Jump to content
teo_73

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2022 Β'

Προτεινόμενες αναρτήσεις

με τα μεχρι τωρα δεδομενα και με τους χαρτες που ανεβασε το πρωι ο γιωργος απο την δροσοπηγη μηπως ....

λεω μήπως  το 2022 κλείνει το ..... μάτι στο 2002????😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Θαψιμο!!! 1991 για Χαλκίδα. 

για αρχες φεβρουαριου 91 λες εκει ημουν σ.πεζικου τελευταια μερα που φευγαμε χιονιζε χωρις να στρωνει ομως   τι εγινε μετα ;; παντως εμεις ξεκινησαμε με λεωφορειο στις 4 απο χαλκιδα κ φτασαμε θεσσ στις 8 την αλλη μερα το πρωι 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, Snowstorm είπε:

Αν βγει κάτι τέτοιο θα πάμε σε χιονοστρώσεις 2004 τουλάχιστον σε κάποιες περιοχές της Αττικής αλλά και του λεκανοπεδίου. 

2004 εδώ είχε κάπου 30-40 πόντους. Οσο και Μήδεια, αλλά και 2006 και 2002 και 2008. Καλά είναι. χαχαχαχ

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

παιδιά για να ξεσηκωθώ εγώ.και να κατέβω νοτια ..τα πράγματα είναι σοβαρά...απλά βλέπω οτι τα ανατολικά του νομου θα είναι πιο τυχερά.....να προσθέσουμε οτι ιστορία θα γραφτεί μαλλον και στην ανατολική πελλοπονησο....(εκτός βεβαια από τα νησιά)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, olaficent είπε:

με τα μεχρι τωρα δεδομενα και με τους χαρτες που ανεβασε το πρωι ο γιωργος απο την δροσοπηγη μηπως ....

λεω μήπως  το 2022 κλείνει το ..... μάτι στο 2002????😉

Πομπό ανεύρεσης χρειάζεται

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

παιδια γτ θα ζησω τον πρωτο αττικο χιονια, οντας πλεον κατοικος αθηνας, ποιος χιονιας ειπαμε ηταν ο μεγαλυτερος την περασμενη δεκαετια , για να μπω σε μια ατυπη συγκριση μεσα μ. 😅 . Αν ημουν βολο θα ελεγα το 06 πχ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, bardaris said:

παιδιά για να ξεσηκωθώ εγώ.και να κατέβω νοτια ..τα πράγματα είναι σοβαρά...απλά βλέπω οτι τα ανατολικά του νομου θα είναι πιο τυχερά.....να προσθέσουμε οτι ιστορία θα γραφτεί μαλλον και στην ανατολική πελλοπονησο....(εκτός βεβαια από τα νησιά)

Εγώ περιμένω άνετα νιφάδες ακόμα και στο νησί μου με αυτά που βλέπω.η θέλω να πιστεύω χαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 χρόνια ίδια παρέα εδώ μέσα έχουμε φάει άπειρες ώρες σε χάρτες και μοντέλα.... Ήρθε η ώρα να γράψουμε ιστορία αδέλφια μου... Πάμε γερά σεμνα και ταπεινά!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, menidi είπε:

2004 εδώ είχε κάπου 30-40 πόντους. Οσο και Μήδεια, αλλά και 2006 και 2002 και 2008. Καλά είναι. χαχαχαχ

 

2002 απιαστο για εδω

1,20+

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Snowaddict είπε:

Υποστήριξη εν τω μεταξύ πιάνει όλη τη Στερεά το -40

xx_model-en-308-0_modez_2022012012_111_5017_447.png

Πωπω θα ρίχνει χιονοκαταιγιδες. Δεν υπάρχει το τι ηλεκτρικό θα πέσει 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, casperakos είπε:

14 χρόνια ίδια παρέα εδώ μέσα έχουμε φάει άπειρες ώρες σε χάρτες και μοντέλα.... Ήρθε η ώρα να γράψουμε ιστορία αδέλφια μου... Πάμε γερά σεμνα και ταπεινά!! 

Γράψαμε και πέρυσι ιστορία κάσπερ, σιγά....συνηθισμένα τα βουνά από τα χιόνια.....κι έτσι θα πάμε για τα επομενα 20 χρόνια με το ηλιακό ελάχιστο!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Να θυμίσω πως στο πρώτο κυμα η αρχική του εκτίμηση είναι κοντά στην τωρινή προβλεψη 

Δύο και όχι ένα είναι τα σενάρια της εξέλιξης του καιρού για την ερχόμενη Δευτέρα κατά την ταπεινή μου άποψη, οπως είπα και στο δελτίο καιρού της ΕΡΤ 3 απόψε (ΔΕΥ -ΠΑΡ 16:45 & 22:45)
- Το πρώτο σενάριο θέλει τις χιονοπτώσεις στο Αιγαίο εκτός από το να επιμένουν, να γίνονται μάλιστα κατά τόπους ακόμα πιο έντονες αλλά και να επηρεάζουν κυρίως μετά το μεσημερι και αρκετές ανατολικές ηπειρωτικές περιοχές συμπεριλαμβανομένης και της Αθήνας
- Το δεύτερο σενάριο θέλει τις χιονοπτώσεις κατά τη διάρκεια της Δευτέρας να παραμένουν μόνο στο Αιγαίο και κυρίως στα βόρεια τμήματα του και στα ορεινά της Κρήτης ! Παρακολουθούμε λοιπόν με μεγάλο ενδιαφέρον την εξέλιξη και τα επόμενα 24ωρα ..
Για το αποψινό δελτίο καιρού κάντε κλικ εδώ:
https://www.youtube.com/watch?v=XdRd5mTJlKk

Με εκτίμηση
Σάκης Αρναούτογλου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παντως δεν κλεισαμε ουτε ενα χρονο απο την μηδεια και ειμαστε πολυ κοντα σε ενα εξισου μεγαλο χιονια...Μακαρι ναβγει εν τελει..Οι κανονες και τα στερεοτυπα στο καιρο ειναι γιανα σπανε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το τρεξιμο του ευρωπαικου αγγιζει τα ορια του ιστορικου...Ειλικρινα με φοβιζει αυτη η τρομερη και αμεση βελτιωση..Νομιζω οτι πιασαμε ταβανι..Ποσο να βελτιωθουν πια??Αλλα και ν αρχισουν εκπτωσεις..Η χιονοστρωση ειναι δεδομενη...Αυτο που μενει ειναι τα εκατοστα που θα βαλει ο καθενας..

Επισης χαιρομαι που μαλλον θα επηρεαστουν κι αλλες περιοχες..Οπως π.χ η Φθιωτιδα..Μακαρι να πιασει κι αλλους..Ευγε!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, bardaris said:

παιδιά για να ξεσηκωθώ εγώ.και να κατέβω νοτια ..τα πράγματα είναι σοβαρά...απλά βλέπω οτι τα ανατολικά του νομου θα είναι πιο τυχερά.....να προσθέσουμε οτι ιστορία θα γραφτεί μαλλον και στην ανατολική πελλοπονησο....(εκτός βεβαια από τα νησιά)

Συνήθως τα βόρεια και ανατολικά του νομού και κατά συνέπεια τα βόρεια και ανατολικά προάστια της Αθήνας ευνοούνται περισσότερο σε καταστάσεις με ΒΑ ρεύμα ή για το διατυπώσω καλύτερα ακόμα κι αν η κατανομή του υετού είναι πιο γενικευμένη δεν θα φάνε ποτέ φόλα. Υπάρχουν δηλαδή περιπτώσεις όπου κέντρο και νοτιοδυτικά προάστια έχουν μεγαλύτερα διαστήματα με πιο σπαστό καιρό, στη προκειμένη περίπτωση όμως με τέτοια υποστήριξη οι χιονοπτώσεις θα είναι γενικευμένες στο μεγαλύτερο μέρος τουλάχιστον του λεκανοπεδίου. Υπάρχουν όμως πάντα εκπλήξεις και ποτέ ένας χιονιάς δεν είναι ολόιδιος με τον άλλο. Το 2008 πχ δεν περίμενε κανένας αυτό που έκανε ο Σαρωνικός και έθαψε και τα νοτιοδυτικά τόσο πολύ. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Jimmys-snow είπε:

Ρε συ, μηπως τα παραλες λιγο;;το 1991 ειχαμε χασει το μετρημα.. Οχι οτι σε αμφισβητω με την κακη εννοια, αλλωστε γνωριζεις και περισσοτερα απο χάρτες.. 

Αλλα ρε φιλε φαίνονται τοσο καλα;! 

Ιδιος φαινεται να ειναι. Ιδια χαρακτηριστικα, ιδια διαρκεια (μικρη αλλλα σφοδρη). Η Δευτερα μοιαζει με την 02/02/1991 που ξυπνησαμε με 3-4 ποντους τους οποιους εστρωσε το ιδιο ξημερωμα, μετα τις 10 ηλιος λαμπρος χωρις ιχνος συννεφου στον οριζοντα και στις 6 το απογευμα τοσο ισχυρη ξαφνικη μπουκα δεν εχω ξαναδει στη ζωη μου! Μεσα σε λιγα λεπτα της ωρας χιονοχαμος με αμειωτη (αυτο ηταν μοναδικο!) ενταση εως τις 6 της επομενης που εκοψε μαχαιρι! Σε αυτες τις 24 ωρες ομως καταφερε να βαλει περισσοτερο απο 4 μερες χιονοπτωσης του 2002 και τα 70-80 εκ μεσα στη Χαλκιδα…

*Εχουμε καει πολλακις ομως απο το χυλο και περιμενουμε την Κυριακη στα τρεξιματα για να το κλειδωσουμε.Ευχομεθα….

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, Volos said:

παιδια γτ θα ζησω τον πρωτο αττικο χιονια, οντας πλεον κατοικος αθηνας, ποιος χιονιας ειπαμε ηταν ο μεγαλυτερος την περασμενη δεκαετια , για να μπω σε μια ατυπη συγκριση μεσα μ. 😅 . Αν ημουν βολο θα ελεγα το 06 πχ

Εξαρτάται την περιοχή. Για βόρεια και ανατολικά προάστια της Αθήνας ήταν το 2002 (ο ορισμός του μυθικού), για τα δυτικά ήταν το 2008. Το 2004 ήταν επίσης εξαιρετικό για το μεγαλύτερο μέρος του λεκανοπεδίου και ειδικά για βόρεια και ανατολικά του νομού (στη Ραφήνα και στη Νέα Μάκρη οι φωτογραφίες είναι νομίζω η μεγαλύτερη χιονόστρωση που έχουμε δει σε παραθαλάσσιο μέρος σε αυτές τις συντεταγμένες). Το 2006 ήταν πιο ιδιαίτερο με πολύ καλές χιονοστρώσεις σε βόρεια, βορειοδυτικά και ανατολικά προάστια. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, THUNDERSNOW1965 είπε:

..... άκυρο τελείως !!!!... με τέτοια διάταξη  .... ????? ......

το σκέφτηκα και εγώ αυτό. Ίσως είναι λάθος η αποτύπωση στο site.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, Volos είπε:

παιδια γτ θα ζησω τον πρωτο αττικο χιονια, οντας πλεον κατοικος αθηνας, ποιος χιονιας ειπαμε ηταν ο μεγαλυτερος την περασμενη δεκαετια , για να μπω σε μια ατυπη συγκριση μεσα μ. 😅 . Αν ημουν βολο θα ελεγα το 06 πχ

Φιλε ως Αθηναίος αλλά και ως βολιώτης (9 χρόνια) σου λέω οτι δεν υπάρχουν στο κέντρο της Αθήνας εκατοστά όπως το 2006 στο Βόλο μας! Πες μου προάστειο να σου πώ περίπου το ρεκόρ του. χαχαχ

Πχ αν είσαι κανά Χαλάνδρι, τότε αλλάζει το πράγμα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, dimitris27 said:

Παντως δεν κλεισαμε ουτε ενα χρονο απο την μηδεια και ειμαστε πολυ κοντα σε ενα εξισου μεγαλο χιονια...Μακαρι ναβγει εν τελει..Οι κανονες και τα στερεοτυπα στο καιρο ειναι γιανα σπανε

Μακάρι η υπογραφή μου να πάει στα σκουπίδια. Αν κάτσει back to back ιστορικός θα είναι κάτι που το έχουμε ζήσει μόνο στις αρχές του 90.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...