Jump to content
teo_73

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2022 Β'

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξεκίνησε το 06αρι του ευρωπαϊκού μέχρι τις 72 ώρες. Ακόμα είναι στις 00 ώρες.

 

https://www.tropicaltidbits.com/analysis/models/?model=ecmwf&region=eu&pkg=z500_mslp&runtime=2022011806&fh=0

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

gens-22-0-384.png

Πολύ κρύο βλέπει στα μακρινά για όλη τη χώρα το 00άρι του gfs. Να δούμε και στο 12άρι για βελτιώσεις.

Υ.Γ. Μη μου πείτε ότι δεν σας έλειψαν αυτά τα posts 😛 (πλακίτσα και μόνο εννοείται)

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, CATHA είπε:

Κεντροβόρειο χιονιά βλέπει η ΕΜΥ στην 7ημερη πρόγνωση... εάν καταλαβαίνω τον χρησμό... 

Η ΕΜΥ φιλε μου μικρός ήμουν πριν 15 χρονια με χιονιά των τριών νομών κι ελεγε νεφώσεις πρόσκαιρες χιονοπτώσεις ςτη Θεσσαλονίκη και έβλεπα εναν ηλιο να με το συμπάθειο χαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

@ICELARISSA Δεν πειράζει αν πιστεύουν ότι μπορεί να χιονιστουν έστω κι αν οι πιθανότητες είναι 0,000...01%. Θες είναι λάθος τους ας είναι. Δεν είναι ένα αμιγώς επιστημονικό φόρουμ μετεωρολογίας όπου μιλάμε με 100% επιστημονικά στοιχεία-επιχειρηματα και δεν χωράει τίποτα πέραν αυτών. Εδώ μπορεί να υφίσταται και το hopecasting.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

32 minutes ago, Barney-sal said:

Αντε το βραδυ να τελειωνουμε να ησυχάσουμε

φιλε, αν θες να με ακουσεις καλως - υπομονη μεχρι ΚΑΙ Πεμπτη! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

gens-22-0-384.png

Πολύ κρύο βλέπει στα μακρινά για όλη τη χώρα το 00άρι του gfs. Να δούμε και στο 12άρι για βελτιώσεις.

Υ.Γ. Μη μου πείτε ότι δεν σας έλειψαν αυτά τα posts 😛 (πλακίτσα και μόνο εννοείται)

Λέω κι εγώ ο Αττικαριος  χάκαρε τον λογαριασμό του @yiannis_volos 😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Barney-sal είπε:

Η ΕΜΥ φιλε μου μικρός ήμουν πριν 15 χρονια με χιονιά των τριών νομών κι ελεγε νεφώσεις πρόσκαιρες χιονοπτώσεις ςτη Θεσσαλονίκη και έβλεπα εναν ηλιο να με το συμπάθειο χαχα

Και παραπάνω χρόνια βάλε. Άσε,άσε...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, geod είπε:

φιλε, αν θες να με ακουσεις καλως - υπομονη μεχρι ΚΑΙ Πεμπτη! 

Ευτυχώς ειπα στα μικρα παιδιά μου οτι δεν ειναι κάτι σίγουρο αλλα μπορεί να δούμε νιφαδες οπότε δεν θα με κυνηγάνε χαχαχα

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, Barney-sal said:

Η ΕΜΥ φιλε μου μικρός ήμουν πριν 15 χρονια με χιονιά των τριών νομών κι ελεγε νεφώσεις πρόσκαιρες χιονοπτώσεις ςτη Θεσσαλονίκη και έβλεπα εναν ηλιο να με το συμπάθειο χαχα

Ακομα και τωρα το λεει.

Δυστυχως ειναι εγκλωβισμενη στο απιστευτα γραφειοκρατικο συστημα του στρατου με αποτελεσμα να ειναι ισως η χειροτερη εθνικη μετεωρολογικη υπηρεσια της Ευρωπης..

Μονο το site τους να δεις καταλαβαινεις γιατι προχειροτητα μιλαμε. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, Gary είπε:

Χωρίς πλάκα τώρα. Θα χιονίσει σε μένα?

Βαλε τα φασόλια να φουσκώνουν Γκάρυ μου. Τουλάχιστον μην μεινεις νηστικός από φαγητό , γιατι από χιόνι θα μείνεις μάλλον με την όρεξη σαν εμένα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, Barney-sal said:

Ευτυχώς ειπα στα μικρα παιδιά μου οτι δεν ειναι κάτι σίγουρο αλλα μπορεί να δούμε νιφαδες οπότε δεν θα με κυνηγάνε χαχαχα

 

δεν διαπραγματευομαστε τις νιφάδες φιλε..αυτες τις "έχουμε" . . . 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, CATHA είπε:

Κεντροβόρειο χιονιά βλέπει η ΕΜΥ στην 7ημερη πρόγνωση... εάν καταλαβαίνω τον χρησμό... 

Ο κολυδας το συντασει !🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, Gary είπε:

Χωρίς πλάκα τώρα. Θα χιονίσει σε μένα?

Φιλε γκαρυ, επειδη σε βλεπω που ρωτας συνεχεια, δυστυχως δεν σε ευνοει αυτη η διαταξη ιδιαιτερα, πιστευω οτι με το καλυτερο απο τα υπαρχοντα σεναρια βλεπεις ενα  γρηγορο περασμα και αυτο μετριο και αμφιβολο! Ωστοσο να ξερεις τα ραν ανανεώνονται 6-8 το πρωι, 12 το μεσημερι ,6-8 το απογευμα και κατα τις 12 το βραδυ χοντρικα, οποτε δεν υπαρχει λογος να ρωτας 3-4 φορες ανα 3ωρο αν θα χιονισει σε σενα. Αμα ρωτας την ωρα που εχει ολοκληρωθει η ανανεωση των ραν θα σου δινουν και μια καπως πιο τεκμηριωμενη αποψη τα παιδια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, geod είπε:

δεν διαπραγματευομαστε τις νιφάδες φιλε..αυτες τις "έχουμε" . . . 

Με 500αρι καλο δεν διαπραγματευομαστε ουτε την χιονοπτωση ...

Η διαπραγματευση λαμβανει χωρα για την χιονοστρωση στις δυσκολες περιοχες (ν.α του του νομου) και πειραια με περιξ ..

Δεν ειναι δυνατον να μην στρωσει συνταγμα  . Θες πετσα ?  Θες 2 cm , 5cm  ,10 cm 20 cm ? θα στρωσει ..

Επεξεργάστηκε από Blacktan
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

Φιλε γκαρυ, επειδη σε βλεπω που ρωτας συνεχεια, δυστυχως δεν σε ευνοει αυτη η διαταξη ιδιαιτερα, πιστευω οτι με το καλυτερο απο τα υπαρχοντα σεναρια βλεπεις ενα  γρηγορο περασμα και αυτο μετριο και αμφιβολο! Ωστοσο να ξερεις τα ραν ανανεώνονται 6-8 το πρωι, 12 το μεσημερι ,6-8 το απογευμα και κατα τις 12 το βραδυ χοντρικα, οποτε δεν υπαρχει λογος να ρωτας 3-4 φορες ανα 3ωρο αν θα χιονισει σε σενα. Αμα ρωτας την ωρα που εχει ολοκληρωθει η ανανεωση των ραν θα σου δινουν και μια καπως πιο τεκμηριωμενη αποψη τα παιδια

Να Σάι καλά φίλε μου

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, sarris said:

Ακομα και τωρα το λεει.

Δυστυχως ειναι εγκλωβισμενη στο απιστευτα γραφειοκρατικο συστημα του στρατου με αποτελεσμα να ειναι ισως η χειροτερη εθνικη μετεωρολογικη υπηρεσια της Ευρωπης..

Μονο το site τους να δεις καταλαβαινεις γιατι προχειροτητα μιλαμε. 

Δεν συμφωνώ... τα γραφειοκρατικά που αναφέρεις ισχύουν (όπως παντού άλλωστε στο Δημόσιο) αλλά οι επιστήμονες είναι υψηλού επιπέδου και οι προγνώσεις ακριβείς. Προφανώς έχουν υπάρξει αστοχίες αλλά αυτό συμβαίνει με όλες τις "ΕΜΥ" του πλανήτη...

ΥΓ το site είναι επιεικώς μέτριο αλλά μπες για πλάκα στο meteosuisse... παίζει να είναι χειρότερο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Blacktan said:

Με 500αρι καλο δεν διαπραγματευομαστε ουτε την χιονοπτωση ...

Η διαπραγματευση λαμβανει χωρα για την χιονοστρωση στις δυσκολες περιοχες (ν.α του του νομου) και πειραια με περιξ ..

Δεν ειναι δυνατον να μην στρωσει συνταγμα  . Θες πετσα ?  Θες 2 cm , 5cm  ,10 cm 20 cm ? θα στρωσει ..

απαντησα στον φιλο που ειναι Κεντρο-Β  - αναφορικα με αυτο που λες για "εμας", μαζι σου ειμαι!! συμφωνω απολυτα! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

6ζ 48 ώρες παιος

ecmwf_z500_mslp_eu_3.png

Ότι βγαίνει ανέβαζε το φίλος αν μπορείς.ειμαι στο δρόμο για δουλειά και θα κοιτάω στα κλεφτα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...