Jump to content
teo_73

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2022 Β'

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 minute ago, thanossnow said:

Παρόλο που είναι Χειμωνάς έχει κουράσει αυτό το ξερόκρυο κάθε μέρα με την παγωνιά... Άντε ποτέ θα έρθει η σειρά μας ;;;

ποτε μωρε ποτε μωρε ΔΕΝ θα καααανειιιι ξαστεριαααα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Frostfang8 said:

και ο ζιακοπουλος πεταξε το blizzard. δεν ξερω ρε παιδια απο την μια τρελενομαι απο ευτυχια απο την αλλη βλεπω αυτο το +84 ωρες και προσγιωνομαι.
θελω ειλικριν ηαπαντηση και τεκμηριωμενη. υπαρχει περιπτωση πλεο ννα φυγει ανατολικα η φαση δευτερα τριτη;

Απ όσο ξέρω στις 5 μέρες τα μοντέλα έχουν προγνωστικά ικανότητα πάνω κάτω 90% οπότε ότι βλέπουμε τώρα κατά 90% θα βγει ατόφιο. Τώρα ακόμα κ αν χαλάσει φουλ κατά 10% δεν χάνεται το χιόνι. Ίσως το ιστορικό σε κάποιο βαθμό 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Frostfang8 είπε:

και ο ζιακοπουλος πεταξε το blizzard. δεν ξερω ρε παιδια απο την μια τρελενομαι απο ευτυχια απο την αλλη βλεπω αυτο το +84 ωρες και προσγιωνομαι.
θελω ειλικριν ηαπαντηση και τεκμηριωμενη. υπαρχει περιπτωση πλεο ννα φυγει ανατολικα η φαση δευτερα τριτη;

Δυσκολο πλεον ... οχι ομως αδυνατον για να τα λεμε ολα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδιά λόγω δουλειάς δεν έχω προλάβει να διαβάσω σχεδόν τίποτα!Ας πει κάποιος παρακαλώ τι περιμένουμε τελικά και για Αθήνα και για Ιστιαία, ευχαριστώ 😁

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οι της Αττικής κ περιχώρων ετοιμάστηκαν  μετά τα περσινά,καμιά γεννήτρια,καμιά ετοιμασία έχετε κάνει?δεν το γράφω για κακό,υπάρχει χρόνος ακόμα,ιδίως γιαυτούς με μικρά παιδιά να ετοιμαστούν για αυτό που έρχεται

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, thanossnow είπε:

Παρόλο που είναι Χειμωνάς έχει κουράσει αυτό το ξερόκρυο κάθε μέρα με την παγωνιά... Άντε ποτέ θα έρθει η σειρά μας ;;;

Θα ερθει φιλε μολις αλλαξει η διαταξη στη κυκλοφορια..μετα θα ερχονται παρατεταγμενα τα χαμηλα στο ιονιο..δεν θα ξερει ποιο θα χει σειρα...😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Ας γραψουν οτι θελουν ρε σε με τετοιους χαρτες ποιος δεν θα εγραφε....πλακα κανεις..οποιος θελει απλα δεν μπαινει τις επομενες μερες που ειναι πολλοι ηδη χαχα

Πρώτα πρωτα δεν σε αποκάλεσα ρε. Δεύτερον δεν σου εδωσα το δικαίωμα  να με ερμηνεύσεις.. και τρίτον χαλάρωσε λιγο γιατί παραγνωριστήκαμε...οκ;;;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, alkis91_2.0 είπε:

Απ όσο ξέρω στις 5 μέρες τα μοντέλα έχουν προγνωστικά ικανότητα πάνω κάτω 90% οπότε ότι βλέπουμε τώρα κατά 90% θα βγει ατόφιο. Τώρα ακόμα κ αν χαλάσει φουλ κατά 10% δεν χάνεται το χιόνι. Ίσως το ιστορικό σε κάποιο βαθμό 

Με τίποτα δεν υπάρχει 90% 5 ημέρες πριν. Ούτε μια μέρα πριν δεν μπορείς να μιλάς για 90% ιδιαίτερα για χιονιά Αττικής.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, ΜΥΤΙΛΗΝΙΟΣ είπε:

Πρώτα πρωτα δεν σε αποκάλεσα ρε. Δεύτερον δεν σου εδωσα το δικαίωμα  να με ερμηνεύσεις.. και τρίτον χαλάρωσε λιγο γιατί παραγνωριστήκαμε...οκ;;;

Το ρε συ ειναι φιλικο νομιζω γιατι νευριαζεις?ισα ισα που θεωρω λογικο τα πανηγυρια δεν αντιλαμβανομαι το υφος σου?

Επεξεργάστηκε από ICELARISSA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Το weather club σας καλει ολους σ ενα μοναδικο παρτυ χιονοαναφορων...Το παρτυ θα λαβει χωρα στην Αττικη Απο δευτερα 24/01 και θα ολοκληρωθει την Τεταρτη 26/01..Οσοι πιστοι προσελθετε...

Συμφωνα με πληροφοριες απο την περιφερεια αναλογα παρτυ συμπαραστασης θα λαβουν χωρα σε Κυκλαδες,Κρητη,Δωδεκανησα,Ευβοια,Βα  Αιγαιο,Σποραδες,Στερεα Ελλαδα,Πελοποννησο..

Και μια ειδηση της τελευταιας στιγμης..Πιθανως να παρταρουν και οι Θεσσαλοι...

Μακαρι αυτο το παρτυ να χωραγε ολη την χωρα..Ειλικρινα το γραφω..Αλλα θα εχουν και οι αδικημενοι την ευκαιρια τους..Και ισως πολυ αμεσα...Το ευχομαι ολοθερμα..

γνωμη μου, δεν υπαρχει περιπτωση πριν κλεισει ο μηνας να μη χιονισει αξιοπρεπως σε περιοχες της Μακεδονιας-Θρακης-Ηπειρωτικης Θεσσαλιας και Ηπειρου.

4 λεπτά πριν, Blacktan είπε:

Μακαρι ρε φιλε ..

Τραπεζωνω και εγω με 15ποντο ...

Οχι 25αρι που ταζει ο παπλα ...🤣

μη τα λες αυτα ρε, οσο λατρευει το χιονι, αλλο τοσο λατρευει και τα κοψιδια αυτος. ειναι αδυσωπητος! χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, thanossnow είπε:

Παρόλο που είναι Χειμωνάς έχει κουράσει αυτό το ξερόκρυο κάθε μέρα με την παγωνιά... Άντε ποτέ θα έρθει η σειρά μας ;;;

Έλα δεν πέφτουμε οι Βόρειοι!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ζιακοπουλοσ

Το χρήσιμο χθεσινοβραδινό σχόλιο

 

 

Χθες το βράδυ, βλέποντας το πολύ πεσμένο ηθικό του στρατεύματος, ανάρτησα ένα σχόλιο αναφορικά με τους λόγους που με κάνουν αισιόδοξο για το χιονιά του διημέρου Δευτέρα-Τρίτη στην ανατολική ηπειρωτική Ελλάδα. Το σχόλιο αυτό το ανεβάζω  στο.. πάνω ράφι, γιατί απαντά σε σημερινές ερωτήσεις φίλων του μπλογκ.

 

 

Οι τρεις λόγοι και ο επίλογος:

(α) Η ΒΔ συνιστώσα του ανέμου της Κυριακής εξασθενεί και σιγά-σιγά το ρεύμα γίνεται Β-ΒΑ. 

(β) Ο μεγάλης κλίμακας ψυχρός στρόβιλος, όπως έγραψα σε προηγούμενη ανάρτησή μου δεν έρχεται πάνω από την κεντρική Ελλάδα. Όμως και από τη θέση που προβλέπουν πλέον τα μοντέλα δια των περιφερειακών μικρού κυματισμού σκαφών του θα προσθέσει ένα δυναμικό αίτιο για κάτι καλύτερο και 

(γ) Θερμοκρασίες ίσες ή χαμηλότερες των μείον 38 βαθμών στη μέση τροπόσφαιρα πάνω από το Β-ΒΑ Αιγαίο ανέκαθεν τις θεωρούσα θερμοδυναμικά ικανές να προκαλέσουν σοβαρές χιονοπτώσεις τόσο πάνω από τη θάλασσα όσο και πάνω στην ξηρά που θα φθάσουν. 

Πάντα έλεγα ότι όταν κάνεις μια πρόγνωση πρέπει να μελετάς πολύ καλά τα δεδομένα και να καταλήγεις σε ένα ρεαλιστικό σκεπτικό που μπορεί να αποκλίνει ή να μην αποκλίνει από τις προτάσεις των μοντέλων. Ασφαλώς, η αποτυχία είναι πιθανή, αλλά μόνο έτσι ένας μετεωρολόγος έχει πιθανότητες να προσθέτει αξία στα αυτοματοποιημένα αποτελέσματα των μοντέλων. 

Εννοείται ότι σήμερα με τα νέα στοιχεία θα γίνει επαναξιολόγηση και οι όποιες αλλαγές θα αποτυπωθούν στην απογευματινή πρόγνωση.

Καλημέρα σε όλους.

 
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, EVIA 1987!! είπε:

Αρα ξερεις και την απογοητευση οταν δεν ερχεται τελικα αυτο το «κατι» 😂😂 ασχημο συναισθημα! Χειροτερο θεωρω απο το να μην περιμενεις κατι….

χίλιες φορές να περιμένω 20μμ και να πέσουν 5, παρα να μην έχω τίποτα να περιμένω νιώθοντας ταυτόχρονα την γύρη να μου γαργαλάει τη μύτη!!!!🤮

Επεξεργάστηκε από Kosmas34
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Blacktan είπε:

What ? Who are u ? Λεγε ....

Χαχαχαχα....Stav ρε.....mx5 club

 

Επεξεργάστηκε από Stavkon
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο Ζιακο εχει ατσαλινο σβερκο μετα απο τοσα χρονια επιτυχιων και αστοχιων και δεν χαμπαριαζει.Εγω και οι περισσοτεροι εδω ομως,οχι.Προτεινω ψυχραιμια και αυτοσυγκρατηση.Ειμαστε λιγο μακρια ακομα και οι διαταξεις που βγαινουν ειναι σχεδον στο peak της δυναμικης τους.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

29 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Το weather club σας καλει ολους σ ενα μοναδικο παρτυ χιονοαναφορων...Το παρτυ θα λαβει χωρα στην Αττικη Απο δευτερα 24/01 και θα ολοκληρωθει την Τεταρτη 26/01..Οσοι πιστοι προσελθετε...

Συμφωνα με πληροφοριες απο την περιφερεια αναλογα παρτυ συμπαραστασης θα λαβουν χωρα σε Κυκλαδες,Κρητη,Δωδεκανησα,Ευβοια,Βα  Αιγαιο,Σποραδες,Στερεα Ελλαδα,Πελοποννησο..

Και μια ειδηση της τελευταιας στιγμης..Πιθανως να παρταρουν και οι Θεσσαλοι...

Μακαρι αυτο το παρτυ να χωραγε ολη την χωρα..Ειλικρινα το γραφω..Αλλα θα εχουν και οι αδικημενοι την ευκαιρια τους..Και ισως πολυ αμεσα...Το ευχομαι ολοθερμα..

Εισαι ψυχαρα φίλε.! Καλες χιονοκαψες!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Ο Ζιακο εχει ατσαλινο σβερκο μετα απο τοσα χρονια επιτυχιων και αστοχιων και δεν χαμπαριαζει.Εγω και οι περισσοτεροι εδω ομως,οχι.Προτεινω ψυχραιμια και αυτοσυγκρατηση.Ειμαστε λιγο μακρια ακομα και οι διαταξεις που βγαινουν ειναι σχεδον στο peak της δυναμικης τους.

Γιώργο τα λέμε αρχές Μαρτη γίγαντα!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ερώτηση. Αυτή τη στιγμή έχουν συγχρονιστεί όλα τα μοντέλα προς ιστορικό χιονιά Αττικής για 24-25/1? Η υπαρχει κάποιο καλύτερο και κάποιο που δε δείχνει καν αυτή την εξέλιξη? ρωτάω γιατί δεν έχω εικόνα είμαι ακόμα στη δουλειά! Ευχαριστώ

Επεξεργάστηκε από mrpaco
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Ο Ζιακο εχει ατσαλινο σβερκο μετα απο τοσα χρονια επιτυχιων και αστοχιων και δεν χαμπαριαζει.Εγω και οι περισσοτεροι εδω ομως,οχι.Προτεινω ψυχραιμια και αυτοσυγκρατηση.Ειμαστε λιγο μακρια ακομα και οι διαταξεις που βγαινουν ειναι σχεδον στο peak της δυναμικης τους.

σχεδον στο peak? μπορει και καλυτερα;;; χααχαχχα ηρεμα το ρωταω :Ρ
περα απο την πλακα, ευχομαι απλα να τα δειχνει μεχρι σαββατο μεσημερι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οσοι φιλοι ζητουν αυτοσυγκρατηση εχουν απολυτο δικιο...Αλλα η χαρα πως να μετριαστει??Ειλικρινα πειτε μου πως??Το ξερετε οτι πρωτιστως ειμαι καταιγιδακιας..Αλλα και το χιονι εχει τη δικη του αξια και αιγλη..Ποσο μαλλον οταν ειμαστε τοσο κοντα οχι μονο για να το δουμε να πεφτει αλλα και να στρωνει..Και μαλιστα για δευτερη σερι χρονια..Αυτο δεν εγινε ουτε τη χρυση δεκαετια του 2000..Τουλαχιστον στο κεντρο...

Η αυριανη μερα ειναι εξισου κρισιμη..Σε καποια στιγμη προσγειωσης εγραψα οτι ο παιος και ο τζιφος επιασαν ταβανι στη βελτιωση στα 12 αρια τους..Η λογικη λεει οτι δυσκολα θα ξαναδωσουν κατι αναλογο..Αλλα απο την αλλη πειτε μου,υπαρχει λογικη στον καιρο και στα μοντελα??

Οπως και να χει ακομα και αν χαλασει καπως η β φαση για μενα η χιονοστρωση ειναι δεδομενη..Δεν πιστευω οτι μπορει να χαθει..Και αυτο δεν το γραφω τωρα που εχω αρωγο το jameson αλλα το εγραφα απο την Τριτη το βραδυ..Ουτε μεντορας ειμαι ουτε προγνωστης..Ετυχε..Ειχα και τη σιγουρια απο τα "πουλακια"..

Εν κατακλειδι..Τοσο κοντα και τοσο μακρυα...Αλλα παντα στη ζωη μου εβλεπα το "τοσο κοντα".

Seize the day αδερφια....Ραντεβου σε λιγο και παλι..Να φαω και κανα ξηροκαρπι..

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, mrpaco είπε:

Ερώτηση. Αυτή τη στιγμή έχουν συγχρονιστεί όλα τα μοντέλα προς ιστορικό χιονιά Αττικής για 24-25/1? Η υπαρχει κάποιο καλύτερο και κάποιο που δε δείχνει καν αυτή την εξέλιση? ρωτάω γιατί δεν έχω εικόνα είμαι ακόμα στη δουλειά! Ευχαριστώ

μονο το ιαπωνικο δεν δειχνει . που και αυτο αντικειμενικα καλο ειναι αλλα καμια σχεση με τα αλλα που ειναι ονειρο.
ολα λιγο πολυ συμφωνουν

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Ο Ζιακο εχει ατσαλινο σβερκο μετα απο τοσα χρονια επιτυχιων και αστοχιων και δεν χαμπαριαζει.Εγω και οι περισσοτεροι εδω ομως,οχι.Προτεινω ψυχραιμια και αυτοσυγκρατηση.Ειμαστε λιγο μακρια ακομα και οι διαταξεις που βγαινουν ειναι σχεδον στο peak της δυναμικης τους.

Γιώργο, συμφωνώ και εγώ μαζι σου. Διαφαίνεται κάτι ιστορικό. Όμως αυτό το τρέξιμο πρέπει να βγει αυτούσιο Σάββατο βράδυ για να πεις ότι κλειδωσαμε. Μέχρι τότε, μπορει να μας βελτιώσει θέσεις χαμηλών, μπορεί όμως να βγει και σαν το Τζεμ ( και να πάρουμε μια πέτσα στη καλύτερη). Για αυτό, τα αυριανα Ραν θα δείξουν αν είμαστε σε καλό δρόμο. Αν όλα τα μοντέλα συγκλίνουν σε ένα σενάριο, τότε είμαστε κοντά. Είμαστε στις 96 ώρες, αύριο πάμε στις 72. Η πιο σημαντική μέρα για μένα. 

Υγ. ΠΑΜΕΓΕΡΑ!!!

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...