Jump to content
teo_73

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2022 Β'

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, salonikatasos είπε:

αν μπορέσεις να περάσεις τα τέμπη. τα ηρεμηστικά σου έπαιρνες που είδες ότι είσαι 50 χλμ μακριά από το μεγαλύτερο χιόνι της 10ετίας

Τωραωσοβαρα πιστεύεις ότι ειμαξ κοντα στο μεγαλύτερο χιονι της δεκαετίας αχαχααχ....Έχω Βίκτωρα Μήδεια και φυσικά υπατια....Πιο χιονι ..ας πασπαλισει λιγο και ευχαριστημένος ειμαι...Που ι αυτο μόνο ο τζιφος το δίνει κανενα αλλο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, salonikatasos είπε:

αδιάφορα μου είναι τα προσήνεμα,εγώ κοιτάω μόνο στη θεσσαλονίκη πως θα χιονίσει. προφανώς για να χιονίσει εδώ θα χαλάσει στα προσήνεμα λόγω θερμοκρασιών και που θέλω εγώ το χαμηλό,όπως αντίστοιχα θα χαλάσει εδώ αν φτιάξει όπως θέλουν οι προσήνεμοι με το χαμηλό στη ρόδο που εγώ δεν θα έχω υετό. από εκεί και πέρα εγώ σχολιάζω τι δίνει το icon,δηλαδή χιονιά αιγαίου με το χαμηλό στην κεντρική τουρκία,πάλι θα αναρωτιέσαι γιατί δε χιονίζει αφού το αιγαίο γεννάει τον υετό αν δεις μπλε μέσα στη θάλασσα. το ότι δεν έχουμε να κάνουμε με backdoor μάλλον δεν απασχολεί κανέναν σας

Κανεις μεγάλο λάθος. Καλως η κακώς εχουμε φαει πολλές φάπες στο παρελθόν κυριως τον χειμώνα 2011-2012 που βλέπαμε κάτι ξεγυρισμένα -11 χωρίς ίχνος υετού. Οποτε ξέρουμε ότι το Αιγαίο δεν είναι πανάκεια κυριως οτσν ο αυλωνας ερχετσι από ΒΔ. Μεχρικι εγώ που ειμαι άσχετος πλέον το ξέρω.

Ναι το συγκεκριμένο τρέξιμο αυτό που λες δείχνει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Santa snow είπε:

Το run σχολιάζουμε. Δεν είναι κλασσικός καιρός λεκανοπεδίου αυτός. Όταν θα έχουμε υετό δε θα έχουμε Τ και όταν θα έχουμε Τ δε θα έχουμε υετό. Είναι ελαφρώς καλύτερο από το 6αρι όμως που είναι θετική μετατόπιση ! 

Ειδα στη μισή μοίρα. Η αλήθεια είναι οτι έχεις και ενα δίκιο όσον αφορά τα χαμηλά υψόμετρα. Ναι. Συμφωνώ. Αυτά τα -6  και -7, παρά το γεγονός οτι έχουμε καλά 500αρια, είναι επίφοβα. Ουφφφφφφ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, xeneize said:

Δε μου αρέσει η τάση στα τελευταια ραν για την πορεια του χαμηλου. Αν μείνει εκεί που τη δείχνει τώρα ο τζιφος οκ καλούτσική ειναι, φοβάμαι όμως για ποιο βόρεια τροχιά όπως την έβγαλε το αικον.

Για να δουμε τι θα πει κ ο ευρωπαιος

Πιο νοτια θα ερθει το χαμηλο πιστευω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Galanto είπε:

Τωραωσοβαρα πιστεύεις ότι ειμαξ κοντα στο μεγαλύτερο χιονι της δεκαετίας αχαχααχ....Έχω Βίκτωρα Μήδεια και φυσικά υπατια....Πιο χιονι ..ας πασπαλισει λιγο και ευχαριστημένος ειμαι...Που ι αυτο μόνο ο τζιφος το δίνει κανενα αλλο

με αυτό εδώ λίγο πιο δυτικά ναι

gfs-0-126.png?12

gfs-0-132.png?12

gfs-0-138.png?12

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, stathis2b είπε:

Κανεις μεγάλο λάθος. Καλως η κακώς εχουμε φαει πολλές φάπες στο παρελθόν κυριως τον χειμώνα 2011-2012 που βλέπαμε κάτι ξεγυρισμένα -11 χωρίς ίχνος υετού. Οποτε ξέρουμε ότι το Αιγαίο δεν είναι πανάκεια κυριως οτσν ο αυλωνας ερχετσι από ΒΔ. Μεχρικι εγώ που ειμαι άσχετος πλέον το ξέρω.

Ναι το συγκεκριμένο τρέξιμο αυτό που λες δείχνει

για το 2015 μιλάω εγώ που είχα πει πάλι ότι δεν έχει κάτι καλό στα αν. προσήνεμα και πάλι έγινε ό,τι και τώρα,άρχισαν από κάτω να κράζουν. το 2012 έτρωγα τις φάπες στη θεσσαλονίκη,σιγά μην είχα όρεξη να ασχοληθώ με τα προσήνεμα τότε

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η πορεία του χαμηλού αν έβγαινε έτσι θα θύμιζε κατανομή 2004 δηλαδή όσο πιο βόρεια και ανατολικά στο νομό τόσο το καλύτερο με τη τεράστια διαφορά βέβαια ότι δεν υπάρχουν θερμοκρασίες για να στρωθεί η Ραφήνα με τον ίδιο τρόπο. Σαφώς τα πράγματα όπως έγραψα μπορούν να βελτιωθούν ή να χαλάσουν αλλά μιλάμε για τρέξιμο μοντέλου που μέχρι τα μεσάνυχτα έβγαζε χιόνι στις καμήλες. Είναι στη θετική κατεύθυνση και δίνει και καλύτερο χιόνι από το 06άρι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Santa snow είπε:

Το run σχολιάζουμε. Δεν είναι κλασσικός καιρός λεκανοπεδίου αυτός. Όταν θα έχουμε υετό δε θα έχουμε Τ και όταν θα έχουμε Τ δε θα έχουμε υετό. Είναι ελαφρώς καλύτερο από το 6αρι όμως που είναι θετική μετατόπιση ! 

Κοίτα  κάτσε να δούμε και τους μέσους όρους πρώτα για να δούμε πως βαδίζει και το τρέξιμο 

Επιπλέον κοίτα και τι 500αρια κουβαλάει πάνω του. Μιλάμε τις τάξεως του - 35 και άνω 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

σαν κατοικος νοτιων προαστιων θα προτιμουσα το ουκμο για Αττικη!Πολυκαλυτερη κινηση χαμηλου και θερμοκρασιες την ωρα των φαινομενων

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η αττική θέλει ένα πράγμα από την διάταξη. Να σκάσει πιο ΝΔ ο αυλώνας. Θέλουμε το χαμηλό να περάσει νότια της Αττικής και όχι έτσι όπως το δίνει γιατί τότε θα έχουμε ένα 12ωρο υετό με το πέρασμα του χαμηλού και θα ζοριστούν οι κάτω των 300μ. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

προβληματικες Τ βγαζει ο τζιφος για κεντρονοτεια Αττικη.......με το ζορι μπαινει το -8 στον νομο......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Το 12αρι τζίφου μας έχει στο -9 σχεδόν από τις 132 μέχρι 160 ώρες. Θερμοκρασία 1 και 0.. -37 στα 500 και ξερνάει υετο. Αυτά. 

Νικόλα, με όλο το συμπάθειο, αν μου επιτρέπεις, μην ξανοίγεσαι για Χαλκίδα. Είναι επιρρεπής στις χλαπάτσες λόγω θάλασσας. Μη φας καμια 20-30μμ σε βροχή και το γυρίσει σε χιόνι μετά.

Κράτησε μια πισινή για να μην απογοητευτείς τριπλά στη συνέχεια. Φιλικά στο λέω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παρασκευή απόγευμα φτάνω Μέτσοβο μετά της συζύγου για ρομαντικό τριήμερο. Κλεισμένο εδώ και δύο εβδομάδες... Μήπως να παίξω και ένα τζόκερ??? 🤩 Τζίφε, σε "αγοράζω" τώρα! Βγάλε το αυτό, και στείλε και μια βελτιωσούλα για Θεσσαλονίκη, για να γυρίσω Κυριακή απόγευμα και να βρώ και εκεί στρωμένα χιόνια!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως με αυλώνα στο Ιόνιο δεν είναι καιρός προσήνεμων. Πιο πολύ για ΚΒ είναι. Για την αρχή λέω αν βγει χαμηλό στη νότια Πελοπόννησο. Μετά αν κάνει αποκοπή και φτιάξει κάτι άλλο στη Ρόδο ή λόγω 500αριων και ΒΑ ρεύματος πετάει το Αιγαίο πράμα στα προσήνεμα, τότε ναι εννοείται. Αλλά διορθώστε με κιόλας αν κάνω λάθος, καθαρόαιμος καιρός προσήνεμων είναι αυλώνας στο Αιγαίο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, dimitris27 είπε:

παντως το ουκμο σε σχεση με το πρωι εκανε τουμπαρα,σαν αυτες του τζιφου!

Tην είχε ξανακάνει και την προηγούμενη εβδομάδα αν θυμάσαι 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...