Jump to content
baristrs

Αναφορές ισχυρής χιονοκακοκαιρίας ''ΕΛΠΙΔΑ'' 21/01-25/01

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάποιες φωτογραφίες που μου έστειλαν μετά το πέρας της όποιας χιονόπτωσης στον Πειραιά

https://www.pireaspiraeus.com/πειραιάς-χιόνισε-άλλα-το-έστρωσε-ελά/

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επανέναρξη με κλείσιμο του καιρού από ανατολικά . Έξω είναι μαγεία θερμοκρασία -0,7 . Και μια πολύ ωραία εικόνα από ζουγκλο κάμερα 

6B731C98-C81F-4E91-905C-6AD98E78F462.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Συνεχιζει και ριχνει εδω με Τ -1.4. Ωραιος χιονιας, αλλα μενει ενα μικρο κριμα, αν μας επιανε καλυτερα η συγκλιση απο το βραδυ και μετα, ειχε προοπτικες να γινει ο κορυφαιος.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μετά το μεσημεριανό ψιλοχιονο κλείσαμε 4 μέρες με χιονιοπτωση. Μπορεί να μην μας έκανε την χάρη αλλά όπως και να έχει εντυπωσιακό στατιστικά !

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 ώρες πριν, sakis13 είπε:

Ερυθρες τωρα..Σοκ και δεος..Αναλογες συνθηκες και βιλια..Πανω απο 1 μετρο το χιονι στην ευρυτερη περιοχη.

erythres.jpg

Στο κοκκινο βοιωτιας..Ειδατε τις φωτο απο τον Μητσακο..(oldboy332) πολυ χιονι..Μολις με πηρε ο πεθερος μου..Το χιονι στο δρομο ξεπερναει το υψος του γονατου..Σε λιγο θ ανεβασω και γω φωτο απο το Κοκκινο..Θα στειλει υλικο η πεθερουλα.

Γνωστή χιονοδυναμη το κριεκουκι !!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, geod είπε:

θα αργησει να ξανακλεισει, εαν ξανακλεισει - μαρκοπουλο καθαρισε.

Ολόκλειστα είναι εδώ.....και ρίχνει!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 minutes ago, ORESIVIOS said:

Γνωστή χιονοδυναμη το κριεκουκι !!

http://erythres.meteoclub.gr/

Ισως και παραπανω απο μετρο??

Πλακα πλακα καποιες φορες θαυμαζουμε κατι χαρτες ΒΑ αμερικες για μπλιζαρντ που λενε 30 ιντσες και τετοια οταν στην περιοχη μας εχουμε παρομοια πραγματα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, Beach-snow NG said:

Ολόκλειστα είναι εδώ.....και ρίχνει!!!

άλλος θεος εκει - ανεβηκα ταρατσα γιατι με διαολησες (χαχα), σας πιανει η Πεντελη καπακια απο Ανατολάς 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Είναι απίστευτο το τοπιο εδώ. Σίγουρα έχει παραπάνω από πέρυσι δεν έχω μετρήσει πόντους αλλά το χιόνι μου φτάνει μέχρι το γόνατο και λίγο παραπάνω. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 24/1/2022 at 2:48 ΜΜ, THUNDERSNOW1965 είπε:

.....βγαίνω πολύωρη χιονοβόλτα  ...... !!!!!.... δεν χαλαρώνουμε ποτέ όσο χιονίζει ....!!!!!! .....😁 ..... θα ακολουθήσει πλούσιο οπτιακουστικό υλικό ικανό να ανεβάσει στα ύψη τα επίπεδα της σεροτονίνης ....!!!!!! .....😁 ...... γιατί μην ξεχνάμε ότι το καλύτερο αντικαταθλιπτικό είναι το ΧΙΟΝΙ.....!!!!!!!!! ...... 

..... τα λέμε μετά από μερικές ωρίτσες ......😉 .....

.....καλησπέρα ρε παίδες ..... αναγκαστική παύση λόγω 24 ωρης διακοπής ρεύματος ......

...... αλλά δεν έχω καμία διάθεση για σχολιασμό ούτε αυτού ούτε όλων των άλλων που συνέβησαν ..... ας είναι καλά το τζάκι ..... μας ζέστανε , μας φώτισε και μας τάισε μια χαρά .....

..... χθες για εμένα ήταν μια από τις ομορφότερες χιονοκακοκαιρίες της ζωής μου .....

..... για  πολλούς λόγους ήταν για την Περιοχή μου η δεύτερη σημαντικότερη μετά το 2000 ..... πρώτη με διαφορά του 2002 και δεύτερη  η Ελπίδα ......!!!!! ......

..... και για να μην λέμε μόνο λόγια αλλά και να τα αποδεικνύουμε κι΄όλας ....... μετά από πολλές μετρήσεις ακριβείας και στην ταράτσα και σε οικόπεδα απάτητα  η χιονόστρωση έφθασε τα  47 cm  (...... πολύ πολύ αυστηρά  ...... ) ......!!!!!!!......

..... έτσι ξεπέρασε σε ύψος και το 2004 που εδώ είχαμε 40 cm , και φυσικά και το 2008 και την περσινή Μήδεια που είχαμε 35 cm ......!!!!!!

DSCN6973.thumb.JPG.d35db63848dc7ab048548e2f80459ec6.JPG

DSCN6972.thumb.JPG.b4c3b942a1582a2a71b4ab3422aa4f96.JPG

 

DSCN6957.thumb.JPG.4ddf3996224424b46301dbe3e94d7fb1.JPG

DSCN6955.thumb.JPG.8774932a8c82def388a31d2311d27219.JPG

..... περπάτησα μόνος και μαζί με τη γυναίκα μου γύρω στις 6 ώρες κάτω από ασταμάτητη χιονόπτωση ..... αυτή είναι και η τρέλα μας όταν χιονίζει ..... να περπατάμε και να το βιώνουμε με όλες με τις αισθήσεις ..... υπολογίζω ότι έκανα γύρω στα 12 km ..... από το Άνω Χαλάνδρι μέχρι και λίγο πιο πάνω από την οδό Αναπαύσεως (.... το δρόμο που βρίσκεται το Νεκροταφείο Χαλανδρίου .....)  ..... μεγάλο μέρος των Βριλησσίων και φυσικά όλη τη γειτονιά μου στο Άνω Χαλάνδρι σε μια ακτίνα 500 m τουλάχιστον ..... έχω πολύ πλούσιο φωτογραφικό υλικό που σιγά σιγά θα το ανεβάζω ..... ήταν υπέροχα .....!!!! ήταν μοναδικά .....!!!!! .....

ΥΓ..... δεν έχω προλάβει  διαβάσει τι έχει γίνει στα υπόλοιπα μέρη ακόμη ...... φαντάζομαι χιοναχαμός ....!!!!!..... ΠΑΝΤΑ ΤΕΤΟΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ....!!!!!! .....

 

Επεξεργάστηκε από THUNDERSNOW1965
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...