Jump to content
baristrs

Αναφορές ισχυρής χιονοκακοκαιρίας ''ΕΛΠΙΔΑ'' 21/01-25/01

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, sarris είπε:

Ε δεν υπαρχουν και πολλες τοσο νοτια. Παντως στη μεσογειο ειναι η πλευρα της Ιταλιας που βλεπει Αδριατικη και στη Μαυρη θαλασσα φυσικα η τουρκια

η αληθεια ειναι σαν λογικα ναι ισχυει. και ναι η μαυρη θαλασσα ειναι πολυ χαρακτηριστικο παραδειγμα. η αδριατικη οχι τοσο λογω μικροτερης εκτασης νομιζω και οτι σπανια βγαινουν διαταξεις με ρευμα ευνοικο για εκει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μιας και έκοψε τελείως το χιόνι (για την περιοχή μου τουλάχιστον), είναι σαφώς κατώτερη από Μήδεια (Για το 2008 δεν το συζητώ καν). Επίσης κατώτερη των προσδοκιών όχι μόνο των δικών μου αλλα θεωρώ και άλων παιδιών από τα δυτικά.

Σημασία πάντως έχει ότι πολλά παιδιά το έζησαν με την ψυχή τους και το περιγράφουν σαν απίστευτη εμπειρία!!

Σε εναν χιονιά Αττικής δεν μπορεί να είναι όλοι ικανοποιημένοι.  Εμεις την άλλη φορά...

Υ.Γ. Απίστευτες φωτο και φανταστικά βίντεο..Ενα μεγάλο μπράβο και στο weather club που "άντεξε"

Επεξεργάστηκε από Michael
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 minutes ago, menidi said:

Επίσης αποδεικνύεται για ακόμα μια φορά ότι με ΒΑ ρεύμα οι περιοχές πέριξ του Υμηττού παίζουν χωρίς αντίπαλο. Μπορεί να υστερούν ενίοτε σε θερμοκρασίες λόγω γειτνίασης με θάλασσα και γενικά επειδή είναι αρκετά νότια, εντούτοις ο υετός τρέχει από τα μπατζακια τους. Ασχέτως σημερινής  σύγκλισης λεω. Το θυμάμαι και από το 2002 αυτό. Έτσι έγινε και σήμερα. Και σε άλλες μικρότερες κακοκαιρίες. 

Θα βρούμε αρκετές ανάλογες κακοκαιρίες. Επίσης θυμηθείτε ότι κάποια στιγμή ο Τζίφος στα τόσα τρεξίματα έδινε επίκεντρο τη Γλυφάδα υετικά και το είχα γράψει χαριτολογώντας. Το 12αρι του Τζιφου χθες τα πήγε πολύ καλύτερα από τα επόμενα.

Πάω να ξαπλώσω με ξυπνητήρι τα χαράματα για να δούμε τι θα γίνει όταν γυρίσει σε κλασικό καιρό lake effect.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, HuxFlux said:

Nομιζω πως σιγα σιγα η (εξαιρετικη) παρασταση της φυσης τελειωνει.

Οχι ιστορικος για το υψος χιονιου για την περιοχη μου , ουτε για τη διαρκεια του, αλλα ειναι σιγουρα μια πρωτογνωρη εμπειρια αυτο που ζησαμε με ταυτοχρονη στουπα και κεραυνους. Και ισως και να μη την ξαναζησουμε !

Κοντά στους ιστορικούς για εμάς... εξαιρείται το άφταστο 2004... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για την Ανω Γλυφάδα και κυρίως την Τερψιθέα είναι με διαφορά ο πιο ιστορικός χιονιάς με διαφορά απο τον δεύτερο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, HuxFlux said:

Καποιες περιοχες τις επιασε πολυ καλα, ειδικα περι Υμηττου και Πεντελης, σιγουρα συγκαταλεγεται στους ιστορικους.

Αλλα και παλι αξιζει μια θεση στην ιστορια μονο και μονο για το φαινομενο των κεραυνων. Το οτι ο Νορβηγος πρεσβης δε το γνωριζε καν οτι υπαρχει τα λεει ολα για το τι ζησαμε σημερα.

Χαχαχα εδω δεν το γνωριζαν οι ελληνες καλα καλα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δάφνη όπως είπαμε ...είναι χιονιάς χρυσής δεκαετίας ξεκάθαρα....και ο περσυνος και αυτός συγκαταλέγεται σε αυτούς...οπότε ένα έχω να πω.... Η δεκαετία του είκοσι να γραφτεί με χρυσά γράμματα !!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, on the mend είπε:

Ακριβώς. Πριγκηποννησων κι εγώ btw, όμως το αντίθετο, οι δικοί μου μαρουσι εγώ τροπικό χωριό.

Αρτιόμ Κιουρεγκιάν είναι οι δικοί μου… απέναντι από το επάνω δημοτικό σχολείο… τι χιονάκι έχει ρίξει εκεί γιατί από τους δικούς μου δεν έβγαλα άκρη… σαν το Μαρούσι;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Νορβηγε πρέσβη σε γλενταει η Αθήνα ρεεεε 🤣 

Γατάκι.... Πήγαινε σε κάνα φιόρδ για ψάρεμα και άσε τα χιόνια για εμάς τους έμπειρους....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Snow Runner είπε:

Αρτιόμ Κιουρεγκιάν είναι οι δικοί μου… απέναντι από το επάνω δημοτικό σχολείο… τι χιονάκι έχει ρίξει εκεί γιατί από τους δικούς μου δεν έβγαλα άκρη… σαν το Μαρούσι;

Λογικά εκεί επειδή είναι λογικά στα 275m πρέπει να είναι όσο στο Μαρουσι. Σε εμένα χαμηλά στα 225-230m ισως ένα τσικ λιγότερο από Μαρουσι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στον λόφο πάνω από το σπίτι μου την ώρα του χαμού.... Απόκοσμη αίσθηση ιστορική χιονοθύελλα

Έχουμε και εξεταστική αλλά το χιόνι είναι χιονι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εντωμεταξύ στα νοτιοδυτικά προάστια Πειραιά-Νίκαια κτλ η θερμοκρασία έχει ξεφύγει. Η Νίκαια μόλις έδειξε 3 βαθμούς

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βάση Σκίρων στο περιοχικό, μεχρι τις 5-6 το πρωι περιμένουμε εξάρσεις περισσότερο στα δυτικά και μετα τις 6 μέχρι και τις 10-11 πιο γενικευμένο (μακάρι lake effect) σε όλο το λεκανοπέδιο με έμφαση στα βόρεια και ανατολικά. Απο την άλλη η δορυφορική φαίνεται πολύ γεμάτη ενώ μυρίζει δυτικό ξέσπασμα. Για να δούμε!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στην Αττική οδο που είναι εγκλωβισμένοι οι οδηγοί, άρχισε να ρίχνει ξανά χιόνι, ενώ τωρα ακούω ξανά μπουμπουνητά!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σκυρος χθες με θεα τα βουνα της ευβοιας που τρωνε blizzard..

Ουτε στα φιορδ αυτα πειτε στο πρεσβη😁

FB_IMG_1643057558248.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν έχω λόγια να περιγράψω το έπος το οποίο ζούμε και έχει συνέχεια. Αύριο θα έχω την άνεση για μπόλικο φωτογραφικό μιας και δεν θα δουλέψουμε.

 

Για την ώρα, απολαμβάνουμε Λιβαδείτικη στούπα μέχρι να αρχίσει πάλι εδώ

https://livecameras.gr:30443/live/leva2/playlist.m3u8

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...