Jump to content
baristrs

Αναφορές ισχυρής χιονοκακοκαιρίας ''ΕΛΠΙΔΑ'' 21/01-25/01

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για τα κεντρονοτια παντως οριακες οι Τ για αλλη μια φορα,Μετο ζορι έπιασα εγώ -0,1c οταν νυχτωσε που εκοψε η μεγάλη ενταση,Ολοι οι πόντοι που βαλαμε ηταν με 0c-0,3c μέρα μεσημέρι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, south coast είπε:

Για τα κεντρονοτια παντως οριακες οι Τ για αλλη μια φορα,Μετο ζορι έπιασα εγώ -0,1c οταν νυχτωσε που εκοψε η μεγάλη ενταση,Ολοι οι πόντοι που βαλαμε ηταν με 0c-0,3c μέρα μεσημέρι.

Γενικότερα ηταν ετσι.

-1 γεματο θα ειχαν απο αγ. Παρασκευή και βορειοτερα ...

Πολυ παράξενο που δυο χρονιες σερι ζησαμε τετοιες κακοκαιριες με οριακες Τ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

59 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Ανατολικο τοξο εγραψε ιστορια με το περισσοτερο χιονι τα τελευταια 30-40 χρονια πιστευω.Εβαλαν το χιονι περιπου του 2002+/-(3 μερες διαρκεια) σε 12-14 ωρες!!!!!.Θα ανοιξουμε ενα θεματακι απολογισμου.Τα νοτιοδυτικα προαστια εφαγαν ηττα δυστυχως Τα δυτικα ενα αξιοπρεπες χιονι.Δεν εχω εικονα απο τα υπερβορεια,μαλλον μιλαμε για ενα Τηλεμαχο τουλαχιστον απο Αγιο Στεφανο,Δροσια και δυτικοτερα.Διονυσος λογικα πρεπει να ειναι στο μετρο και να μην εχει φτασει το 2002,αλλα ξαναλεω δεν εχω δει εικονες.

Καλημερα Γιωργη!

καταρχην ποιος κερναει, εχω μπερδευτει ετσι οπως εξελιχθηκε, 😂😂😂

για τα Δυτικα ειτε αναφερεσαι στα προαστια ειτε στου Νομου, δε θα το ελεγα αξιοπρεπες δεδομενου του αποτελεσματος Ανατολικα και κεντρο. Περιξ του Αττικου Νοσοκομειου που ειναι το πατρικο, Χρυσουπολη που ειναι σε αξιοπρεπες για το λεκανοπεδιο υψομετρο και αποτραβηγμενη περιοχη, η ακομα και Πετρουπολη τρομαξανε να ασπρισει ο δρομος με 2εκ.

οσο για μας εδω, οκ βλεποντας τη φωτο του κασπερακου μαλλον πρεπει να ανοιξω σαμπανια αντι να σκουζω, με την παρακατω σημερινη εικονα

B88B87A0-CFB6-4B67-9646-54F498989782.thumb.jpeg.d2b80ae33a96402f2706632f2004aa12.jpeg

αλλα και η Μανδρα παραπανω που ειναι το σημειο απο οπου κανει τη διαφορα εδω, λιγα πραγματα για τα κυβικα της. Γενικα απο Δυτικα προαστια και δυτικοτερα δεν υπαρχει καν μετρο συγκρισης με κανεναν ιστορικο χιονια.

δε ξερω τι φταιει για τις Τ γιατι αν και δεν ειχαμε ποτε τις ραγδαιοτητες που ειδα ακομα και στο κεντρο, εριχνε κατα διαστηματα χιονι αλλα δυσκολευοταν ακομα και στη μπουκα 6-9 το βραδυ που πανω στο στρωμενο χιονι δεν προστιθονταν νεο!!!!

ο ανεμος στον σταθμο εδειχνε ΒΒΔ παντως.

Πιο Δυτικα, απο Αγιους Θεοδωρους που ελαβα βιντεο, σαφως καλυτερα με 10 εκ περιπου ολικη.

ισως κανει και εξισορροπισεις ο καιρος, τι να πω, μια και το Θριασιο περισυ στρωθηκε 2 διαφορετικες μερες, ειδικα την 1η μερα με τη συγκλιση κεντραρισμενη απο πανω και σε ωρες πρωινες 10 πμ στουπιζοταν και στρωνοταν οταν περιοχες οπως η Δροσια και η Εκαλη ειχαν απλα χιονοπτωση, ενω τη 2η δεχθηκε τη στουπα νυχτερινες ωρες και εβαλε εξτρα ποσοτητες που εφτασαν σε σημεια ως και 30 εκ.

 

ΥΓ. . Ξεκινησα για απαντηση σε σενα και εγραψα βιβλιο, 😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Χιών είπε:

Θαμμένη Άνω Ηλιούπολη και στο βάθος Υμηττειες Άλπεις

 

IMG_20220125_104843.jpg

Εγω θα τις ανεβω λογικα σε λιγο με τον αδερφό μου. 

Δεν χανεται τετοια αναβαση χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 minutes ago, airfathaaaaa said:

δηλαδη παντου το εστρωσε παρα μονο σε τρεις δημους? 🤣

 Σε ποιούς 3 δήμους ακριβώς δε το έστρωσε? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδιά απλά τα πράγματα.

Ανατολικά της Κηφισίας ήταν χιονιάς ρεκορ.

Μεταξύ Κηφισίας και Κηφισού ιστορικός.

Δυτικά του Κηφισού ρετάλι.

Εξαιρούνται κάποιες πολύ χαμηλές περιοχές που δεν είχαν τις θερμοκρασίες.

Επεξεργάστηκε από dionisis00
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

δαφνη πανω απο 30 δεντρα εσπασαν

μερικα πολυ μεγαλα δενδρα επεσαν σε αμαξια τεντεσ σχιστηκαν και γενικα επεσε πολυ χιονι για την περιοχη

εγω προσωπικα γεμισα τις μπαταριες μου για φετος με την εννοια οτι  δεν περιμενω να ξαναχιονισει αλλα δεν θα ελεγα οχι προφανως...θελω κρυα και βροχες και ειμαι κομπλε

δυστηχως λιωνει σιγα σιγα η τριτη δεν μας εδωσε τλκ κατι και πιστευω αυριο θα ειναι το μισο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ας κάνω και εγώ τον απολογισμό της Ελπίδας για την περιοχή μου... 

Υ. Γ. Μην με πείτε γκρινιάρη.. 30 πόντους μου έταξε ο Αρνιακος😜😜

IMG_20220125_105403.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

70-75cm στα 150μ της Λιβαδειάς που είναι και νέο ρεκόρ χιονόστρωσης για τον 21ο αιώνα στη Βοιωτική πρωτεύουσα με το 2006 να ακολουθεί στα 60cm!! Ακόμα και μη κεντρικοί δρόμοι έχουν 40-50cm. 

Ιστορικός χιονιάς λοιπόν στην περιοχή για την "after 2000" εποχή. Ετοιμάζομαι για ποδαράτο προς Άλσος Βεΐκου!

Επεξεργάστηκε από Ζερίκιος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα απτα πιο κρυα πρωινα της δεκαετιας εδω αφου η Τ επεσε μεχρι και τους -7,6 βαθμους! Και ειμαστε παραθαλασσια να φανταστειτε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, kostasmarousi13 said:

Χθες στις 20.00 είχαμε 50 πόντους στον δρόμο,φαντάζομαι ταράτσα η στο άλσος παραπάνω!!!

B211AB97-2379-48FC-9549-A00EB9A2C43C.jpeg

E87A87FD-1F05-496F-8CAA-E6B9CA22E0CE.jpeg

137C79D0-4518-4A5C-94C2-F9F8C447503F.jpeg

1A438BD2-3B3D-49B7-9004-5A1151FA57B0.jpeg

4C163E17-2446-43EE-B345-EBCC6BDF4C81.jpeg

Κωστη, το Σαββατο θα παω Συγγρου για τρεξιμο, σε περιμενω.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα απο Άλιμο! Μέτρησα στο πικ εχθές με το χάρακα οπότε μπορώ να πω με σιγουριά για τα εκατοστά της περιοχης. Παραλιακα στα 0μ είχε 10 ποντο στους δρόμους και 17-20 στις ευκολες. 30-40 μέτρα πιο πανω όπου μενω κ γω είχαμε 15ποντο στο δρόμο και 22-25 στις ευκολες. Στα ψηλά του Αλίμου προς πανι στα 80μέτρα είχαμε 20-25ποντα στο δρόμο και 30-35ποντα στις ευκολες. Στο πανι μάλιστα το χιόνι έφτανε τα 40(!) εκατοστά 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...