Jump to content
baristrs

Αναφορές ισχυρής χιονοκακοκαιρίας ''ΕΛΠΙΔΑ'' 21/01-25/01

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ερυθρες τωρα..Σοκ και δεος..Αναλογες συνθηκες και βιλια..Πανω απο 1 μετρο το χιονι στην ευρυτερη περιοχη.

erythres.jpg

Στο κοκκινο βοιωτιας..Ειδατε τις φωτο απο τον Μητσακο..(oldboy332) πολυ χιονι..Μολις με πηρε ο πεθερος μου..Το χιονι στο δρομο ξεπερναει το υψος του γονατου..Σε λιγο θ ανεβασω και γω φωτο απο το Κοκκινο..Θα στειλει υλικο η πεθερουλα.

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 λεπτά πριν, spirosm είπε:

Ευχαριστώ, και εγώ δεν μετράω αλλά σήμερα το πρωί το έκανα μιας και οι φωτο απο περιοχές της αττικής αποκαλύπτουν ότι όσο πιο ανατολικά τόσο καλύτερα. Είναι χαρακτηριστικό ότι χιονίζει συνεχώς στη Ρέα (έστω και ασθενώς) ενώ εδώ δεν πέφτει εδώ και ώρες τίποτα. Μια χαρά ήταν πάντως, πάμε μήπως δούμε και λίγο ακόμα...

Ναι επιασε καλυτερα,γι αυτο και τα ρεκορ ανατολικα προαστια.Τα εκατοστα φιλε τα αποφευγω γιατι κανεις δεν μετραει αντικειμενικα.Εδω εχω ανεμοσουρια αριστερα και δεξια απο το αμαξι που φτανουν το 1-1,20μ.Τι να πω,οτι εχω 1,20;;Πιστευω μια χιονοστρωση γυρω στους 60 ποντους εχουμε.Μακαρι να ξαναχιονισει φιλε.

IMG_20220125_095813.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τελικά βγήκα για την επίσημη μέτρηση αν και το χιόνι ήδη λιώνει εδώ και έχει κατσει μέσα στην νύχτα (ήδη είναι συμπαγές και επικίνδυνο)...50 ακριβώς πόντοι μπροστά στο σπίτι μου άσφαλτο και 55 στο ανοιχτό χωράφι δίπλα ώρα 10...πιστεύω στην νυχτερινή έξαρση εδω που ανέφεραν τα παιδιά σε ανοιχτές επιφάνειες παίζαμε κοντά στους 60 ίσο ακριβώς με 2002 σε ποσότητα...η πιο βίαιη χιονοκαταιγιδα σίγουρα από 1970 και μετά εδώ, όπου σχεδόν όλος ο υετός μπήκε σε 12 ώρες στο ανατολικό τόξο 

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

Τι 2.4 .... Και πιστευα θα ειχαμε αρνητικες να μπετωσει. 

 

Μολις σουρουπωσει λογικά θα παγώσει. Με απαρατήρητη προϋπόθεση να μη φυσάει. Αν φυσάει δεν θα έχουμε αναστροφή και θα παραμείνουν θετικές.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κάπου 50 με 55, εμπειρικά λίγο πάνω από τον Τηλέμαχο. Σαν εκατοστά δεν έπιασε ούτε την μηδεια ουτε τους χιονιαδες του 2000, αλλά η ραγδαιοτητα ήταν κάτι το απίστευτο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Περί χιονόστρωσης κι εγώ δεν συνηθίζω να μετράω αλλά αυτή τη φορά το έκανα βγαίνοντας με μέτρο. Παρατήρησα ότι στο δρόμο παίζει να είχε περισσότερο από τα αυτοκίνητα, κάτι που μου έκανε εντύπωση και το ίδιο μου είπε και ο Ευγένιος από το Χαλάνδρι. Σε απάτητα είχαμε 35-40 πόντους όταν βγήκα τη βόλτα στο διάστημα 16.00-18.00 και μέτρησα 40 πόντους στο δρόμο στο ύψος του Γαλλικού κολεγίου εκεί που κάνει μια διαπλάτυνση ο δρόμος. Μια χιονόστρωση 35 έως 45 εκ είναι ρεαλιστική και περιγράφει την κατάσταση χωρίς καμία υπερβολή. Ήταν κάτι που το έβλεπαν τα μοντέλα και γι' αυτό είχα θέσει τα 20εκ ως κατώτατο όριο χιονόστρωσης ως την αλλαγή της ημέρας στην εκτίμηση μου. Θεωρώ πως το 2002 παραμένει ανώτερο σε χιονόστρωση αλλά εκεί μιλάμε για τρεις μέρες χιονοπτώσεων, το γεγονός ότι οι διαφορές δεν είναι τόσο μεγάλες υποδεικνύει ότι μιλάμε για έναν ιστορικό χιονιά που κατάφερε να κερδίσει 2004, 2008 και 2006. Να ξεπεράσει δηλαδή 3 στουε 4 χιονιάδες της χρυσής δεκαετίας, για να μην πω ότι σε χιονόστρωση ξεπέρασε και όλους της περιόδου 1991-1992, ακόμα και αυτή του Φλεβάρη του 1992.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 minutes ago, KapelosG said:

Τελικά βγήκα για την επίσημη μέτρηση αν και το χιόνι ήδη λιώνει εδώ και έχει κατσει μέσα στην νύχτα (ήδη είναι συμπαγές και επικίνδυνο)...50 ακριβώς πόντοι μπροστά στο σπίτι μου άσφαλτο και 55 στο ανοιχτό χωράφι δίπλα ώρα 10...πιστεύω στην νυχτερινή έξαρση εδω που ανέφεραν τα παιδιά σε ανοιχτές επιφάνειες παίζαμε κοντά στους 60 ίσο ακριβώς με 2002 σε ποσότητα...η πιο βίαιη χιονοκαταιγιδα σίγουρα από 1970 και μετά εδώ, όπου σχεδόν όλος ο υετός μπήκε σε 12 ώρες στο ανατολικό τόξο 

Για να πήγε τόσο καλά ο Γέρακας θεωρητικά η Παλαιά Πεντέλη πρέπει να έκανε το ρεκόρ στην Αθήνα αφού θα έπαιζε με πιο χαμηλές θερμοκρασίες και έχει και Ανατολική τοποθέτηση οπότε θα την έπιασε καλά η μπούκα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η πρώτη φώτο από χθες βράδυ από το χωριό Καστανιώτισσα στη Βόρεια Εύβοια. 

Η δεύτερη από Αιδηψό σήμερα.

(από fb) 

FB_IMG_1643065122683.jpg

FB_IMG_1643096028402.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα σε όλους.....

Τόσο ημερήσιο χιόνι, δεν είχα ζήσει ποτέ στην Αθήνα, στα 24 χρόνια που ζω εδώ (Ν.Σμύρνη και Μελίσσια)....χθες από το αναλογικό, έβγαλα 23,6mm υετού, αλλά φυσικά υπήρξαν και απώλειες.....σε λίγο θα κατέβω να δω τι έχει συμπληρώσει ακόμη....όλο όσο βγει, συνέβη με θερμοκρασίες από -1 ως -1,8.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, dionisis00 είπε:

Για να πήγε τόσο καλά ο Γέρακας θεωρητικά η Παλαιά Πεντέλη πρέπει να έκανε το ρεκόρ στην Αθήνα αφού θα έπαιζε με πιο χαμηλές θερμοκρασίες και έχει και Ανατολική τοποθέτηση οπότε θα την έπιασε καλά η μπούκα.

Δεν θα έχει τρελές διαφορες γιατί η Τ ήταν αρνητική όταν ξεκίνησαν τα φαινόμενα οπότε δεν χάσαμε υετό σε χλαπατσα...τώρα επειδή είναι βουνό και βγάζει τον δικό του υετό ίσως έχει και 10 πόντους παραπάνω δηλαδή κάνα μέγιστο 70...νομίζω Πεντέλη 2004 και 2002 δεν έφτασε αλλά ας πουν τα παιδιά από εκει

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με δεδομένο ότι οι ραγδαιότητες και σε Μήδεια και σε Ελπίδα ήταν απίστευτες και σε συνδυασμό με τα μεγάλα ποσά βροχόπτωσης που πέφτουν σε μια μέρα πλέον αντί για ομαλότερη κατανομή ίσως σε αυτό το κομμάτι η κλιματική αλλαγή μας βοηθάει να βγάλουμε γούστα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Snowstorm είπε:

Με δεδομένο ότι οι ραγδαιότητες και σε Μήδεια και σε Ελπίδα ήταν απίστευτες και σε συνδυασμό με τα μεγάλα ποσά βροχόπτωσης που πέφτουν σε μια μέρα πλέον αντί για ομαλότερη κατανομή ίσως σε αυτό το κομμάτι η κλιματική αλλαγή μας βοηθάει να βγάλουμε γούστα. 

πια κλιματικη αλλαγη? να λες ευχαριστω στην ισλανδια για την εκρηξη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εντυπωσιακές εικόνες από το λεκανοπέδιο, με εξαίρεση τα νοτιοδυτικά. Πιο πολύ εντύπωση μου έκανε η ζώνη από Άλιμο μέχρι Γλυφάδα. Μάλλον εκεί έγινε ό,τι είχε γίνει το 2008 στα δυτικά προάστια, που είχαν πολύ δυνατή χιονόπτωση. Είναι πού θα κάτσει η σύγκλιση τελικά. Θερμοκρασιακά ήταν οριακή η κατάσταση από Κέντρο και νοτιότερα. Φοβάμαι πως λόγω της κλιματικής αλλαγής τα επόμενα χρόνια ό,τι έπεσε σήμερα ως χιόνι στα κεντρονότια θα πέφτει ως χιονόνερο/βροχή. Οπότε απολαύστε το όσο είναι εφικτό. 😄

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα από Ρόδο...ε λοιπόν ναι, το είδαμε στρωμένο και εδώ νωρίς το πρωί σε σχεδόν παραλιακες περιοχές (πέριξ της πόλης) μετά από δεκαετιες. Η φώτο είναι στις 07.00 το πρωί τραβηγμένη από το χωριό Καλυθιες κοντά στο Φαληρακι. Λιώνει τώρα βέβαια, αλλά στα ορεινά του νησιού κρατάει 

487910_5312f27f35ab6b9f882c716c41395eb1.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 minutes ago, Beach-snow NG said:

Καλημέρα σε όλους.....

Τόσο ημερήσιο χιόνι, δεν είχα ζήσει ποτέ στην Αθήνα, στα 24 χρόνια που ζω εδώ (Ν.Σμύρνη και Μελίσσια)....χθες από το αναλογικό, έβγαλα 23,6mm υετού, αλλά φυσικά υπήρξαν και απώλειες.....σε λίγο θα κατέβω να δω τι έχει συμπληρώσει ακόμη....όλο όσο βγει, συνέβη με θερμοκρασίες από -1 ως -1,8.....

συμφωνω και γω μαζι σου - μια φορα θυμαμαι, γυμνασιο πηγαινα ακομα, αρχες 90, που εκανε ενα τετοιο ντου και φυγαμε αρων αρων, αλλα καμια σχεση με το χθεσινο, το οποιο μενει στην ιστορια ειτε θελουν να το αποδεχτουν καποιοι ειτε οχι..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...