα ατμοσφαιρα...αλλα ειναι πολυ νωρις...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Εγω δε τη θεωρω καν ευκαιρια αυτη ....Πότε στροβιλιστηκε λιμνη τοσο ανατολικα και να έρθει εκιε που θέλουμε ;;;; 

Υποτίθεται ότι οι λίμνες είναι απρόβλεπτες και μπορεί σε αυτές τις ώρες να κάνουν την  ιδανική κίνηση τελευταίες ώρες....κάτω από τις 120-100 εννοείται αλλά αρκεί να υπάρχουν περιθώρια στη διάταξη...δες χάρτη χτεσινοβραδινού ευρωπαίου τον λόγο για τον οποίο αυτή η ίδια λίμνη στην ίδια θέση στις 90 ώρες όπως και σήμερα κατέληγε δυτικά μας με χαμηλό ψηλά από το Ιόνιο να μας επηρεάζει....αλλά τα δεδομένα με το ατλαντοχαμηλό άλλαξαν 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

εγω ενα πραγμα θα πω

κανενα μοντελο δεν θα βγαλει ακριβως τι θα γινει αν ειναι 100 χλμ ανατολικα η δυτικα 

επισης ειναι ακκομα στη βορεια θαλασσα οποτε θα πρεπει να περιμενουμε να δουμε πως θα κατσει...τα μοντελα ειναι πηθανοτητες και απλα λενε τι μπορει να γινει.... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παίδες σαν... Βορειο-Προσυνεμος,Σκιάθος γαρ,κ σε μέρος πού μέχρι τώρα τουλάχιστον δείνει να είναι υποψήφιο για καλά πράγματα,και το δικό μου το νησί σε απίστευτα μικρή απόσταση από τη Σκόπελο-Αλλονησο έχει δει τεράστιες διαφορές σε χιονιαδες,πχ πέρυσι!είχαμε πάνω από τα 200μ 30 πόντους+, ελάχιστο χιόνι στη θάλασσα,ούτε καν πέτσα,μιλάμε για λίγο εδώ κ εκεί,και στη Σκόπελο είχανε στο λιμάνι της,μιλάμε για γελοία απόσταση,20π στο κύμα.ειναι της άποψης ότι ούτε για ΣΚ έχει κλειδώσει κάτι,λίγο δυτικά και θα γίνει το μπαμ και για τη βόρεια χώρα,έστω να στρωθεί,άσχετα αν αυτό ενδεχομένως,να μου κόψει εμένα πράγματα,θα χαρώ να το δω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δυο κουβεντες στα σοβαρα απο μενα..

Αρχικα...Δεν αλλαζω γνωμη...Εδω και μερες πιστευα και εξακολουθω να πιστευω σε ενα ωραιο σκ και μια ακομα πιο ομορφη νεα εβδομαδα..Για την Αττικη..Μονοδρομος..Χιονοστρωση μεχρι την Λαυρεωτικη απο δευτερα.Καλα τα μοντελα αλλα δεν θα με κανουν ποτε ν αλλαζω γνωμη και αποψη ανα τρεξιμο...

Δευτερον..Μην υποτιματε τα νησια μας..Καποιοι ελαχιστοι..Ξερετε που ειναι η Λημνος η Λεσβος..?Ξερετε αν και ποσο συχνα χιονιζονται..??Και σας το λεω εγω που υπηρετησα Λημνο σ ενα δριμυ χειμωνα το φλεβαρη του 2003.Με 14 μερες χιονοπτωση..Αναθεμα κι αν ενας Σαλονικιος η Αθηναιος γνωριζαν οτι εκεινη την περιοδο η Λημνος θαβονταν...Τα νησια μια χαρα χιονι εβλεπαν και μια χαρα χιονι θα βλεπουν..Το αν δεν χιονιζονται συχνα καποιες αλλες ηπειρωτικες περιοχες πλεον δε μας δινει το δικαιωμα να μιλαμε ειρωνικα για αλλους τοπους ποσο μαλλον απαξιωτικα εστω και με τη μορφη πλακας..Δικαιωμα στο χιονι εχουν ολοι..Το που θα χιονισει,το αποφασιζει μονο ο καιρος..

Ο Μπαμπης τι να πει..??Μενει στη Λεσβο..Θα βλεπει τους Τουρκους απεναντι χιονισμενους και αυτος πιθανων να ειναι παλι σε ομβροσκια...Θα μαθαινει οτι θαβεται η Λημνος η η Σαμοθρακη και αυτος θα παλευει για χιονομπορες..Για σκεφτειτε να μενατε Ραφηνα..Να βλεπατε μονιμως χιονοκουρτινες στην Ευβοια και η Ραφηνα να παλευε με πετσες και χιονονερα..Μην απαξιωνετε κανενα μερος της χωρας απλα γιατι εσεις δεν χιονιζεστε...

Φιλικα προς ολους...

Το πουλακι που σας ελεγα το μεσημερι μιλησε απο μονο του...Οποιος θελει στρωνει τραπεζι με κολυβα..Εγω ανοιγω jameson και στολιζω...Καλο βραδυ σε ολους και με συγχωρειτε για το μακροσκελες κειμενο..

Και οι Κυκλαδες εχουν ψυχη...Καληνυχτα σας...

 

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 

Ολικός παγετός την Τρίτη απο το meteo. Για κέντρο Αθήνας. Ετσι για να γελάσουμε το έβαλα. Αλλα εγώ προσωπικά δεν το έχω ξαναδει σε πρόβλεψη εδώ. 

image.thumb.png.21757ddbe29faac70a285740bf1f14b8.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Υποτίθεται ότι οι λίμνες είναι απρόβλεπτες και μπορεί σε αυτές τις ώρες να κάνουν την  ιδανική κίνηση τελευταίες ώρες....κάτω από τις 120-100 εννοείται αλλά αρκεί να υπάρχουν περιθώρια στη διάταξη...δες χάρτη χτεσινοβραδινού ευρωπαίου τον λόγο για τον οποίο αυτή η ίδια λίμνη στην ίδια θέση στις 90 ώρες όπως και σήμερα κατέληγε δυτικά μας με χαμηλό ψηλά από το Ιόνιο να μας επηρεάζει....αλλά τα δεδομένα με το ατλαντοχαμηλό άλλαξαν 

Ναι αλλα παλι ήταν πολύ οριακό σωτηρη...Ενώ αυτο που θα έρθει μετα είναι μόνο ένα μπει στην ευρωπη και πιστευω θα έρθουν ωραια πραγματα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μετα απο διαβασμα σελιδων εδω στο φορουμ ενα εχω να πω.. ΜΗΝ ΒΙΑΖΕΣΤΕ 

Στο κατω κατω μιλαμε για τρομερη διαταξη και με λιγες βελτιωσεις μπαινει το -42 αιγαιο που νομιζω φανταζεστε τι θα γινει αμα μπει τετοια υποστηριξη αιγαιο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...