Jump to content
teo_73

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2022 Β'

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, ICELARISSA είπε:

Το χαμηλο της δευτερας εννοει

οπ αρα ειναι υπαρκτό το σενάριο...παιου...χμμ τα πράγματα ειναι συναρπαστικά έτσι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτά που ανέφερα το μεσημέρι, ισχύουν στο ακέραιο. Κάποιοι έχουν αναπτύξει "προσωπική σχέση" με τα μοντέλα. Τα έχουν προσωποποιήσει! Λες και τα μοντέλα έχουν προσωπικά θέματα με τον καθένα. Παιδιά, αλγόριθμους τρέχουν! Μαθηματικούς αλγόριθμους. Και κάποια είναι καλύτερα η μάλλον πιο αποτελεσματικά από άλλα σε κάποια κομμάτια της πρόγνωσης και άλλα σε διαφορετικά σημεία...

Το να λένε λοιπόν κάποιοι "άχρηστο" το GFS πραγματικά με ξεπερνά! Όπως και τον Ευρωπαίο... Θα έλεγες πως κάποιες αντιδράσεις, είναι ανηλίκων παιδιών που τους παίρνουν το γλυκό από το στόμα...

Τέλος πάντων, κάποια στιγμή ας αντιληφθούμε πως ένας χώρος ανταλλαγής απόψεων και γνώσης, επιδέχεται ως ένα βαθμό την υπερβολή, αλλά αν αυτή ξεφύγει, άνθρωποι που έχουν πραγματικά πράγματα να πουν ( δεν είμαι εγώ αυτός) απομακρύνονται, διότι πέφτουν σε "τοίχο"...

Το τι θα συμβεί τελικά σε αυτή τη χιονοκαιρια, θα το γνωρίζουμε σε σημαντικό βαθμό, ΑΥΡΙΟ το βράδυ. Και ενδεχομένως μάλιστα, να έχουμε ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ διορθώσεις, ως και την Πέμπτη...

Υπομονή λοιπόν...

ΥΓ. Το GFS δεν έχει παραδώσει τα όπλα. Για την ακρίβεια, ίσως οι μετρήσεις του, οι αλγόριθμοι, οι αναλύσεις και οι ραδιοβολισεις του, να έχουν λόγο που επιμένουν...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, bardaris είπε:

οπ αρα ειναι υπαρκτό το σενάριο...παιου...χμμ τα πράγματα ειναι συναρπαστικά έτσι

Ολα τα μοντελα βγαζουν χαμηλο η η υφεση αναλογα με το που βγαζουν την λιμνη και το τζεμ εχει χαμηλο και ο τζιφος..αυτη τη στιγμη πιο πολλες πιθανοτητες ειναι να ειναι πανω μας και οχι οπως το δειχνει το ευρωπαικο στο κυριο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Ολα τα μοντελα βγαζουν χαμηλο η η υφεση αναλογα με το που βγαζουν την λιμνη και το τζεμ εχει χαμηλο και ο τζιφος..αυτη τη στιγμη πιο πολλες πιθανοτητες ειναι να ειναι πανω μας και οχι οπως το δειχνει το ευρωπαικο στο κυριο

βοηθησε με....αν καταλαβα καλα εννοείς χαμηλό μεσα στο αιγαίο και να στροβιλίζεται...παλι πανελλαδικό εχουμε και με αυτό

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, bardaris είπε:

βοηθησε με....αν καταλαβα καλα εννοείς χαμηλό μεσα στο αιγαίο και να στροβιλίζεται...παλι πανελλαδικό εχουμε και με αυτό

Τσου η χαμηλο δυτικα οι μεσα στο αιγαιο μικρο διαταραχες που θα χιονιζουν προσηνεμα μονο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Να πω και κάτι εντυπωσιακό που παρατήρησα...ο τζιφος μεσημέρι 23/1 δίνει 518dam πάχος 1000-500hpa και ο Ευρωπαίος 516dam...από μια μικρή έρευνα που έκανα ο Γέρακας κατά μέσο όρο χιονιζεται με 524.7dam ενώ χιονοστρωνεται με 520.6dam την τελευταία 10ετια...τα χαμηλότερα που έχουμε δει την τελευταία δεκαετία είναι 517dam 9/3/2011, 8/1/2017 και 8/1/2019...βεβαίως έχουμε και τέρατα όπως 17/2/2008 με 508,5dam και 13/2/2004 με 506dam...δεν σημαίνει κάτι απαραίτητα αλλά είναι ένας ακόμα θετικος παράγοντας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, ICELARISSA είπε:

Τσου η χαμηλο δυτικα οι μεσα στο αιγαιο μικρο διαταραχες που θα χιονιζουν προσηνεμα μονο

καλά ας δουμε...τι θα γίνει το Σάββατο που ειστε κρυφό φαβορι και βλέπουμε μετά

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 minutes ago, islander said:

Αυτά που ανέφερα το μεσημέρι, ισχύουν στο ακέραιο. Κάποιοι έχουν αναπτύξει "προσωπική σχέση" με τα μοντέλα. Τα έχουν προσωποποιήσει! Λες και τα μοντέλα έχουν προσωπικά θέματα με τον καθένα. Παιδιά, αλγόριθμους τρέχουν! Μαθηματικούς αλγόριθμους. Και κάποια είναι καλύτερα η μάλλον πιο αποτελεσματικά από άλλα σε κάποια κομμάτια της πρόγνωσης και άλλα σε διαφορετικά σημεία...

Το να λένε λοιπόν κάποιοι "άχρηστο" το GFS πραγματικά με ξεπερνά! Όπως και τον Ευρωπαίο... Θα έλεγες πως κάποιες αντιδράσεις, είναι ανηλίκων παιδιών που τους παίρνουν το γλυκό από το στόμα...

Τέλος πάντων, κάποια στιγμή ας αντιληφθούμε πως ένας χώρος ανταλλαγής απόψεων και γνώσης, επιδέχεται ως ένα βαθμό την υπερβολή, αλλά αν αυτή ξεφύγει, άνθρωποι που έχουν πραγματικά πράγματα να πουν ( δεν είμαι εγώ αυτός) απομακρύνονται, διότι πέφτουν σε "τοίχο"...

Το τι θα συμβεί τελικά σε αυτή τη χιονοκαιρια, θα το γνωρίζουμε σε σημαντικό βαθμό, ΑΥΡΙΟ το βράδυ. Και ενδεχομένως μάλιστα, να έχουμε ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ διορθώσεις, ως και την Πέμπτη...

Υπομονή λοιπόν...

ΥΓ. Το GFS δεν έχει παραδώσει τα όπλα. Για την ακρίβεια, ίσως οι μετρήσεις του, οι αλγόριθμοι, οι αναλύσεις και οι ραδιοβολισεις του, να έχουν λόγο που επιμένουν...

Ετσι ειναι.. Εχει καταντησει αηδια αυτη η φαση λες και κανουν τσατ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, bardaris είπε:

καλά ας δουμε...τι θα γίνει το Σάββατο που ειστε κρυφό φαβορι και βλέπουμε μετά

Αυριο θα ξερουμε αν τσιμπησουμε κανα 5ποντο εδω και κατι παραπανω καρδιτσα βολος

Επεξεργάστηκε από ICELARISSA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παίδες λόγω εξεταστικής δεν είχα τη δυνατότητα να τα παρακολουθησω και έχω χάσει καμια 30ρια σελίδες. Μπορεί κάποιος προσηνεμος να μου κάνει μια συνοψη για το τι γίνεται με τα μοντέλα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν εχασα τιποτα εεεεε....παμε καλα ....καποιοι προσηνεμοι θα χουν προβλήματα  με τα χιονια...Καλή απόλαυση αδέρφια απο τα νοτια οτι κι αν έρθει 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, Χιών είπε:

Μην ανησυχίες, Τρίτη πρωί θα πάμε από Αγία Μαύρα μέχρι μετρό με χιονοπέδιλα 😂

χαχαχαχα το πιστευω. και το αρτικουνο οτι καλυτερο για γουρι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ΚΟΓΚΑΣ ΒΑΡΒΑΤΟΣ ΑΙΡΧΑΙΤΕ ΑΠΟ ΤΗ ΣΙΒΗΡΙΑ

ΠΑΓΟΥΣ ΣΚΟΤΑΔΙΑ ΚΑΙ ΣΙΩΠΕΣ ΦΑΙΡΝΕΙ ΣΤΗ ΜΕΣΗΜΒΡΙΑ

ΤΟΝ ΤΡΟΜΟ ΣΠΕΡΝΕΙ ΟΠΟΥ ΠΑΙΡΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ

ΤΑ ΜΕΛΟΙ ΤΟΝ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΓΙΑ ΝΕΑ ΜΕΓΑΛΕΙΑ. 

 

Ο ΤΖΙΦΟΣ ΤΟΝ ΕΝΤΟΠΙΣΕ ΚΑΠΟΥ ΣΤΗΝ ΟΥΚΡΑΝΙΑ

ΔΥΟ ΠΙΡΟΥΕΤΕΣ ΑΙΚΑΝΕ, ΤΟΝ ΠΗΓΕ ΙΣΠΑΝΙΑ,

ΜΑ ΤΟΤΕ ΕΙΠΕ Ο ΚΑΝΑΔΟΣ. "ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΤΟΥΡΚΙΑ"

ΚΙ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΤΟΝ ΦΑΙΡΑΝΕ ΣΤΗ ΝΕΑ ΕΛΒΕΤΙΑ.

 

ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΗ, ΣΥΝΤΑΚΤΙΚΟ ΔΕΝ ΞΑΙΡΟΥΜΕ ΤΗ ΜΙΑ

ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΙΣΟΒΑΡΕΙΣ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΙΣΤΟΡΙΑ.

Ο ΒΑΓΓΟΣ ΤΟΝ ΕΤΡΑΒΑΓΕ ΝΑ ΠΑΕΙ ΙΤΑΛΙΑ

ΚΙ Ο ΝΙΚΟΛΑΚΗΣ ΒΑΣΤΑΓΕ ΜΗ ΦΥΓΕΙ ΙΑΠΩΝΙΑ.

 

Επεξεργάστηκε από BrainA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Galanto είπε:

Δεν εχασα τιποτα εεεεε....παμε καλα ....καποιοι προσηνεμοι θα χουν προβλήματα  με τα χιονια...Καλή απόλαυση αδέρφια απο τα νοτια οτι κι αν έρθει 

Να ξέρεις χαίρομαι που γράφουν άτομα σαν και εσένα εδώ μέσα, μιλάω για το ήθος σου και τον τρόπο που γράφεις, ένα μεγάλο respect από εμένα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, BrainA είπε:

ΚΟΓΚΑΣ ΒΑΡΒΑΤΟΣ ΑΙΡΧΑΙΤΕ ΑΠΟ ΤΗ ΣΙΒΗΡΙΑ

ΠΑΓΟΥΣ ΣΚΟΤΑΔΙΑ ΚΑΙ ΣΙΩΠΕΣ ΦΑΙΡΝΕΙ ΣΤΗ ΜΕΣΗΜΒΡΙΑ

ΤΟΝ ΤΡΟΜΟ ΣΠΕΡΝΕΙ ΟΠΟΥ ΠΑΙΡΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ

ΤΑ ΜΕΛΟΙ ΤΟΝ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΓΙΑ ΝΕΑ ΜΕΓΑΛΕΙΑ. 

 

Ο ΤΖΙΦΟΣ ΤΟΝ ΕΝΤΟΠΙΣΕ ΚΑΠΟΥ ΣΤΗΝ ΟΥΚΡΑΝΙΑ

ΔΥΟ ΠΙΡΟΥΕΤΕΣ ΑΙΚΑΝΕ, ΤΟΝ ΠΗΓΕ ΙΣΠΑΝΙΑ,

ΜΑ ΤΟΤΕ ΕΙΠΕ Ο ΚΑΝΑΔΟΣ. "ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΤΟΥΡΚΙΑ"

ΚΙ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΤΟΝ ΦΑΙΡΑΝΕ ΣΤΗ ΝΕΑ ΕΛΒΕΤΙΑ.

 

 

κάνε κράτει μέχρι αύριο το βράδυ ρε...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

34 λεπτά πριν, menidi είπε:

Παιδιά έχω χαζέψει απο αυπνία και άγχος για τους χάρτες και τα χιόνια. Σήμερα το πρωί, μέχρι να αλλάξει το κλίμα, δεν απαντούσα στα περισσότερα τηλέφωνα για τη γιορτή μου λόγω στεναχώριας. Το απόγευμα στο γραφείο (μεταξύ μας αυτό...) με πιάνει τουαλέτα και αντι να χρησιμοποιήσω τα μωρομάντηλα που έχω για τους πελάτες, επιασα κατα λάθος τα πανάκια της χλωρίνης και κάηκε ο κ@λος μου.....

Ειλικρινά! Μακάρι να έρθει τελικά κάτι καλό, να πιάσει τόπο η αυπνία και ο διασυρμός....

Χρόνια πολλά Θανάση!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

37 λεπτά πριν, menidi είπε:

Παιδιά έχω χαζέψει απο αυπνία και άγχος για τους χάρτες και τα χιόνια. Σήμερα το πρωί, μέχρι να αλλάξει το κλίμα, δεν απαντούσα στα περισσότερα τηλέφωνα για τη γιορτή μου λόγω στεναχώριας. Το απόγευμα στο γραφείο (μεταξύ μας αυτό...) με πιάνει τουαλέτα και αντι να χρησιμοποιήσω τα μωρομάντηλα που έχω για τους πελάτες, επιασα κατα λάθος τα πανάκια της χλωρίνης και κάηκε ο κ@λος μου.....

Ειλικρινά! Μακάρι να έρθει τελικά κάτι καλό, να πιάσει τόπο η αυπνία και ο διασυρμός....

Χρόνια πολλά φίλε ! Να είσαι γερός και πάντα με την ίδια ωραία διάθεση για χιούμορ !

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, HuxFlux είπε:

Ενδιαφερον θα ειχε και η υποστηριξη που υπηρχε τοτε σε συγκριση με την τωρινη. Νομιζω οτι αν επιβεβαιωθουν τα -40 σε συνδυασμο με αυτα τα dam θα ειναι ρεκορ αρκετων ετων με…απροσδιοριστα αποτελεσματα οταν θα βρισκονται πανω απο θαλασσιες περιοχες.

Ναι έχω κάνει μια ανάλυση στον σχολιασμό παλιών χιονιαδων και για τις 53 μέρες χιονιού στον Γέρακα από Δεκέμβριο 2010 και μετά εξαιτίας του επερχόμενου χιόνια με αρκετά αναλυτικά δεδομένα αν θες μπορείς να δεις και σε ενδιαφέρει...τα πιο δυνατά της 10ετιας σε συνδυασμό γεωδυναμικων και Τ στα 500 είναι

8/1/2017 517dam και -38.3

8/1/2019 517dam και -38.3

8/3/2011 518dam και -36.3

6/1/2015 518dam και -36.2

11/12/2010 519dam και -37.8

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, γιωργος τ είπε:

Καλλιάνος πριν λίγοScreenshot_2022-01-18-22-35-39-166_com.android.chrome.thumb.png.7a550cc0863bc0cc68fb7f7f7c93f12f.png

α καλα κρασα. τοση σιγουρια που βαζει και ωρες για υψομετρα
σαν να επιλεγεις νουμερα στο τζοκερ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, BrainA είπε:

ΚΟΓΚΑΣ ΒΑΡΒΑΤΟΣ ΑΙΡΧΑΙΤΕ ΑΠΟ ΤΗ ΣΙΒΗΡΙΑ

ΠΑΓΟΥΣ ΣΚΟΤΑΔΙΑ ΚΑΙ ΣΙΩΠΕΣ ΦΑΙΡΝΕΙ ΣΤΗ ΜΕΣΗΜΒΡΙΑ

ΤΟΝ ΤΡΟΜΟ ΣΠΕΡΝΕΙ ΟΠΟΥ ΠΑΙΡΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ

ΤΑ ΜΕΛΟΙ ΤΟΝ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΓΙΑ ΝΕΑ ΜΕΓΑΛΕΙΑ. 

 

Ο ΤΖΙΦΟΣ ΤΟΝ ΕΝΤΟΠΙΣΕ ΚΑΠΟΥ ΣΤΗΝ ΟΥΚΡΑΝΙΑ

ΔΥΟ ΠΙΡΟΥΕΤΕΣ ΑΙΚΑΝΕ, ΤΟΝ ΠΗΓΕ ΙΣΠΑΝΙΑ,

ΜΑ ΤΟΤΕ ΕΙΠΕ Ο ΚΑΝΑΔΟΣ. "ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΤΟΥΡΚΙΑ"

ΚΙ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΤΟΝ ΦΑΙΡΑΝΕ ΣΤΗ ΝΕΑ ΕΛΒΕΤΙΑ.

 

ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΗ, ΣΥΝΤΑΚΤΙΚΟ ΔΕΝ ΞΑΙΡΟΥΜΕ ΤΗ ΜΙΑ

ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΙΣΟΒΑΡΕΙΣ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΙΣΤΟΡΙΑ.

Ο ΒΑΓΓΟΣ ΤΟΝ ΕΤΡΑΒΑΓΕ ΝΑ ΠΑΕΙ ΙΤΑΛΙΑ

ΚΙ Ο ΝΙΚΟΛΑΚΗΣ ΒΑΣΤΑΓΕ ΜΗ ΦΥΓΕΙ ΙΑΠΩΝΙΑ.

 

..... Aδελφέ είσαι ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ .....!!!!!!.... RESPECT .....!!!!!!

Ανώτερη υπόκλιση ατόμων στοκ εικόνες. εικόνα από down - 48630014

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...