Jump to content
teo_73

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2022 Β'

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Παπλαμουδας είπε:

κοιτωντας ξανα διαγραμματα σε Αττικη και οχι μονο (06Ζ) και υποθετικα μιλωντας, εφοσον μας κανει τη χαρη και το ριξει, δεδομενης και της εποχης θα ειναι η πρωτη φορα που θα το κρατησει για πολλες μερες λογω παρατεταμενων χαμηλων Τ.

Δε τολμω να σκεφτω το σεναριο δε να δουμε και χιονι στο χιονι!

Ισχυει αυτο..ως συνηθως μετα απο ψ.ε.  ειχαμε εκτοξευση στις t..τωρα ισως εχουμε και καπακι..

Μενει να δουμε ενα χιονι με εγκλωβισμο στο λεκανοπεδιο😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Severe_Lover είπε:

Και εμένα η εμπειρία μου δείχνει όταν δεν υπάρχει μεγάλη πίεση από Ατλαντικο βόρεια ριτζαρει καλύτερα ο αζορ για Αυλώνα πιο δυτικά προς Ιόνιο Αδριατική με τίποτα λόγω ΑΟ πού βγήκε τώρα στο 0 για εκείνες τις μέρες, πιστεύω θα δημιουργηθεί στο Ιόνιο και θα περάσει στο Αιγαίο κάτι κλασικό  οπότε όλοι θα πάρουν κάτι το λιγότερο τα βόρεια και δυτικά σε υετό οι λεπτομέρειες θα κρίνουν την Θεσσαλία και βόρεια στερεά αν φάνε χιόνι πολύ η λίγο....η Αθήνα θα δει χιόνι σίγουρα ειδικά στο τελείωμα του Αυλώνα και εάν κάνει αποκοπή θα καθυστερήσει ώρες οπότε όλα ανοιχτά το απόγευμα θα ξέρουμε τη τάση καλύτερα...το γαλλικό πριν και ευρωπαϊκό είναι ενθαρρυντικά για κυκλογεννεση σε Ιόνιο αλλά το θέμα είναι τι βάθος θα έχει το χαμηλό ή όχι και αν βαθυνει θα τραβήξει νοτιότερα τον Αυλώνα και άνετα κάνει αποκοπή όπως έδειξε το 00 τζίφου....όλα στο τραπέζι είναι όχι οι Τούρκοι.....!

xaxxaxa οτι εγραψες περίπου το γραψε και στην πρόγνωση του ο Ζιακοπουλος,λογικά πρωταγωνιστές θα είστε εσεις με Χαλκιδα...κλπ και ισως παιξουν καλά και οι Θεσσαλοί.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

O Zιακο...δινει ελπιδες σες ολους.....στην σημερινη του αναρτηση εβαλε φωτο απο τον περσινο χιονια στην Αττικη Μυδια.....τυχαιο.....;;;;;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, bardaris είπε:

Πιστεύω πως η φωτογραφία του άρθρου είναι σημαδιακή... διαβάστε τη λεζάντα και θα δείτε... χιχιχι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, gthomasandros είπε:

O Zιακο...δινει ελπιδες σες ολους.....στην σημερινη του αναρτηση εβαλε φωτο απο τον περσινο χιονια στην Αττικη Μυδια.....τυχαιο.....;;;;;

χμμμ τελικά όλοι το προσέξαμε...!!😁

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 minutes ago, bardaris said:

παιδιά συγνώμη που φαίνομαι εμμονικός η φορτικός αλλά οι αεροχείμαροι επιμένουν από την προηγουμενη  Παρασκευή σε πιο νοτιοδυτική ΄κινηση του Αυλωνα,τώρα πια εχουν διαφοροποιηθεί και από το gfs. Με  τα δεδομένα αυτά και την υποτύπωση τους στις πόλεις..χιόνι στην Θεσσαλονίκη έχουμε το πρωί του Σαββάτου το πολύ 3 εως 4 mm με -2 βαθμους και στην Αθήνα με 0 εως 1 βαθμό και περίπου 3 mm το πρωί της κυριακής ,σορυ και πάλι αλλα με δεδομένο οτι ειναι κλειδωμένοι από την Παρασκευή τους πάιρνω πια σοβαρά και είναι ενα προσωπικο πείραμα που αν μου βγεί..καλό ειναι να το μοιραστώ ...εδώ μπορεί να αναζητησετε την θεσσαλονικη η την Αθηνα...https://www.netweather.tv/charts-and-data/jetstream?fbclid=IwAR3znhrYI7VPdutQeSLjcn4N0vhcw5-1SkDjYwi1NQnlj38Fp6wzLLpK808

Με τις ελάχιστες γνώσεις που έχω δεν βλέπω μεγάλη διαφοροποίηση.

hgt300.png
GFSOPEU06_120_1.png


hgt300.png

GFSOPEU06_138_1.png

Επεξεργάστηκε από Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, bardaris είπε:

παρα πολυ ωραια ...καλησπερα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αρνιακός το πρωί είπε, πως το όνομα αυτής της κακοκαιρίας, θα είναι γυναικείο και θα είναι Ελπίς... Λέτε να είναι όντως η ελπίδα μας!!;;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, gthomasandros είπε:

H Σουζη μιλαει με γριφους και περιμενει...θελει χρονο ακομα......για να δουμε....

...βλέπει Ευρωπαίο....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

η Αθηνα εαν και φετος δει εστω και υποτυπωδης χιονοστρωση στο Συνταγμα αρχιζει και φτιαχνει καλο σερι...ξεκινοντας απο περσι.....

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

54 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Αν δεις το 6αρι παιου μοιαζει να παει πιο ανατολικα αλλα δεν παει στην ουσια καθως ριτζαρει καλυτερα επανω οποτε ειμαστε μεσα στο παιχνιδι ζωντανοι

Και Κώστα το κατάλαβα γι αυτό είπα ειναι πιο ανατολικα απο τζιφο αλλα φαινεται καλο για δω .....αν μπορουσε να ρίξει λιγκ τα γεωδυναμικα θα ήμασταν και απιστευω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, geod said:

αυτο που προσπαθουμε να πιαστουμε απο μια φωτο με ξεπερναει.. χαχαχα δεν υπαρχουμε, και γω μαζι. 

 

η αληθεια ειναι οτι ο κινδυνος φολας παντα ειναι υπαρκτος....ειδικα για το λεκανοπεδιο....διοτι και με την Αριαδνη στο τελος με το συρτοχαμηλο νυφιτσα σωσαμε την παρτιδα...οταν το ανεμολογιο μας ειχε προδωσει....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η Αριάδνη ήταν μια κακοκαιρία που συναντάμε κάθε 30 χρόνια. Δεν μπορεί να αποτελέσει οδηγό για άλλες διατάξεις σαν αυτή που έρχεται. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για τις 22/01 ο μεσος ορος θερμοκρασιων πεφτει προοδευτικά από ραν σε ραν. Αυτο ειναι καλο καθως δεν αρχισαν ακομα οι εκπτωσεις. Ελπιζω να μην αρχισουν και να πεφτει μερα με τη μερα, ωστε να κρατησουμε χαμηλες Τ.

Diagramme GEFS

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Χιονοπτωση πιστεύω θα έχουν τα Γιαννενα

Μικρες πιθανοτητες να προλαβουν τα Γιαννενα.Μιλαμε για την κλασσικη προβλεψη βορειας κακοκαιριας Γιαννη που εχουμε ακουσει ολοι δισεκατομμυρια φορες.....οταν θα αρχισει να πεφτει η θερμοκρασια ο καιρος θα παρουσιασει βελτιωση απο τα Β.Δ και μεχρι να πεσουν χαμηλα οι θερμοκρασιες δεν θα εχει μεινει υετος ουτε για δειγμα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, Snowstorm είπε:

Με τις ελάχιστες γνώσεις που έχω δεν βλέπω μεγάλη διαφοροποίηση.

hgt300.png
GFSOPEU06_120_1.png


hgt300.png

GFSOPEU06_138_1.png

κοιτα μου το δειχνουν το ιδιο σενάριο από την Παρασκευή αλλά και μενα να μου φυγει η απορία...ρωτησα και τον Ζιακοπουλο στο blog ελπίζω να μου απαντήσει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...