Jump to content
teo_73

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2022 Β'

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, weatherforattica είπε:

Έχω μεγάλο πρόβλημα με το forum μπορεί κάποιος να μου πει τι λέει το 6αρι για προσηνεμα;

Βελτιώθηκε αρκετά.πηγε προς παιο τζεμ

Επεξεργάστηκε από Snowjunky
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, weatherforattica είπε:

Έχω μεγάλο πρόβλημα με το forum μπορεί κάποιος να μου πει τι λέει το 6αρι για προσηνεμα;

Πάμε καλά 

Μόνο αυτό θα πω 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδια οταν λεμε οτι ο παιος ειναι πιο δυτικα μιλαμε για συμπαγη αυλωνα και οταν λεμε εφτιαξε μονο για συγκεκριμενες περιοχες δυτ.μακ θεσσαλια οσο αφορα τα βορεια...κατα τα αλλα τα προσηνεμα χιονιζονται παλιβμια χαρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, Santa snow said:

GEM, ECMWF και GFS συμφωνούν για αποκοπή της ψυχρής μπάλας πάνω μας και στριφογύρισμα. Η διαφορά είναι στο πόσο δυτικά ή ανατολικά είναι η μπάλα - αλλά όλα αυτά τα 3 μεγάλα μοντέλα δείχνουν ότι θα έρθει στη χώρα μας. 

Μόνη μας απειλή είναι να μην τουμπάρει το UKMO στο 12αρι του. 

Με το 06άρι του Τζίφου υπάρχει μια σύγκλιση μεταξύ των τριών με πολλές διαφορές βέβαια αλλά όχι σε φάση Τυνησία. Ο μέσος όρος του Ευρωπαϊκού για να βγάζει 4.9mm χιλιοστά χιονιού σε κέντρο Αθήνας πρέπει να είναι επικός αν σκεφτεί κανείς ότι στη Μήδεια έδινε πασπάλα σε Ωρωπό και Μαραθώνα. Να δούμε και τα ensembles του Τζίφου που λογικά θα έχουν ψυχράνει. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Γιάννης μασ είπε:

αν δεις τον υετο και οχι το snow depth θα δεις οτι δινουν αρκετα φαινομενα για το σαββατο συνολικα ~10μμ

ναι αυτό βλέπω, το accumulated. 10mm με καλές Τ (που αν βγει όπως το δείχνει θα είναι πολύ καλές) είναι >10cm. To gfs από ξημερώματα Σαββάτου ξεκινάει το πάρτι σιγά σιγά..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα καλα φαινομενα μέσα στη νυχτα παρασκευης προς σαββατο. Βεβαια αυτο θα αλλαξει. καθαριζει απο σαββατο βραδυ κιόλας και πεταει στα σκουπιδια το περισσοτερο κρυο. Το χαμηλο τη κοπαναει λες και του έβαλαν νευτι στο ποπο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παμε δυνατα απο το απογευμα οι στοχοι προσηνεμων κεντροβορειων αλλαζουν ...θελουμε ωποσδηποτε οι κεντροβορειοξ να οαει ο αντικυκλωνας παλι λιγο δυτικα και ολα θα γινουν 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μερικοι πραγματικα τρωγονται με τα ρουχα τους ο καθενας πιστευει οτι θελει κ οπου θελει θαρεις κ λεγοντας κατι καποιος θα αλλαξει τον καιρο χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με -7.5 στα 850 και καθαρό Β ρεύμα το οποίο όμως γρήγορα γίνεται ΒΔ αλλά αυτό φτιάχνει αν το χαμηλό το δείξει όπως Παίος και GEM. Το μεγάλο βήμα έγινε στο κύριο σε σύγκριση με τα προηγούμενα. 

138-779GR.GIF?17-6
144-779GR.GIF?17-6

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Boliotis είπε:

Τα καλα φαινομενα μέσα στη νυχτα παρασκευης προς σαββατο. Βεβαια αυτο θα αλλαξει. καθαριζει απο σαββατο βραδυ κιόλας και πεταει στα σκουπιδια το περισσοτερο κρυο. Το χαμηλο τη κοπαναει λες και του έβαλαν νευτι στο ποπο. 

είναι καμιά 14 ώρες καλού υετού. Με αυτές τις Τ βάζει 20cm πάντως. Μια χαρά είναι, αρκεί να βγει..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Snowstorm είπε:

Με -7.5 στα 850 και καθαρό Β ρεύμα το οποίο όμως γρήγορα γίνεται ΒΔ αλλά αυτό φτιάχνει αν το χαμηλό το δείξει όπως Παίος και GEM. Το μεγάλο βήμα έγινε στο κύριο σε σύγκριση με τα προηγούμενα. 

138-779GR.GIF?17-6
144-779GR.GIF?17-6

 

μπορεις να βαλεις χαρτη υετου για 22 του μηνος?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ενα ρεζουμε του συνολου των πρωινων τρεξιματων, με σαφως θετικο προσημο!

1.ταυτιζονται στο κεντραρισμα του αυλωνα πανω απο τον Ελλαδικο χωρο

2. Δινουν διαρκεια

3. ταση ενισχυσης της πτωσης της Τ 850 κατα 1-2 βαθμους

Επεξεργάστηκε από Παπλαμουδας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 minutes ago, weatherforattica said:

Έχω μεγάλο πρόβλημα με το forum μπορεί κάποιος να μου πει τι λέει το 6αρι για προσηνεμα;

ο σερβερ του φορουμ ειναι σε διαδικασια αναβαθμισης φιλε - ολοι εχουμε προβλημα, οχι μονο εσυ, υπομονη!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, GEORGE SNOWMAN είπε:

Καλημερα παιδες.Συγγνωμη για την ταλαιπωρία,γίνεται update.Θα σας ενημερωσουμε για τα περαιτερω.

Εεεεμ τα αγαθα ( υπερχιονιας ) κοποις κτωνται!😉💪

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ κλειδώνω το κεντροβορειο σενάριο μιας ο βασιλιάς όταν κάνει αυτά τα γυρίσματα στα 6αρια βγάζει το προηγούμενο 12αρι. Δες τε τις προηγούμενες "κακοκαιρίες" σε αυτές τις ώρες τι έδειχνε και τι βγήκε....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis_volos είπε:

είναι καμιά 14 ώρες καλού υετού. Με αυτές τις Τ βάζει 20cm πάντως. Μια χαρά είναι, αρκεί να βγει..

Λογω οτι δουλεύω πολλές ώρες 7 ημερες της βδομαδα, πεφτω ψοφιος μετα τις 1130 με 12 το βραδυ. Δεν έχω πολλα δυναμαρια για λάμπα. οποτε..... τελος πάντων εντάξει. θα πρέπει να πάρω αποφαση καποια πράγματα.  

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...