Jump to content
baristrs

Αναφορές ισχυρής χιονοκακοκαιρίας ''ΕΛΠΙΔΑ'' 21/01-25/01

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Snowstorm είπε:

Ο Brain αναφέρει χιονοχαμό που κατεβαίνει. Εδώ το πάει on off μια με χάος μια με εξασθένηση.

Να το στείλει κατω παρακαλω 😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

30 λεπτά πριν, Snowstorm είπε:

Την άνοδο της θερμοκρασίας την έδινε σε κάποια φάση το 06αρι του GFS με άνοδο στα επίπεδα παγοποιησης. Κι εδώ εξασθένησαν τα φαινόμενα. Να δούμε αν θα έχουμε άλλη μπούκα. 

Ο γκεσουρας μιλησε για αυριο πρωι για δυνατη γενικη μπουκα με μεγαλα υψης χιονοστρωσης..θα εχουμε παντου αρνητικες..μεχρι πριν το μεσημερι..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 minutes ago, teo_73 said:

Εάν πούμε ότι το gfs προβλέπει σωστά πολλές περιοχές ήταν και θα είναι στο -8 για λίγο ακόμα.Το -9 μπαινει κοντά στα μεσάνυχτα.Οποτε λογικά θα μηδενίσουν η θα περάσουν σε αρνητική όλες αυτές οι περιοχές που είναι λίγο πάνω από το 0c.

Υετό κάργα να χούμε και βλέπουμε τοτε τι θα γίνει.

IMG_20220124_210602.thumb.jpg.6606bd61c9d333d5d86b2a4780746e6a.jpg

Παρνηθα στο -6.6 °C παντως... χμμμμ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 minutes ago, brainstorm said:

Πρωινή χιονοπτωση στην Κάσο!!!

ΚΑΣΟΣ-6.jpg

Ναι, η Άνω Γη Κάσου είναι η παραπάνω φώτο αν δεν κάνω λάθος γύρω στα 400-500 μ υψόμετρο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, Spartan said:

Σε όλους τους μεγάλους χιόνιαδες τα δυτικά βαζουν εκατοστά 

Μην λέμε ότι θέλουμε τώρα. 

Μόνο σε κάτι τηλεμαχους κτλ κτλ δεν είδαν κάτι σπουδαίο 

Επιπλέον η κακοκαιρία δεν έχει τελιωσε 

 

Δεν αντιλέγω στο ότι βάζουν και το έγραψα και την υποτιθέμενη κόντρα δυτικού-ανατολικου την βρίσκω ανούσια αλλά θα είχε ενδιαφέρον μια συζήτηση στο νήμα των χαρτών. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λοιπόν παιδιά ήμουν συνέχεια έξω και διάβαζα πολύ φόρουμ. Ξεκίνησα στις 4 από Νέο Ηράκλειο πάνω στην έναρξη και πήγα Αγία Παρασκευή όπου το χιόνι ήταν τρομερό ενώ παπλαμουδιαζε συνέχεια και δυνατα. Επιστρέφοντας Ηράκλειο είχα περίπου το μισό χιόνι από το ασύλληπτο της Αγίας, μπήκα σπίτι και μετά από 1μιση ώρα που βγήκα είχε διπλασιαστεί. Ενεργοποιήθηκε πιο έντονα το δυτικό τόξο το απόγευμα ? Αλληλοστελνω φωτός με φίλο από Αγία Παρασκευή και είμαστε πολύ κοντά. Παραθέτω φωτός από Ηράκλειο ύψος Αττικής οδού.

 

IMG_20220124_204521.jpg

IMG_20220124_205342.jpg

IMG_20220124_201847.jpg

IMG_20220124_200146.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 minutes ago, Snowstorm said:

Αυτό που γράφτηκε είναι ότι με έντονα φαινόμενα λόγω της υποστήριξης μπορούν να μηδενίσουν περιοχές που θα είχαν οριακά θετικές θερμοκρασίες. 

Σε ο,τι αφορά τα δυτικά είναι κάτι που θα το συζητήσουμε περαιτέρω όπως κάνουμε πάντα σε μεγάλους χιονιάδες. Είχα γράψει και στην εκτίμηση μου ότι με ΒΑ ρεύμα τα νοτιοδυτικά δυσκολεύονται παραδοσιακά. Το 2008 όντας ο τελευταίος μεγάλος χιονιάς της Αττικής λόγω της τραφ του Σαρωνικού από το πουθενά έδωσε έντονα φαινόμενα που δημιούργησαν υπερβολικές προσδοκίες. Όχι γιατί δεν μπορεί να χιονίσει καλά σε δυτικά αλλά γιατί για να βρούμε ανάλογες χιονοστρώσεις θα πρέπει να πάμε στο 1981 και ενώ είχαν προηγηθεί αρκετοί ιστορικοί λεκανοπεδίου εν γένει. Όπως και να έχει καλύτερα να το συζητήσουμε στο νήμα σχολιασμού χαρτών.

Αγία Παρασκευή ξεκίνησε πανικός στούπας!!! Χάος!

Πάντως έχει αρχίσει και διαμορφώνεται ένα μοτίβο πλέον για Πειραιά κ πέριξ καθώς κ περσι μούφα ήταν ο Πειραιάς όταν θαβόταν όλη η υπόλοιπη Αττική. Θεωρώ οτι δεν ήταν μόνοι οι Τ αλλά και το γεγονός οτι δεν έφτασε ικανός υετός στην περιοχή με ελάχιστη ραγδαιότητα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εκοψε λίγο και για να είμαι απόλυτα ειλικρινής δεν με χαλάει... να πάρουμε μία ανάσα... μόνο με το 2004 μπορώ να τη συγκρίνω πάντως την Ελπίδα...μικρο-ανοδος της θερμοκρασίας υπάρχει σε όλους τους σταθμούς της Αττικής...

Επεξεργάστηκε από CATHA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδιά έρχεται πολύ πράγμα ακόμα από δορυφορική. Απλά πιο σπαστο πιστεύω. Θα έχουμε μερικές μπουκες δυνατές με εκατοστά ακόμα.  

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

18.000 βήματα γράφει το ρολόι μου....χαχαχαχαχ

εσυ τρεχεις και σε μαραθωνιους χαχααχ εχεις αντοχες.
αλλα περα απο την πλακα και η κουραση αξιζε με το παραπανω. δεν νομιζω οσο ζω να ξαναδω μισο μετρο στην πορτα μου. νομιζα οτι αυτα ηταν μονο για τα υπερβορεια και για 1000+μετρα περιοχες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις έκοψε και εδώ η ένταση μετά από 13 ώρες.....

Περιμένω το γιο μου που είναι έξω 3 ώρες να γυρίσει να μου δώσει τις μπότες μου να κάνω την τελευταία βόλτα για σήμερα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, CATHA είπε:

Εκοψε λίγο και για να είμαι απόλυτα ειλικρινής δεν με χαλάει... να πάρουμε μία ανάσα... μόνο με το 2004 μπορώ να τη συγκρίνω πάντως την Ελπίδα... 

για ΒΠ λογικα συγκρινεται με παρελθον . εδω ομως παει. ειναι ισως οτι καλυτερο μετα το 1987 ( που δεν το εζησα ουτε ξερω αν ειχε και τοτε οσο τωρα ( 50-50+(στα πιο ψηλα))

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, geod είπε:

Παρνηθα στο -6.6 °C παντως... χμμμμ

Ναι tzortzino.Ο σταθμός είναι στα 1230μ και όχι στα 1470 που βρίσκονται τα 850hpa.

+ της άλλης ότι διαφορετικά μετράει ένας σταθμός στα 2μ σε χιονοσκεπες έδαφος και πιθανών επηρεάζοντες τοπικούς ανέμους,και διαφορετικά μια ραδιοβοληση δε ελεύθερη ατμόσφαιρα.

Χωρίς να το ξέρω,υπολογίζω ότι στο περίπου αυτή τη στιγμή έχουμε - 8.Οποτε ο 1c κάτω θα κάνει σπουδαία δουλειά για πολλές περιοχές που είναι οριακά τώρα.

Σε εμένα έχει κατσικωθει η t στο 0.6 με 0.7c και έχουν μπει καμία 12αρια πόντοι.Εαν είχαμε αρνητικές ορισμένοι φαντάσου τι θα έμενε κάτω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χαϊδάρι έκοψε λίγο τώρα και γενικά μέτρια πράγματα μέχρι στιγμής...

Χαϊδάρι 110 μ.

IMG-20220124-211819.jpg

Έχοντας ζήσει τους χιονιάδες της προηγούμενης δεκαετίας στην Πετρούπολη και τη Μήδεια πέρυσι στο Χαϊδάρι, η σειρά κατάταξης είναι:

1.   2002

2.   2008

3.   2004

4.   Μήδεια

Να δούμε τι θα γίνει μέσα στη νύχτα και αύριο...αν θα καταφέρει η "Ελπίδα" να μπει στη λίστα!

Όπως και να έχει η απόλαυση είναι απερίγραπτη όταν δεύτερη σερί χρονιά ζούμε τέτοιες καταστάσεις!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, bulletproof είπε:

Η δορυφορική τι λέει; Θέλω δύο μέτρα πλέον τα στάνταρτ μου έχουν αλλάξει !!

ποσο εχει ριξει εκει; γιατι ραφηνα ας πουμε δεν εχει ριξει οσο νεα μακρη μου λενε

γενικως καποιος ενημερωση γι αυτα τα μερη αν εχει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, South Athens said:

Πάντως έχει αρχίσει και διαμορφώνεται ένα μοτίβο πλέον για Πειραιά κ πέριξ καθώς κ περσι μούφα ήταν ο Πειραιάς όταν θαβόταν όλη η υπόλοιπη Αττική. Θεωρώ οτι δεν ήταν μόνοι οι Τ αλλά και το γεγονός οτι δεν έφτασε ικανός υετός στην περιοχή με ελάχιστη ραγδαιότητα...

Καλύτερα στο νήμα των χαρτών ή σε κάποιο άλλο νήμα, υπάρχουν αρκετά που μπορούν να ειπωθούν. 

Αγία Παρασκευή σε εξασθένηση.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...