Jump to content
baristrs

Αναφορές ισχυρής χιονοκακοκαιρίας ''ΕΛΠΙΔΑ'' 21/01-25/01

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μεγάλος αδικημένος ο Πειραιάς. Σταθεροποιήθηκε το ιντερνετ μου εδώ και 10 λεπτά περίπου και ανοίγω την καμ του Πειραιά κ βλέπω αυτή την τραγική εικόνα τώρα από το Λιμάνι του Πειραιά. Μηδέν στο πηλίκο...

Όποιος κατάλαβε γιατί συμβαίνει αυτό το πράγμα στον Πειραιά ας μας πει.. Δεν είμαι σιγουρος τι να υποθέσω. Συνδυασμός θετικών Τ με λίγο υετό και ελάχιστη ραγδαιότητα? Αυτή είναι η πιο λογική εξήγηση γιατί ο Πειραιάς δεν μπόρεσε ούτε στα δέντρα να στρώσει?

1933543272_Screenshot2022-01-24at8_57_38PM.thumb.png.f526fe6d8637c098ededc918b96a4461.png

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παίδες Χολαργό συνεχίζει ακατάπαυστα!!

Και μπορώ να πω ότι ναι είναι πάνω από 35 πόντους σχεδόν παντού εκτός από τον δρόμο βέβαια 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Nowcast ιστορικού χιονιά Αττικής- Εύβοιας κλπ .
H εμπειρία , με βάση τη δορυφορική και τα μοντέλα και συγκεκριμένη με βάση τη διάταξη των ατμ. συστημάτων, λέει ότι δεν φαίνεται να εξασθενεί ο χιονιάς στην Αττική πριν από αύριο το μεσημέρι και το μόνο που μπορεί να συμβεί τις επόμενες ώρες είναι να έχει κάποια ύφεση ( χωρίς να σταματήσουν τελείως τα φαινόμενα) στα ανατολικά- νοτιοανατολικά και να συνεχίσει να δίνει έντονη χιονόπτωση στα δυτικά και βόρεια. Εν συνεχεία, η σύγκλιση στα δυτικά θα μετακινηθεί και πάλι ανατολικότερα, με νέο γύρο γενικευμένα ισχυρών χιονοπτώσεων. Το ζήτημα εδώ είναι ότι ταυτόχρονα έχει ενεργοποιηθεί το lake effect snow και δεν φαίνεται να έχει όρεξη να κάνει ούτε την μικρή ύφεση που περιμέναμε.
Με τα παραπάνω στοιχεία και με δεδομένο ότι τα ξημερώματα- νωρίς το πρωί θα σημειωθεί το μέγιστο της ψυχρής μεταφοράς στην επιφάνεια, αναμένεται πρώτον να παγώσει το χιόνι σε πολλά τμήματα και δεύτερον να ξεπεράσει ακόμα και την δική μας πρόβλεψη εκατοστών , που ήταν από τις πιο ακριβείς μέχρι στιγμής για την Αθήνα. Πλέον μιλάμε λοιπόν για σοβαρά προβλήματα που θα χρειαστούν 2-3 μέρες για να αρχίσουν να λύνονται. Αποκλεισμένες περιοχές κλπ.
Παρεπιμπτόντως, το γεγονός ότι η σύγκλιση ήρθε δυτικότερα, σημαίνει ότι πλέον επηρεάζει " καρφί" όλο το Λεκανοπέδιο. Επίσης έχει αρχίσει να επηρεάζει ξανά και την ευρύτερη περιοχή της Χαλκίδος και της ανατολικής / νότιας Βοιωτίας, όπου επίσης αναμένεται να αυξηθούν πολύ τα εκατοστά χιονιού τις επόμενες ώρες. Κατά περιόδους θα συνεχίσουν να επηρεάζονται για λίγες ώρες ακόμα οι δυτικές Σποράδες , η β.Εύβοια, η άκρα ανατολική Μαγνησία και η ανατολική Φθιώτιδα. Σε αυτές τις περιοχές ο χιονιάς θα υποχωρήσει το ξημέρωμα.
Με ισχυρές χιονοπτώσεις δείχνουν να επηρεάζονται τις επόμενες ώρες η Κορινθία, η Αργόλιδα και η Λακωνία, καθώς η κύρια διαταραχή μετακινείται νοτιότερα και η σύγκλιση επεκτείνεται επίσης νοτιότερα.
Ο χιονιάς για το ανατολικό - βορειοανατολικό κομμάτι της Αττικής παρουσιάζει πρωτοφανή ακρότητα ως προς τις ποσότητες χιονιού και επαναληψιμότητα σε βάθος μισού αιώνα. Το ίδιο ισχύει και για περιοχές των νοτιοανατολικών/νοτίων προαστίων, πάντα με βάση τα δεδομένα τους. Μέχρι το τέλος του χιονιά, θεωρώ πως και το κέντρο αλλά και κάποια δυτικά προάστια θα γράψουν αντίστοιχη ιστορία.
Σε ό,τι αφορά την Εύβοια, το κεντρικό και νότιο τμήμα της και αύριο μετά το μεσημέρι και το πολύ νότιο, αναμένεται να δεχτούν πολύ μεγάλες ποσότητες χιονιού αθροιστικά. Ο χιονιάς για κάποια τμήματα της Εύβοιας θα λήξει την Τετάρτη.
 
 
 
 
Γιωργος Πολιτης.
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έχω παρει ήδη διπλάσιο απ' όσο περίμενα και η ώρα είναι 9 το βράδυ Δευτέρας ξέροντας ότι έχω ένα 12ωρό ακόμα με κάποια φαινόμενα...τέτοια ηρεμία δεν έχω νιώσει ξανά είμαι ικανοποιημένος ότι και να κάνει την νύχτα...έζησα κάτι που ίσως ξαναζήσω μετά από πολλά χρόνια σε ενταση (έτσι έλεγα και με Μήδεια πέρσυ βέβαια αλλά φέτος το πήγε σε άλλο λεβελ😂)...55mm χιονιού σε 12 ώρες τι να πει κανείς ακόμα και βροχοκαιρια να ήταν θα ήταν πολύ δυνατή, τώρα για χιόνι τι να λέμε!

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, bardaris είπε:

παδιά εχω ζήσει....το 1992 το 2002 το 2004 το 2008 στο κεντρο της αθηνας αυτό τα ξεπέρασε ολα!!μαζί με την μηδεία...τα σταρταντ σας εχουν ανεβεί πολύ ψηλα.....εικόνες από την πλακα και την μουρη μου...

20220124_172354.jpg

Γεια σου ρε μαγκα γουρλή βόρειε!Σ'ευχαριστουμε για την παρεα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, casperakos είπε:

Μέχρι τώρα η απόλυτη μουφα για τα δυτικά.... Μην συγκρίνουμε ούτε με Μήδεια, ούτε με 2008 ούτε με 2004 ούτε 2002 ιεροσυλία... Τα 850 πήγαν περίπατο δεν αρκούν μόνο τα 500

ακριβώς αυτό έγραψα και γω, δυτ.προαστια, πειραιας δεν είδαν τίποτα, ανομοιόμορφη η κατανομή, τελείως διαφορετική η φετινή χιονόπτωση, η μήδεια έδωσε σε όλους, αυτήν εδώ (μέχρι στιγμής) όχι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, airfathaaaaa είπε:

ντρεπομαι και μονο που την ανεβαζω αυτο εκανε ολη μερα εδω

IMG_20220124_210058.jpg

Γυρνα στη χιονομανα Καλλιθεα..15 ποντοι ρε φιλαρακι εδω..Θα το στρωσει και σε σας..Εχει πολυ μελλον..

Πευκη..Και Κηφισια..

272307810_4727906107263621_5333068405031111726_n.jpg

272457964_7727569417269015_3658388506552578420_n.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...