Jump to content
GEORGE SNOWMAN

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2022 γ'

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Εγω πιστευω αν και δεν ρωτας εμενα πως δεν θα δει ...δευτερα ομως....

αχαχαα δεν πειραζει και η δικη σου γνωμη μου κανει , συμφωνουμε αν και αφηνω ενα παραθυρακι

Επεξεργάστηκε από Γιάννης μασ
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, Severe_Lover είπε:

Εεερχεταιιιιιιι και η διάσπαση του Στροβιλου....ο Φλεβάρης και αν φλεβισει θα.......🤫🆘

gfsnh-10-288.png

gfsnh-10-372.pngακομα

Ακόμα έρχεται....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Volos είπε:

αυριο το πρωι ναι πιο πιθανο να δει καμια πετσα απο οτι τη δευτερα . Τη δευτερα θα εχει την τιμητικη του το ανατολικο πηλιο. Αν εχεις ακρες πηγαινε νεοχωρι η αργαλαστη θα γινετια μαχη. Ευκολα θα πετυχεις χιονοκαταιγιδα εκει.

εγω πιστευω πως ουτε αυριο ουτε την δευτερα θα δει ασπρισμα αχααχχα αλλα θα δουμε! τουλαχιστον να δουμε κανονικες νιφαδες και οχι τα ρυζια του διομηδη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με -44 στα 500 οποιος φοβαται υετο...Εχω να του συστησω εναν εξαιρετικο τρελογιατρο...Χριζει θεραπειας...Αντιμετωπιστε τον φοβο του να μην χιονισει...Δεν δινει χαπια...Ουτε φαρμακα...Μονο κουβεντουλα,ξαπλα και ολα καλα...🤣

Πιστεψτε το φιλαρακια...Ο χιονιας δεν ερχεται..Ηρθε!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει οι τόσο χαμηλες θερμοκρασίες στο 500hpa που μας ευνοούν....γιατί ακριβώς δεν το γνωρίζω....ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Γιάννης μασ είπε:

εγω πιστευω πως ουτε αυριο ουτε την δευτερα θα δει ασπρισμα αχααχχα αλλα θα δουμε! τουλαχιστον να δουμε κανονικες νιφαδες και οχι τα ρυζια του διομηδη

αν προλαβει να το γυρισει απο νωρις σμρ το βραδυ το πρωι θα εχει ασπρισει σε πολλεσ επιφανειες. Αλλα εσωτερικα του βολου αυριο ειναι μια ευκαιρια οχι δευτερα θεωρω, τη δευτερα δινουν δυνατο βακο τα περισσοτερα, θα φανει κ στο ναουκαστ γενικοτερα. Ο βολος παντα κανει πονηριες μεχρι τελευταια στιγμη εχει τρελες τοπικοτητες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Johnsnow είπε:

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει οι τόσο χαμηλες θερμοκρασίες στο 500hpa που μας ευνοούν....γιατί ακριβώς δεν το γνωρίζω....ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!

Τεράστια διαφορα θερμοκρασίας θαλασσας με ατμόσφαιρα. 

Εξατμιση και δημιουργία υετοφορων νεφώσεων.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Johnsnow είπε:

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει οι τόσο χαμηλες θερμοκρασίες στο 500hpa που μας ευνοούν....γιατί ακριβώς δεν το γνωρίζω....ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!

Στην ένταση των φαινομένων  αν υπάρχουν κι αλλες προϋποθέσεις φυσικά 

Επεξεργάστηκε από stathis2b
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Προς το παρον το ευρωπαικο ουκμο και τα υπολοιπα μοντελα πλην τζιφου δεν το υποστηριζουν αυτο το σεναρια εχει δρομο ακομα

ΣΜΠΑΡΆΛΙΑ είναι ήδη δεν έχει την δυναμική πυρήνα θερμοκρασιών και όσο θα βγαίνουν νέες θερμάνσεις θα τον ισοπεδώνουν με τη πρώτη ευκαιρία... ήδη ο ήλιος άρχισε να δίνει δυναμική πλέον και θα θερμαινει την στρατόσφαιρα και όσο προχωράει ο Φλεβάρης.......και μερικό σπάσιμο ή μετατοπίσεις βοηθάνε για κατεβάσιες Ευρώπη Αμερική...δεν θέλουμε ολική θέρμανση  πολου ευνοεί δυτική κεντρική Ευρώπη συνήθως στατιστικά η αιφνίδια θέρμανση με έκταση.... ο Simon lee ειδικός του πολαρ βορτεξ με σελίδα και καθημερινές παρατηρήσεις αμερικανικό και CFS έχει διαγράμματα όχι τα άλλα.....

JN264-5(4).GIF

gensnh-0-7-192(2).png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ηρεμηστε...

Απο Μαγνησια και νοτιοτερα, οσοι ειναι προσηνεμοι, ας γεμισουν κουβαδες με νερο και μπαταρια στα μομπιλια.

Και κανα powerbank δεν βλαπτει.

Ερχεται χιονοσκαμπιλο!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

εγω πιστευω πως ουτε αυριο ουτε την δευτερα θα δει ασπρισμα αχααχχα αλλα θα δουμε! τουλαχιστον να δουμε κανονικες νιφαδες και οχι τα ρυζια του διομηδη

Εγώ πιστεύω ότι αύριο για τον Βόλο μία μπούρδα θα είναι. Θα είναι αυτό που ο καιρός δεν είναι "γεμάτος" να το πω έτσι. Σαν τον Διομήδη ή στην καλύτερη με λίγο πιο μεγάλες νιφάδες. Αλλά γενικά ασθενικά και λίγα φαινόμενα. Μόνο στα παρπρίζ των αυτοκινήτων θα πιάσει και αν. Ελπίζω να βγω τελείως λάθος βέβαια. Την Δευτέρα πιστεύω η σύγκλιση θα βγει μέσα στο Αιγαίο και όχι στο Βόλο. Από Μαγνησία όσο πιο νότια και ανατολικά θα έχει πράμα, Νότιο Πήλιο μετά την Άφησσο θα είναι τούμπανο (Αργαλαστή, Λαύκος, Νεοχώρι, αυτά τα μέρη γενικά).

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, Severe_Lover είπε:

ΣΜΠΑΡΆΛΙΑ είναι ήδη δεν έχει την δυναμική πυρήνα θερμοκρασιών και όσο θα βγαίνουν νέες θερμάνσεις θα τον ισοπεδώνουν με τη πρώτη ευκαιρία... ήδη ο ήλιος άρχισε να δίνει δυναμική πλέον και θα θερμαινει την στρατόσφαιρα και όσο προχωράει ο Φλεβάρης.......και μερικό σπάσιμο ή μετατοπίσεις βοηθάνε για κατεβάσιες Ευρώπη Αμερική...δεν θέλουμε ολική θέρμανση  πολου ευνοεί δυτική κεντρική Ευρώπη συνήθως στατιστικά η αιφνίδια θέρμανση με έκταση.... ο Simon lee ειδικός του πολαρ βορτεξ με σελίδα και καθημερινές παρατηρήσεις αμερικανικό και CFS έχει διαγράμματα όχι τα άλλα.....

JN264-5(4).GIF

gensnh-0-7-192(2).png

Να παρακολουθεις το γιακομο μασατο ειναι πολυ δυνατος...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Εγώ πιστεύω ότι αύριο για τον Βόλο μία μπούρδα θα είναι. Θα είναι αυτό που ο καιρός δεν είναι "γεμάτος" να το πω έτσι. Σαν τον Διομήδη ή στην καλύτερη με λίγο πιο μεγάλες νιφάδες. Αλλά γενικά ασθενικά και λίγα φαινόμενα. Μόνο στα παρπρίζ των αυτοκινήτων θα πιάσει και αν. Ελπίζω να βγω τελείως λάθος βέβαια. Την Δευτέρα πιστεύω η σύγκλιση θα βγει μέσα στο Αιγαίο και όχι στο Βόλο. Από Μαγνησία όσο πιο νότια και ανατολικά θα έχει πράμα, Νότιο Πήλιο μετά την Άφησσο θα είναι τούμπανο (Αργαλαστή, Λαύκος, Νεοχώρι, αυτά τα μέρη γενικά).

κλασσικη περιπτωση προσηνεμου χιονια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Γιάννης μασ είπε:

κλασσικη περιπτωση προσηνεμου χιονια

ε ναι λογικό είναι. Δεν γίνεται να βγει κάτι εδώ με αυλώνα που δεν ακουμπάει καν στο Ιόνιο. Πρέπει να είμαστε πάααααρα πολύ τυχεροί ώστε στο nowcast να είναι όλα λίγο πιο δυτικά μπας και βγει η σύγκλιση των ανέμων καμιά 50αρια χιλιόμετρα δυτικά και πάει πάνω μας αντί για ανοιχτά της Ζαγοράς..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πρωινό ευθυμογράφημα

 

 

 

AVvXsEge__FLaeseAQghPfOoBn5HoP3euCIBZD8UDit8253PfIB-XdJbtfNN21da2tUyATtlYA82tUQPtiY8R4wWSP6bFPIL_MJSiyMOjBa0dmNyYnRIA-_91Dq5GKSB7io-_CkBhomLpd-nW0cEGypJPYgcwR7TbKMTyfzdv7udSyZi090sifLBOg1uZCP6=w200-h164
Άκου, «Ελπίδα»! Αυτό δεν είναι όνομα κακοκαιρίας για χιονόπληκτους. Είναι όνομα κακοκαιρίας για χιονόφιλους! Δεν υπήρχαν, μωρέ, καταλληλότερα ονόματα; Οι προηγούμενοι νονοί, αν μη τι άλλο, το είχαν το χάρισμα. Πάρτε για παράδειγμα τη «Μήδεια». Όνομα και πράμα! Μπορεί στη Γεωργία να είναι κάτι σαν το δικό μας Μαρία, αλλά στην Ελλάδα το θεωρούμε κακό και γι αυτό το λόγο είναι εξαιρετικά σπάνιο, για να μην πω ανύπαρκτο. Εμείς εδώ στο μπλογκ έχουμε τους Ντάλτον που ταιριάζουν με τις περιστάσεις. Μας ληστεύουν κανονικά με το κρύο τους (ρεύμα, πετρέλαιο, αέριο, ξύλα όλα πανάκριβα), αλλά αισθανόμαστε και λίγο χειμώνα, βρε αδερφέ!. Αυτά, πάντως, συνέβαιναν μέχρι τώρα. Για τα μελλούμενα, πληθαίνουν οι ενδείξεις ότι ο τελευταίος Ντάλτον, ο Έβερελ,  δεν θα μας πάρει μόνο το πορτοφόλι. Ίσως φέρει και άλλα μεγαλύτερα δεινά και γι αυτό το λόγο χρειάζεται από όλους μας μεγάλη προσοχή.   

 

Καλημέρα, φίλοι μου!

 

 

 

Πρωινή απάντηση από Ζιακόπουλο!!!!

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οσο αφορα το αλλο πσκ με βαση την σημερινη εικονα των μοντελων ολα πλην τζεμ βγαζουν χαμηκο στην μεσογειο ουκμο ευρωπαικο πολυ δυτικα ο τζιφος ανατολικα προσηνεμης υφης χαμηλο οποτε οσο τα προσηνεμα θα χιονιζοντα εμεις θα κοιταμε τι θα γινει ..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, yiannis_volos είπε:

ε ναι λογικό είναι. Δεν γίνεται να βγει κάτι εδώ με αυλώνα που δεν ακουμπάει καν στο Ιόνιο. Πρέπει να είμαστε πάααααρα πολύ τυχεροί ώστε στο nowcast να είναι όλα λίγο πιο δυτικά μπας και βγει η σύγκλιση των ανέμων καμιά 50αρια χιλιόμετρα δυτικά και πάει πάνω μας αντί για ανοιχτά της Ζαγοράς..

παντως καπως ετσι χιονισε το 91  βολο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Γιάννης μασ είπε:

παντως καπως ετσι χιονισε το 91  βολο

και με βόρειο τότε ε; Ή κάνω λάθος. Θεωρητικά όλα γίνονται αλλά στην πρόβλεψη δεν μπορείς να σταθείς στο 1%, αλλά στο 99%..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Γιάννης μασ είπε:

παντως καπως ετσι χιονισε το 91  βολο

Ο βολος δυστυχως θα πρεπει να περιμενει μεχρι αυριο βραδυ για δευτερα ειναι στις λεπτομερειες για δευτερα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδιά, το weatheronlineco.uk δουλευει το ραντάρ του για Ελλάδα; γιατί εμένα δεν μου το βγάζει. Αν γνωρίζει κάποιος

Επεξεργάστηκε από Snowaddict
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, tzifos είπε:

Ρε παιδία, παρατήρησα κάτι και αν μπορεί κάποιος να το απαντήσει.

Μπαίνωντας στο windy στο nowcast οχι σε run mode . Αν ζουμαρετε και χαζεψετε τις live cams σε χώρες βορειτερες απο εμας δειχνει απλα χιονοπτωσεις τις πλάκας. 

Κανονικά δεν έπρεπε να δείχνει χαμό στο nowcast σε εκεινες τις χώρες?

Αυτοί δεν έχουν Αιγαίο πέλαγος, γιαυτο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Οσο αφορα το αλλο πσκ με βαση την σημερινη εικονα των μοντελων ολα πλην τζεμ βγαζουν χαμηκο στην μεσογειο ουκμο ευρωπαικο πολυ δυτικα ο τζιφος ανατολικα προσηνεμης υφης χαμηλο οποτε οσο τα προσηνεμα θα χιονιζοντα εμεις θα κοιταμε τι θα γινει ..

αντε γαμπρε κανε δουλεια φερτο εδω     φερτο εδω γιατι αλλιως θα εχουμε θεματα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Οσο αφορα το αλλο πσκ με βαση την σημερινη εικονα των μοντελων ολα πλην τζεμ βγαζουν χαμηκο στην μεσογειο ουκμο ευρωπαικο πολυ δυτικα ο τζιφος ανατολικα προσηνεμης υφης χαμηλο οποτε οσο τα προσηνεμα θα χιονιζοντα εμεις θα κοιταμε τι θα γινει ..

Αυτο θα μας λυτρώσει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...