Jump to content
teo_73

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2022 Β'

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες λίγο πριν το 18 αρι να επισημάνω οτι γράφεται  ΠΡΟΣΗΝΕΜΟΣ και οχι ΠΡΟΣΥΝΕΜΟΣ   και φυσικά ΑΙΡΧΕΤΑΙ και οχι ΕΡΧΕΤΑΙ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, ΜΥΤΙΛΗΝΙΟΣ είπε:

Παίδες λίγο πριν το 18 αρι να επισημάνω οτι γράφεται  ΠΡΟΣΗΝΕΜΟΣ και οχι ΠΡΟΣΥΝΕΜΟΣ   και φυσικά ΑΙΡΧΕΤΑΙ και οχι ΕΡΧΕΤΑΙ...

ΑΙΡΧΑΙΤΕ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, ΜΥΤΙΛΗΝΙΟΣ είπε:

Παίδες λίγο πριν το 18 αρι να επισημάνω οτι γράφεται  ΠΡΟΣΗΝΕΜΟΣ και οχι ΠΡΟΣΥΝΕΜΟΣ   και φυσικά ΑΙΡΧΕΤΑΙ και οχι ΕΡΧΕΤΑΙ...

Μπράβω. Κάπυως αιπραιπαι να το πυ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, ICELARISSA είπε:

Για σαββατο οχι σε καμια περιπτωση μετα βλεπουμε ..γενικα ομως σε καποιους προσηνεμους κατι βλεπουμε..

Ρε φιλε ουτε στην γιορτη μου δεν με αφηνεις να χαρω 2 λεπτα....μιλαμε για το πετσοκομα...φιλικα πανταα😂😂😂..αλλα γνωριζεις πολλα ευγε.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

αντικυκλώνας πιο κάθετος. το θέλουμε,να καθυστερήσει το ριτζ προς σκανδιναβία όσο περισσότερο γίνεται,αυτό είναι που πιέζει τον αυλώνα να κινηθεί νοτιοανατολικά

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

δεν κοιταω πλεον τον αυλωνα που μαλλον ειναι καλο που μαζευεται προς τα β.ανατολικα αλλα τον αζορ που παει β.δυτικα και την λιμνητσα της γαλλιας που κερδιζει μερικα χιλιομετρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, thanossnow said:

Τελικά για κεντρική Μακεδονία δεν θα έχουμε ούτε χιονόπτωση στην τελική;;;

Θα βγάλει πρόγνωση ο Γκαρύνιο αύριο 🙂 😁 😎 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σε γενικες γραμμες ειμαστε σε καλο δρομο.Ειναι σχεδον ιδανικα τα ensembles παιου,τζιφου,τζεμ.Τζιφος στα 500 στο -33,-34 ενω το τζεμ ακομα χαμηλοτερα.Παιος σε συνθηκες χιονιου ως την αλλη Τριτη τουλαχιστον.

Ειμαστε ομως 96 ωρες πριν το γεγονος οποτε καλο θα ηταν να κραταμε χαμηλα τη μπαλα. 

Με τα σημερινα δεδομενα μιλαμε για 2 φασεις.Η πρωτη φαση ειναι η καταβαση του αυλωνα και η δημιουργια χαμηλου στο ν.ανατολικο ακρο αυτου.Οσο πιο δυτικα δημιουργηθει αυτο στον ευρυτερο ελλαδικο χωρο τοσο καλυτερα για την α φαση κατα την πορεια του προς το αιγαιο και την ενισχυση του.Αν φτασουμε στο σημειο να δημιουργηθει κατευθειαν στο αιγαιο,το πρωτο αυτο περασμα θα ειναι συντομο.Μεχρι τωρα τιποτα δεν ειναι κλειδωμενο.

Η δευτερη φαση ειναι η αποκοπη του αυλωνα.Δυο σημαντικα σημεια.Πρωτον να γινει η αποκοπη(σημερα φαινεται εξαιρετικα πιθανη,αλλα ειμαστε 4 μερες μακρια,οποτε υπαρχει επισφαλεια).Δευτερον και εφοσον γινει η αποκοπη,να πεσει ο αποκομμενος αυλωνας-λιμνη πανω μας κατι το οποιο ειναι ακομα περισσοτερο επισφαλες.Στο που θα παει η λιμνη εξαρταται και απο την πορεια του πρωτου χαμηλου πανω απο τουρκια,προς Καυκασο-Κασπια.

Προσωπικα ειμαι συγκρατημενα αισιοδοξος,τα στοιχεια σημερα ειναι υπερ μας σε μεγαλο βαθμο,αλλα μικρες αλλαγες στην αρχικη θεση του αυλωνα μπορει να ειναι καταστροφικες.Απιστευτα κρισιμα τα αυριανα τρεξιματα,θα ηθελα λιγο νοτιοδυτικοτερη κινηση του αυλωνα στα επομενα ρανς.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

...λιγο νοτιοδυτικοτερη κινηση του αυλωνα στα επομενα ρανς.

Αμήν!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Kosmas34 είπε:

Κρίμα που αύριο το πρωί δεν θα υπάρχει τίποτα από αυτά…

202CDEF9-206D-4F6B-AE97-DC2111C86BE1.png

γιατι εισαι τοσο σιγουρος;;    αιντε παμε να φερουμε την πετσα κ βλεπουμε για το αλλο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Kosmas34 είπε:

Κρίμα που αύριο το πρωί δεν θα υπάρχει τίποτα από αυτά…

202CDEF9-206D-4F6B-AE97-DC2111C86BE1.png

Δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση καμία

Ξέχνα το

Ακόμα και το 2001 τόσο χιόνι δεν είχε ρίξει στη περιοχή μας.

Κράτα το απλά αποθηκευμένο να βλέπεις τι θα μπορούσε να γίνει...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Παίονας είπε:

γιατι εισαι τοσο σιγουρος;;    αιντε παμε να φερουμε την πετσα κ βλεπουμε για το αλλο

Κανένα μοντέλο πέρα από τον τζίφο δρν μας δίνει την πέτσα κι αυτός απ ότι φαίνεται δρν θα την δίνει σε λίγο. Επισης τόσο υετο με τέλειες θερμοκρασίες δεν έχω ξαναδεί στην περιοχή μου 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ε λογικο να πάει ανατολικά ο τζιφος προς τα άλλα. Ελπίζω να βγει αυτό το λίγο πιο δυτικά από ευρωπαϊκό που θέλω. Κάτι σαν τζεμ 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έχω την εντύπωση ότι θα πάει λίγο πιο ανατολικά και θα ευθυγραμμιστεί με το 12άρι του Ευρωπαίου;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Theomanio είπε:

Δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση καμία

Ξέχνα το

Ακόμα και το 2001 τόσο χιόνι δεν είχε ρίξει στη περιοχή μας.

Κράτα το απλά αποθηκευμένο να βλέπεις τι θα μπορούσε να γίνει...

το κύριο δίνει 46 χιλιοστά εδώ. υπάρχει σενάριο στα ανσάμπλ που δίνει 90

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Kosmas34 είπε:

Κανένα μοντέλο πέρα από τον τζίφο δρν μας δίνει την πέτσα κι αυτός απ ότι φαίνεται δρν θα την δίνει σε λίγο. Επισης τόσο υετο με τέλειες θερμοκρασίες δεν έχω ξαναδεί στην περιοχή μου 

ουτε εγω αλλα οπως συμβαινει σε αλλες περιοχες γιατι να μην συμβει κ εδω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...